برای اخذ اقامت کانادا به خصوص اخذ پذیرش تحصیلی کانادا متقاضی باید مدرک زبان خواسته شده توسط موسسه یا دانشگاه مورد نظر را دارا باشد. اینکه چه مدرک زبانی برای دریافت ویزا مورد نیاز است بسته به دانشگاه دارد ممکن است مدرک آیلتس و یا مدرک زبان CLB مد نظر باشد. شاید بسیاری از شما تا به حال اسم مدرک زبان CLB را نشنیده باشید. اینکه CLB چیست و تفاوت آن با آیلتس چیست را در این نوشته بررسی می کنیم.

مدرک زبان CLB چیست؟

برای مهاجرت به کانادا تسلط به یکی از زبان های انگلیسی و یا فرانسه یکی از معیارهای پذیرش است که مدرک زبان خواسته شده به استانی بستگی دارد که قصد سفر و مهاجرت به آن را دارید. تفاوتی نمی کند از طریق چه برنامه ای قصد مهاجرت داشته باشید به هر حال دارا بودن مدرک زبان یکی از مدارک و مراحل اپلای است.

برای پیش بینی مهارت زبانی متقاضی و همچنین استانداردسازی، نتایج تعیین سطح می شوند. نام این روش طبقه بندی Canadian language benchmark یا CLB است. بنچمارک که سیستم ارزیابی زبان متقاضیان ورود به کانادا است در مقیاس نمره 1 تا 12 تسلط افراد را به زبان انگلیسی می سنجد.

برای دریافت شهروندی کانادا اخذ نمره 4 آیلتس برای اسپیکینگ و 4.5 در مهارت لیسنینگ ضروری است. این نمره در آزمون CLB باید 5 باشد. اما اگر از طریق اسکیل ورکر قصد دریافت ویزای کاری دارید نمره CLB باید 7 به بالا باشد که معادل نمره 6 آیلتس است.

 مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس

مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس

همانطور که اشاره شد برای مهاجرت به کانادا باید مدرک زبان داشته باشید و گفتیم که CLB یک سیستم ارزیابی سطح زبان متقاضی است. در واقع CLB یک سیستم امتیازدهی برای تبدیل نمره آیلتس و یا آزمون های دیگر به شاخص های مورد نظر کانادا است.

جدول زیر مدرک زبان CLB و معادلسازی آن با آیلتس را نشان می دهد:

CLB 1

مدرک زبان CLB و سطوح مختلف آن

CLB4

اگربه عنوان همراه یا همسر متقاضی برای مهاجرت به کانادا درخواست می دهید دریافت نمره CLB4 برای شما کافی خواهد بود. با این سطح از زبان متقاضی توانایی برقراری ارتباطات روزمره را دارد.

CLB7

متقاضیانی که از طریق اسکیل ورکر یا FSWP برای مهاجرت به کانادا اقدام می کنند باید حداقل سطح CLB7 را داشته باشند و می بایست به تمام مهارت های زبانی خواندن، نوشتن، گوش دادن و مکالمه مسلط باشید.

CLB9 و بیشتر

در صورتی که فرد متقاضی سطح CLB9 و بیشتر را کسب کند می توان گفت به سطح مطلوبی برای مهاجرت به کانادا رسیده است. طبیعتا چنین فردی توانایی برقراری ارتباط با سایرین را دارد و می تواند به خوبی در کانادا زندگی کند.

 مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس

نمره بندی آزمون CLB

سطح مبتدی مدرک زبان CLB

نمره CLB فردی که در مقطع مبتدی قرار دارد معمولا بین 1 تا 4 است. فردی که این نمره را دریافت می کند از عهده مکالمات روزمره و بسیار ساده برخواهد آمد.

سطح متوسط مدرک زبان CLB

فردی که نمره 5 تا 8 را در آزمون CLB کسب می کند در رده متوسط دسته بندی می شود. متقاضیانی که نمره متوسط کسب کرده اند توانایی درک متون و مکالمات روزمره با کمی پیچیده گی را دارند.

سطح پیشرفته CLB

امتیاز 9 تا 12 سطح پیشرفته و بهترین امتیازی است که فرد متقاضی می تواند دریافت کند. این سطح از زبان بالاترین میزان تسلط است و فرد توانایی برقراری مکالمه در هر سطح از زبان را دارد.

مقایسه مدرک زبان CLB و آیلتس

  • CLB یک سیستم معادلسازی و تعیین سطح است که جهت بررسی مهارت زبانی فرد برای طرح های مهاجرت به کانادا مورد استفاده می گیرد. آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی و بین المللی است.
  • سیستم نمره دهی CLB از 1 تا 12 است و آیلتس از 0 تا 9 طبقه بندی می شود.

 مدرک زبان CLB و معادل آن با مدرک آیلتس

  • CLB فقط در کشور کانادا معتبر است و مورد استفاده قرار میگیرد و آیلتس تقریبا در تمام کشورهای انگلیسی زبان مورد تایید است.

در هر صورت قصد مهاجرت به کانادا به هرروشی را که داشته باشید باید در یک آزمون زبان شرکت کنید تا میزان تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهید. دارا بودن مدرک آیلتس در کنار سایر مدارک اخذ ویزای کانادا پرونده شما را تکمیل تر می کند و می تواند در پذیرش درخواستتان تاثیر مثبت داشته باشد.

حتی اگر قصد مهاجرت به صورت توریستی به کانادا هم داشته باشید دارا بودن مدرک زبان آیلتس پرونده و مدارک شما را قوی تر می کند.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *