وبلاگ

کدام کشورها با شیوع کرونا اجازه ورود مسافران ایرانی را نمی‌دهند

کدام کشورها اجازه ورود ایرانیان را نمی دهند ، ورود ویروس کرونا به ایران و شیوع آن در شهرهای مختلف، تاثیر خود را بر سفر و تورهای مسافرتی نیز گذاشته است. کشورهای همسایه که با ایران مرز زمینی مشترک دارند، بعد از اطلاع از اخبار مبتلایان به کرونا، اقدام به بستن مرزهای زمینی و لغو پروازها کرده‌اند. سایر کشورهای منطقه که به‌نوعی مقصد سفر ایرانی‌ها بوده‌اند، محدودیت‌هایی برای سفر اتباع ایرانی اعمال کرده‌اند.ِ

در شرایط فعلی توصیه می‌شود از هرگونه سفر غیرضروری داخلی یا خارجی بپرهیزید. در ادامه از کدام کشورها اجازه ورود ایرانیان را نمی دهند محدودیت‌های اعمال شده به بررسی اینکه کدام کشورها اجازه ورود ایرانیان را نمی دهند، می پردازیم. آخرین وضعیت مرزهای زمینی و هوایی ایران با کشورهای دیگر خواهیم گفت.

پس در این مقاله قصران گشت  همراه شوید تا به بررسی اینکه کدام کشورها اجازه ورود ایرانیان را نمی دهند و اینکه تا چه زمانی این محدودیت ها ادامه دارد بپردازیم.

مرزهای هوایی ایران و ترکیه

ترکیه تمام راه‌های زمینی شامل ترانزیت و راه‌آهن را با ایران بسته است. یکشنبه چهارم اسفندماه، وزارت کشور ترکیه با صدور بیانیه‌ای از بسته‌شدن موقتی مرزهای خود با ایران، به‌دلیل شیوع کرونا خبر داد. بر همین اساس برای حفظ سلامت شهروندان ترکیه، مرز بازرگان، مرز کاپی‌کوی در شرق استان وان ترکیه و مرز اسن دره در استان حکاری به‌صورت موقت به روی ایرانی‌ها بسته شد. وان، طولانی‌ترین مرز مشترک را با ایران دارد و این محدودیت‌ها در حالی ایجاد شده که تنها یک ماه به سفرهای نوروزی ایرانیان به این کشور باقی مانده است.

ساعاتی بعد از این تصمیم‌ها اعلام شد که تمام پروازهای ترکیه به ایران و بالعکس به حالت تعلیق در آمده‌اند.

ترکیش ایرلاین، دوشنبه ۵ اسفند، اعلام کرد پروازهایش به چهار شهر مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز را لغو کرده است. همچنین شمار پروازهای این ایرلاین به تهران، به دو بار در روز کاهش پیدا کرده است. طبق این گزارش، برنامه کاهش پروازها تا ۸ اسفند ادامه دارد.

این شرکت همچنین اعلام کرده که در پروازهای برگشت از ایران، تنها مسافران ترک پذیرفته می‌شوند.

ساعاتی بعد از این تصمیم‌ها اعلام شد که تمام پروازهای ترکیه به ایران و بالعکس به حالت تعلیق در آمده‌اند.

در ارمنستان هم ادمون ماروکیان، نماینده مجلس ملی این کشور یکشنبه خواستار توقف پروازهای ایران-ارمنستان شد. به نوشته خبرگزاری ارمن پرس، ماروکیان اعلام کرد: «بستن مرز ارمنستان و ایران و توقف پروازهای ایران-ارمنستان تا زمان مهار کرونا ویروس در ایران ضروری است».

مرزهای زمینی و هوایی شرقی ایران

دو کشور همسایه شرقی ایران یعنی پاکستان و افغانستان نیز تمام مرزهای خود را با کشور بسته‌اند. مقامات پاکستان از بسته شدن مرز تفتان، مرز مشترک ایران و پاکستان، خبر داده‌اند. فعالیت‌های تجاری و مسافرتی به این کشور به حالت تعلیق در آمده و برای مقابله با کرونا ویروس، تمهیداتی در مرزهای این کشور اندیشیده شده است.

وزارت امور خارجه افغانستان بعد از شناسایی سه فرد مشکوک به ویروس کرونا که به‌تازگی به قم سفر کرده بودند، تمامی رفت‌وآمدها به ایران را به حالت تعلیق درآورد. سفارت این کشور نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که ارائه خدمات کنسولی تا اطلاع ثانوی امکان‌پذیر نیست.

سه‌شنبه ۶ اسفند، مرز ایران و افغانستان بازگشایی شد

در آخرین اطلاعیه سفارت این کشور آمده است که از تاریخ ۴ تا ۷ اسفند ۱۳۹۸، با توجه به مشاهده و تشخیص ویروس کرونا در برخی از شهرهای ایران، از ارائه خدمات کنسولی معذور هستیم.

عراق از روز دوم اسفند، از پذیرش زائران ایرانی خودداری کرده است و شهروندان تا اطلاع ثانوی امکان سفر به این کشور را ندارند. به این ترتیب، تورهای زیارتی نیز به حالت تعلیق درآمده‌اند و عراق برای ایرانی‌ها ویزا صادر نمی‌کند.

اعزام کاروان‌های زیارتی به عراق تا ۲۰ اسفند متوقف می‌شود

عراق به‌عنوان اولین کشوری که پروازهای خود را به کشور ما لغو کرده است، در ابتدا ممنوعیت سه‌روزه برای ورود ایرانی‌ها به خاک خود وضع کرده بود که این ممنوعیت برای مدت نامعلومی تمدید شد.

عراق از تاریخ اول اسفندماه، به‌دنبال شیوع کرونا در ایران مرزهای زمینی خود را بسته بود و برنامه پروازهایش به کشور ما را لغو کرد. بعد از آخرین توافق دو کشور، سفر زمینی به عراق و اعزام کاروان‌های زیارتی ایران به این کشور تا ۲۰ اسفندماه متوقف می‌شود.

مرزهای زمینی و هوایی ایران و جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان تا اطلاع ثانوی برای اتباع ایرانی ویزا صادر نمی‌کند
جمهوری آذربایجان، مرز بیله‌سوار را مسدود کرده؛ همچنین طبق اعلام سفیر این کشور در ایران، صدور ویزا برای اتباع ایرانی فعلا متوقف شده است.

مرزهای زمینی و هوایی ایران و ارمنستان

ارمنستان، همسایه شمالی ایران نیز به جمع کشورهایی پیوسته است که برای سفر ایرانی‌ها محدودیت‌هایی قائل شده‌اند. نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر این کشور در روز یکشنبه، چهارم اسفند، با تشکیل جلسه‌ای فوری تصمیم گرفت که مرزهای خود با کشورمان را به‌صورت موقت ببندد. سفرهای هوایی به ایران نیز تا دو هفته لغو شده‌اند.

مرزهای زمینی و هوایی ایران و ترکمنستان

مرز ترکمنستان با ایران بسته شده است. رییس هیئت‌مدیره انجمن صنفی حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی، یکشنبه ۴ اسفند، این خبر را اعلام کرد. احمد زمانیان یزدی گفت:

مرز ترکمنستان به‌علت بیماری کرونا بسته شده است و ترکمنستان اجازه نمی‌دهد که کلیه کامیون‌ها با هر ملیتی از ایران به داخل این کشور وارد شوند و تنها کامیون‎های ملیت خود را پذیرش می‌کند؛ اما به کامیون‌هایی که از این کشور به طرف ایران می‌آیند اجازه تردد می‌دهد.

مرزهای هوایی ایران و گرجستان

طبق اعلام مدیرکل روابط عمومی فرودگاه امام خمینی، گرجستان نیز تا اطلاع ثانوی پروازهای ایران را به حالت تعلیق در آورده است.

هواپیمایی قشم در اطلاعیه‌ای از آمادگی این ایرلاین برای جابه‌جایی مسافران بین تهران – تفلیس خبر داده است؛ اما با توجه به اینکه سازمان هواپیمایی گرجستان از عدم‌پذیرش تمامی مسافران ایرانی پروازهای ورودی به تفلیس خبر داده است، تا اطلاع ثانوی سفر به این کشور نیز برای ایرانی‌ها ممکن نیست.

سفیر ایران در گرجستان، ۵ اسفندماه، در جلسه‌ای با مسئولان پروازها و خطوط اتوبوسرانی گرجستان و سپس رایزنی با وزیر خارجه گرجستان، در مورد مسائل مربوط به تردد ایرانیان گفت‌وگو کرد. یکی از موضوعاتی که در این جلسه مطرح شد، پروازهای بین دو کشور بود. به گفته مقامات این کشور، در اولین فرصتی که آثار این ویروس در ایران کمتر شود، پروازها از سر گرفته می‌شود.

مرزهای هوایی ایران و کویت

کویت علاوه بر ممانعت از ورود شهروندان کشورمان، برای ورود افراد مقیم این کشور که به ایران سفر داشته‌اند، محدودیت‌هایی ایجاد کرده است. این افراد باید تا ۱۴ روز در کشوری ثالث مانند دبی به‌صورت قرنطینه بمانند و سپس می‌توانند وارد کویت شوند. شرکت هواپیمایی کویت نیز به‌منظور مقابله با شیوع کرونا، کلیه پروازهای خود به ایران را لغو کرده است.

مرزهای هوایی ایران و اردن

دولت اردن روز یکشنبه اعلام کرد که ورود تمام مسافران از مقصد چین، ایران و کره جنوبی به این سرزمین، به‌جز شهروندان اردنی، با هدف محدودکردن خطرات گسترش ویروس کرونا ممنوع خواهد بود.

مرزهای هوایی ایران و قطر

هواپیمایی قطر ایرویز بعد از شیوع کرونا در ایران و کره جنوبی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد تمام مسافرانی که از این دو کشور به قطر سفر می‌کنند، برای ۱۴ روز قرنطینه می‌کند. علت این امر، جلوگیری از انتشار ویروس کرونا اعلام شده است. این مسافران بعد از انجام تست‌ها و آزمایش‌های مربوطه، مرخص می‌شوند. در این اطلاعیه همچنین آمده است مسافرانی که نشانه‌های ویروس کرونا را دارند، به مرکز بیماری‌های واگیر شرکت پزشکی حماد منتقل می‌شوند.

مرزهای هوایی ایران و تاجیکستان

دوشنبه ۵ اسفند ماه، دولت تاجیکستان اعلام کرد تمام پروازهای بین این دو کشور در مسیر رفت و برگشت به‌دلیل شیوع ویروس کرونا لغو می‌شود. این پروازها تا زمانی که وضعیت کرونا در ایران تثبیت نشود، معلق باقی می‌ماند.

مرزهای هوایی ایران و امارات متحده عربی

وزارت خارجه ایران: پروازهای امارات به‌زودی از سر گرفته می‌شود
امارات متحده عربی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا، پرواز به کلیه شهرهای ایران را به جز تهران متوقف کرد.

پروازهاى هواپیمایی‌های فلای دبی و ایرعربیا در تمامی مسیرهای ایران به غیر از تهران به مقاصد دبی (فلای دبی) و شارجه (ایر عربیا)، از ۶ اسفند تا اطلاع ثانوى از سوی دولت امارات لغو شد. مقامات امارات اعلام کردند از امروز، سه‌شنبه ۶ اسفندماه، تا اطلاع ثانوی این تصمیم اجرا می‌شود.

مرزهای هوایی ایران و عمان

عمان ایر با انتشار اطلاعیه‌ای از لغو کلیه پروازهای مسقط – تهران – مسقط خبر داد. طبق بخشنامه این ایرلاین، از تاریخ ۶ اسفند تا اطلاع ثانوی و به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تمام پروازها لغو می‌شود.

مرزهای هوایی ایران و قزاقستان

سازمان هواپیمایی قزاقستان در پی شیوع کرونا تصمیم به تعلیق پروازهای خود گرفته است. این کشور به‌دنبال لغو پروازهای خود به کشورهایی است که در آن‌ها ویروس کرونا شایع شده است وزارت بهداشت این کشور در حال بررسی این موضوع است.

بر اساس آخرین تصمیم قزاقزستان، این کشور از تعلیق پروازهای رفت و برگشت خود به ایران از تاریخ ۱۱ اسفند، به‌دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد.

مرزهای هوایی ایران و روسیه

تاتیانا گولیکووا، معاون نخست وزیر و رییس ستاد هشداردهی در مورد کرونا در روسیه در نشست خبری در مسکو اعلام کرد که صدور ویزای گردشگری به اتباع ایرانی از روز جمعه، ۹ اسفندماه، متوقف می‌شود. همچنین صدور روادید سفر برای پروازهای ترانزیتی از ایران از طریق مسکو منع می‌شود.

مرزهای هوایی ایران و هند

هند پروازهای ایران را تعلیق کرد
شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما) در تاریخ پنجشنبه ۸ اسفند، در خبری اعلام کرد با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، سازمان هواپیمایی کشوری هند با انتشار بخشنامه‌ای از تعلیق تمامی پروازها از ایران به این کشور، از تاریخ ۷ اسفندماه خبر داده است.

به گفته روابط عمومی هما، مسئولان این شرکت در هند، طی نامه‌ای، انجام سه پرواز فوق‌العاده (در روزهای ۹، ۱۲ و ۱۵ اسفندماه) برای انتقال مسافران هندی از ایران و بازگرداندن ایرانی‌ها به کشور را درخواست کرده بودند که تاکنون پاسخی از طرف هند نداشته است.

مرزهای هوایی ایران و لبنان

وزیر امور عمومی و حمل و نقل لبنان، پنجشنبه ۸ اسفند، در مصوبه‌ای اعلام کرد که حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی برای اتباع کشورهایی که درگیر شیوع ویروس کرونا هستند متوقف شود. ایران نیز مشمول این ممنوعیت خواهد بود.

بر اساس این مصوبه، اداره کل هواپمایی لبنان موظف است این بخشنامه را در مورد همه شرکت‌های هواپیمایی اعمال کند و تمام شرکت‌ها موظف به توقف کلیه پرواهای خود از کشورهای مذکور هستند. پروازهایی که به‌طور انحصاری شهروندان و اتباع خارجی مقیم لبنان را جابه جا می‌کنند از این مصوبه مستثنی شده‌اند. این بخشنامه تا اطلاع ثانوی اعتبار دارد.

وضعیت سفر ایرانیان به استرالیا

استرالیا از یکشنبه ۱۱ اسفند، ورود مسافران غیراسترالیایی را که از ایران به این کشور سفر می‌کنند، ممنوع می‌کند.

وزیر بهداشت این کشور امروز، شنبه ۱۰ اسفندماه، اعلام کرد اتباع خارجی که از ایران به این کشور سفر می‌کنند، بعد از گذشت دو هفته از خروجشان از ایران می‌توانند وارد استرالیا شوند و در این مدت باید در کشور دیگری بمانند.

 

This post was last modified on 2020/04/06 1:02 ب.ظ

shiva samadi

Recent Posts

همه چیز درباره پیکاپ ویزا انگلیس

شاید شما یکی از متقاضیان ویزای انگلیس هستید که با هدف کسب و کار و…

1 هفته ago

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025احتمالا در قرعه کشی بزرگ لاتاری…

2 ماه ago

قوانین طلاق در کانادا

آیا طلاق در کانادا مشکلی برای شهروندی فرد ایجاد می‌کند؟ کسانی که با ویزای ازدواج…

2 ماه ago

مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا 2025

راهنمای بررسی برندگان گرین کارت آمریکا 2025 مراحل بعد از برنده شدن لاتاری آمریکا 2025…

2 ماه ago

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ - اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به…

2 ماه ago

ویزا کارت

نحوه دریافت ویزا کارتویزا کارت یک شرکت چند ملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی…

2 ماه ago