مسافرت به هر مقصد و به هر صورتی که باشد هزینه هایی در بر دارد، اگر به هر صورتی که هست هزینه های سفر خود را کاهش دهید مقدار زیادی پول سیو کرده اید، سفر به استانبول و دریافت تور ترکیه با وجود نزدیکی به ایران باز هم شامل هزینه هایی به جز بلیط می شود ، یکی از امکاناتی که اغلب کشورها و به خصوص کشور ترکیه برای مسافران در نظر گرفته است صدور استانبول کارت ترکیه است. با دریافت استانبول کارت ترکیه مثل یک حرفه ای سفر کنید!

اگرنمی دانید امکاناتی که این کارت در اختیار شما قرار می دهد چیست و چگونه می توانید آن را دریافت کنید تا پایان این مطلب همراه قصران گشت باشید.

استانبول کارت چیست؟

حتما شما هم می دانید که هزینه های رفت و آمد و به خصوص تاکسی در استانبول بسیار بالاست. دریافت این کارت به شما این امکان را می دهد تا هزینه های رفت و آمد را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

می توان گفت این کارت یک کارت الکتریکی برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول است. اغلب کشورها دارای کارتی اعتباری برای حمل و نقل در اختیار شهروندان و مسافران قرار می دهند.

استانبول کارت در سال 2009 معرفی شد و جایگزین آکبیل کارت شد. همانطور که گفته شد عمده مصرف این کارت در حمل و نقل عمومی اعم از تاکسی، اتوبوس و حتی کشتی است.

استانبول کارت
استانبول کارت

تهیه استانبول کارت

تهیه این کارت کار بسیار ساده ای است. برای خرید این کارت می توانید از دستگاه های فروش بلیط که در اکثر ایستگاه های اتوبوس و مترو یافت می شود استفاده کنید. همچنین در فرودگاه های استانبول نیز امکان دریافت  وجود دارد.

روش خرید بسیار ساده است، از طریق باجه های موجود در ایستگاه های اتوبوس، مترو یا فرودگاه می توانید به راحتی این کارترا تهیه کنید. کافیست پول را وارد دستگاه کنید و طبق دستورالعمل پیش روید و در نهایت کارت خود را دریافت کنید.

انواع کارت

این کارت‌ انواع گوناگونی دارد که هم مناسب شهروندان استانبول و هم گردشگرانی است که به صورت موقت به این شهر سفر می‌کنند. انواع استانبول کارت‌ ترکیه به این صورت است:

کارت آبی – Mavi kart

این کارت برای شهروندان و مقیمان دائمی ترکیه صادر می شود و باید به صورت ماهانه شارژ شود.

کارت تخفیف دار – Indirimli kart

کارت های تخفیف دار مختص دانشجویان است و متقاضی با دریافت آن می توانند از مقادیری تخفیف در خرید های خود و یا رفت و آمد بهره مند شوند.

کارت بی نام – Anonim  kart 

همه افراد و گردشگران می توانند این کارت را تهیه کنند و از مزایای آن بهره ببرند.

کارت رایگان  –   Ucretsiz Kart    

کارت رایگان ترکیه معمولا برای افراد سالمند و بالای 65 سال صادر می شود.

در هنگام تهیه، می توانید مشخص کنید که کدام کارت مد نظر شماست!

اگر به قصد گردشگری و تفریح به استانبول سفر می کنید بهتر است کارت بی نام دریافت کنید و مبلغ مورد نظر را شارژ کنید.

استانبول کارت

مزایای استانبول کارت

 طبیعتا تمامی خدمات حمل‌ونقل شهری که متعلق به این نهاد است را دربرمی‌گیرد،

از مزایایی که با دریافت کارت می توانید از آن بهره ببرید استفاده از

 • وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، تراموا، مترو و …
 • دستشویی‌های عمومی غیر رایگان
 • کشتی‌های داخل شهری
 • و برخی فروشگاه ها

اغلب تورهای استانبول در مدت زمان کمی برگزار می شود اما با این حال دریافت این کارت حتی برای مدت کوتاه نیز می تواند هزینه ای سفر به خصوص مخارج رفت و آمد را کاهش دهد.

از دیگر مزیت دریافت استانبول کارت این است که ترغیب می شوید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و به این ترتیب با مردم و فرهنگ این کشور آشنایی بیشتری پیدا می کنید.

با اخذ این کارت می توانید از فروشگاه هایی که این کارت را برای خرید معتبر می دانند خرید کنید که این خود گزینه خوبی برای حمل نکردن پول نقد با خود و امنیت سفر است.

نکات زیر را در رابطه با استانبول کارت در نظر داشته باشید:

به میزانی که لازم است کارت خود را شارژ نمایید و از مقادیر بالا پرهیز کنید.

 • مراقب کارتتان باشید تا گم نشود، زیرا در صورت مفقودی پولی که داخل آن شارژ کرده اید نیز از بین می رود.
 • از قرار دادن کارت خود نزد وسایل مغناطیسی خودداری کنید.
 • کودکان زیر 6 سال نیازی به  ندارند و می توانند با استفاده از کارت های والدین خود از گیت عبور کنند.
 • هم در هنگام ورود و هم در هنگام خروج کارتتان را اسکن کنید تا نسبت به مسافت از شارژ بلیطتان کم شود.
 • ا دارای انقضا نیست، بنابراین اگر مقادیر ی در کارتتان باقی ماند، نگران نباشید می توانید در سفرهای بعدی از آن استفاده کنید.
 • جالب است که بدانید  دارای اپلیکیشن نیز هست. فقط کافیست وارد برنامه شوید و هر میزان که می خواهید کارت خود را شارژ کنید.
 • این کارت فقط مخصوص شهر استانبول است و سایر شهرهای ترکیه دارای کارت مخصوص به خود هستند. مانند آنکارا کارت، آنتالیا کارت و …

 دارای محدودیت در استفاده نیست، به این معنی که در یک روز می توانید هر چندباری که خواستید از آن استفاده کنید.

اگر با تور ترکیه به استانبول سفر کردید فراموش نکنید با خرید استانبول کارت می توانید تا حد زیادی هزینه های سفر خود را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *