سیستم آموزشی کانادا انواع امکانات آموزشی را برای افرادی که قصد تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارند فراهم کرده است. شبکه ای از دانشگاه ها، کالج ها، مدارس و حتی تحصیل آنلاین در کانادا پیش روی متقاضیان است. در این مطلب به چگونگی تحصیل در کالج های کانادا و توضیحی درباره چگونگی پذیرش از کالج های کانادا می پردازیم. با قصران گشت همراه باشید.

تحصیل در کالج های کانادا

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم کالج های کانادا همان موسسات فنی و حرفه ای هستند که نسبت به دانشگاه فضای کوچک تر و تنوع و دوره های آموزشی کمتری دارند. هدف اصلی کالج های کانادا آماده کردن دانشجویان برای حضور در بازار کار است. تمرکز کورس های کالج بر روی سرفصل های تئوریک است و به وجوه علمی و کاربردی رشته ها پرداخته می شود.

تحصیل در کالج های کانادا به دلیل شهریه ارزانتر از دانشگاه ها، طول دوره تحصیلی کوتاه تر و میزان اشتغال بالا پس از تحصیل از تقاضای بیشتری برخوردار است. هدف اصلی کالج های کانادا آماده سازی و ورود دانشجو به بازار کار است.

تحصیل در کالج های کانادا

شرایط تحصیل در کالج های کانادا بسته به استانی که کالج در آن واقع شده است متفاوت است، پس از فارغ التحصیلی و سپری شدن پایه های 11 یا 12 متقاضیان می توانند به کالج راه پیدا کنند.

از شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا دارا بودن نمره زبان است، از آنجایی که کانادا کشوری دو زبانه و انگلیسی و فرانسوی زبان است برای تحصیل در کالج های این دانشگاه باید به یکی از این دو زبان مسلط باشید. میزان تسلط کسب نمره قابل قبول در یکی از آزمون های آیلتس و یا آزمون مورد نظر کالج می باشد.

تمکن مالی یکی از ملزومات تحصیل در کانادا است. از آنجایی که ممکن است هزینه های تحصیل شما کمی بالا باشد باید تمکن مالی مناسب برای اخذ پذیرش تحصیلی از کالج های کانادا دارا باشید.

ریز نمرات مقاطع تحصیلی سابق نیز نقش تعیین کننده ای در پذیرش و تحصیل در کالج های کانادا دارد، هر چه نمرات تحصیلی بهتر باشد پذیرش متقاضی آسانتر انجام می شود.

شرایط سنی برای پذیرش در کالج های کانادا

برای تحصیل در کالج های کانادا میبایست شرایط سنی را که کالج مورد نظر برای پذیرش در نظر گرفت هاست را رعایت کنید. اما بهترین سن برای تحصیل در کالج های کانادا 18 تا 35 سال است. حتی اگر از سوی کالج مربوطه شرایط سنی مطرح نشده باشد باید در وضعیتی قرار داشته باشید که آفیسر بررسی کننده پرونده در بازگست مجدد شما به کشورتان پس از گایان تحصیل در کانادا دچار تردید نشود.

تحصیل در کالج های کانادا

لیست کالج های کانادا

تنوع بالای کالج های کانادا انتخاب را برای متقاضیان تحصیل در کالج های کانادا بسیار راحت کرده است. می توان گفت در بیشتر استان های کانادا کالج های معتبری یافت می شود که می توانید با خیالی آسوده از آنها پذیرش بگیرید.

از بهترین کالج هایی که مود تایید اداره مهاجرت کانادا هستند به موارد زیر می توان اشاره کرد:

کالج هنر و طراحی اونتاریو کالج اوکاناگان کانادا کالج رد ریور کانادا کالج لانگارا کانادا
کالج سنکا کانادا کالج جورج براون کانادا کالج کمبرین انتاریو کالج سنتنیال
کالج کموسان کانادا کالج دورهام اونتاریو کالج داگلاس بریتیش کلمبیا کالج هامبر کانادا
کالج کانستوگا کانادا کالج موهاک کانادا کالج سلکرک کانادا کالج فلمینگ

هزینه کالج های کانادا

هزینه تحصیل در کالج های کانادا نسبت به دانشگاه ها و کشورهای اروپایی مانند انگلیس پایین تر است. هزینه ثابتی برای تحصیل در کال های کانادا نمی توان نام برد زیرا این میزان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

عواملی مانند استان محل تحصیل، مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، اینکه دانشجوی بومی هستید یا بین المللی همگی در میزان شهریه کالج های کانادا تاثیر دارند. برای مثال هزینه تحصیل در رشته های علوم انسانی نسبت به علوم مهندسی و پزشکی پایینتر است.

هزینه تحصیل در کالج های کانادا با در نظر گرفتن هزینه های زندگی و مازاد چیزی در حدود 10 تا 18 هزار دلار در یال می شود این در حالیست که هرینه رشته های علوم انسانی 5.5 هزار دلار در یک ترم است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کالج های کانادا

قبل از اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در ابتدا باید مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کالج های کانادا را فراهم نمایید.

درابتدا باید از کالج مورد نظر نامه پذیرش دریافت کنید. پس ازدریافت Acceptance letter  باید مدارک زیر را که عموما مورد پذیرش اکثر کالج های کانادا هستند را فراهم کنید:

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه مدارک هویتی مانند شناسنامه
 • ترجمه ریز نمرات و کارنامه دانش آموز
 • فرم درخواست پذیرش از کالج
 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه

تحصیل در کالج های کانادا

ارزان ترین کالج های کانادا

همانطور که گفته شد تحصیل در کالج های کانادا هزینه کمتری نسبت به دانشگاه های این کشور دارند. اما در میان کالج ها نیز تعدادی از آنها شهریه پایین تری مطالبه می کنند. فهرست ارزانترین کالج های کانادا در ادامه ذکرشده است:

 • کالج سنتنیال تورنتو
 • کالج سنکا تورنتو
 • کالج جورج براون انتاریو
 • کالج سلکرک بریتیش کلمبیا
 • کالج هامبر تورنتو
 • کالج کموسان بریتیش کلمبیا

پس از اتمام کالج فرد می تواند برای مقاطع تحصیلی بالاتر اقدام نماید یا پس از اتمام تحصیل کانادا را ترک کند. در صورت ادامه تحصیل باید ویزای تحصیلی جدید و مجوز اقامت تحصیلی دریافت کرد. در هر صورت برای اقامت در کانادا می توانید از روش های مختلفی اقدام نمایید و شهروندی کانادا را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *