ویزای لیتوانی – لیتوانی کشوری در شمال شرقی اروپا و از همسایگان روسیه، لهستان و بلاروس می باشد. لیتوانی کشوری کم جمعیت است، چیزی حدود 3.3 میلیون نفر. پایتخت و مهمترین شهر آن ویلنیوس است. لیتوانی عضو حوزه شینگن است و واحد پولی یورو را به رسمت می شناسد و عضو آن است. لیتوانی به دلیل برخورداری از اسکله مجهز و موقعیت جغرافیایی خود که در کناردریای بالتیک قرار دارد به نوعی رابط  میان اروپای شرقی و غربی است و همین موقعیت مثبت و مناسبی برای این کشور است.

صادرات لیتوانی و عمده درآمد آن از تولیدات معدنی، مواد غذایی، پارچه و صنایع چوبی است. به دلیل کمبود نیروی کار در سال های اخیر این کشور اقدام به جذب مهاجر کرده است، به این ترتیب که امکانی فراهم شده است تا مهاجرانی که با هدف سرمایه گذاری وارد این کشور میشوند پس از 5 سال امکان شهروند شدن را داشته باشند. همانند سایر کشورهای عضو حوزه اروپا، کشور لیتوانی نیز از مزایای این منطقه برخوردار است و با دارا بودن ویزای لیتوانی می توانید به سایر کشورهای عضو حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا سفر کنید.

ویزای لیتوانی

ویزای لیتوانی

کشور لیتوانی در ایران دارای سفارت خانه نمی باشد و از آنجایی که برای دریافت ویزای لیتوانی در ابتدا باید وقت سفارت بگیرید. بنابراین می توانید به صورت آنلاین اقدام به دریافت وقت سفارت لیتوانی نمایید، یا به طور سابق به صورت حضوری به یکی از کشورهایی که دارای سفارتخانه لیتوانی میباشد مراجعه کرده و دریافت وقت نمایید. پس از دریافت وقت و پرداخت هزینه ها به صورت آنلاین برای تحویل مدارک و یا انگشت نگاری می توانید به یکی از کشورهای همسایه مثلا ترکیه مراجعه کنید. همچنین می توانید به سفارت لیتوانی در ترکیه یا به یکی از دفاتر کارگزاری وی اف اس در یکی از شهرهای استانبول، ازمیر و یا آنتالیا مراجعه نمایید.

انواع ویزای لیتوانی

همانند سایر کشورهای حوزه شینگن، این کشور دو نوع ویزای کوتاه مدت و بلند مدت شینگن را برای متقاضیان صادر می کند.

ویزای کوتاه مدت شینگن لیتوانی برای یک دوره کوتاه مدت صادر می شود و فرد مجاز است در بازه زمانی 180 روز 90 روز در این کشور مقیم  باشد. انواع ویزای کوتاه مدت شینگن لیتوانی شامل ویزای توریسیتی لیتوانی، ویزای تجاری، ویزای کاری می باشد.

ویزای بلندمدت لیتوانی یا تایپ D امکان اقامت بیش از 90روز را به فرد متقاضی می دهد و در دو نوع، یکبار ورود و چندبار ورود صادر می شود. با دارا بودن ویزای چندبار ورود شینگن تا پایان مدت اعتبار ویزا، به طور نامحدود می توانید به کشورهای عضو این حوزه بدون نیاز به اخذ ویزای مجدد سفر کنید.

ویزای لیتوانی

مدارک مورد نیاز ویزای لیتوانی

بسته به نوع ویزای درخواستی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای لیتوانی می تواند متفاوت باشد. برای اخذ ویزای کوتاه مدت مدارک زیر را میبایست دارا باشید:

  • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
  • گذرنامه با دو صفحه خالی
  • تاریخه سفر و پاسپورت های گذشته
  • رزرو بلیط و واچر هتل
  • تمکن مالی و گردش حساب
  • بیمه مسافرتی
  • مدارک ملکی، مالی و شغلی
  • مدارک هویتی و شناسنامه

شرایط دریافت ویزای لیتوانی

اداره مهاجرت و دولت لیتوانی تنها در صورتیکه فرد متقاضی از شرایط زیر تبعیت کند اقدام به اعطای ویزا می کند.

پس از دریافت ویزای لیتوانی باید 3 روز در این کشور اقامت داشته و سپس اقدام به خروج از کشور و سفر به سایر کشورهای عضو حوزه شنگن نمایید.

در صورتی که متقاضی دریافت ویزای کاری لیتوانی هستید، باید از طرف یک کارفرمای لیتوانیایی دعوتنامه دریافت کنید. همینطور در مورد ویزای تحصیلی می بایست از یک موسسه آموزشی دعوتنامه و یا گواهی پذیرش داشته باشید و سپس با در دست داشتن سایر مدارک خواسته شده اقدام به دریافت ویزای تحصیلی لیتوانی نمایید.

در نظر داشته باشید که پس از پایان مدت ویزای لیتوانی ، باید کشورهای حوزه شینگن را ترک نمایید تا  دچار عواقب اقامت بیش از حد در حوزه شینگن نشوید.

 

ویزای لیتوانی

مدت زمان جوابدهی ویزای لیتوانی

بعد از انجام انگشت نگاری و ارائه مدارک بین 14 تا 20 روز جواب ویزا برای شما ارسال می شود. می توانید برای جلوگیری از هزینه اضافه و سفر به ترکیه برای دریافت جواب از خدمات وی اف اس استفاده کرده و درخواست دهید که جواب ویزا برایتان ارسال شود.

ghasrangasht call banner

1 دیدگاه برای ”ویزای لیتوانی و شرایط اخذ ویزای شینگن لیتوانی

  1. سلام وقتتون بخیر در مورد احد ویزای توریستی شنگن لیتوانی می خواستم راهنمایی ام کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *