کشور اسلوونی با نام رسمی جمهوری اسلوونی، کشوری در اروپای مرکزی  و در تقاطع مسیرهای اصلی فرهنگی و تجاری اروپا قرار گرفته است.

این کشور از سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. اسلوونی از غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از جنوب و جنوب شرقی با کرواسی و از شمال شرق با مجارستان همسایه است . پیوستن کرواسی به منطقه شینگن بر اهمیت این کشور و اسلوونی افزوده است چرا که با دریافت ویزای اسلوونی می توانید به کراواسی نیز بدون نیاز به دریافت ویزای مجدد سفر کنید.

اسلوونی به دلیل موقعیت جغرافیایی، تاریخ، اقتصاد، فرهنگ و زبان خود کشوری بسیار متنوع است .

کشور اسلوونی در موقعیتی استثنایی و در نقطه تلاقی کوه‌های آلپ و مدیترانه قرار گرفته است  و به همین دلیل شامل دشت‌های اسرارآمیز و فوق العاده خوش منظره است. تنوع جغرافیایی، کوه، جنگل و دریا این منطقه را برای گردشگران بسیاری جذاب می کند.

همه چیز درباره کشور اسلوونی

اسلوونی با قرار گرفتن در منطقه شینگن یکی از کشورهای توریستی در منطقه اروپا شناخته می شود و برای سفر به آن باید ویزای شینگن اسلوونی دریافت کنید.

هر آنچه که یک کشور توریستی و اروپایی باید داشته باشد را در این کشور می توانید پیدا کنید. در اسلوونی می توانید صبح ها در دریا شنا کنید و بعد از ظهر از منظره کوه لذت ببرید.

همانطور که گفته شد اسلوونی در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد و یک مسیر تجاری بین اروپا و آسیا و یک بندر مهم برای تجارت در امتداد دریاهای آدریاتیک و مدیترانه است.

کشور اسلوونی

زبان و فرهنگ مردم کشور اسلوونی

اسلوونیایی زبان رسمی در این کشور است اما زبان های ایتالیایی، مجارستانی و رومی نیز در کشور صحبت می شود.

اسلوونیایی زبان اسلاوی جنوبی و یکی از معدود زبان های هند و اروپایی است که اصول دوگانه خود را حفظ کرده است.  در آغاز قرن بیست و یکم  پیوستن اسلوونی به اتحادیه اروپا بود زبان این کشور نیز به یکی از زبان های رایج اتحادیه اروپا شناخته شد.

در دانشگاه ها و مدارس تدریس به زبان اسلوونی است و تعداد کمی از دانشگاه ها و رشته ها برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شود.

اسلوونی عضو سازمان های بین المللی بزرگی از جمله اتحادیه اروپا و ناتو است. در نیمه اول سال 2008، اولین کشور و عضو جدید بود که ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده گرفت و در نیمه دوم سال 2021، اسلوونی برای دومین بار ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت.

طبیعت کشور اسلوونی

در اسلوونی طبیعت و مناظر طبیعی حاکم بر کشور است و این به دلیل تنوع و پوشش گیاهی فراوانی است.

جنگل های اسلوونی از نظر تنوع زیستی استثنایی هستند و شامل حدود 19000 گونه جانوری است.  فقط کشورهای  فنلاند و سوئد با 58.9 درصد  دارای پوشش گیاهی بالاتری نسبت به اسلوونی هستند.

37% درصد از قلمرو و پوشش طبیعی به عنوان  Natural 2000 حفاظت شده است.

اسلوونی دارای یکی از بالاترین تعداد غارهای زیرزمینی در جهان از نظر مساحت در کل کشور است.  گونه ای حیوان عیب و منحصر به فرد به نام پروتئوس یا “انسان ماهی” در این کشور زندگی می کنند. این گونه نادر و مرموز این توانایی را دارد که پس از آسیب به طور کامل بهبود یابد و حتی قسمت های از دست رفته بدن را بازیابی کند!

آب و هوا

از خطوط ساحلی گرفته تا کوه های آلپ، اسلوونی تنوع جغرافیایی و آب و هوایی بی نظیر دارد که به ندرت در جاهای دیگر یافت می شود.

دمای هوا در اسلوونی  با آب و هوای معتدل و با چهار ویژگی اصلی جغرافیایی حفظ می شود که باعث کنترل  زمستان های سخت  و گرمای شدید تابستان می شود.

با این حال، ارتفاعات بالاتر در زمستان شاهد برف هستند، اما رشته کوه های اطراف کشور از بادهای شدیدی که در سایر نقاط اروپا تجربه می شود محافظت می کند.

هنر و ورزش کشور اسلوونی

در مقایسه با استانداردهای اروپایی، اسلوونی از تراکم جمعیت پایینی برخوردار است. استقبال این کشور از هنر، اسلوونی را در صدر نقشه برای تنوع فرهنگی قرار می دهد.

رویدادهایی مانند آواز و رقص، نثر و شعر، تئاتر و فیلم، غذا و سرگرمی می‌شوند در این کشور بسیار محبوب هستند. به همین جهت  شهر ماریبور به عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا در سال 2012 شناخته شد.

طرفداران ورزش عاشق تحصیل در رشته های ورزشی در اسلوونی هستند، اسلوونی جاییست که جغرافیا و آب و هوا زمین های بازی ایده آلی را برای انجام بسیاری از ورزش های تیمی و فردی فراهم می کند.

کشور اسلوونی مدعی 88 مدال المپیک و 48 مدال پارالمپیک است، همین کافیست تا این کشور را در لیست یکی از کشورهای ورزش دوست قرار دهد.

کشور اسلوونی

اقتصاد کشور اسلوونی
اسلوونی با تولید ناخالص داخلی 22.123 دلار در سال  یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا است.

با این حال، سطح رفاه در سراسر کشور به طور گسترده ای متفاوت است. تقریباً دو سوم از جمعیت در صنعت خدمات و یک سوم باقی مانده در ساختمان و صنعت (عمدتاً خودرو، تجهیزات الکتریکی / الکترونیکی، فناوری پیشرفته، ماشین‌آلات، داروسازی، سوخت، گردشگری) استخدام می‌شوند. فرصت های کار پس از فارغ التحصیلی در این کشور فراوان است و به همین جهت میزان درخواست برای دریافت ویزای کاری و یا مهاجرت کاری به این کشور فروان است.

غذا و نوشیدنی در کشور اسلوونی

با اینکه سوپ یک اختراع نسبتاً جدید در غذاهای اسلوونی است، اما بیش از 100 سوپ در این کشور وجود دارد.

رایج ترین آنها سوپ گوشت گاو با رشته فرنگی است که اغلب در روز یکشنبه به عنوان بخشی از ناهار سرو می شود.

گوشت خوک و مرغ در همه جای اسلوونی محبوب است.

به طور کلی اسلوونی ها مردمی خوش خوراک هستند. پس از دریافت ویزای اسلوونی و سفر به این کشور لذت یک شام دلچسب را در رستوران های این کشور از دست ندهید.

اطلاعات کلی درباره کشور اسلوونی

  • جمعیت: 2 میلیون
  • مساحت: 20273 کیلومتر
  • پایتخت: لیوبلیانا
  • زبان رسمی: اسلوونیایی
  • واحد پول: یورو
  • نظام سیاسی: جمهوری دموکراتیک
  • بلندترین قله: تریگلاو (2864 متر)
  • ساحل: دریای آدریاتیک (47 کیلومتر خط ساحلی)
  • طبیعت: سومین کشور جنگلی اروپا
  • واقع در اروپای مرکزی، هم مرز با ایتالیا، اتریش، کرواسی و مجارستان

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *