تحصیل مهندسی در کانادا – کشور وسیع کانادا که در شمالی ترین نقطه قاره آمریکا واقع شده است در سال های اخیر سیاست جذب مهاجر به منظور کار و تحصیل را در برنامه خود قرار داده است، نیروی کار کانادا نسبت به مساحت آن کم است به همین جهت دولت تصمیم به پذیرش متقاضیان کار و تحصیل در کانادا گرفته است. سیستم آموزشی با کیفیت و تراز اول کانادا فرصت بی نظیر برای ادامه تحصیل افراد متقاضی تحصیل در این کشور است.

در میان رشته هایی که در دانشگاه های این کشور تدریس می شوند تحصیل پزشکی در کانادا و تحصیل مهندسی در کانادا از محبوبیت بیشتری برخوردار است. قبل از مهاجرت به کانادا و آغاز تحصیل باید ویزای تحصیلی کانادا دریافت کنید. در این مقاله به چگونگی تحصیل مهندسی در کانادا و شرایط پذیرش آن در مقاطع تحصیلی مختلف می پردازیم.

شرایط تحصیل مهندسی در کانادا

کشور کانادا میزبان دانشگاه هایی تراز اول است که تحصیل مهندسی در آنها آرزوی هر فرد مشتاق به تحصیل است. شهر تورنتو پایتخت تجاری کاناداست که اگر کمی به زبان فرانسه و انگلیسی مسلط باشید می توانید موفق به پذیرش تحصیلی در آن شوید. برای تحصیل در رشته مهندسی کانادا باید مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز را دریافت کنید و مدارک خواسته شده برای تحصیلی در رشته مهندسی که در ادامه مطلب عنوان می کنیم را دارا باشید. پس از اتمام دوره تحصیل می توانید وارد بازار کار در رشته مهندسی شوید. تحصیل مهندسی در کانادا دارای بازار کار وسیعی در کاناداست زیرا تنوع زیر شاخه های رشته مهندسی بسیار بالا و متنوع است.

تحصیل مهندسی در کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع لیسانس

مانند اکثر رشته ها تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع لیسانس به 4 یا 5 سال زمان احتیاج دارد. برای تحصیل در مقطع لیسانس باید موفق به اخذ نمره 6.5 آیلتس شوید. مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریزنمرات مقطع دبیرستان نیز ضروریات تحصیل در مقطع کارشناسی است. ضمن اینکه گذراندن با موفقیت درس های جبر، حسابان، شیمی، فیزیک و انگلیسی نیز از ضروریات است. میزان هزینه تحصیل بستگی به شهر و دانشگاهی دارد که از آن پذیرش گرفته اید.

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع فوق لیسانس پروسه ای 2 ساله است. از ضروریات پذیرش در این مقطع اخذ نمره 6.5 آیلتس، ارائه مدرک لیسانس، ریز نمرات مقطع قبل(لیسانس) و دارا بودن رزومه خوب می باشد. توجه داشته باشید که دارا بودن مدرک زبان بسیار مهم است در صورتی که فرد متقاضی موفق به اخذ نمره مورد نظر دانشگاه نشود باید پذیرش مشروط گرفته و اقدام به گذراندن کورس های زبان شود.

لازم به ذکر است که کشور کانادا به گپ تحصیلی بسیار حساس است به طوری میان مقاطع تحصیلی فرد متقاضی تحصیل در کانادا نباید وقفه ای بیشتر از 3 سال بیفتد. در صورتی که دارای گپ تحصیلی غیر قابل توجیه باشید پذیرش شما با دشواری مواجه می شود. اگر میان مقطع کارشناسی و ارشد شما فاصله ای بیشتر از 4 یا 5 سال قرار بگیرد با ارائه مدرک و دلیل باید این گپ را توجیه کنید؛ مثلا گواهی اشتغال به کار و یا سابقه بیمه ارائه دهید و ثابت کنید که در این مدت مشغول کار بوده اید.

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع دکتری

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع دکتری از 2 روش ممکن است. در روش اول افرادی که رزومه و سابقه تحصیلی خوبی دارند می توانند مستقیما وارد مقطع دکتری شوند، در روش دیگر فرد باید با اساتید خود مذاکره کرده و در صورت موافقت در همان دانشگاه و در ادامه مقطع ارشد به تحصیل مهندسی در مقطع دکتری بپردازد.

تحصیل مهندسی در مقطع دکتری اغلب به صورت پژوهشی و پروژه ای است و دانشجویان با انجام کارهای تحقیقاتی و علمی و معدل بالا می توانند بورسیه تحصیلی اخذ کنند. برای تحصیل در مقطع دکتری دارا بودن نمره آیلتس 7 از ضروریات است. از دیگر مواردی که میتواند پذیرش در مقطع دکتری را برای شما امکان پذیر کند دارا بودن دو مقاله ISI، معدل بالا مقطع ارشد، نمره آیلتس 7 یا تافل 100 می باشد.

تحصیل مهندسی در کانادا

گرایش های مهندسی در کانادا

همانطور که مطلع هستید رشته مهندسی دارای گرایش های متنوع و مختلفی است که همگی از بازار خوبی در کشور کانادا برخوردار هستند. از مهمترین گرایش های مهندسی در کانادا موارد زیر هستند:

رشته مهندسی کامپیوتر: با پیشرفت تکنولوژی و ورود کامپیوتر به خانه ها و مشاغل تحصیل در رشته مهندسی اولویت و بازار کار بسیاری پیدا کرده است.

رشته مهندسی مکانیک: رشته ای بر پایه ی ریاضبات و علوم پایه که دانشجویان به مهارت های طراحی ماشین آلات و مواد تسلط پیدا می کنند و می توانند جذب بازار کار این رشته شوند.

مهندسی عمران: دانشجویانی که در رشته مهندسی عمران تحصیل می کنند به طور حرفه ای جذب بازار کار میشوند. کانادا یکی از کشورهایی است که در زمینه مهندسی عمران بسیار متخصص و حرفه ای است.

مهندسی پزشکی: فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی در انواع روش های درمانی مانند تنظیمات بالینی و مراقبت های بهداشتی و رشته های نوین درمان بیماران، کارآمد می شوند.

از دیگر گرایش های مهندسی در کانادا رشته های مهندسی برق، مهندسی نفت و مهندسی صنایع می باشد که متقاضیان می توانند وارد بازار کار بسیار گسترده ای شوند.

هزینه های تحصیل مهندسی در کانادا

با توجه به نوع رشته، مقطع، دانشگاه و شهری که در آن تحصیل می کنید هزینه های تحصیل مهندسی در کانادا متفاوت است. اما به طور کلی و میانگین برای مقطع لیسانس مبلغی حدود 26 تا 28 هزار دلار کانادا و برای مقطع ارشد و یا دکتری 15 تا 17 هزار دلار کانادا باید هزینه کنید. اگر دارای شرایط استفاده از بورسیه تحصیلی کانادا باشید میتوانید تا حدودی از هزینه های تحصیل بکاهید.

تحصیل مهندسی در کانادا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل مهندسی در کانادا

 اولین گام برای تحصیل در دانشگاه های کانادا اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر است. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید مدارک مورد نیاز را که توسط دانشگاه به شما اعلام می شود را فراهم کنید.شما می توانید با برترین دانشگاه های کانادا در رشته مهندسی در این مقاله آشنا شوید. اما به طور معمول مهمترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل مهندسی در کانادا موارد زیر است:

  • ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع قبل و ریزنمرات
  • تکمیل فرم در خواست پذیرش تحصیلی
  • رزومه ی ترجمه شده متقاضی
  • توصیه نامه از اساتید دانشگاه
  • انگیزه نامه (SOP)
  • گذرنامه معتبر
  • ترجمه مدارک هویتی
  • 2 قطعه عکس پاسپورتی
  • پرینت حساب بانکی و تمکن مالی
  • گواهی عدم سوپیشینه

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *