اختلاف زمانی ایران با سایر کشورها

اختلاف زمانی ایران با سایر کشورها – دانستن اختلاف زمان ایران با سایر کشورها از جهاتی بسیار لازم و ضروری است. ممکن است شما اقوام یا دوستی در خارج از کشور داشته باشید. در این صورت برای برقراری ارتباط چه به صورت تماس تصویری و یا ویدئویی بهتر است اختلاف زمانی را بدانید تا مثلا در ساعاتی که دوستتان در خواب است مزاحم او نشوید.

شاید قصد مهاجرت داشته باشید و بی صبرانه منتظر دریافت ایمیل تایید از کشور مقصد هستید. با دانستن اختلاف زمانی میان ایران و کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید می توانید حدس بزنید که ممکن است چه زمانی با شما ارتباط و یا تماس بگیرند.

ممکن است قصد مهاجرت نداشته باشید؛ هیچ کدام از اقوام شما هم در خارج از کشور زندگی نکنداما دانستن اختلاف زمانی میان ایران با سایر کشورها هم بخشی از اطلاعات عمومی است که دانستن آن بد نیست.

با قصران گشت همراه باشید.

 

اختلاف زمانی ایران با سایر کشورها

علت اختلاف ساعت کشورها

 زمین شناسان کره زمین را به 24 نصف النهار تقسیم کرده اند. هر کدام از این نصف النهار ها  معادل با 15 درجه طول جغرافیایی است. یعنی وقتی کشور ایران و افغانستان در یک  نصف النهار هستند با هم در یک ساعت زمانی هستند. اما ایران با اسپانیا دو ساعت و نیم اختلاف زمانی دارند که نشان از تعداد نصف النهارها دارد.

برای به خاطر سپردن اختلاف ساعت کشورهای دیگر با ایران این روش ساده را در نظر بگیرید. وقتی از ایران به سمت کشورهای شرق حرکت می کنیم، ساعت را باید جلو بکشیم. اما وقتی به سمت کشورهای غرب می رویم، می بایست ساعت را به عقب ببریم.

اما برخی کشورها مانند کانادا دارای وسعت بسیار زیادی هستند و استان های آن با هم اختلاف زمانی زیادی دارند، از این رو نمی توان اختلاف زمان دقیقی میان آنها با کشورهای دیگر تعیین کرد. مثلا اختلاف زمانی ایران با بریتیش کلمبیا در کشور کانادا 11 ساعت می باشد و این در حالی است که ایران و استان کبک اختلافی 8 ساعته دارند!  این مثال در رابطه با کشور فرانسه نیز صحت دارد. فرانسه خود به تنهایی دارای 12 منطقه زمانی میباشد!

ساعت رسمی ایران

اختلاف زمانی ایران با سایر کشورها – تا قبل از سال ۱۳۱۱ شمسی، هر شهر ایران یک ساعت مختص به خود داشت که معمولا غروب‌ ها کوک می شد. تا اینکه  پرفسور حسابی توانست طول و عرض جغرافیایی کشور را محاسبه کند. سپس طی ارتباط با گرینویچ، ساعت رسمی برای کشور تعیین شد. ساعت رسمی ایران به صورت کد بین‌المللی IRST یا IT نشان داده می شود.

ساعت رسمی ایران نسبت به برخی کشورها جلوتر است بدین معنا که میبایست ساعت خود را به جلو بکشید که در آنها علامت + قرار دارد و نسبت به برخی کشورها عقب تر است و هنگامی که در آن کشورها هستید باید ساعت خودرا به عقب بکشید که با علامت –  در کنار آنها نمایش داده شده است.

نهایی.jpg1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *