اخذ وقت سفارت آمریکا برای ویزای دانشجویی

انتخاب بهترین سفارت برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا و گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی کار آسانی نیست. هر سفارتی شرایط ویژه خود را برای بررسی مدارک دانشجویان و مصاحبه با آنان دارد و همین موضوع باعث گیج شدن برخی متقاضیان می‌شود. برخی سفارت‌ها با شرایط کلی دانشجویان ایرانی آشناتر هستند و به همین دلیل سختگیری کمتری به موارد حساس مثل رشته‌های تحصیلی خاص، داشتن اقوام درجه‌یک در ایالت یا شهر مدنظر و نداشتن فاند تحصیلی نشان می‌دهند.

به‌طورکلی دانشجویان ایرانی می‌توانند از سفارت آمریکا در هر کشوری درخواست ویزا کنند، بااین‌حال سه کشور ترکیه، ارمنستان و امارات سابقۀ بهتری در اعطای ویزا به دانشجویان ایرانی دارند. این سه کشور همچنین به دلیل زیاد بودن مراجعه ایرانیان، مأمورانی برای انجام مصاحبه به زبان فارسی رادارند که می‌تواند برای متقاضیان ایرانی بسیار راهگشا باشد.

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ابتدا باید از دانشگاه‌های مورد تائید در لیست بخش (of Homeland Security DHS) پذیرش گرفت. دانشجو با دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های آمریکا یک مهلت مشخص برای قبول پذیرش و پرداخت مبلغ مشخص‌شده به‌عنوان پیش‌پرداخت شهریه دانشگاه دارد. دانشگاه پس از دریافت فرم قبول پذیرش Acceptance of offer دانشجو و پیش‌پرداخت شهریه فرم I20 را صادر می‌کند.

یکی از بزرگ‎ترین مشکلاتی که درباره دریافت فرم I-20 وجود دارد این است که بیشتر دانشگاه‎ های آمریکا این فرم را به ایران نمی‎‎ فرستند و در صورت ارسال نیز به‌این‌علت که بسته‌های پستی کد رهگیریTracking Number ندارند؛ ممکن است فرم به دست شما نرسد بنابراین بهتر است برای دریافت این فرم آدرس یکی از اقوامتان در خارج از کشور را بدهید و یا می‎توانید کارهای مربوط به دریافت این فرم را به آژانس قصران گشت بسپارید.

پس از دریافت پذیرش از یک دانشگاه یا موسسهٔ زبان در آمریکا و دریافت فرم i20 (فرم تأیید پذیرش که از سوی دانشگاه جهت ارائه در روز مصاحبه ارسال می‌شود)، جهت سفر به ایالات‌متحده و آغاز تحصیل خود، نیاز به ویزای دانشجویی F1 خواهید داشت.

 

وقت سفارت امریکا

انواع ویزای دانشجویی

ویزاهای دانشجویی در دو نوع F و J و M صادر می‌شود.

نوع F

اولین گام برای دریافت این ویزا، اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد است. توجه داشته باشید که تکمیل فرم DS-160 (فرم تقاضای ویزای غیر مهاجرتی)، پرداخت SEVIS Fee (هزینه ویزای دانشجویی) و پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت آمریکا (MRV Fee) ازجمله اقداماتی است که باید تا پیش از رسیدن به‌روز مصاحبه انجام دهید.

نوع j

نوعی دیگر از ویزای آمریکا، ویزای نوع j است که مخصوص فرصت مطالعاتی است. این نوع ویزا که به ویزای فرصت مطالعاتی مشهور است، برای متقاضیانی است که می‌خواهند برای پروژه‌های تحقیقاتی و یا تدریس در دانشگاه‌های ایالات‌متحده، وارد آمریکا شوند. این متقاضیان باید از ویزای نوع  j استفاده کنند. برای فرصت مطالعاتی پس‌ از اینکه با دانشگاه موردنظر در ایالات‌متحده آمریکا هماهنگ کردید؛باید فرم DS-2019  را تکمیل کنید و سپس برای گرفتن وقت سفارت امریکا اقدام نمایید.مدت اعتبار این ویزا، ۲ سال بوده و پس از اتمام این زمان باید خاک آمریکا را ترک نمایید. در صورت به همراه داشتن همسر و فرزند زیر ۲۱ سال، می‌توانید برای آن‌ها ویزای نوع J2 درخواست کنید.

معمولاً وقت سفارت آمریکا پر است. حتی اگر بیشتر برنامه‌های ویزای ایالات‌متحده طی 2-3 روز کاری پردازش شوند، پردازش ویزای شما، ممکن است 12 هفته طول بکشد. شما باید 3 ماه قبل از برنامه سفر خود وقت سفارت آمریکا را بگیرید. علاوه بر این، دریافت وقت‌های سفارت نیز دشوار است؛ بنابراین باید برنامه‌ریزی کنید تا از چند ماه قبل، وقت سفارت امریکا دانشجویی خود را دریافت نمایید.

نوع M

 ویزای نوع M بسیار شبیه به ویزای F است با این تفاوت که متقاضی تحصیل در برخی از رشته های فنی و حرفه ای قادر به دریافت ویزای M خواهد بود.  ویزای تحصیلی نوع M نوعی ویزای کوتاه مدت است و با دارا بودن این ویزا فرد اجازه کار در آمریکا را ندارد. این ویزای مختص رشته های فنی حرفه ای است و دور ی آموزشی خاصی دارد. فردی که دارای ویزای نوع M است می تواند همسر و فرزند زیر 20 سال خود را همراه ببرد.

هزینه وقت سفارت امریکا دانشجویی

برای وقت سفارت امریکا دانشجویی متقاضیان علاوه بر هزینه اپلیکیشن فرم باید مبلغ I-20 را نیز از طریق سویس فی را پرداخت کنند. پرداخت هزینه سویس فی برای ویزای دانشجویی یا همان ویزای F1؛ 200 دلار و برای فرصت مطالعاتی یا ویزای J1 نیز 180 دلار است. این سیستم مربوط به چک امینتی توسط home land security است.

بیشتر افراد برای راحتی کار خود جهت گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی تمام واریزی‎ ها را به افراد و آژانس‎ های متخصص می‎ سپارند که در این صورت هزینه‎ آن‌ها مقداری افزایش خواهد داشت اما دردسرهای مرتبط با پرداخت را نخواهند داشت. شما می‎ توانید برای اطلاع دقیق از قیمت‎ ها با همکاران ما در قصران گشت تماس حاصل نمایید.

وقت سفارت امریکا

مصاحبه سفارت و مدارک مورد نیاز 

بعد از گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی ، سفارت موردنظر یک روز را برای مصاحبه به متقاضیان می‌دهند. در روز مصاحبه باید نکاتی را رعایت کنید. در ابتدا شما می‌بایست مدارک زیر را در روز مصاحبه سفارت به همراه داشته باشید:

 • گذرنامه (Passport)
 • فرم I-20 برای ویزای F
 • پرینت تائیدیه فرم DS-160 برای هر دو ویزای F و J و فرم DS-2019 برای ویزای J
 • پرینت تائیدیه پرداخت SEVIS Fee
 • پرینت ایمیل تعیین وقت سفارت
 • همراه داشتن Bank Statement (صورتحساب بانکی یا همان گواهی تمکن مالی) که در صورت نداشتن بورسیه (فاند) می‌بایست ارائه شود
 • نمرات GRE/ TOEFL & IELTS
 • یک قطعه عکس رنگی سایز ۵*۵
 • ترجمه دانشنامه و ریزنمرات دانشگاهی (همراه با اصل آن‌ها)
 • رزومه یا CV
 • اصل شناسنامه و کارت ملی و ترجمه آن‌ها
 • رسید پرداخت هزینه تعیین وقت مصاحبه
 • نامه پیشنهاد کاری (Job Offer Letter)

در زمان مصاحبه و بعد از گرفتن وقت سفارت امریکا دانشجویی باید بتوانید دلایل خود را برای انتخاب دانشگاه به‌خوبی بیان نمایید تا شرایط دریافت ویزای F1 برای شما فراهم شود. در طول مصاحبه کاملاً اعتمادبه‌نفس داشته باشید تا بر استرس خود غلبه کرده و بتوانید به‌تمامی سؤالات پاسخ دهید. داشتن اعتمادبه‌نفس به افسر مصاحبه‌کننده نشان می‌دهد که شما قادر خواهید بود در صورت بروز مشکلات، آن‌ها را به‌خوبی حل نمایید.

تمکن مالی ویزای دانشجویی آمریکا 

یکی از مدارکی که فرد متقاضی باید ارائه دهد دارا بودن تمکن مالی و گردش حساب است. با ارائه تمکن مالی مناسب شما اعلام می کنید که توانایی پرداخت هزینه های زندگی در طول مدت تحصیل در آمریکا را دارید. به این منظور باید اسنادی مانند:

 • اسناد ملکی
 • فیش های حقوقی
 • صورت حساب بانکی 6 ماه اخیر
 • نامه اشتغال به کار و سابقه بیمه
 • نامه دریافت بورسیه ار دانشگاه
 • اگر صاحب شغل هستید اسناد مربوط به ثبت شرکت یا جواز کسب
 • و هر سند و مدرکی که نشاندهنده استطاعت مالی شما باشد.

البته نسبت به دانشگاه و ایالتی که قصد تحصیل در آن را دارید ممکن است میزان تمکن مالی متفاوت باشد.

 

وقت سفارت امریکا

صدور ویزا

بین یک تا دو هفته یعد از مصاحبه سفارت از طریق ایمیل تصمیم خود را در مورد ویزا به شما اطلاع می‌دهد و در صورت موافقت با ویزا باید گذرنامه خود را برای عکس‌دار کردن به سفارت ارسال کرده و ویزای خود را دریافت کنید. در تمامی این مراحل همکاران ما در کنار شما هستند تا پیکاپ ویزا برای شما را بدون مشکل انجام دهند.

چنانچه در مصاحبه رد شوید توجه کنید که درمجموع مبنای ریجکت ویزا ، بندهایی است که افسر پرونده بر مبنای آن، شخص را فاقد صلاحیت برای دریافت ویزا تشخیص می‌دهد؛ بنابراین در نظر داشته باشید چنانچه تقاضای ویزای شما رد (Reject) شد، باید علت رد شدن آن را بیابید.

به‌طورمعمول در ایمیلی که از طرف سفارت امریکا برای شما ارسال می‌گردد، دلیل ری جکت شدن قید می‌گردد، برای مثال مواردی مانند نداشتن برنامه برای بازگشت به وطن بعد از فارغ‌التحصیلی یا دروغ گفتن طی مصاحبه ممکن است دلیل ری جکت (Reject) شما باشد. اغلب با اصلاح مواردی که به‌عنوان دلیل ری جکت شما، عنوان‌شده است، این فرصت رادارید که مجدداً برای وقت سفارت امریکا دانشجویی اقدام کنید و در مصاحبه سفارت آمریکا شرکت و تأیید افسر پرونده را برای گرفتن ویزا، دریافت کنید.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آمریکا 

به طور معمول مدت زمان صدور ویزای دانشجویی آمریکا از 3 ماه تا 8 ماه متغیر است اما بسته به شرایطی می تواند این زمان کمتر یا بیشتر شود.

اگر می خواهید پاسخ ویزای دانشجویی شما خیلی زمان نبرد بهتر است پس از پذیرش و دریافت دعوتنامه سریعا برای اخذ ویزا اقدام نمایید.

پرونده و مدارک خود را بدون نقصی تحویل دهید، زیرا در صورت تکمیل نبودن به علت نقص، پروسه دریافت ویزای شما زمانبر خواهد شد.

قصران گشت با استفاده از سابقه چندین ساله و داشتن تجربه بسیار در زمینه مهاجرت و وقت سفارت امریکا دانشجویی می‌تواند به راحتی برای شما اقدام نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *