مرزهای هوایی ایران چه زمانی باز می‌شود – از اسفند ماه سال گذشته و با شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشورهای مختلف سخت گیری دولت‌ها برای تردد مسافران و حتی انجام هر گونه پرواز غیرضروری بیشتر شد تا جایی که کشورهای مختلف مرزهایشان را به روی یکدیگر بستند.حالا پس از گذشت بیش از دو ماه به نظر می‌رسد که مذاکرات دو و چندجانبه‌ای بین کشورهای مختلف آغاز شده تا مرزهای هوایی به تدریج بازگشایی شده و ترددهای مسافری و تبادلات تجاری از این طریق از سر گرفته شود که البته در این میان رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از شیوع کرونا در اولویت برای همه دولت‌ها  قرار دارد.به تدریج شاهد اعلام نتایج آن و آغاز شدن پروازها خواهیم بود.

مرزهای هوایی ایران چه زمانی باز می‌شود؟

تصمیمات کشورهای مختلف در برابر ویروس کرونا متفاوت است.انگلیس، آلمان، ایتالیا، فرانسه به‌رغم اینکه در یک قاره قرار دارند هر یک تصمیمات متفاوتی در قبال پروازها اتخاذ کرده‌اند.در پرواز‌های خارجی تصمیم ما ملاک نیست. برقراری مجدد پروازها بستگی به این دارد که کشورهای مبدا و مقصد برای مبارزه با کرونا چه تصمیمی اتخاذ می‌کنند. این که چه زمانی را برای عادی شدن کسب و کار‌ها و برداشتن قرنطینه هتل‌ها، مراکز خرید، مراکز تجاری و سرویس‌دهی در نظر گرفته‌اند، در از سرگیری پرواز‌ها تاثیر‌گذار است.

این اتفاق برای ایران نیز افتاده و مذاکرات در جریان است که در این راستا از فردا پرواز به مقصد آمستردام هلند آغاز می‌شود و هر هفته پنجشنبه این پرواز انجام خواهد شد.براساس مذاکرات صورت گرفته بین ایران و هلند در تاریخ مذکور پروازهای تهران – آمستردام از سوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد شد و مسافران با شرایط و ضوابطی که دو کشور به توافق رسیده‌اند می‌تواند مسافرت‌های هوایی خود را  آغاز کنند البته همه مسافران ضمن داشتن گواهی بهداشت باید پروتکل‌ها و مقررات توافق شده را به دقت اجرایی کنند.

برخی دیگر از پروازهای اروپایی نیز به صورت موردی انجام می‌شود و درباره هواپیمایی قطر نیز سفرهای هوایی به صورت موردی توافق شده است. اما پرواز به مقصد دوبی تنها به صورت باری امکان پذیر است.

پروازهای خارجی چه زمانی به حالت عادی باز می‌گردد

پروازهای خارجی ایرلاین‌های داخلی به مقصد پاریس، لندن، بانکوک و کوالالامپور طبق روال سابق و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توافق شده است. مذاکرات ایران با کشورهای مختلف همچنان انجام می‌شود و کشورها به تدریج محدودیت‌ها و پروتکل های مورد نظر خود را اعلام می‌کند اما پس از رسیدن به توافق نتایج مذاکرات اعلام خواهد شد و همه ایرلاین‌های داخلی آمادگی کامل برای رعایت این ضوابط را در پروازهای خود دارند. پرواز‌های خارجی منوط به این است که مراودات و روابط به حالت عادی بازگردد.

پروازهای داخلی هر ساله از ۲۵ اسفند تا ۳ فروردین میلیون‌ها نفر در پروازها جابه جا می‌کردنند این آمار به بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است.

ویروس کرونا در سفرهای هوایی

در‌ صورتی که در سفرهای هوایی، مسافری مبتلا به ویروس کرونا یا مشکوک به آن باشد، خطر ابتلا به این ویروس بسته به فاصله‌ی شما با آن فرد، متفاوت است.

طبق اطلاعات ارائه‌شده در دستورالعمل‌های موقت سازمان مدیریت و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) که تنها برای مطلع‌کردن عموم مردم ارائه شده‌اند، در‌ صورتی‌ که صندلی‌تان با فرد دارای نشانه‌های ویروس یا فرد مبتلا، دو متر فاصله داشته باشد، خطر انتقال ویروس به شما، متوسط است. این فاصله نسبت به صندلی افراد دارای نشانه‌هایی مثل سرفه، تب و تنفس دشوار، تقریبا به میزان دو صندلی می‌شود.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *