وبلاگ

چه زمانی مرز ترکیه باز می شود؟

چه زمانی مرز ترکیه باز می شود؟ – اول از همه بهتر است نگاهی به پیامدهای بسته شدن مرزهای ایران و ترکیه بیندازیم. جدا از اینکه بسته شدن مرزهای ایران و ترکیه از نظر مسائل بهداشتی تصمیم درستی بود، اما پیامدها و تاثیرات بسیار منفی نیز داشت. چراکه پس از بسته شدن مرزهای ایران و ترکیه به خاطر شیوع ویروس کرونا، هم ایران و هم ترکیه از نظر تجاری و گردشگری بسیار متضرر شدند.

آخرین به‌روزرسانی در 26 مرداد 99

به نظر می‌رسد پس از گذراندن روزهای سخت قرنطینه در دوران کرونا، کم‌کم مرزهای هوایی کشورهای مختلف به روی یکدیگر باز می‌شود و البته این امر مهم با رعایت اصول تازه‌ای که دیگر به بخش جداناپذیری از فرهنگ سفر تبدیل شده، رخ خواهد داد.

باتوجه به همین موضوع و به تازگی، وزیر امور خارجه ترکیه، کاووس اوغلو، اظهار داشته است که ترکیه برنامه دارد تا از تاریخ 11 مرداد (در آخرین اطلاعیه ۱۱ شهریور ماه اعلام شد از سوی رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه) ، مرزهای هوایی این کشور را به روی ایران باز کرده و پروازهای بین ترکیه و ایران را از سر بگیرد.

همان طور که می دانید در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، همه کشورهای همسایه ایران مرزهایشان را با کشور ما بستند. کشور ترکیه یکی از آن کشورهایی بود که در بستن مرزها با ایران پیشقدم بود و خیلی سریع تمامی مرزهایش را با ایران بست تا از شیوع ویروس کرونا در کشورش جلوگیری کند. هرچند در این زمینه خیلی موفق عمل نکرد و امروز می بینیم که متاسفانه ویروس کرونا در ترکیه هم مثل خیلی از کشورهای دیگر جهان همه گیر شده است.

بازگشایی مرزهای کشور ترکیه با کشورهایی که ویروس کرونا را کنترل کرده‌اند احتمالا از نیمه خردادماه این اتفاق می‌افتد و ایران هم مانند کشورهای دیگر می‌تواند با شرایط خاصی که این کشور اعلام کرده پروازهای خود را به ترکیه برنامه‌ریزی کند.

طی ماه‌های گذشته و در پی شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف سفرهای هوایی، زمینی و دریایی بسیاری لغو شد و کشورهای مختلف مرزهای خود را به روی یکدیگر بستند تا بتوانند این ویروس را کنترل کنند اما به‌تدریج و در روزها و هفته‌های گذشته مذاکرات بسیاری بین کشورها برای ازسرگیری سفرهای هوایی، زمینی و دریایی آغاز شد و دولت‌ها به‌تدریج محدودیت‌های خود را در این زمینه کاهش می‌دهند.

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی درباره تقویم بازگشت به شرایط عادی در ترکیه اظهار کرد: از ۲۷ ماه می (۷ خرداد) افراد زیر ۲۰ سال و بالای ۶۵ سال هم می‌توانند به این کشور مسافرت کنند و مراکز و محل‌های تفریحی، استراحتگاه‌ها، پارکت‌ها، استخرها و مراکز ورزشی از یکم ژوئن (۱۲ خردادماه) باز می‌شود.

وی افزود: البته بر اساس اطلاعات به دست آمده تمامی ممنوعیت‌های خروج از منزل و قرنطینه از یکم ژوئن(۱۲ خردادماه) برداشته می‌شود و مکان‌ها و محل‌های عمومی برای مردم از ۲۶ خردادماه باز خواهند شد.

کشورهای دیگر در حال مذاکره و تضمین مقررات و پروتکل‌های بهداشتی اختصاصی برای خود هستند که به نظر می‌رسد به‌تدریج و از نیمه خرداد برخی دیگر از کشورها نیز مانند ترکیه نسبت به کاهش محدودیت سفر و بازگشایی مرزهایشان اقدام کنند.

This post was last modified on 2020/08/17 1:40 ب.ظ

shiva samadi

View Comments

 • چرا ترکیه فقط مرزشو با ایران بسته ؟همه ی کشورا کرونا همه گیر شده و هیچ کس در امان نبوده
  مرز ها رو چه زمانی باز می کنن؟:(

  • سلام وقت بخیر
   بنا به اطلاعیه ماهان ایر، پرواز های ایران به ترکیه از ۱۱ شهریور ماه (یکم ماه سپتامبر) از سر گرفته می‌شه...

   در حال حاضر امکان پرواز به استانبول، با شرط خرید بلیت رفت و برگشت، از طریق قطر ایرلاین فراهمه...

   همچنین پرواز یک طرفه از طریق قطرایرلاین برای دارندگان اقامت‌های کاری و تحصیلی هم امکانپذیره...

 • ظاهرا ترکیه از تمام کشور ها اطمینان دارد جز ایران
  آیا ترکیه قصد بازگشایی مرز هوایی با ایران را دارد؟

  • سلام وقت بخیر
   طبق آخرین اعلامیه احتمالا 11 مرداد بازگشایی بشه.

Recent Posts

همه چیز درباره پیکاپ ویزا انگلیس

شاید شما یکی از متقاضیان ویزای انگلیس هستید که با هدف کسب و کار و…

1 هفته ago

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025احتمالا در قرعه کشی بزرگ لاتاری…

2 ماه ago

قوانین طلاق در کانادا

آیا طلاق در کانادا مشکلی برای شهروندی فرد ایجاد می‌کند؟ کسانی که با ویزای ازدواج…

2 ماه ago

مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا 2025

راهنمای بررسی برندگان گرین کارت آمریکا 2025 مراحل بعد از برنده شدن لاتاری آمریکا 2025…

2 ماه ago

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ - اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به…

2 ماه ago

ویزا کارت

نحوه دریافت ویزا کارتویزا کارت یک شرکت چند ملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی…

2 ماه ago