ایتالیا یکی از پرطرفدار ترین کشور های اروپایی برای مهاجرت است و بسیاری از افراد این کشور را مقصد مهاجرتی خود قرار می دهند، که از دلایل آن می توان به مواردی همچون آرامش و امنیت، مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی، بورسیه های تحصیلی متنوع، انواع ویزا ها از جمله ویزای خود اشتغالی و ویزای سرمایه گذاری اشاره کرد.

تجربه زندگی در ایتالیا چگونه است؟

ایتالیا کشوری اروپایی است که در جنوب این قاره قرار دارد. این کشور با حدود 60.4 میلیون نفر جمعیت، زبان رسمی آن ایتالیایی و پایتخت آن رم است. همچنین با کشور های فرانسه، سوئیس، اتریش، اسلوونی هم مرز است و شهروندان آن بدون محدودیت می توانند به این کشورها سفر کنند.
این کشور از لحاظ آب و هوایی معتدل مدیترانه ای است و تقریبا اکثر جمعیت آن را مسیحیت کاتولیک تشکیل می دهند؛ اقلیت مذهبی در این کشور یهودیان هستند.
همچنین ایتالیا با رتبه سومین اقتصاد بزرگ در اتحادیه اروپا و دوازدهمین اقتصاد بزرگ در دنیا با تولید ناخالص داخلی، از نظر اقتصادی یک کشور پیشرفته به حساب می آید. بسیاری از شرکت های بزرگ خصوصی در بخش های شمالی این کشور قرار دارند.
کشور ایتالیا به طور کلی، حدود 6 میلیون مهاجر دارد که از این تعداد نزدیک به 10 هزار نفر آن ها ایرانی می باشند. زندگی در ایتالیا برای مهاجران از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.
به طور کل زندگی در ایتالیا آرام و لذت بخش است نسبت به سایر کشورهای اروپایی از استانداردهای بالاتری برخوردار می باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.
جالب است بدانید زندگی در ایتالیا، از لحاظ فرهنگی تشابهاتی با زندگی در ایران دارد، به همین جهت مورد توجه بسیاری از مهاجران ایرانی است.

زندگی در ایتالیا

فرهنگ مردم ایتالیا

اگر می خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید و تجربه زندگی در ایتالیا را داشته باشید، بهتر است از قبل با سبک زندگی و خصوصیات مردم این کشور آشنا شوید. فرهنگ مردم ایتالیا، با خانواده، هنر، موسیقی و غذا شکل گرفته و این موارد پایه های فرهنگ ایتالیایی را تشکیل می دهند.
از آنجایی که ایتالیا محل امپراتوری رم و مرکز اصلی رنسانس بوده، فرهنگ آن در گذر قرن ها، از گذشته تا کنون، بسیار غنی تر از قبل شده است.
از دیگر گروه های قومی که در این کشور زندگی می کنند می توان به عرب های آفریقای شمالی، آلبانیایی ها، اتریشی ها و آلمانی ها اشاره کرد.
ایتالیایی ها علاقه زیادی به کنترل همه ویژگی ها و جزئیات در اطرافشان دارند. این مردمان به هنر بسیار علاقه مند بوده از این رو هنر را در تمام ابعاد زندگی از جمله پوشش و لباس خود جای داده اند.
ایتالیایی ها به جزئیات رفتاری و اخلاقی توجه زیادی نشان می دهند.آنها در رفتار خود نهایت ادب و احترام را رعایت می کنند، کوچک ترین بی احترامی و تمسخر را نمی پذیرند و باید با آنها رفتار مناسبی داشته باشید.

اقتصاد کشور ایتالیا

کشور ایتالیا در لیست کشور های قدرتمند از نظر اقتصادی در دنیا قرار دارد. واحد پول این کشور یورو با نماد «€» می باشد. نرخ یورو ایتالیا به ‌صورت استاندارد و در سطح جهانی تعیین می ‌شود.
برای زندگی در ایتالیا باید بدانید که نرخ تورم در آن کم تر از 2 درصد است، همچنین بقیه ارقام اقتصادی در این کشور از جمله رشد تولید، از آمار خیلی خوبی برخوردار اند.
همچنین نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در سال 2017 در حدود 11 درصد اعلام شده اما در سال های اخیر این رقم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
در کشور ایتالیا صنایع آهن و فلزات، سیمان و مواد شیمیایی رشد خوبی دارد و بسیار پُر رونق است.

خدمات بانکداری در ایتالیا

برای زندگی در ایتالیا باید بدانید که، در سیستم بانکداری آن هیچ محدودیتی در دریافت وام برای افرادی که گردش مالی خوبی دارند، وجود ندارد. از دیگر تسهیلاتی که بانک ها در این کشور به مشتریان خود ارائه می کنند، فضایی برای خرید ملک با بهره کم می باشد.
استاندارد های روز دنیا در سیستم بانکی این کشور در حال اجرا است و همین امر موجب ایجاد فضای مناسبی برای ایجاد گردش مالی شده است.
برای مثال بودجه بانک اینتسا سانپائولو در ایتالیا، بیش از 5 تریلیون می باشد. این مجموعه با 758 شعبه، به حدود 11 میلیون نفر مشتری خدمت رسانی می کند.

زندگی در ایتالیا

خدمات درمانی و زندگی در ایتالیا

در ایتالیا بیمارستان ها به دو دسته عمومی و خصوصی تقسیم می شوند که هرکدام دارای پوشش بیمه ای خاص خود می باشند؛ فقط افرادی که در طول سال مالیات های خود را پرداخت کرده باشند می توانند از این پوشش ها و خدمات بیمه ای بهره گیرند.
متقاضیان اقامت در ایتالیا باید توجه داشته باشند که نوع بیمه ای که انتخاب می کنند، تمامی خدمات درمانی از جمله هزینه های اضطراری پرواز به کشور مبدا را پوشش دهد.

حمل و نقل و زندگی در ایتالیا

اتوبوس های شهری یکی از به صرفه ترین و بهترین راه های حمل و نقل در ایتالیا می باشند. برای استفاده از این سرویس حمل و نقل باید بلیط معتبر داشته باشید. در صورت نامعتبر بودن بلیط جریمه خواهید شد.
از دیگر سرویس های حمل و نقل در ایتالیا، به تاکسی ها می توان اشاره کرد که البته معمولا به صرفه نبوده و بیشتر در مسیر فرودگاه ها و هتل ها استفاده می شود.

ممکن است این مقاله هم برای شما جذاب باشد: مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا

ایتالیا از کشور های عضو اتحادیه اروپاست و از واحد پولی یورو استفاده می کند. برای زندگی در ایتالیا باید بدانید،هزینه های زندگی در هر یک از مناطق و شهر های مختلف ایتالیا متفاوت می باشد، به طور کلی این هزینه ها در شمال این کشور به نسبت مناطق جنوبی آن بالاتر است.

بر اساس نظر سنجی های انجام شده، شهر میلان گران ترین و شهر لوکا ارزان ترین شهر های ایتالیا هستند.

امروزه با توجه به گوناگونی سبک های زیستی، هزینه های زندگی برای هر فرد متفاوت است و هر فرد باید طبق نیاز ها و شرایط خود این میزان را در نظر بگیرد.

جالب است بدانید یکی از مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا، گواهی اثبات تمکن مالی است که متناسب با تعداد روز های سفر یا اقامت شما محاسبه خواهد شد.

اما به طور کلی خرید مواد خوراکی، اجاره خانه، اشتراک خانگی، حمل و نقل، رستوران، ورزش، تفریح و پوشاک، از نیاز های هر فرد برای زندگی می باشد که باید ماهانه مبلغی را برای آن ها فراهم کند. برای زندگی در ایتالیا بهتر است بدانید برخی از این اقلام چه هزینه هایی دارند:
هزینه خورد و خوراک:
• یک وعده رستوران برای یک نفر تقریبا 7 الی 20 یورو
• یک وعده رستوران برای دو نفر تقریبا 40 الی 80 یورو
• یک لیتر شیر تقریبا 0.75 الی 1.5 یورو
• یک قرص نان تقریبا 0.80 الی 1.30 یورو
• 1کیلوگرم برنج تقریبا 1 الی 3 یورو
• 1کیلوگرم پنیر تقریبا 7 الی 23 یورو
• تخم مرغ (12عدد) تقریبا 1 الی 4 یورو

هزینه مسکن:
• آپارتمان 1 خواب در مرکز شهر 500 الی 1137 یورو
• آپارتمان 1 خواب خارج از مرکز 300 الی 750 یورو
• آپارتمان سه خوابه مرکز شهر 700 الی 2567 یورو
• آپارتمان سه خواب خارج از مرکز شهر 500 الی 1547 یورو

هزینه پوشاک:
• شلوار جین 300 الی 100 یورو
• لباس تابستانه زنانه 15 الی 50 یورو
• یک جفت کفش 50 الی 120 یورو
• یک جفت کفش چرم 60 الی 180 یورو

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا به هزینه های تحصیلی وی بستگی دارد، و با توجه به آن تعیین می گردد. اما به طور معمول این میزان برای دانشجویان مهاجر در ایتالیا قربیا بین 800 تا 6000 یورو می باشد.
اگر میخواهید به ایتالیا مهاجرت کرده و در این کشور تحصیل کنید بهتر است صفر تا صد شرایط تحصیل در ایتالیا را بدانید.

زندگی در ایتالیا

درآمد مردم در ایتالیا

از اولین اولویت های زندگی در ایتالیا ، میزان درآمد و اشتغال به کار می باشد. اگر واجد شرایط دریافت ویزای کاری ایتالیا هستید، قطعا خواهید توانست یک زندگی خوب و قابل قبول برای خود در این کشور بسازید.
میانگین درآمد در کشور ایتالیا بسته به نوع شغل افراد متفاوت است. به‌طور کلی در ایتالیا شغلی پردرآمدتر است که سود بیشتری به کشور برساند. به‌ عنوان‌ مثال در سال 2017 صنعت گردشگری در کشور ایتالیا بسیار رونق گرفته بود، تا جایی که درآمد افراد فعال در این حوزه به میزان درآمد افرادی که درزمینۀ پزشکی فعالیت می کنند، رسیده بود.
میانگین درآمد سالانه برخی از مشاغل محبوب در ایتالیا عبارتند از:
• حسابدار 24.110 دلار
• مدیر دفتر 33.771 دلار
• طراح گرافیک 22.974 دلار
• مهندس هوافضا 33.547 دلار
• معمار 22.780 دلار
• معلم دبیرستان 25.805 دلار
• دندانپزشکی 61.933 دلار
• پرستار 26.514 دلار

اگر میخواهید در ایتالیا به تحصیل در رشته پزشکی بپردازید این مطالب را مطالعه کنید : شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

ارزانترین شهر ایتالیا

امروزه افرادی زیادی در دنیا، بخاطر مسائلی مانند کیفیت مطلوب زندگی در این کشور، ایتالیا را برای زندگی انتخاب می کنند. به طور کلی، ایتالیا با فضای صمیمی، امکانات رفاهی مطلوب و هزینه های نسبتاً مقرون به صرفه یکی از محبوب ترین کشور های اروپا برای زندگی و مهاجرت است. بیشتر افرادی که می خواهند به ایتالیا مهاجرت کنند، به دنبال شهر های ارزان تری برای زندگی می گردنند.
با توجه به آمار و نظر سنجی های صورت گرفته در این زمینه، شهر های پادووا، تورین، پالرمو، ورونا و باری، از ارزان ترین شهر ها برای زندگی در ایتالیا هستند و اگر قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید می توانند برای شما انتخاب های مناسبی باشند.

برخی از معایب زندگی در ایتالیا

طبیعتا هر کشوری علاوه بر مزایا و امکاناتی که به شهروندان خود ارائه می دهد، دارای معایبی هم می باشد.  بهتر است قبل از درخواست ویزا و تصمیم برای زندگی در ایتالیا از این معایب نیز آگاه باشید. برخی از معایب زندگی در ایتالیا عبارتند از:
• عدم تسلط بسیاری از ساکنان به زبان انگلیسی
• مدت زمان اجاره نامه ها در ایتالیا که به طور معمول 18 ماه است که از سایر کشور ها بیشتر می باشد.
• بالاتر بودن نرخ بیکاری در این کشور نسبت به سایر کشور های اتحادیه اروپا

ایتالیا از جمله کشور های مناسب برای مهاجرت و اقامت است. چرا که این کشور اکثر استاندارد های لازم برای داشتن یک زندگی مطلوب را دارد. در صورتی که درباره شرایط زندگی در ایتالیا سوالاتی در ذهنتان به وجود آمده که در این مقاله به آن پاسخ نداده ایم، آن را با کارشناسان قصران گشت در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *