لوگو آژانس توریستی قصران گشت

تحصیل درکانادا

بر اساس جدیدترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان که هر ساله توسط نشریه معتبر تایمز منتشر می‌شود، بیش از ۵ دانشگاه کانادایی را می‌توان در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان دید که خود موید سیستم آموزشی به روز و منطبق بر بالاترین استانداردهای جهانی است. بنابراین بسیار منطقی به‌نظر می‌رسد متقاضیان زیادی از سرتاسر جهان برای تحصیل در کانادا اقدام کنند.

در این مطلب می خوانید :

مقاطع تحصیلی در کانادا

تحصیل در کانادا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه

دوره کالج در کانادا 

دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا 

دوره کارشناسی ارشد یا مستر در کانادا 

دوره دکترا در کانادا 

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا 

برترین دانشگاه های کانادا 

دریافت مشاوره جهت تحصیل در کانادا 

سالانه بیش از 200 هزار دانشجوی بین المللی با هدف تحصیل در کانادا در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل می شوند . اما چرا کانادا تبدیل به مقصد و انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی شده است ؟ سطح بالای کیفیت آموزشی ، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه ها ، مهمترین دلایل شکل گیری تصمیم ادامه تحصیل در کشور کانادا هستند . به خصوص در مورد دانشجویان ایرانی .

دانشگاه‌های معروفی همچون تورنتو، مونترال، مک‌مستر، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا تنها بخشی از دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی کشور کانادا هستند که هر ساله در لیست بهترین دانشگاه‌‌های جهان قرار می‌گیرند. اما حتی در سایر شهرها و استانهای دیگر کانادا که نسبتا نزد ایرانیان شناخته شده نیستند نیز می‌توان دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی تراز اولی را جستجو کرد که از لحاظ استاندارد، کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی فرسنگ‌ها با دانشگاه‌ها و موسسات ایرانی فاصله دارند!

مقاطع تحصیلی در کانادا

   وقتی شما کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنید در واقع برای آینده خود سرمایه گذاری کرده اید. کانادا از شناخته شده ترین کشورها با بالاترین استانداردهای آموزشی در مدارس ابتدایی، متوسطه، کالج، دانشگاه و فراتر از آن می باشد.عموما برای تحصیل در هر یک از این موسسات علمی- آموزشی دو مرحله اصلی دریافت پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید طی شود.

مراحلی که نیازمند دقت فراوان و آماده‌سازی مدارک هویتی، تحصیلی و مالی مختلف بوده و از جزئیات فراوانی در تمامی مراحل پروسه دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا برخوردار است.

 

تحصیل در کانادا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه

بی شک کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای تحصیلات دانشگاهی است. مدرک دانشگاه های کانادا درهای موفقیت و موقعیت های شغلی مناسب را به سوی شما باز می کند. به همین دلیل تعجبی ندارد که بسیاری از دانشجویان بین الملل کانادا را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیلات دانشگاهی انتخاب می کنند.

در میان مقاطع پیش از دانشگاه و مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد و دکترا که برای بسیاری از دانشجویان ایرانی شناخته‌شده است، مقطع پس از دوره متوسطه و یا همان post-secondary کمی ناشناخته است که اغلب توسط موسسات آموزشی و کالج‌های کانادا مدیریت می‌شود.این مقطع به طور تقریبی معادل با مدرک کاردانی و فنی و حرفه‌ای در ایران بوده، دارای دو ترم تحصیلی ودوره‌های تابستانی در سال است و آموزشگاه‌ها و کالج‌های این کشور مجاز به ارائه انواع دیپلم، درجه و یا گواهینامه معتبر به فارغ‌التحصیلان این مقطع هستند.

دانشگاه کانادا

دوره کالج در کانادا

با تحصیل در کالج های کانادا شما از تجربه بازار کار بهره مند خواهید شد و دانش و مهارت های لازم را فرا می گیرید. اگر می خواهید در کنار تحصیل تجربه کاری نیز کسب کنید کالج های کانادا بهترین انتخاب شما خواهند بود.

شما می توانید در دوره های کارآموزی و کارورزی در کنار تحصیل شرکت کنید و دید بهتری نسبت به بازار کار کانادا پیدا کنید. با تحصیل در کالج های کانادا به شما گواهینامه پایان دوره، دیپلم و یا مدرک معادل دانشگاهی اعطا می شود.

عموما کالج‌ها و موسسات آموزشی مورد تایید آموزش و پرورش کشور کانادا شامل انواع مختلف زیر می‌شوند:

 • کالج‌های استانی کاردانی Community
 • کالج‌های فنی و حرفه‌ای، هنرهای زیبا و کاربردی
 • موسسات فناوری و علوم
 • کالج‌های عمومی و فنی و حرفه‌ای کبک (collèges d’enseignement général et professionnel in Quebec)
 • کالج‌های خصوصی حرفه و شغل Career Colleges
 • کالج‌های junior

 

دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا

دوره کارشناسی در کانادا یا همان undergraduate degree در تمامی استان‌ها به جز استان کبک پس از سال ۱۲ دبیرستان آغاز می‌شود. دوره لیسانس در کانادا معمولا ۴ سال طول می‌کشد. در استان کبک پس از سال ۱۱ دبیرستان، دانشجو می‌تواند وارد دوره کالج شود یا در دوره پیش دانشگاهی دو ساله شرکت کرده و سپس وارد دوره لیسانس ۳ ساله شود.

پیش نیاز اخذ پذیرش لیسانس در کانادا:

 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی (۱۲ ساله) – (داشتن مدرک زبان الزامی نیست)

در کنار این موارد باید یه این موضوع اشاره کنیم که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معروف در شهرهای بزرگ کانادا سخت‌تر بوده و علاوه بر شهریه بیشتر به نسبت دانشگاه‌های شهرهای کوچک‌تر کانادا، عموما مستلزم داشتن مواردی نظیر شرط معدل خوب (بالای نمره 15 ) نداشتن گپ یا همان وقفه تحصیلی بیش از 2 تا 3 سال و رزومه و سوابق تحصیلی موجه و مکفی است.

دانشگاه کانادا

دوره کارشناسی ارشد یا مستر در کانادا

دوره کارشناسی ارشد در کانادا یا همان‌ graduate degree معمولا ۱ تا ۲ سال بوده و به صورت ریسرچ یا کورس ارائه می‌شود. در دوره های course-based دانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد های درسی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت می‌کند. در دوره های فوق لیسانس research-based دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود بر روی موضوعی تحقیق کرده و پایان نامه ارائه بدهد. برخی از دوره های کارشناسی ارشد نیز ترکیبی بوده و شامل کورس و ریسرچ می‌شوند. دوره های مستر با ریسرچ در بسیاری از موارد توسط دانشگاه یا استاد راهنما فاند می‌شوند و نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت می‌کنند.

به طور کلی متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع ارشد دانشگاه‌های کانادا ملزم به ارائه مدارک زیر برای دریافت پذیرش تحصیلی هستند:

 • مدرک کارشناسی
 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزش‌نامه
 • 1 تا 2توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه
 • حداقل معدل 15
 • ریز نمرات و آخرین سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر آیلتس و تافل با حداقل نمره 6 –5
 • مقالات علمی و تحقیقی، سابقه کاری مرتبط
 • پرداخت هزینه پذیرش تحصیلی
 • ارائه مدارک آزمون‌های بین‌المللی GMAT و یا GRE برحسب رشته و قوانین دانشگاه

برخی از دوره های مستر این امکان را به متقاضی می‌دهند که به صورت مستقیم در مقطع دکتری دوره ادامه پیدا کند.

شما می‌توانید برای اطلاع دقیق‌تر از قوانین و پیش‌نیازهای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد ، با کارشناسان اجرایی ما در تماس باشید.

دوره دکترا در کانادا


دوره دکتری در کانادا
به دلیل استاندارد بالای آموزش و اعتبار دانشگاه ها، در سطح بین المللی شناخته شده است. تعدد دانشگاه ها و کالج های برتر و با کیفیت باعث شده است که بیش از نیمی از مردم کانادا دارای مدرک دانشگاهی باشند. اکثر دانشگاه ها و کالج های برتر جهان در این کشور واقع شده است. از این رو همواره مورد توجه متقاضیان بسیاری از سراسر جهان واقع شده است.

اغلب رشته‌های تحصیلی مقطع دکترا حداقل به 3سال تحصیل تمام‌وقت و تحقیق نیاز دارد، اما برخی از دانشجویان مقطع دکترا تا حداکثر 6 تا7 سال به تحصیل و پژوهش در این مقطع می‌پردازند.

رشته‌ها و دوره‌های دکترا در کانادا اغلب بر مهارت‌های کلیدی نظیر روش‌های تحقیقات عملی و اصول روش‌شناسی و یا آموزش‌های اضافه و مفید در محدوده‌هایی نظیر تدریس، ارائه و یا انتشار تمرکز دارد. برخی از این رشته‌ها حتی موجب ترتیب اثر دادن به دوره کارآموزی و قرارگیری دانشجو در محیط کاری کاملا حرفه‌ای می‌شود.

معمولا دانشجویان مقطع دکترا در کانادا پیش از آغاز تمرکز بر روی تحقیق و نوشتن پایان‌نامه دکترا، دوره‌های مذکور را در سال اول تحصیلی خود تکمیل کرده و به اتمام می‌رسانند.هزینه بیشتر پروژه‌های دوره‌ دکترا در کانادا توسط موسسات، سازمان‌های بین‌المللی، NGOها یا خود دانشگاه بورسیه می‌شوند و با بورسیه تخصیص یافته به این دوره تحصیلی، دانشجو دکترا می‌تواند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه را پوشش دهد.

دانشگاه کانادا

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

مرحلهٔ اول: دانشگاه‌های موردنظرتان برای تحصیل در کانادا را انتخاب کنید. سعی کنید درخواست پذیرش تحصیلی کانادا را حداقل برای سه دانشگاه ارسال کنید؛

مرحلهٔ دوم: راجع به تمامی مدارک و شرایط موردنیاز دانشگاه‌های موردنظر تحقیق کنید. در درخواست نهایی تمامی آن‌ها را با دقت لحاظ کنید. این مدارک و شرایط بسته به دانشگاه و استان انتخابی متفاوت خواهد بود.

مرحلهٔ سوم: پس از آنکه درخواست پذیرش تحصیلی کانادا را برای دانشگاه موردنظر ثبت کردید، و زمان لازم برای رسیدگی به آن سپری شد، در صورت موافقت، نامهٔ پذیرشی از دانشگاه دریافت خواهید کرد.

مرحلهٔ چهارم: پذیرش تحصیلی را ضمیمهٔ سایر مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی کانادا کنید و درخواست‌تان را ثبت کنید. مهم‌ترین مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارت‌اند از:

 • گواهی تمکن مالی؛
 • گواهی مرتبط با گذراندن آزمایش‌های پزشکی (این آزمایش‌ها را باید نزد پزشک موردتأیید سازمان مهاجرت کانادا انجام بدهید.)؛
 • ارائهٔ مدارک لازم برای اثبات این مسئله که پس از پایان دوران تحصیل در کانادا به ایران بازخواهید گشت؛
 • ارائهٔ مدارک لازم برای اثبات این مسئله که هدف دیگری جز تحصیل در کانادا ندارید (البته منظور از مدرک توضیحات کتبی است که در اختیار مسئول رسیدگی به پرونده قرار می‌دهید.)؛
 • گواهی عدم سوءپیشینه.

کارشناسان  پذیرش تحصیلی در قصران گشت با موارد متعددی از رد درخواست پذیرش تحصیلی کانادا مواجه می‌شوند که اتفاقا متقاضی از شرایط کافی برای موفقیت در پرونده برخوردار بوده ‌است، اما به دلیل داشتن اطلاعات ناکافی و یا بروز اشتباه در خصوص موارد اشاره شده، با شکست در پرونده درخواست ادامه تحصیل در کانادا مواجه شده‌اند.
بنابراین توصیه می‌کنیم حتما پیش از اقدام برای درخواست پذیرش تحصیلی از کانادا، با مشاورین با تجربه ما در قصران گشت  تماس بگیرید.

دانشگاه کانادا

برترین دانشگاه‌های کانادا برای ادامه تحصیل

وب سایت www.topuniversities.com که بهترین دانشگاه‌های جهان را بر اساس پارامترهایی همچون سطح علمی، رضایت دانشجویان، امکانات و شانس ورود به بازار کار پس از فارغ التحصیلی رتبه بندی می‌کند، فهرست دانشگاه‌ ارزان کانادا  را میتوانید در این مقاله مطالعه کنید .

دریافت مشاوره جهت تحصیل در کانادا

برای ادامه تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی، هر متقاضی نیاز به پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا خواهد داشت. اینکه چه زمانی برای چه رشته‌ای و از طریق چه دانشگاهی برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا اقدام شود و پس از آن با تکمیل دقیق مدارک و طی کردن مسیری صحیح برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام شود، به واقع روندی حساس است که نیاز به تجربه و اشراف کامل به نظام آموزشی کشور کانادا دارد.

کارشناسان بخش پذیرش تحصیلی قصران گشت همواره برای ارائه مشاوره و ارائه خدمات متناسب با شرایط شما آماده خواهند بود تا ضمن بررسی پرونده، با اقدامی موثر شانس موفقیت شما را برای تحقق رویای تحصیل در کانادا را افزایش دهند.