ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا – یکی از بزرگترین دغدغه های اصلی دانش آموزان و دانشجویان تصمیم گیری در خصوص انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل است. اگرچه کشور هایی مانند آمریکا و انگلیس همیشه مقاصد مناسب و سنتی ایی جهت ادامه تحصیل می‌شوند اما باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که طی چند سال اخیر کشور کانادا با استقبال فراوانی از سمت طالبان علم و دانش از سرتاسر جهان مواجه شده‌است. بدون شک کانادا یکی از بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان و حتی سایر ملیت ها و همچنین جزء بهترین کشور برای ادامه تحصیل ایرانیان است. کشور کانادا با دارا بودن نظام آموزشی دو زبانه (انگلیسی- فرانسه) و همچنین بهره مندی از بالاترین استاندارد های آموزشی و تحقیقاتی در دنیا به یکی از 5 مقصد اصلی دانشجویان و دانش آموزان جهت اخذ ویزای کانادا جهت تحصیل، تبدیل شده است.

بر اساس آمار دقیق که کانادا آن را اعلام کرده است تا تاریخ دسامبر 2015، حدود 356000 دانشجو از 185 کشور مختلف جهت تحصیل به این کشور مهاجرت کرده اند. و اما دلیل این حجم از محبوبیت و درخواست ویزای کانادا جهت تحصیل چیست؟ همانطور که بیان شد کشور کانادا جز اولین کشورها در حوزه آموزشی می باشد و علت آن وجود مزیت هایی از جمله کیفیت بالای آموزش، ارائه‌ی مدارک معتبر جهانی و شرایط اجتماعی پایدار و امن است.

 

ویزای تحصیلی کانادا

در صورتیکه جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به هر گونه مشاوره ای داشتید، با شماره تماس 02122118085 تماس حاصل فرمایید.

ما با سال ها تجربه در زمینه دریافت انواع ویزا و همچنین خدمات پیکاپ ویزا نیز در خدمت شما محصلان و دانشجویان عزیز هستیم.

افرادی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارند ممکن است با چالش ها و سوالات متداولی رو به رو شوند که در این مقاله سعی شده است تا به تمامی این سوالات پاسخ داده شود.

canadian-student

انواع ویزای تحصیلی کانادا

اداره مهاجرت کانادا جهت تحصیل دو نوع ویزا را در نظر گرفته اند که هر کدام شرایط خاص خود را دارد:

 • ویزای دانش آموزی کانادا

کانادا به طور مداوم به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان رتبه بندی می شود و دارای یک سیستم آموزشی فوق العاده با کیفیت است که در رتبه بندی کیفیت آموزشی سومین کشور دنیا شناخته می شود و سالیانه افراد زیادی برای تحصیل به این کشور اقدام می نمایند.

این ویزا در واقع برای تحصیل افراد زیر ۱۸ سال می باشد که می توانند در هریک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا ادامه تحصیل دهند.از جمله مزیت های بارز اخذ ویزای تحصیلی کانادا این است که فرد متقاضی بلافاصله پس از فارغ التحصیل شدن می تواند ویزای کار کانادا را دریافت کند و مشغول کار شود و کسب درآمد کند. حتی شخص در همان زمان تحصیل خود با توجه به مزیت برخورداری از حق کار، می تواند هفته ای ۲۰ ساعت مشغول به کار شود و برای خود و خانواده اش کسب درآمد کند.

شایان ذکر است کودکان زیر سن قانونی نمی توانند بدون همراهی پدر، مادر و یا سرپرست قانونی خود مشغول به تحصیل شوند. تعیین سرپرست قانونی برای افراد ۱۷ سال و یا بالاتر اختیاری می باشد اما امکان دارد افسر پرونده درخواست تعیین سرپرست کند.

پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید بتواند ثابت کند که توانایی بر عهده گرفتن تمامی هزینه تحصیل در کانادا و اقامت دانش آموز را دارد. نکته قابل توجه دیگر آن است که باید نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا دریافت شده باشد. قابل ذکر است تمامی مدارس کانادا جز مراکز آموزشی معتبرو مورد تائید می باشند.

در کانادا برای هر مقطع قبل از دانشگاه که اقدام کنید، تا پایان سال 12 به شما پکیج آفر داده می شود (به جز سال 12 که با دانشگاه پکیج می شود). یعنی اگر دوره تحصیل شما 10 سال باشد برای  11 و 12 ویزای شما صادر می شود. بنابراین مدت اعتبار ویزای شما نیز به همین اندازه خواهد بود. به طور کلی مدت اعتبار ویزاهای تحصیلی معمولا به اندازه ی طول مدت تحصیل است.

 • ویزای دانشجویی کانادا

کانادا شرایط بسیار خوبی را برای تحصیل فراهم می‌آورد و بنابراین تعداد متقاضی تحصیل در کانادا در چند سال اخیر رو به افزایش بوده است. با استفاده از ویزای دانشجویی کانادا، دانشجویان می‌توانند اقامت موقت کانادا را دریافت نموده و در دانشگاه‌های کانادا تحصیل نمایند.

در دوره کارشناسی فرد وابسته به دانشگاه مورد نظر، زمان تحصیلش بین 3 تا 4 سال زمان می برد و همچنین در صورت شرکت در دانشگاه جهت دریافت کارشناسی ارشد و یا بالاتر باید 1 تا 3 سال را جهت تحصیل زمان بگذارد. تحصیلات عالی در کشور کانادا توسط کالج‌های محلی، مدرسهٔ‌ٔ عالی علوم فنی و کاربردی، مدرسهٔ هنرهای کاربردی و دانشگاه های کانادا  به متقاضیان ارائه می‌شوند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا – در واقع می توان گفت ویزای تحصیلی گواهی اجازه ای می باشد که به افراد غیر کانادایی امکان تحصیل را در این کشور می دهد. درخواست ویزای کانادا جهت تحصیل در تمامی مقاطع تقریبا یکسان است و تنها در مدارک پذیرش تحصیل کانادا با یکدیگر تفاوت اندکی دارند.

از جمله شرایط ضروری که فرد جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید داشته باشد، به همراه داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر است. این نامه باید اطلاعاتی همچون شهریهٔ پرداختی، تاریخ شروع، پایان و ثبت‌نام دوره را در خود گنجانده باشد. قابل ذکر است افرادی که قصد تحصیل در کبک را دارند علاوه بر داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر، باید گواهی پذیرش از کبک (CAQ) را که توسط ادارهٔ مهاجرت کبک (MIDI)‌ صادر شده است را نیز دریافت کنند. بهتر است از مؤسسهٔ آموزشی مربوطه درخواست شود  همهٔ جزئیات مربوط به درخواست تحصیل در کبک را در اختیار قرار دهد. جهت درخواست ویزای تحصیلی، نیازی به صبر کردن تا صدور و دریافت CAQ نیست. نامهٔ تأیید ادارهٔ مهاجرت مبنی بر درخواست CAQ هم جهت درخواست ویزا کافی‌ است. پس از ارائه نامه تائید اداره مهاجرت سفارت مهلت زمانی مشخصی را جهت ارائه  CAQ مشخص می‌کند.

از دیگر شرایطی که جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا می توان به آن اشاره کرد توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال برای زندگی و تحصیل در کانادا، عدم سوء پیشینه، پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار، ارائه مدارکی که ثابت کند فرد پس از پایان تحصیل قصد ماندن در کانادا را ندارد و ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده است.

canada

به طور کلی دارا بودن شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا در ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی و همانطور که گفته شد نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر خلاصه می شود که جزء ضروری ترین شرایط می باشد. در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار می دهیم:

 • تمکن مالی

جهت تحصیل در هر مقطعی در کانادا، حتما باید تمکن مالی فرد  برای پرداخت هزینهٔ تحصیل و اقامت ثابت شود. شایان ذکر است برای دوره‌های کمتر از یک سال باید مدارکی دال بر تمکن مالی جهت پوشش هزینه‌های طول دوره و همچنین برای دوره‌های بیش از یک سال باید مدارکی دال بر تمکن مالی جهت پوشش هزینه‌های یک سال اول ارائه شود.

به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا ، سالانه ۱۰۰۰۰ دلار و ماهانه ۸۸۳ دلار تخمین زده شده است. قابل ذکر است، هزینه فرد همراه نیز ماهانه ۳۳۳ دلار در نظر گرفته می‌شود.

 • نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا

همانطور که گفته شد به همراه داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر ضروری است. جهت مشاهده تمامی مراکز آموزش به همراه انتخاب هر ایالت می توان به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کرد. فرد پس از انتخاب مرکز آموزشی مد نظر خود باید با دفتر امور بین‌الملل آن تماس گرفته و از آنها دربارهٔ روند درخواست راهنمایی بگیرد. باید به این موضوع اشاره شود که نظام متمرکزی جهت ارائهٔ درخواست وجود ندارد و فرد باید درخواست خود را مستقیما برای هر مؤسسه ارسال کند.

باید به این موضوع مهم نیز اشاره شود که جهت دریافت اخذ پذیرش از مدارس و دانشگاه ها نیاز به کسب نمره و مدرک زبان است. و همچنین برای برخی از دانشگاه ها باید مقاله، انگیزه تحصیلی و تجربیات شخصی نیز ارائه شود.

 

شما می توانید از طریق لینک زیر لیست دانشگاه های کانادا را چک کنید :

لیست کامل دانشگاه های کانادا 

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا

تمامی مدارکی که جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است باید حتما دارای مهر تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه باشد. علاوه بر این، تمامی مدارک باید به وسیله دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد. مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا عبارت اند از:

 • ارائه ترجمه و اصل ریز نمرات (در صورتی که فرد متقاضی تحصیل در دانشگاه باشد، باید تائیدیه WES را نیز ارائه دهد. قابل ذکر است ریز نمرات برای هر پایه تحصیلی متفاوت است. به عنوان مثال جهت ثبت نام کالج، فقط باید ریز نمرات ۳ سال دبیرستان ارائه شود.)
 • مدرک زبان B (برای ایالات فرانسوی زبان) و یا مدرک زبان آیلتس (برای ایالت های انگلیسی زبان) . مدرک زبان متناسب با رشته تحصیلی و یا محل تحصیل (دانشگاه، مدرسه و کالج) باید ارائه شود.
 • تمکن مالی حساب متقاضی به دلار کانادا (گردش حساب سرپرست، در صورتی که فرد متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد)
 • گردش حساب ۴ ماهه گذشته متقاضی (گردش حساب سرپرست، در صورتی که فرد متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد)
 • ارئه ترجمه و اصل آخرین مدرک تحصیلی متقاضی (در صورتی که برای دانشگاه اقدام می‌کنید، تائیدیه WES نیز باید ارائه شود)
 • ارائه برنامه تحصیلی در کانادا (این برنامه، تا حدودی شانس متقاضی را جهت اخذ ویزا افزایش خواهد داد)
 • در صورت درخواست گزارش پزشکی از سمت مرکز آموزشی، ارائه گزارشات پزشکی.
 • ارائه نامه تائیدیه و یا همان نامه پذیرش دانشگاه، کالج و یا مدرسه
 • فیش واریزی شهریه دانشگاه، کالج و یا مدرسه مورد نظر
 • ارائه کلیه مکاتبات با مرکز آموزشی
 • اصل گذرنامه فعلی متقاضی

*قابل توجه: پس از ترجمه مدارک و همچنین معادل سازی و دریافت تائیدیه، مدارک تحصیلی مورد نیاز که شامل کارنامه و ریز نمرات است باید برای سرویس WES ارسال شود. این تائیدیه تنها برای متقاضیاتی که قصد تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارند نیاز است. هزینه دریافت تائید مدارک در سیستم WES حدودا بین ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار است و تقریبا ۳ هفته پس از ثبت درخواست، جواب آن برای فرد ارسال می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

افرادی که دارای مدرک زبان نمی باشند تنها می توانند در کالج و مدارس کانادا ادامه تحصیل داده و دوره های آموزش زبان خود را در طول تحصیل بگذرانند. شایان ذکر است افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارند باید بدانند که یک حداقل مدرک زبان برای تحصیل در کانادا وجود دارد. این افراد باید حتما مدرک آیلتس آکادمیک را دریافت کرده باشند.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

جهت پرداخت هزینه  ویزای تحصیلی کانادا باید در چند مرحله هزینه های متفاوتی پرداخته شود. در ادامه مقاله به بررسی میزان هزینه در هر مرحله می پردازد:

 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی

هزینه درخواست گواهی اجازه تحصیل 150 دلار کانادا است. شایان ذکر است جهت تمدید باید هزینه 350 دلار پرداخت شود. از این 350 دلار 200 دلار جهت حفظ وضعیت تحصیلی و 150 دلار جهت صدور ویزای جدید است.

 • هزینه ارائه مشخصات هویتی (بیومتریک)

هزینه ارائه مشخصات بیومتریک برای هر فرد 85 دلار است. باید به این موضوع نیز اشاره شود با توجه به اینکه مراکز دریافت بیومتریک در ایران فعال نیستند، باید هزینه ایی بیشتر را جهت سفر به کشورهای همسایه که مراکز دریافت بیومتریک در آن فعال است را پرداخت.

 • هزینه درخواست پذیرش (Application Fee) از مؤسسات آموزشی معتبر

هزینهٔ درخواست پذیرش بسته به مرکز آموزشی و ملیت‌ متقاضی متفاوت است. در این مورد باید از مؤسسهٔ مربوطه کسب اطلاعات کرد.

 • هزینه بیمه

خرید بیمهٔ سلامت در طول دورهٔ تحصیل در کانادا اجباری و هزینهٔ آن حدود ۶۰۰ دلار کانادا در سال است.

 

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

زمانی که اداره مهاجرت با درخواست متقاضی موافقت کرده باشد، در ابتدا برای متقاضی یک ویزای موقت صادر می شود و پس از اینکه فرد وارد خاک کانادا شد، ویزای تحصیلی او صادر خواهد شد. مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا وابسته به مقطع و رشته تحصیلی متقاضی است معمولا تا زمان پایان دوره تحصیلی معتبر خواهد بود.

شایان ذکر است این گونه ویزا تا 90 روز پس از پایان تحصیلی دارای اعتبار نیز است و زمانی دوره آموزشی پایان یافته تلقی می شود که دانشجو و یا دانش آموز پایان دوره تحصیلی خود را از سمت موسسه محل تحصیل دریافت کرده باشد.

 

تمدید ویزای تحصیلی کانادا

با روش های متفاوتی می توان اقدام به تمدید ویزای تحصیلی کانادا کرد. متقاضی پس از پایان دوره تحصیل خود می تواند مجدد جهت یک دوره مطالعاتی ثبت نام کند و برای یک دوره و مدت دیگر در کانادا بماند، همچنین در صورتی که فرد متقاضی بتواند وارد بازار کار کانادا نیز شود می تواند ویزای خود را تمدید نماید. با توجه به سن، سابغه شغلی و مدرک تحصیلی می تواند برای اکسپرس اینتری  Express Entry اقدام کنید.

اعتبار ویزای دانشجویی به اندازۀ مدت دورۀ تحصیلی به اضافۀ ۹۰ روز است. در این فرصت ۹۰ روزه دانشجو باید ویزای خود را تمدید کند یا کانادا را ترک نماید. در صورتی که متقاضی قصد ماندن در کانادا را دارد اما مایل به ادامه تحصیل نیست، باید برای دریافت ویزای شغلی اقدام کرده و ویزای کاری دریافت نماید.

۳۰ روز قبل از اتمام اعتبار ویزای دانشجویی می بایست برای تمدید آن اقدام کنید. دقت داشته باشید اعتبار پاسپورت باید بیشتر از اعتبار ویزای دانشجویی باشد. بنابراین قبل از اتمام اعتبار ویزای دانشجویی و ارائۀ درخواست تمدید اطمینان پیدا کنید پاسپورتتان اعتبار دارد.
عموما  دانشگاه محل تحصیل پایان دورۀ تحصیلی را به دانشجویان اطلاع می دهد و ادارۀ مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا در جریان این روال قرار دارد. 90 روز مهلت تمدید، از زمان اعلان دانشگاه به دانشجو آغاز می شود.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

افرادی که جهت دریافت ویزای کانادا جهت تحصیل اقدام می کنند می توانند به همراه خود یک فردی را به عنوان همراه به کشور کانادا ببرد. همراه فرد می تواند از دو روش ویزا توریستی کانادا و یا ویزای کاری کانادا اقدام کند.

در این حالت فردی که می خواهد به عنوان همراه، و با ویزای کاری کانادا وارد کشور شود به دو صورت Job Offer و Open work Permit می تواند اقدام کند. جهت کسب اطلاعات جامع در خصوص ویزای همراه کانادا می توانید بر روی لینک کلیک کنید و مقاله کامل آن را مطالعه فرمایید.

درخواست اقامت کانادا پس از اتمام تحصیل در کانادا

از طریق تحصیل در کشور کانادا و سایر کشور ها نمی توان به اقامت بلند مدت و تابعیت دست پیدا کرد. اما همانطور که در بالا توضیح داده شد به واسطه ی اقامتی که پس از تحصیل به دانشجویان داده می شود، افراد می توانند کار مرتبط با رشته ی تحصیلی خود را پیدا کنند و اقامت خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهند بخشی از ماده ۲۲ قانون مهاجرت کشور کانادا با عنوان Dual Intent بیانگر این است که تقاضای اقامت دائم کانادا نباید مستقیما مانع دریافت سایر ویزاها شود.

هنگام تقاضای ویزای تحصیلی باید نشان داده شود که هنگام اتمام ویزای تحصیلی خود، قصد ندارید پس از اتمام تحصیلاتتان به صورت غیرقانونی در کشور کانادا باقی بمانید. اما این مورد با اقدام قانونی شما برای مهاجرت به کانادا مغایرتی ندارد. به عبارت دیگر اگر حتی قبل از تقاضای ویزای تحصیلی پرونده مهاجرتی هم باز کرده باشید، مامور سفارت نمی تواند صرفا به واسطه تقاضای مهاجرت شما، از صدور ویزای تحصیلی خودداری نماید.

ghasrangasht call banner

2 دیدگاه برای ”ویزای تحصیلی کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *