شاخص عمان

عمان کشوری پادشاهی است که درشبه جزیره عربستان واقع شده است. بزرگترین شهر و پایتخت این کشور مسقط است. همسایگان این کشور دریای عمان، یمن، عربستان هستند. عمان و ایران از طریق مرز دریایی به هم پیوند میخورند.

کشور عمان 

واحد پول این کشور ریال و زبان رسمی آن عربی است اما اکثر مردم به زبان انگلیسی مسلط هستند. مانند دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس منبع اصلی درآمد از طریق نفت است البته نسبت به سایر کشورهای این حوزه تولیدکننده متوسطی است. از دیگر منابع کسب درآمد ماهی گیری و کشاورزی است.

آب و هوا و جغرافیا

این کشور در بیشتر فصول سال آب و هوایی آفتابی را تجربه می کند. در زمستان ها دمای هوا پایین تر از 17 درجه نمی رسد و درتابستان بین 30 تا 40 درجه سانتی گراد است. به طور معمول هوا در ارتفاعات سردتر می شود. مسقط پایتخت عمان به دلیل وجود ساحل آب و هوایی گرم و مرطوب را تجربه می کند. برعکس طول روز که هوا در شهرهای این کشور گرم است شب هنگام دمای هوا پایین می آید.

عمان

مساحت کشور عمان 309.500 کیلومترمربع است و بعد از عربستان و یمن سومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان است. خطوط ساحلی این کشور 2.092 کیلومتر است. در مناطق مرکزی یک شنزار بیابانی بزرگ وجود دارد که دو منطقه کوهستانی دو طرف این بیابان را در بر گرفت است. در خاک های بیابانی این کشور انواع سنگواره های آبزیان و صدف های دریایی دیده می شود که به دلیل این است که در دوره های قدیم زمین شناسی سطح کشور توسط اقیانوس پوشانده شده بود.

جمعیت و مذهب

جمعیت این کشور حدودا 5 میلیون و 312 هزار نفر است. نژاد مردم در عمان عرب، آسیای شرقی، آفریقایی و بلوچ است. مردم دراین کشور  مسلمان هستند اما وابسته به فرقه های گوناگونی می باشد. اهل سنت در عمان در استان جنوبی ظفار، سور و نواحی آن ساکن هستند. اما به دلیل اینکه دین رسمی مردم اسلام است مهمترین نقش را در ساختار سیاسی این کشور دارد.

اقتصاد

رشد تولید ناخالص داخلی سرآنه حدودا 12 درصد است. تولید ناخالص داخلی عمان از طریق کشاورزی، ساخت و ساز، خدمات و درصدی نیز از طریق نفت است. اکثر محموله نفت خام به کشورهای ژاپن، تایلند، کره جنوبی و چین صادر می شود. از دیگر صادرات کشور ماهی، فلزات و پارچه است.

عمان

عمده محصولاتی که به عمان وارد می شود ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل و روغن صنعتی است. دولت عمان برای واردات معافیت گمرکی قرار داده است.

در سالهای اخیر توجه خاصی به بخش گردشگری در عمان شده است و سالانه گردشگران بسیاری جهت بازدید و یا سرمایه گزاری وارد این کشور می شوند که خود منبع درآمدی برای عمان است.

گردشگری و جاذبه های عمان

کشور عمان جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که مورد توجه بسیاری از توریست ها قرار گرفته است و برای دین آنها به این کشور عربی سفر می کنند. قصران گشت با ارائه تور عمان، بهترین خدمات را برای مسافران ارجمند فراهم کرده است.

شهر بهلا

شهر بهلا، دهکده ای در بیابان است و قرن ها به عنوان توقف گاهی برای مسافران در نظر گرفته می شده است. در این آبادی انواع قلعه های قدیمی و تاریخی را می توانید مشاهده کنید. در اطراف این شهر دیواره هایی قرار دارند که به اندازه 7 مایل طول دارند و در نزدیکی ساحل قرار دارند.

جزیره ماسیره

جزیره ماسیره ترکیبی از غروب زیبای خورشید، تاریخ، حیات وحش و سواحل زیبا و چشم گیر است. برای سالهای متمادی این جزیره پایگاه هوایی بوده و تعداد کمی از مردم در اینجا زندگی می کردند. به همین دلیل لاک پشت ها با خیال راحت برای تخم گذاری به ساحل می آمدند. از زیبایی های سواحل این منطقه تماشای زیبای غروب خورشید، دیدن لاک پشت های چندین ساله و نهنگ های کوهان دار است.

عمان

صلاله

یکی از مهمترین شهرهای عمان صلاله است که در جنوب واقع شده است. قصر با شکوه قابوس در صلاله قرار دارد. در ماه های ژوئن تا اوت ابرهای باران زا از هندوستان به سمت این شهر می آیند و عمان آب وهوایی بارانی را تجربه می کند.

فلات موساندام

شمالی ترین بخش عمان که به وسیله امارات متحده از سایر بخش های این کشور جدا مانده است فلات موساندام است. این فلات ها از زیبایی های کشور است و چشم اندازی بی نظیر را دربرابر چشمام بازدید کنندگان قرار می دهد.

مسجد سلطان قابوس

یکی از بزرگترین مساجد در کشورهای عربی مسجد سلطان قابوس است که معماری منحصر به فرد و ارزشمندی را دارد. مناره های این مسجد بسیار خاص هستند و گنبدی 50 متری و از جنس طلا بر بالای این مسجد قرار دارد. تا مدت های زیادی بزرگترین فرش دنیا، که محصول ایران بود در این مسجد قرار داده شده بود. لوسترهای بزرگ این مسجد جلوه ای با شکوه به مسجد قابوس داده اند.

از دیگر مکان های گردشگری می توان به: موزه ملی، موزه بیت الزبیر، قلعه الجلالی فورت، سیتی سنتر، قلعه رستاق، جبل شمس و دژ نخل اشاره کرد.

عمان

حمل و نقل

اصلی ترین فرودگاه، فرودگاه بین المللی عمان است و سالانه 20 میلیون مسافر را جا به جا می کند.

تردد در داخل کشور و در شهرها اکثرا از طریق ماشین شخصی است، اما آن دسته از افرادی که ماشین شخصی ندارند از اتوبوس استفاده می کنند که هزینه آن از اروپا پایین تر است. خبری از مترو و خط آهن در این کشور نیست.

عمان یکی از کشورهایی است که سفر به آن به خصوص در 6 ماه دوم سال خالی از لطف نیست. برای سفر به این کشور آسیایی پیشنهاد می کنیم از خدمات تور عمان قصران گشت استفاده نمایید.


پاسپورت با اعتبار ۶ ماه .

ویزا فرودگاهی