لبنان

لبنان | کشور لبنان

کشور لبنان در غرب قاره آسیا واقع شده است و با دریای مدیترانه، سوریه و اسرائیل مرز مشترک دارد. لبنان را عروس خاورمیانه می نامند و پایتخت آن یعنی بیروت از لحاظ کیفیت زندگی از برترین شهرهای جهان محسوب می شود. در میان کشورهای عربی لبنان بالاترین درآمد سالانه غیر نفتی را دارد.

بیروت را پاریس خاورمیانه نیز می گویند و شهری است که توانسته در میان شهرهای آسیایی خود را به خوبی مطرح کند. سطح زندگی در بیروت و لبنان بالا است و مردمانی شیک پوش و مجلل دارد. با اینکه هزینه زندگی در بیروت و به طور کل در لبنان بالاست اما سطح درآمد هم به همان نسبت بالا است؛ حتی بالاتر از میزان دستمزد در ترکیه.

لبنان

زبان رسمی

زبان رسمی مردم لبنان عربی است، اما هر یک از اقلیم های لبنان به زبان و لهجه خود صحبت می کنند. لهجه لبنانی از شاخه عربی شامی است و به زبان عربی رایج در فلسطین و مصر نزدیک است. البته از آنجایی که معادلات و مبادلات زیادی در لبنان انجام می شود اکثر بازرگانان و تجار به زبان انگلیسی مسلط هستند.

مذهب لبنان

متنوع ترین کشور خاورمیانه از لحاظ مذهب لبنان است. 51.1% از مردم لبنان را مسلمانان و 20.5% را مسیحیان و باقی مانده گروه های کوچک مذهبی مانند بودایی ها، یهودی ها و سایر هستند.

آب و هوا و جغرافیای لبنان

کشور لبنان آب و هوای مدیترانه ای دارد. در زمستان ها هوای ساحل سرد و بارانی و درتابستان گرم و شرجی است. در مناطق بلندتر مانند کوهستان ها زمستان با بارش برف همراه است و دمای هوا به زیر صفر می رسد. بخش های دیگر هوایی گرم و خشک دارد.

در طول سال بیشتر مناطق لبنان شاهد بارندگی زیادی است، تنها در مناطق مرتفع که داری قله های بلندی است و مسیر عبور ابرها مسدود می شود باران نمی بارد.

لبنان دارای 6 استان است و طی سال های گذشته مردمان بسیاری به زندگی شهر نشینی روی آورده اند به ویژه شهر بیروت که بیش از نیمی از جمعیت لبنان را در خود جای داده است. دیگر استان های لبنان شامل: استان بقاع، استان نبطیه، استان الشمال، استان الجنوب و استان جیل لبنان می باشند.

لبنان

جمعیت کوچکی از لبنان شامل کردها می شود، مهاجرینی که از سوریه و ترکیه به لبنان مهاجرت کرده اند و در مناطق سنی نشین اقامت دارند. همچنین در حدود 16 میلیون نفر لبنانی در سرتاسر دنیا پراکنده هستند که بیشترین آنها در کشورهای آرژانتین، استرالیا، کانادا، فرانسه و آمریکا زندگی می کنند. اما کشور برزیل بیشترین تعداد مهاجر لبنانی را در خود جای داده است.

اقتصاد و کشاورزی لبنان

اقتصاد لبنان هر ساله در حال رشد است؛ یکی از منابع درآمد و رشد اقتصاد این کشور گردشگری است که البته بودجه ی فراوانی برای تقویت این بخش در نظر گرفته شده است. بسیاری از گردشگران به منظور سرمایه گذاری وارد این کشور می شوند. بزرگترین صنعت و مبع درآمد لبنان جواهر سازی است. صنایع غذایی(آجیل و خشکبار)، مد و فشن و پتروشیمی از صنایعی هستند که برای لبنان درآمدزایی می کنند.

لبنان در بخش کشاورزی نیز سرآمد است. از محصولات کشاورزی و تولیدی لبنان می توان به بادام، سیب، آووکادو، موز و انگور اشاره کرد که با صادرات آنها بخش اعظمی از بودجه کشور تامین می شود.

لبنان

جاذبه های گردشگری لبنان

مهمترین شهر و پایتخت لبنان شهر بیروت است که با جاذبه های تاریخی و مدرن خود گردشگران بسیاری را مجذوب خود کرده است. فروشگاه ها و رستوران های مجلل، ساحل و دریایی آرام، باغ های عربی و مدرن همگی از زیبایی های مخصوص در بیروت هستند. سایر جاذبه های گردشگری در لبنان عبارتند از:

موزه ملی بیروت

موزه ملی بیروت مجموعه ای بی نظیر از اشیاء و داستان تمدن هایی را که در لبنان وجود داشته اند را به نمایش می گذارد. ساختمان این موزه در سه طبقه ساخته شده است. از مهمترین مجسمه هایی که در این موزه قرار دارد مجسمه مرمرین کودکان فینیقی، طلاجات و زیورآلات مربوط به دوره بیزانس و موزاییک های مربوط به قرن 3 و 4 است. توضیحات آثار باستانی موجو.د در این موزه  به زبان فرانسوی و عربی نوشته شده اند.

غار جمعیتا

غاری عجیب متشکل از دو غار سنگ آهکی جدا اما متصل به هم است، طول دو غار مجموعا روی هم 9 کیلومتر است. این غار طولانی ترین غار ترکیبی در خاورمیانه است. جمعیتا یکی از مراکز توریستی کشور لبنان هستند و در آنها می توان آثاری از زندگی انسان های نخستین را مشاهده کرد.

موزه سورسوک

سومین موزه تاریخی و قدیمی در خاورمیانه موزه سورسوک است که در لبنان واقع شده است و مجموعه ای از آثار قدیمی و ارزشمند و مجسمه ها و سردیس های باستانی از جنس برنز و طلا در این موزه قرار دارد.

منطقه حریصا

یکی از مهمترین مکانهای زیارتی در لبنان منطقه ای به نام حریصا است که مجموعه ای از چند کلیسا می باشد. این منطقه در ارتفاع 650 متری از سطح دریا قرار دارد و برای دسترسی به این منطقه باید از تله کابین استفاده کنید. قدیمی ترین کلیسای این مجموعه تنها ظرفیت 40 نفر را دارد و روی قله این ساختمان مجسمه برنزی به وزن  15 تن از حضرت مریم قرار دارد که بر  روی سر تاجی از جنس طلا دارد و از تمام نقاط شهر بیروت این مجسمه قابل رویت است.

از دیگر جاذبه های لبنان می توان به موزه مشاهیر، دانشگاه آمریکایی، خیابان حمرا، روشه بیروت، مناطق ساحلی و شنا و مرکز اسکی و تفریحات برفی( زارور) اشاره کرد.

سفر به لبنان

شما میتوانید بدون ویزا به لبنان سفر کنید و به مدت 20 روز در این کشور به صورت توریستی اقامت داشته باشید. اگر سفر شما بیش از 20 روز است و قصد کار یا تحصیل در این کشور را دارید باید جهت گرفتن ویزای لبنان اقدام کنید.

 

 


مدارک مورد نیاز برای ویزای لبنان:

  • اصل پاسپورت
  • 2 قطعه عکس 6 در 4 رنگی با زمینه سفید
  • مشخصات فردی ( آدرس محل کار و سکونت و تلفن )
  • کپی کارت ملی و شناسنامه