بیمه دانشجویی کانادا

یکی از مواردی که پس از اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا باید رعایت شود دریافت بیمه درمانی این کشور است. انواع بیمه های دانشجویی برای دانشجویان داخلی و بین المللی کانادا در نظر گر فته شده است که بسته به هر استان  دارای شرایط مختلفی میباشند. دانشجویان کانادایی از بیمه رایگان برخوردار هستند اما دانشجویان بین المللی باید هزینه بیمه درمانی خود را پرداخت کنند. با توجه به اینکه عدم دارا بودن بیمه در صورت بیماری یا بروز مشکل دانشجو را متحمل هزینه های زیادی می کند، بنابراین اخذ بیمه دانشجویی کانادا به شدت توصیه می شود.

سیستم خدمات درمانی در کانادا

شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارا هستند و ویزای کانادا را دریافت کرده اند از خدمات درمانی و بیمه رایگان استفاده می کنند. اما دانشجویان بین المللی و مهاجرانی که هنوز شهروند کانادا نیستند باید هزینه بیمه درمانی خود را پرداخت کنند که اکثرا از طریق شرکت های خصوصی باید اقدام نمایند.

بیمه سلامت و دانشجویی در کانادا شکلی از بیمه است که در پرداخت هزینه های درمان به دانشجو کمک میکند، همچنین در تهیه نسخه پزشکی و مراقبت های دندانی نیز فرد بیمه شده هزینه کمتری پرداخت می کند یا رایگان درمان می شود.

بیمه دانشجویی کانادا

انواع بیمه دانشجویی در کانادا

بیمه دانشجویی در کانادا به دو شکل دولتی و خصوصی خدمات ارائه می دهند.

بیمه دانشجویی دولتی در کانادا

بیمه دانشجویی دولتی در کانادا شامل یکسری خدمات عمومی و اورژانسی و مراقبت های اولیه می شود. هر کدام از استان های کانادا در زمینه بیمه دولتی سیاست های مخصوص به خود را دارد، برای مثال در برخی استان ها خدمات مربوط به فیزیوتراپی و یا دندانپزشکی را بیمه دولتی تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه دانشجویی خصوصی در کانادا

شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات بیمه دانشجویی خصوصی در کانادا هستند و نسبت به بیمه های دولتی هزینه بالاتری را دریافت میکنند. البته قابل ذکراست بیمه داشجویی خصوصی در کانادا خدمات وسیع تری را تحت پوشش قرار می دهد برای مثال انواع خدمات مربوط به بینایی و دندان که معمولا هزینه های زیادی را در بر میگیرند به طور رایگان یا نسبتا رایگان ارائه می شوند.

دانشجویان در صورت دریافت بیمه خصوصی در کانادا ملزم به پرداخت 20 درصد از هزینه ها و 80 درصد باقی مانده را بیمه را پرداخت میکند.

شرایط و هزینه بیمه دانشجویی کانادا در استان های مختلف

همانطور پیشتر اشاره کردیم ایالات مختلف کانادا در رابطه با بیمه سیاست های مختلف و مختص به خود را در پیش می گیرند. در ادامه به بررسی شرایط و هزینه بیمه دانشجویی کانادا در استان های مختلف می پردازیم:

بیمه دانشجویی کانادا در استان بریتیش کلمبیا

امکان استفاده از بیمه سلامت عمومی برای دانشجویان بین المللی در استان بریتیش کلمبیا فراهم است. برای استفاده از برنامه خدمات بهداشتی این استان متقاضی باید حداقل در یک دوره 6 ماهه ثبت نام کرده باشد. برنامه خدمات درمانی بریتیش کلمبیا (MSP) اجباری است و تمامی دانشجویان پس از ثبت نام در دانشگاه باید فورا جهت دریافت بیمه دانشجویی اقدام نمایند. پروسه دریافت بیمه دانشجویی در این استان تقریبا 3 ماه زمان میبرد.

 

بیمه دانشجویی کانادا در استان ساسکاچوان

دانشجویان بین المللی برای دریافت بیمه دانشجویی در این استان باید در یک دوره درسی 6ماهه ثبت نام کرده و ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده باشند. دانشگاه های ساسکاچوان استفاده از بیمه خصوصی این استان را برای دانشجویان در نظر گرفته اند البته دانشجو می تواند از طریق یک شرکت خصوصی برای دریافت بیمه نیز اقدام نماید.

بیمه دانشجویی کانادا

بیمه دانشجویی کانادا در استان انتاریو

تمامی دانشگاه ها وموسسات آموزشی استفاده از خدمات بیمه خصوصی را در اختیار دانشجویان قرار داده اند، دانشگاه های دولتی در انتاریو خدمات بیمه درمانی  UHIP را در اختیاردانشجو قرار می دهند. کالج ها و یا موسسات خصوصی ممکن است طرح های درمانی دیگر که اغلب به صورت خصوصی هستند را پیشنهاد دهند. در هر صورت دانشجویان بین المللی در استان انتاریو نیز مانند سایر استان ها باید از خدمات بیمه درمانی استفاده نمایند. طرح های بیمه درمانی که از طریق موسسات آموزشی به دانشجویان ارائه می شوند معمولا رایگان نیستند و هزینه آن روی شهریه دانشجو محاسبه می شود.

بیمه دانشجویی کانادا در استان کبک

شرایط بیمه دانشجویی کانادا در استان کبک تا حدودی با دیگر استان ها متفاوت است. این استان 10 کشور اروپایی را تحت پوشش بیمه درمانی خود قرار داده که برخی از آنها عبارتند از: نروژ، سوئد، دانمارک، بلژیک و پرتغال. دانشجویانی که از طریق این کشورها وارد کانادا می شوند از طریق RAMQ در طرح اولیه بیمه رایگان ثبت نام کنند. اگر فرد متقاضی از کشوری غیر از کشورهای مشخص شده وارد کبک شود باید از دانشگاه محل خود درخواست کند نام او را در فهرست بیمه گروهی دانشگاه اعلام کند.

بیمه دانشجویی کانادا در استان آلبرتا

دانشجویان بین المللی در استان آلبرتا امکان استفاده از بیمه سلامت عمومی را دارند. بیمه مراقبت های بهداشتی آلبرتا (AHCIP) به دانشجویانی که بیشتر از 6 ماه در این استان تحصیل کرده اند تعلق میگیرد. بیمه دانشجویی کانادا در استان آلبرتا تنها خدمات اولیه پزشکی را در بر میگیرد و مواردی مانند داندانپزشکی تحت پوشش این بیمه قرار نمیگیرد.

مراحل اخذ بیمه دانشجویی در کانادا

برای دریافت بیمه دانشجویی کانادا، دانشجو پس از دریافت پذیرش تحصیلی می بایست به وب سایت استان مورد نظر و یا دانشگاه مراجعه کرده و فرم درخواست بیمه دانشجویی را پر کرده و هزینه های اخذ بیمه را نیز پرداخت نماید.

در صورتی که استان محل سکونت دانشجو خدمات مورد نظر بیمه ای دانشجو را ارائه ندهد، قبل از ورود به خاک کانادا دانشجو باید از طریق شرکت های خصوصی بیمه ای اقدام به اخذ بیمه نماید.

بدین منظور پس از برقراری ارتباط با شرکت بیمه گزار و پر کردن فرم های درخواست، انجام آزمایشات پزشکی و پرداخت حق بیمه مراحل بیمه دانشجویی کانادایی را تکمیل نمایید.

بیمه دانشجویی کانادا

مزایای بیمه دانشجویی در کانادا

دارا بودن بیمه دانشجویی کانادا چه در این کشور و چه در کشورهای دیگر دارای مزایایی است که دارنده آن از آنها بهره میبرد:

  • هزینه های پزشکی مانند  بستری شدن در بیمارستان، ویزیت پزشک و داروهای تجویزی
  • در صورت بروز تصادف یا بیماری، در مدرسه یا خارج از آن نیز زیر پوشش بیمه هستید
  • خدمات مربوط به دوران بارداری
  • فرایندهای درمانی فوریت‌های پزشکی
  • انجام خدمات پیراپزشکی
  • انتقال به بیمارستان با آمبولانس
  • کرایه تجهیزات پزشکی
  • پوشش دهی داروهای تجویز شده توسط پزشک
  • انتقال افراد مصدوم به بیمارستان ها
  • خدمات مربوط به دندانپزشکی

چنانچه جهت تحصیل به کانادا مهاجرت کرده و  قصد دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارید با مجموعه قصران گشت تماس گرفته و صفر تا صد مراحل اقامت به کانادا را به ما بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *