دانشجویانی که برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام می کنند، ممکن است اولین چیزی که ذهنشان را درگیر کند هزینه تحصیل در کانادا باشد.

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی است؛ زیرا بهترین تجربه ها و فرصت ها در این کشور پهناور در انتظار آینده افراد است.

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید باید بدانید که هزینه تحصیل در کانادا بین کشورهای توسعه‌یافته و ترازاول دنیا مانند انگلیس، ایالات متحده آمریکا و استرالیا ارزان تر و مقرون به صرفه تر است.

این بدان معنی است که مثلاً یک دانشجوی ایرانی در کانادا می‌تواند در رشته انتخابی خود در یکی از دانشگاه‌های مطرح کانادا با هزینه‌ای تقریباً معادل نصف هزینه دانشگاه‌های غیرانتفاعی همان رشته در آمریکا به تحصیل بپردازد.

شورای وزیران آموزش‌وپرورش کانادا (CMEC) ابزار آنلاینی تهیه‌کرده تا دانشجویان خارجی، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا را محاسبه کنند و همچنین راهنمایی در مورد مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست پذیرش نیز ارائه نموده است.

برای اقدام در خصوص ویزای تحصیلی کانادا و شرایط آن می توانید از مشاوره رایگان متخصصان ویزا قصران گشت استفاده کنید.

هزینه تحصیل در کانادا 2020 در مقاطع مختلف

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید یا برای فرزندان‌تان برنامه‌ریزی می‌کنید؛ دانستن شهریه مقاطع تحصیلی این کشور از مهم‌ترین اطلاعاتی است که باید کسب کنید. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی کانادا هزینه‌های متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی آنها پرداخته‌ایم.

  • هزینه تحصیل در مقاطع دبستان و راهنمایی

تحصیل در کانادا در مدارس دبستان و راهنمایی دولتی برای شهروندان کانادا رایگان است. این شرایط شامل افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند نیز می‌شود. برنامه‌های اضافه مدارس کانادا از جمله کلاس‌های موسیقی، فعالیت‌های ورزشی و … ممکن است هزینه اندکی برای‌ شما داشته باشد. این هزینه ها بسته به عوامل مختلف بین 5-100 دلار در طول هر ترم تحصیلی خواهد بود.

شهریه مدارس خصوصی در کانادا از چهار هزار دلار در سال شروع می‌شود و بسته به مدرسه مورد نظر این رقم ممکن است تا پنجاه هزار دلار و حتی بیشتر نیز برسد.

  • هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان هم برای شهروندان کانادا رایگان است. بیشتر مدارس این دوره برای دانش‌آموزان خارجی هزینه‌ای را در نظر می‌گیرند. این هزینه با توجه به مدرسه انتخابی بین ۸-۱۴ هزار دلار کانادا می باشد.

برای استفاده از برنامه‌های اضافه مدرسه هم مثل قبل هزینه اندکی را باید پرداخت کنید.

  • هزینه تحصیل در کالج

دوره‌های آموزشی کالج‌ در کانادا کوتاه‌مدت‌ است و در نتیجه شهریه آن‌ها در مقایسه با دانشگاه‌ها کمتر می باشد. بعضی از این دوره‌ها همراه با کار است. به این معنا که در کنار تحصیل می‌توانید درآمدی هم کسب کنید. کالج‌های شهرهای کوچک‌تر مقرون‌به‌صرفه‌تر و هزینه زندگی در این شهرها نیز کمتر است.

  • هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی

هزینه تحصیل در کانادا در دانشگاه‌ های شهرهای بزرگ این کشور، در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه‌یافته پایین تر می باشد. اگر شهر کوچک‌تری را برای تحصیل انتخاب کنید، هزینه تحصیل و هزینه زندگی کمتر خواهد بود.

برای دانشجوی مقطع کارشناسی، شهریه دانشگاه در سال بین ۱۸۰۰-۲۰۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا برای این دانشجویان هم به‌طور میانگین سالانه حدود ۱۲ هزار دلار است.

  • هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس و دکتری

شهریه دانشجویان این مقاطع برای تحصیل در کانادا بسته به شهر متفاوت است. به‌طور میانگین، شهریه پرداختی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۱۶,۴۹۷ دلار کانادا حدوداً معادل ۱۲,۵۰۰ دلار آمریکا است که تنها ۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. برای دانشجویان دکتری نیز سالانه ۲۵۰۰-۱۷۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.

 

cost-education-canada

هزینه زندگی در کانادا ۲۰۲۰

دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال ۲۰۲۰ را دارند، علاوه بر هزینه تحصیل در کانادا و شهریه دانشگاه ها می بایست هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را نیز در نظر بگیرند.

اگرچه یکی از الزامات ویزای تحصیلی کانادا داشتن ۱۰,۰۰۰ دلار کانادا (حدود ۷,۵۷۰ دلار آمریکا) (و یا ۱۱,۰۰۰ دلار کانادا / ۸,۳۰۰ دلار آمریکا) می باشد، هزینه‌های زندگی شما بسته به مکان و مخارج روزمره تفاوت خواهد داشت، البته در شهرهای بزرگ، معمولاً هزینه زندگی بیشتر خواهد بود.

دانشجویان در دانشگاه مونترال درمجموع هرسال به ۱۵۰۵۰دلار کانادا برای هزینه‌های مسکن، غذا، کتاب و لوازم‌التحریر، هزینه تلفن و سایر هزینه‌ها نیاز دارند.

به‌طور مشابه، دانشجویان در دانشگاه بریتیش کلمبیا، واقع در ونکوور، هر سال ۱۵۵۰۰ دلار کانادا نیاز دارند که البته در این برآورد، هزینه بیمه اجباری درمان محاسبه نشده است که آن هم سالانه در برنامه بهداشت این دانشگاه، ۸۶۴ دلار کانادا است.

براساس نظرسنجی موسسه مرکر (Mercer) در زمینه هزینه زندگی دانشجویی در کانادا در سال ۲۰۱۸ ونکوور و تورنتو به عنوان گران‌ترین شهر کانادا برای زندگی کردن، به‌ویژه از نظر اجاره‌بها شناخته می‌شود.

cost-education-canada

 

هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا

سه نوع اسکان دانشجویی خوابگاه‌های دانشگاهی، اقامتگاه‌های دانشجویی و مسکن شخصی در کانادا هستن که هزینه های آنها به میزان قابل‌توجهی با یکدیگر متفاوت است.

دانشجویان هر ساله مبلغی بین ۷,۵۰۰- ۳,۰۰۰ هزار دلار کانادا ( ۵,۶۴۰ – ۲,۵۵۰ دلار آمریکا) برای اسکان هزینه می‌کنند.

مسکن شخصی مشترک می‌تواند در سال تا ۸۴۰۰ دلار کانادا هزینه داشته باشد.

خوابگاه دانشگاه اغلب ارزان‌تر است، البته در برخی از دانشگاه‌ها غذا نیز ارائه می‌شود و دانشجو می‌تواند از فروشگاه‌های مواد غذایی داخل دانشگاه، غذا نیز خریداری نماید.

با توجه به متقاضیان فراوان دانشجویان از سراسر دنیا جهت تحصیل در کانادا، باید درباره اخذ ویزای تحصیلی کانادا اطلاعات جامعی را کسب نمائید.

جهت این کار می توانید با مشاوران تخصصی ویزا در قصران گشت به صورت رایگان در تماس باشید.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *