کانادا کشوری‌ست که به واسطهٔ تاریخ، جاذبه‌های شهری و تفریحی، سیاستگذاری عمومی و فرهنگ پزیرفتن مهاجر و شرایط مناسب زندگی، بدون شک یکی از بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان  است. شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، در کنار سیاست‌ جاری دولت  در پذیرش مهاجران کارآمد و متخصص باعث شده دست‌ یابی به سطح استاندارد زندگی در کانادا برای مهاجران در مقایسه با بسیاری کشورهای دیگر ساده‌تر و سریع‌تر باشد. هرچند لازمه هر موفقیت تلاش و پشتکار است. برای مهاجرت به کانادا روش‌های مختلفی وجود دارد. ما در این مقاله رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور را به شما معرفی می‌کنیم. چنانچه قصد مهاجرت به کانادا را دارید می توانید از مشاوران قصران گشت به صورت رایگان مشاوره بگیرید. آژانس مسافرتی قصران گشت با ارائه خدماتی همچون برگزاری تور های مسافرتی مانند تور کانادا و ارائه خدمات اخذ ویزا از جمله ویزای کانادا و همچنین پیکاپ ویزا کانادا در خدمت شما عزیزان است.

مهاجرت به کانادا از طریق پیشنهاد کاری

یکی  ازیکی از اهداف اصلی ادارهٔ مهاجرت کانادا، پذیرش مهاجران متخصص است. نیروی کار متخصص به تقویت بازار کار و رشد اقتصادی کانادا کمک می‌کند. کسانی که موفق به دریافت پذیرش از طریق برنامهٔ مهاجرت نیروی کار متخصص می‌شوند، اجازه اقامت دائم را در کانادا کسب می‌کنند و می‌توانند همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت کنند.

اگر سابقهٔ کاری قابل‌ قبولی دارید، در رشته‌ای متخصص هستید یا مهارت فنی دارید، می‌توانید برای مهاجرت از این طریق اقدام کنید. بسته به مکان و ناحیه‌ای که برای کار و زندگی انتخاب می‌کنید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد.

برای کسب اقامت دائم کانادا فرد باید دو مرحله را پشت سر بگذارد. مرحله اول که به نام (pool) شناخته می شود، شما باید در این مرحله از ۱۰۰ امتیاز ممکن حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کنید. در این مرحله امتیازها به سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، مدرک زبان انگلیسی، مدرک زبان دوم، داشتن آشنای درجه یک در کشور کانادا و… تعلق می‌گیرد. در این مرحله اگر حداقل امتیاز لازم را کسب کنید وارد مرحله دوم می‌شوید. در این مرحله دوباره شرایط و ویژگی های شما مورد بررسی قرار می گیرد. این مرحله ای است که در صورتی که بتواند فرد امتیازات لازم را کسب کند و در این مرحله انتخاب شود از دولت کانادا اقامت دائم را دریافت میکند. البته پروسه این امر حداقل ۶ تا ۱۸ماه طول می کشد.

مهاجرت-کانادا-پیشنهاد-کاری

مهاجرت از طریق خانواده

افرادی که اجازهٔ اقامت دائم کانادا را داشته باشند، می‌توانند اسپانسر بستگان‌ خود شوند تا به کانادا آمده و به کار یا تحصیل در کانادا مشغول شوند.

فرد حامی برای این هدف باید حداقل  ۱۸ سال داشته باشد، شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد. همچنین باید از عهدهٔ هزینه‌‌های مالی و تأمین نیازهای اولیهٔ فرد مورد حمایت ازجمله محل اقامت، خوراک و لباس برآید. درعین حال فرد موردنظر نباید نیازمند حمایت اجتماعی باشد. علاوه بر این شهروندان کانادا یا دارندگان اقامت دائم می‌‌توانند با سوپر ویزای کانادا  امکان اقامت والدین و پدربزرگ یا مادربزرگ خود را در کانادا فراهم کنند.

دریافت اقامت دائم برای همسر یا شریک قانونی دارای شرایط ویژه‌ای است:

 • فرد اسپانسر مسئولیت مالی همسر یا شریک قانونی را طی ۳ سال نخست دریافت اقائم دائم به‌عهده دارد.
 • همسری که از این طریق اقامت دائم دریافت کرده است تا ۵ سال اجازهٔ اسپانسر شدن برای همسر دیگری را نخواهد داشت.

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی این روش را برای جذب متخصصین و افزایش تکنولوژی در فضای کسب و کار کشور خود در نظر گرفته اند. کانادا بهترین سیستم را که منجر به کسب اقامت دائم برای دارندگان شرایط استارت آپ (Start Up) از بین تمامی کشورها به خود اختصاص داده است.

شرایط لازم برای متقاضیان این روش:

 • دانش زبان انگلیسی: حداق آیلتس ۵ در هر یک از مهارتها
 • داشتن حداقل سرمایه لازم برای زندگی یک ساله در کانادا به تعداد افراد خانواده
 • یافتن یک سرمایه گذار در کشور کانادا

از آنجا که دارا بودن پتانسیل کارآفرینی برای متقاضیان این روش الزامی است ، اصولا موفق ترین متقاضیان، صاحبان بیزنس (صاحبان جواز کسب – سهام داران – پزشکان دارای مطب خصوصی) و یا متقاضیان کارآفرین می‌باشند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل دانشجویی

یکی دیگر از علت هایی که کانادا را به  بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان  تبدیل کرده است تحصیل در کانادا است. تحصیل در کانادا در مقاطع مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.  جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا داشتن مدرک دیپلم 12 ساله به همراه مدرک آیلتس حداقل با نمره 6 و تمکن مالی لازم نیاز خواهد بود. دانشجویانی که سطح زبان آنها مناسب نیست نیز می توانند در کالج های کانادایی دوره زبان را بگذرانند. تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا 3 تا 4 سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا نیز نیاز به داشتن مدرک لیسانس، مدرک آیلتس بالای 6.5 به همراه گپ تحصیلی پایین و سن مناسب می باشد. فارغ التحصیلان این مقطع می توانند با کار پس از تحصیل در کانادا اقامت کاری این کشور را اخذ نمایند.

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا نیازمند داشتن سوپروایزر یا استاد راهنما دارد. استاد راهنما به دانشجویی که دارای رزومه علمی قوی، نمره زبان بالا، مقالات علمی بین المللی و سن مناسب به همراه انگیزه کافی داشته باشد پذیرش دکتری در دانشگاه محل خدمتشان اعطا می نمایند. دانشجویان در این مقطع می توانند از طریق کار پژوهشی در دانشگاه، بخش زیادی از هزینه های خود را تامین نمایند. همچنین افرادی که دارای رزومه علمی و تحقیقاتی و زبان قوی هستند می توانند بورسیه تحصیلی کانادا را به دو صورت اسکولارشیپ و فاند دریافت نمایند. این بورسیه ها دولتی و دانشگاهی هستند.

هزینه تحصیل در کانادا بسته به دانشگاه رشته مورد نظر و مقطع تحصیلی و همچنین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا وابسته به روش زندگی فرد می تواند متفاوت باشد. حداقل هزینه تحصیل در کانادا در حدود 15 تا 20 هزار دلار در سال می باشد. شما با ویزای تحصیلی کانادا حق بردن  همراه را نیز خواهد داشت.

مهاجرت-کانادا-تحصیلی

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل دانش آموزی

تحصیل در مدارس کانادا به صورت شبانه روزی است و از 15.000 تا 50.000 دلار کانادا در سال هزینه در بر خواهد داشت. از جمله مدارس بین المللی کانادا می توان به بادول، پتیسن، کالج بریمار و کالج تامسون ریور اشاره نمود.بسیاری از والدین خواهان تحصیل فرزندانشان در یک کشور پیشرفته هستند. والدین می توانند از طریق ویزای تحصیلی دانش آموزی کانادا، فرزندان زیر ۱۸ سال خود را برای ادامه تحصیل در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان به کانادا بفرستند. کشور کانادا با بهره مندی از بالاترین سطوح آموزشی و علمی، یکی از پیشرفته ترین و بهترین سیستم های آموزشی را دارد. دانش آموزانی که در این کشور تحصیل می کنند، علاوه بر بهره مندی از یک سطح بالای علمی و آموزشی، از آینده شغلی و تحصیلی چشمگیری نیز برخوردار خواهند بود.

سال تحصیلی در کانادا برای دانش آموزان از مقطع دبستان تا دبیرستان از اواسط شهریور شروع و تا انتهای دی ماه ادامه دارد. مقاطع تحصیلی برای دانش آموزان در کانادا به مهد کودک ۴ تا ۶ سال، دبستان یا همان ابتدایی ۶ تا ۱۴ سال و دبیرستان ۱۴ تا ۱۸ سال تقسیم می شود. مقطع دبیرستان در کانادا در هر سال تحصیلی به ۲ ترم تقسیم شده که هر سال دانش آموزان به کمک مشاوران تحصیلی در هر ترم ۴ واحد را انتخاب می کنند که در مجموع در پایان سال ۸ واحد را پشت سر خواهند گذاشت. واحد ها انتخابی بر اساس رشته ای که دانش آموز قصد تحصیل در آن را در دانشگاه دارد انتخاب می شود. والدین دانش آموزانی که از طریق ویزای تحصیلی به کانادا وارد می‌شوند، در صورتی که واجد شرایط باشند می توانند جهت همراهی فرزند خود در کانادا از طریق ویزای همراه (ویزای توریستی) اقدام نمایند.

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

برنامه خود اشتغالی یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کانادا است. برنامهٔ خوداشتغالی کانادا به شما امکان مهاجرت و اقامت دائم را در این کشور می‌دهد. نکتهٔ مهم در این برنامه داشتن تجربه خود اشتغالی در حوزهٔ فرهنگ یا ورزش است. برای این هدف باید:

 • تجربهٔ مرتبط در زمینهٔ فرهنگی و ورزشی داشته باشید.
 • به حوزهٔ فرهنگی و ورزشی کانادا کمک قابل ‌توجهی کنید.
 • معیارهای لازم در این برنامه را داشته باشید؛
 • نیازمندی‌های پزشکی، امنیتی و دیگر شرایط لازم را تأمین کنید.

معیارهای انتخاب شامل تجربه، تحصیلات، سن، مهارت زبان و قابلیت وفق‌پذیری هستند. بهتر است برای شفافیت بیشتر دربارهٔ تجربه مرتبط به سایت مهاجرت و شهروندی کانادا مراجعه کنید و یا از کارشناسان مجرب ما کمک بگیرید.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی استانی

یکی از روشهای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت کانادا، برنامه مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری استانی کانادا برای تجار و مدیران دارای سابقه مدیریت و سرمایه به میزان تعیین شده است. این برنامه‌ها به دلیل توسعه اقتصادی و اشتغال زایی در کانادا و جذب سرمایه به وجود آمده‌اند. در این بخش بهترین برنامه‌های مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی و استانی  که می‌توانند متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری را برای برنامه‌های استانی خود (PNP) نامزد نمایند معرفی شده‌اند.

گروه استانی و کبک

کانادا در مجموع 10 استان Province و سه قلمرو Territory دارد. اغلب این استان ها و قلمروها برای افزایش جمعیت و بهبود وضعیت اقتصادی خود روش مهاجرتی خاصی را پیش بینی کرده اند. پشتوانه مهاجرت های استانی اصل 95 قانون اساسی کانادا مصوب سال 1867 میلادی است. طبق این ماده قانونی استان ها می توانند در امور مهاجرت خود تصمیم گیری کنند به شرط آنکه تصمیمات ایشان در جهت خلاف تصمیمات دولت فدرال کانادا نباشد. به همین دلیل استان ها موافقت نامه های متعددی با دولت کانادا به امضا رسانده اند که حاصل آن مهاجرت های استانی است که در اصطلاح (Provincial Nominee Program  (PNP نامیده می شوند.

مهاجرت-کانادا-کارآفرینی

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا ازدواج با یک فرد کانادایی یا کسی که اقامت دائم این کشور را دارد می باشد. پروسه این امر حداقل ۶ ماه به طول خواهد انجامید. فردی که شما می‌خواهید با او ازدواج کنید باید بتواند حداقل شرایط مورد نیاز برای تامین زندگی برای شما در کشور کانادا را فراهم کند. لازم به ذکر است که در صورت اثبات صوری بودن ازدواج، جرائمی همچون زندان، جریمه مالی و ممنوعیت ورود به کانادا در انتظار فرد خاطی خواهد بود.
اگر متقاضی خواهان اسپانسر شدن همسر یا حامی خود می باشد باید شرایط لازم برای این امر را هم داشته باشد که این شرایط شامل موارد زیر است:

 • با همسر خود به مدت دو سال یا کمتر بیشتر آشنا بوده و یا زندگی کرده باشد، فرزند مشترکی نداشته باشد.
 • فردی که اسپانسر می‌شود باید بالای ۱۸ سال داشته و شهروند کانادا باشد

برای اینکه متقاضی ازدواجش رسمیت یابد باید شرایطی را دارا باشد مانند:

 • با شریک زندگی خود به صورت دائم ۱ سال زندگی کرده و همچنین با همسر خود در انجام دادن امور زندگی همکاری کرده باشد و بتواند این موضوع را اثبات نماید. برای اثبات اینکار باید در حساب های بانکی و کارت های اعتباری و منزل و مدیریت مخارج خانه و غیره همکاری مشترک داشته باشند.

مهاجرت به کانادا و اخذ تابعیت از طریق تولد

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا برای زوج های جوان برای اخذ اقامت، این است که به کشورهای مورد علاقه خود از طریق ویزای توریستی سفر نموده و فرزند خود را در آن کشورها به دنیا بیاورند تا بتوانند برای خود و فرزندشان اقامت و تابعیت اخذ نمایند. ولی تمامی کشورها این شرایط را برای شهروندان خارجی ارائه نمی‌کنند بلکه تنها کشورهای تابع اصل خاک این شرایط را دارا می باشند. کشورهای جهان از لحاظ عرف بین المللی به دودسته تابع اصل خون و تابع اصل خاک تقسیم بندی می شوند. کشورهای تابع اصل خون مانند ایران و آلمان تنها به فرزندانی که یکی از والدینشان ایرانی باشد اقامت و تابعیت اعطا می کنند ولی کشورهایی مانند کانادا و برزیل به تمامی کودکان متولد این کشور تابعیت کشورهایشان را اعطا می‌نمایند. همچنین والدین کودک نیز اقامت این کشورها را دارا خواهند شد.

اخذ-تابعیت-از-طریق-تولد

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

متقاضیان‌ می توانند بعد از ورود به کانادا درخواست پناهندگی خود را ارائه دهند. البته در خارج از خاک کشور کانادا هم‌ می شود درخواست پناهندگی را داد به شرطی که تحت حمایت دولت یا گروه خصوصی باشند. پس از اینکه پناهندگان در کشور کانادا مستقر شدند از سوی دولت فدرال و طرفداران مالی خصوصی و بشر دوستانه کمک دریافت می نمایند تا بتوانند نیاز های اولیه زندگی خود را فراهم سازند. این کمک ها به مدت ۱ سال ارائه می گردد تا زمانی که فرد خود، بتواند نیازهایش را برطرف نموده و خود کفا شود. اگر شخصی در خواست پناهندگی در کانادا دهد برای او دادگاه تشکیل می شود و او نیز باید افسر و وکلای اداره مهاجرت کانادا را متقاعد کند که جان و مالش در کشورش به خطر افتاده است به همین دلیل به دولت کانادا پناه آورده است.
آمار نشان داده است که بیشتر این پرونده ها شکست می خورند. اگر اشخاص نتوانند این موضوع را ثابت کنند از کانادا اخراج شده و نهایتا سرخورده به کشورشان باز می گردند. پیشنهاد می‌شود از دیگر راه های مهاجرت به کانادا و یا اخذ اقامت دائم کشور کانادا که در این مقاله به آنها پرداخته شد مطلع شوید تا بهترین مسیر را انتخاب کنید.

 

از سال ۲۰۱۵ اداره مهاجرت کانادا ویزای مولتی کانادا را با هدف تسهیل ورود و خروج ۲ طیف عمده از متقاضیان ویزای توریستی این کشور در دسترس قرار داده‌است. در واقع ویزای مولتی یا ۵ ساله این امکان را می‌دهد که تا زمان اعتبار پاسپورت ، بدون محدودیت و بدون نیاز به تمدید ویزا به کشور کانادا سفر کند. آژانس مسافرتی قصران گشت ارئه دهنده خدمات  اخذ ویزای کانادا به هموطنان عزیر می‌باشد. می‌توانید اطلاعات تکمیلی را در لینک داده شده مطالعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *