لوگو آژانس توریستی قصران گشت

تمدید پاسپورت کانادا

تمدید پاسپورت کانادا ، افرادی که پایان اعتبار پاسپورت کانادایی آنها نزدیک یا اعتبار پاسپورت‌شان به پایان رسیده است‌،‌ باید جهت تمدید پاسپورت خود اقدام کنند. در صورت انقضای پاسپورت شرکت قصران گشت آماده ارائه خدمات برای تمدید گذرنامه (تمدید پاسپورت کانادایی) شما می باشد.

در این مطلب می خوانید :

مدارک لازم جهت تمدید پاسپورت کانادایی

درخواست فوری تمدید پاسپورت کانادایی

مکان ارائه درخواست

در متن پیش رو، برای کسانی که قبلاً ویزای کانادا داشته اند مراحل تمدید پاسپورت  کانادا را در مجموعه قصران گشت بیان می کنیم.افرادی که قبلاً ویزا کانادا را نداشته اند می توانند به مطالب اخذ ویزا کانادا ، اخذ ویزای تحصیلی کانادا مراجعه کنند.

چه افرادی نیاز به تمدید پاسپورت کانادایی دارند؟

افرادی که دارای پاسپورت کانادایی هستند می بایست پیش از انقضای ان اقدام به تمدید آن کنند. تا زمانی که گذرنامه افراد تمدید نشده باشد فرد متقاضی اجازه استفاده از هیچ یک از مزایای پاسپورت کانادایی خود را نخواهد داشت. 

بهتر است از پیش از رزرو پرواز اعتبار و انقضای پاسپورت خود را چک کرده و از اعتبار آن مطمئن شوید. 

مراحل تمدید پاسپورت کانادایی

به طور کلی برای تمدید پاسپورت کانادایی خود باید مراحل زیر را سپری نمایید:

1. فرم های مربوطه را تکمیل کنید

2. مدارک خواسته شده را جمع آوری و تهیه نمایید 

3. پرداخت هزینه های لازم 

4. ارسال درخواست تمدید گذرنامه 

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر متقاضیانی که پاسپورتشان منقضی شده و در آن داری ویزای معتبری بوده اند باید در فرم های مربوطه این مورد را لحاظ کرده و عنوان کنند. در غیر اینصورت لغو گذرنامه قبلی ممکن است باعث باطل شدن ویزایشان شود. 

 

مدارک تمدید پاسپورت کانادایی

تمدید پاسپورت کانادا
 • اپلیکیشن فرم 

در صورتی که بالای 16 سال سن دارید و در خارج از کانادا زندگی می کنید و گذرنامه فعلی شما هنوز معتبر می باشد و یا از تاریخ ابطال گذرنامه شما کمتر از 1 سال می گذرد ، باید فرم Simplified را پر کنید.

در تکمیل فرم دقت کنید کلیه شماره تلفن ها باید با ذکر کد کشور نوشته شوند . امضا باید حتما در داخل کادر زده شود و به هیچ وجه با خطوط کادر برخورد نکند. 

در صورتی که بالای 16 سال سن دارید و در خارج از کانادا زندگی می کنید ،اگر بیش از یک سال از اعتبار گذرنامه‌تان می‌گذرد، باید فرم General را تکمیل کنید.

 • سایر مدارک 

علاوه بر فرم مدارک دیگری شامل اصل پاسپورت منقضی شده کانادا به طوری که صدمه ندیده باشد و گزارشی مبنی بر گم شدن یا دزدیده شدن آن ثبت نشده باشد.

 • مشخصات عکس

دو قطعه عکس ۷/۵ با درج اطلاعات مورد نیاز و مطابق با آخرین استانداردهای اداره مهاجرت کانادا

 1. فاصله بین خط رویش مو تا چانه متقاضی باید بین ۳۱ تا ۳۶ میلی‌متر باشد؛
 2. آدرس عکاسی باید به صورت مهر در پشت یکی از عکس‌ها ثبت شود؛
 3. تاریخ گرفته شدن عکس‌ها در پشت حداقل یکی از عکس‌ها درج شده باشد.
 • کپی کارت شهروندی کانادا
 •  رسید پرداخت هزینه ثبت‌نام یا اپلیکیشن فی (Application Fee)

توجه: در صورتیکه از تاریخ انقضای پاسپورت کانادایی شما بیشتر از یک سال گذشته باشد نیاز به ۲ نفر ضامن به عنوان معرف خواهید داشت.

توجه: درخواست تمدید گذرنامه برای متقاضیان زیر ۱۶ سال، باید توسط یکی از والدین یا سرپرست قانونی کودک ارائه شود. متقاضیان ۱۱ سال به بالا، می‌توانند خودشان فرم‌ را امضا کنند. اما فرم‌های مربوط به کودکان زیر ۱۱ سال باید توسط هر دو والد امضا و مدارک اثبات خویشاوندی نیز ارائه شود.

یکی از نکات و مواردی که در تمدید پاسپورت کانادایی باید در نظر داشته باشید و به نوعی به آن دسترسی داشته باشید معرفی افرادی به نام رفرنس است. متقاضیان تمدید گذرنامه کانادایی می بایست دو فرد را که به خوبی او را می شناسند را معرفی کنند. این افراد که از آنها با عنوان رفرنس یاد می شود می بایست بالای 18 سال سن داشته باشند و حداقل برای 2 سال فرد متقاضی را بشناسند. لازم به ذکر است که بستگان و اعضای خانواده فرد متقاضی نمی توانند به عنوان رفرنس معرفی شوند. 

افراد ضامن باید برای 2 سال با فرد متقاضی آشنا بوده و او را به خوبی بشناسند. پاسپورت فرد ضامن در زمان تمدید پاسپورت فرد متقاضی می بایست دارای اعتبار کافی باشد. 

در صورتی که فرد متقاضی تمدید پاسپورت نتواند کسی را به عنوان ضامن معرفی کند ملزم به تکمیل فرم اعلامیه قانونی است که برای یافتن افرادی است که شرایط ضامن شدن را دارند.

داوطلبان تمدید پاسپورت کانادایی در چنین شرایطی می توانند از نمایندگان کنسولی، کارمندان دولت این کشور و یا دیپلمات های کانادایی را به عنوان ضامن معرفی کنند.

تمدید پاسپورت کانادا

درخواست فوری تمدید پاسپورت کانادایی

در صورتی که به صورت فوری یا به خاطر شرایطی خاص (مریضی و مرگ) به پاسپورت نیاز دارید، با نزدیک ترین دفتر صادر کننده پاسپورت دولت کانادا در خارج از کانادا تماس بگیرید. در این صورت هزینه های اضافی بر پرونده شما اعمال می شود.

در صورت اقدام برای پاسپورت جدید، پاسپورت قدیمی شما باطل می شود و باید آن را به همراه فرم درخواست خود به دفتر اداره پاسپورت ارسال کنید. پاسپورت باطل شده قابل استفاده نمی باشد.

در موارد زیر هزینه های پرداختی به شما بازگردانده نخواهد شد:

 • انصراف از درخواست پاسپورت
 • مدرک عبور برای شما صادر نشود
 • پاسپورت صادر شده نسبت به زمانی که درخواست کرده اید اعتبار کمتری داشته باشد (برای مثال در مواردی که فرد چندین بار پاسپورت خود را گم کرده باشد)

مکان ارائه درخواست

کلیه درخواست ها باید به نزدیکترین سفارت کانادا ارائه شود. برای متقاضیانی که ملیت آنها به غیر از ایرانی است ، سفارتخانه های آنکارا و ابوظبی برای این کار در نظر گرفته شده اند.