کشور زیبای ترکیه که یکی از همسایگان مهم ایران است و هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از ایران و یا سایر نقاط دنیاست که با ویزای توریستی ترکیه قصد گردش در این کشور را دارند. به دلیل موقعیت استراتژیک و جغرافیایی این کشور و قرار داشتن ترکیه در هر دو قاره اروپا و آسیا علاوه بر نقش مهمی که در گردشگری دارد از لحاظ تبادلات تجاری میان هر دو قاره نیز اثربخش است.

کشور ترکیه با مساحتی نزدیک به 783.355 کیلومتر، کشور کوهستانی و تقریبا پر باران است. آب و هوای ترکیه جلگه ای است و در هر فصلی از سال مطبوع و دلپذیر است. اما اغلب گردشگران تابستان را برای سفر به این کشور انتخاب می کنند. پایتخت ترکیه شهر آنکارا است، اما مهمترین مرکز تجاری این کشور شهر استانبول است.

دیگر شهرهای مهم ترکیه ازمیر، آنتالیا، آلانیا و بورسا است. آنتایا، کوش اداسی و بدروم از شهرهای ساحلی و پر بازدید ترکیه هستند. وجود هتل های فراوان و متنوع و بازارهای متنوع، سنتی و یا مدرن همگی باعث شده شهرهای ترکیه پربازدید و محبوب باشند.

99 درصد مردم ترکیه مسلمان هستند اما ادیان یهودی و مسیحی نیز در این کشور وجود دارد. انواع مساجد و مکان های تاریخی و مذهبی در ترکیه دیده می شود، مسجد ایاصوفیه یکی از مساجد مهم و تاریخی این کشور است که هر ساله گردشگران بسیاری از این بنا بازدید می کنند.

Turkey tourist visa

ویزای توریستی ترکیه

اگر پای تعطیلاتی چند روزه و بی دردسر در میان باشد، ترکیه یکی از کشورهایی است که ایرانیان برای سفر و گذراندن تعطیلات انتخاب می کنند. یکی از دلایل این انتخاب این است که ایرانیان برای سفر توریستی به ترکیه نیاز به ویزا ندارند. بر طبق توافقی که میان دو کشور انجام شده است شهروندان دو کشور می توانند بدون نیاز به ویزای توریستی ترکیه ، وارد ایران و یا ترکیه شده و تا 90 روز در این کشور حضور داشته باشند. مدت زمان ویزای توریستی ترکیه 3 ماه است و ایرانیان می توانند برای 3 ماه در این کشور بدون نیاز به ویزا حضور داشته باشند.

در مدت زمان حضور در ترکیه با ویزای توریستی ترکیه فرد اجازه تحصیل و یا کار را ندارد. متقاضی تحصیل و یا کار و مهاجرت به ترکیه برای تحصیل و یا کار باید ویزای تحصیلی ترکیه یا ویزای کاری ترکیه را دریافت کند.

برای دریافت ویزای توریستی ترکیه دارا بودن پاسپورت معتبر از ضروریات است. سایر مدارک دریافت ویزای توریستی ترکیه را در ادامه نام میبریم.

Turkey tourist visa

مدارک ویزای توریستی ترکیه

  • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
  • ارائه بلیط رفت و برگشت و رزرو هتل
  • بیمه مسافرتی
  • ارائه دو قطعه عکس رنگی در ابعاد پاسپورتی
  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای ترکیه

مدت زمان اقامت توریستی در ترکیه

همانطور که گفته شد مدت زمان اقامت در ترکیه با ویزای توریستی ترکیه حداقل 3 ماه است. اگر قصد اقامت بیش از این مدت در ترکیه را داشته باشید باید از ترکیه خارج شده و دوباره برای ورود اقدام نمایید. دقت داشته باشید که اگر مدت اقامت شما در ترکیه بیشتر از 3 ماه باشد دچار عواقب اقامت بیش از حد مجاز در ترکیه می شوید.

با وجود اینکه مدت مجاز اقامت درترکیه 90 روز است اما برای سفر به این به این کشور پاسپورت شما باید دارای 6 ماه اعتبار داشته باشد. اگر اعتبار پاسپورت کمتر از این میزان است قبل از سفر اقدام به تمدید آن کنید. علاوه بر ایران شهروندان کشورهای زیر نیز برای ورود به ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارند:

لبنان، تایلند، گرجستان، اوکراین، روسیه، بلاروس، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و تونس.

انواع ویزای ترکیه

علاوه بر ویزای توریستی ترکیه، ویزای کاری ترکیه و ویزای تحصیلی از پرتقاضاترین ویزاهای این کشور هستند. علاوه بر این متقاضی می تواند با خرید ملک و یا سرمایه گذاری در این کشور موفق به اخذ اقامت ترکیه نیز شود.

برای دریافت ویزای کاری ترکیه باید از یک کارفرمای ترکی جاب آفر دریافت کنید و مدارک خواسته شده را فراهم کرده و به سفارت تحویل دهید.

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه نیز دریافت پذیرش از دانشگاه ضروری است. پس از ارسال مدارک خود به دانشگاه و در صورت پذیرفته شدن از دانشگاه پذیرش دریافت می کنید و پس از ان و با جمع آوری سایر مدارک خواسته شده باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام نمایید.

 هزینه دریافت ویزای توریستی کشور ترکیه به نسبت دیگر ویزاها بسیار مناسب بوده و به تمکن مالی کمی نیاز دارد.

اگر نیاز اخذ ویزای توریستی ترکیه و یا انواع تورهای ترکیه دارید با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *