بلیط هواپیما 

اگر اغلب مسافرت های خود را به صورت هوایی انجام میدهید، مطلع هستید که بلیط هواپیما انواع مختلفی دارند، در این مقاله به بررسی و توضیح انواع بلیط هواپیما و کلاس های پروازی می پردازیم. با ما همراه باشید.

پرواز چارتر

پرواز چارتر به پروازی گفته می شود که همه یا تعدادی از صندلی های هواپیما توسط یک آژانس هواپیمایی خریداری می شود. به طور کلی واژه چارتر به معنی اجاره کردن است، اجاره صندلی، هواپیما، اجاره بخشی از اتاق های یک هتل و یا تمام آن. به فرد، شرکت یا آژانس هواپیماییِ اجاره کننده، چارتر کننده گفته می شود.

این نوع پروازها معمولا در مسیرهای پرتردد مانند تهران – مشهد ، تهران – کیش دیده می شود و در مقطعی کوتاه در دسترس است مانند تعطیلات نوروز یا جشنواره تابستانی کیش.

بلیط هواپیما

تعداد و ظرفیت پروازهای چارتری به طور مستقل به فروش میرسد یا در تورهای گردشگردی مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجا که آژانس های هواپیمایی از قبل این بلیط ها را خریداری کرده اند، درصورت خالی ماندن صندلی، آنها را با قیمت پایین تری به فروش می رسانند تا متحمل ضرر نشوند. بنابراین اگر خوش شانس باشید و در هنگام سفر بلیط های چارتری و لحظه آخری به شما پیشنهاد شود، از پرداخت هزینه های بالا برای بلیط هواپیما معاف خواهید شد.

تمامی مسئولیت ناشی از پرواز، کنسلی پرواز، تاخیر، گم شدن بار و هر نوع اتفاق پیش بینی نشده ای بر عهده ی شرکت هواپیمایی می باشد. در اغلب موارد بلیط های چارتری غیر قابل برگشت هستند و در صورت کنسل شدن پرواز هزینه برگشت داده نخواهد شد.

آژانس چارتر کننده، قیمت بلیط چارتری را تعیین می کند که مبلغ آن هم بستگی به وقت سفر و میزان تقاضا دارد به همین جهت نرخ بلیط های چارتری ثابت نیست و نوسان زیادی دارد.

آژانس های فروشنده بلیط چارتری درابتدا هزینه بلیط هواپیما و اطلاعات مسافر را دریافت کرده و بعد اقدام به صدور بلیط می کنند، زیرا در چارتر تغییر اطلاعات و یا تاریخ سفر امکان پذیر نیست.

درنظر داشته باشید که بلیط های چارتری فقط به پروازهای اکونومی تعلق میگیرد و شامل بیزنس و فرست کلاس نمی شود.

بلیط هواپیما

پرواز سیستمی

پروازهایی که برنامه و زمان سفر معین دارند و علاوه بر دوره زمانی طولانی تر، پروازهای منظمی دارند پروازهای سیستمی نام دارند. اغلب پروازهای خطوط ایران مانند ایران ایر و ماهان جزو پروازهای سیستمی هستند. قیمت بلیط هواپیما در پرواز سیستمی نسبت به چارتر ثابت تر است و در صورتی که صندلی های هواپیما خالی بماند هزینه یا ضرر آن بر عهده شرکت هواپیمایی است.

برخلاف پرواز های چارتری، پروازهای سیستمی  در صورت کنسلی پرواز، بلیط هواپیما را با کسر مبلغی برگشت می دهند. همچنین امکان تغییرتاریخ پرواز نیز وجود دارد. بلیط های سیستمی به سازمان هواپیمایی کشوری متعلق هستند و نرخ ثابت و مصوبی دارند و شرکت های هواپیمایی اجازه فروش آنها را به قیمت بالاتری ندارند. همه ی کلاس های پروازی اعم از بیزنس کلاس، فرست کلاس و اکونومی امکان فروش بلیط های سیستمی را دارند و متعلق یه کلاس پروازی خاصی نیست.

 

بلیط هواپیما

انواع کلاس های پروازی

سازمان حمل و نقل بین المللی هوایی یاتا صندلی های هواپیما را در دسته بندی های جداگانه ای قرار داده است که مسافران می توانند با توجه به کلاس پروازی بلیط هواپیمای خود را مشخص کنند. البته که قیمت بلیط هواپیما در هر کلاس پروازی متفاوت است.

پرواز درجه 1 یا فرست کلاس

گران ترین صندلی یک پرواز متعلق به پرواز فرست کلاس است. صندلی های این پرواز مبله و تک نفره هستند. پروازهای فرست کلاس امکانات رفاهی بسیاری مانند تلویزیون اختصاصی، لپ تاپ و صندلی های اتوماتیک و فوق العاده راحت برای مسافران در نظر گرفته است. پذیرایی و منوی غذا در این سطح پروازی نیز بسیار متنوع  و با کیفیت است. مهمانداران و کادر پروازی در پروازهای فرست کلاس بسیار با تجربه و آموزش دیده هستند. پذیرش مسافران در ترمینال فرودگاه کاملا مجزا بوده و بر ای دریافت کارت پرواز مسافران فرست کلاس در اولویت هستند. مسافران پروازهای فرست کلاس اغلب تجار، سرمایه داران و از طبقه اجتماعی مرفه هستند و خواهان اوقاتی راحت در پرواز خود می باشند.

بلیط هواپیما

بیزنس کلاس یا تجاری

بعد از فرست کلاس، کلاس تجاری در دسته بندی پروازها قرار میگیرد. بیزنس کلاس دارای دو ردیف صندلی مجزا هست و در جلوی کلاس اکونومی قرار دارد. با خرید بلیط هواپیما بیزینس کلاس، به طور معمول تمام امکاناتی که در فرست کلاس وجود دارد را دریافت می کنید، با این تفاوت که از درجه پایینتری برخودار است. امکانات صوتی تصویری، سرو  غذای متنوع، صندلی راحت واتوماتیک همگی از ویژگی های پروازهای تجاری می باشد.

بلیط هواپیما

پرواز اقتصادی یا اکونومی

آخرین کلاس پروازی اکونومی یا اقتصادی است و مسافران و مردم عادی مشتریان آن هستند. قیمت بلیط هواپیما این کلاس پروازی از دو سطح قبل بسیار پایین تر است و صندلی ها در کنار هم قرار دارند. مسافران امکانات متنوعی ندارند و تنها شامل روزنامه، مجله و شاید هدفون می باشد. البته امکانات تفریحی برای مسافران بستگی به خط هوایی و مدل هواپیما بستگی دارد.

در این نوشته شما را با انواع کلاس های پروازی و بلیط هواپیما آشنا کردیم، توصیه می کنیم مقاله انتخاب بهترین صندلی هواپیما را نیز مطالعه کنید. 

قصران گشت مجری انواع تور اروپا، ویزای شینگن، ویزای اروپا، رزرواسیون هتل و انواع بلیط می باشد.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *