لوگو آژانس توریستی قصران گشت

تراول داکیومنت

تراول داکیومنت کانادا یکی از مسیرهای ورود به کشور کانادا استفاده از مجوز سفر یا تراول داکیومنت (Travel Document) است.
این مجوز برای افرادی صادر می‌گردد که کارت اقامت کانادا را از قبل دریافت کرده باشند؛ یعنی مقیم کانادا بوده ولی در حال حاضر در خارج از خاک این کشور حضور داشته باشند.

در این مطلب می خوانید :

تراول داکیومنت چیست ؟

مدارک لازم ویزای تراول داکیومنت کانادا 

 

تراول داکیومنت چیست؟

برای ورود مجدد به کانادا فرد متقاضی باید دارای مجوز ورود باشد، مدرک یا مجوزی به نام تراول داکیومنت صادر می‌شود تا به‌وسیله آن فرد متقاضی اقامت کانادا ، بتواند مجدداً وارد کانادا شود. اما تراول داکیومنت چیست؟ در این مقاله به توضیح این مطلب می‌پردازیم با قصران گشت همراه باشید.

اگر اقامت دائم کانادا را دارید اما تاریخ اعتبار آن به پایان رسیده یا کارت شما مفقود شده است، برای ورود به کانادا باید ویزای تراول داکیومنت کانادا (Travel Document) را بگیرید. مدت زمان اعتبار این ویزا با توجه به اعتبار گذرنامه معمولا کمتر از ۶ ماه است و تنها برای یک بار ورود به کانادا صادر می‌شود.

در صورتی که برای اخذ این ویزا دلیل قانع‌کننده و مدارک مستندی نداشته باشید، ممکن است افسر پرونده در سفارت کانادادرخواست شما برای اخذ ویزا را رد و حتی اقامت شما را نیز باطل کند. در این صورت باید به کمک یک وکیل در کانادا، به نتیجهٔ پرونده اعتراض کنید. پس اگر با چنین مشکلی مواجه شده‌اید، وکلای زبده ما در کانادا می‌توانند شما را در این زمینه یاری کنند.

متقاضیان برای دریافت آن باید از طریق  یکی از سفارتخانه‌های کانادا اقدام به دریافت کنند و یا به یکی از دفاتر VAC مراجعه نمایند. افسر ویزا پرونده و درخواست متقاضی را بررسی کرده و درصورتی‌که متقاضی واجد شرایط باشد دعوت به مصاحبه می‌شود و در نهایت برای او تراول داکیومنت صادر می‌شود. در نظر داشته باشید که با دارابودن این مدرک فقط یکبار مجاز به ورود به کانادا هستید.

 تراول داکیومنت

مدارک مورد ویزای تراول داکیومنت کانادا

۱. فرم‌های تکمیل شدهٔ درخواست ویزای تراول داکیومنت کانادا

۲. واریز هزینهٔ ثبت نام یا اپلیکیشن فی (Application Fee).

۳. اسناد و مدارکی که اثبات کند متقاضی درخواست تراول داکیومنت دارای اقامت کانادا است ؛ مانند قبوض پرداختی، اجاره‌نامه، سند مالکیت خانه، کارت سلامت (Health Card)، گواهینامهٔ رانندگی (Driving Licence)، مدارک مالیاتی و ….

۴. نوشتن یک نامه خطاب به سفارت کانادا که در آن وضعیت فعلی متقاضی، علت ترک خاک کانادا و تاریخی را که باید به کانادا برگردید را ذکر کنید. 

۵. دو قطعه عکس ۷×۵ با اطلاعات درج شده طبق فرمت درخواستی ادارهٔ مهاجرت کانادا.

۶. همه پاسپورت‌ها و مدارک سفرهای پنج سال اخیر به کانادا.

۷. ترجمهٔ مدارک مورد نیاز مربوط به این ویزا.

8. تکمیل فرم های IMM

نکته: اگر در حال حاضر در خارج از خاک کانادا هستید اما در کانادا برای یک کارفرمای کانادایی کار می‌کنید، به این معناست که اقامت موقت کانادا را دارید. در این صورت باید علاوه بر ارائه گواهی اشتغال به کار مهر و امضا شده با درج سمت و عنوان شغلی، جزئیات قرارداد، توضیح ماهیت کار و ارتباط آن با بازار کانادا، تأییدیه‌ای ارائه بدهید که نشان بدهد این شغل با هدف احراز شرایط اقامت شما ایجاد نشده است.

اگر شما به‌ عنوان همراه، با فرد مقیم یا شهروند کانادا سفر می‌کنید، ارائه مدارک زیر الزامی است:

۱. سند ازدواج؛

۲. گواهی تولد یا حضانت فرزند.

۳. گواهی اشتغال به کار یا تحصیل.

۴. پاسپورت‌های پنج سال اخیر فرد کانادایی.

۵. مدارک شهروندی فرد کانادایی شامل تاریخ شهروند شدن یا مدارک احراز اقامت فرد دارندهٔ PR.

۶. مدارک نشان‌دهندهٔ تمایل شما برای حفظ اقامت کانادا.

طبق قوانین کانادا، افراد باید برای بازگشت به کشور کانادا از طریق هوایی یا کشتی یا قطار، کارت تراول داکیومنت خود را ارائه کنند.

تراول داکیومنت

نکات مربوط به اخذ تراول داکیومنت

درصورتی‌که فرد شاغلی هستید که برای یک کارفرمای کانادایی کار می‌کنید می‌بایست مدارک مربوط به اشتغال خود را ارائه دهید. مدارک شامل گواهی اشتغال به کار، قرارداد کاری با ذکر سمت، فیش‌های حقوقی و مدارک مربوط به کسب‌وکار کارفرما است. درهرصورت باید ثابت کنید که در کانادا با یک کارفرمای کانادایی مشغول به کار بوده‌اید.

  • با این مجوز فقط یک‌بار می‌توانید وارد کانادا شوید.
  • مدت اعتبار مجوز 6 ماه است و باید تا قبل از انقضای آن به کانادا وارد شوید.
  • تراول داکیومنت حکم پاسپورت را ندارد و فقط مجوز ورود برای یکبار به کانادا است.
  • درصورتی‌که مدارک قانع‌کننده ارائه ندهید افسر مسئول رسیدگی به پرونده با درخواست شما موافقت نمی‌کند.
  • به‌خاطر داشته باشید که برای اخذ تراول داکیومنت فقط کپی مدارک را تحویل دهید زیرا اصل مدارک به شما بازگردانده نخواهد شد.
  • تصمیم سفارت در خصوص پرونده شما از طریق ایمیلی که ذکر کرده‌اید به شما اعلام می‌شود.
  • باید با ارائه دلایل و مدارکی اثبات کنید که تمامی قوانین اقامتی کانادا را رعایت کرده‌اید.
  • توصیه کارشناسان اخذ ویزای کانادا به شما این است که پیش از خروج از کانادا حتماً از میزان اعتبار کارت اقامت وکارت اقامت دائم کانادا PR خود مطمئن شوید.
  • در صورت دریافت ویزا و اقامت کانادا در حفظ و نگهداری کارت اقامت خود کوشا باشید.