استرالیا کشوری واقع در قاره استرالیا و منطقه اقیانوسیه است و بزرگترین کشور این منطقه به حساب می آید، استرالیا با مساحتی نزدیک به 7.617.930 کیلومترمربع ششمین کشور بزرگ دنیاست و ویزای استرالیا از ویزاهای مهم دنیاست. جمعیت استرالیا با چیزی حدود 26 میلیون نفر آمار شهرنشینی بالایی دارد. در حالی که بزرگترین و مهمترین شهر این کشور سیدنی است  شهر کانبرا پایتخت آن می باشد.

ملبورن، آدلاید و بریزبِن سایر کلان شهر های استرالیا هستند. مسطح ترین و قدیمی ترین قاره مسکونی قاره استرالیا است و به دلیل وسعت بسیار زیاد آن آب وهوای متنوعی را در این کشور شاهد هستیم.

استرالیا از لحاظ اقتصادی نیز قطب سرآمدی است و رتبه دهم در دنیا را دراختیار دارد. به دلیل کبفیت بالای زندگی و البته تحصیل و وجود دانشگاه هایی مطرح در این کشور میزان مهاجرت به استرالیا در سال های اخیر رشد بسیار زیادی داشته است. 30 درصد از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل داده اند.

به همین جهت استرالیا انواع ویزاهای توریستی و مهاجرتی را برای علاقه مندان سفر به این کشور فراهم کرده است.

ویزای استرالیا

مانند هر کشور دیگری ویزای استرالیا هم پرتقاضاترین ویزای این کشور  است. ویزای توریستی استرالیا با هدف گردشگری و برای کوتاه مدت صادر می شود.ویزای استرالیا دارای انواع مختلفی است که سایت رسمی مهاجرت و شهروندی این کشور آن ها را به صورت زیر معرفی کرده است:

 • ویزای تعطیلات و کار –  ساب کلاس 462
 • مجوز الکترونیکی – ساب کلاس 601
 • ویزای توریستی  – Visitorساب کلاس 600
 • مجوز الکترونیکی –  ساب کلاس 651
 • ویزای تعطیلات کاری – ساب کلاس 417
 • ویزای ترانزیت – ساب کلاس 771

دسته بندی بالا همگی به منظور توریستی است و افرادی که دارای شرایط لازم  باشند می تواند برای یکی از آنها درخواست دهند.

ویزای استرالیا

ویزای تعطیلات و کار – ساب کلس 462

این نوع ویزای توریستی استرالیا برای متقاضیان 18 تا 30 ساله و برای یکسال صادر می شود. دارنده این ویزا از امکان تحصیل (برای مدت 4 ماه) و کار قانونی برای مدت 1 سال بهره مند می شود. این نوع از ویزای استرالیا متاسفانه برای ایرانیان در دسترس نیست.

ویزای مجوز الکترونیکی – ساب کلاس 601

مدت اعتبار این ویزای استرالیا حداکثر 3 ماه است و متقاضی تنها هزینه کارهای اجرایی که معمولا 20 دلار است و یک سری هزینه های سرویس را می بایست پرداخت کند. E – visa برای شهروندان 34 کشور از جمله شهروندان آمریکا، ژاپن و سنگاپور صادر می شود.

ویزای توریستی  – Visitorساب کلاس 600

از پرطرفدارترین ویزای استرالیا ، ویزای توریستی این کشور است که به دو صورت سینگل ( یکبار ورود) و مولتی ( چندبار ورود) صادر می شود و اعتبار آن 3، 6 و 12 ماهه است.این ویزای توریستی استرالیا قابل اپلای برای تمامی شهروندان واجد شرایط از سراسر دنیا است.

مجوز الکترونیکی –  ساب کلاس 651

این مجوز الکترونیکی کشور استرالیا نیز 3 ماه اعتبار دارد و متقاضیان دارای شرایط 36  کشور دنیا از جمله انگلیس و سوئیس می توانند به طور رایگان این ویزا را دریافت کنند.

ویزای تعطیلات کاری – ساب کلاس 417

 این نوع از ویزای استرالیا تقریبا شبیه به  سابکلس 462 است  و تنها تفاوت آن این است که متقاضیان برخی از کشورها که بالای 35 سال هستند نیز می توانند این ویزا را دریافت کنند. اعتبار ویزای تعطیلات کاری 12 ماه است و شهروندان کشورهای فرانسه و آلمان و 19 کشور دیگر مجاز به دریافت این ویزا هستند. متاسفانه شهروندان ایرانی اجازه استفاده از این ویزا را ندارند.

ویزای ترانزیت – ساب کلاس 771

مدت این ویزا 72 ساعت است و مسافرانی که کشور استرالیا را به عنوان کشوری واسط میان مبدا و مقصد انتخاب می کنند می توانند ویزای ترانزیت استرالیا را دریافت کنند. ایرانیان تنها مجاز به دریافت ویزای توریستی ساب کلس 600 و ویزای ترانزیت استرالیا هستند.

ویزای توریستی استرالیا ویزایی کوتاه مدت است که برای بازدید از اقوام و گشت و گزار در این کشور صادر می شود.

مدت اعتبار ویزای توریستی استرالیا

همانطور که گفته شد ویزای استرالیا برای مدت کوتاه صادر می شود. معمولا ویزای توریستی استرالیا برای ایرانیانی که برای بار اول به این کشور سفر می کنند با اعتبار 14 روزه تا 1 ماه و به صورت سینگل صادر می شود.

در صورتی که متقاضی دارای سابقه سفر خوبی باشد و برای بار چندم برای دریافت ویزای توریستی استرالیا اقدام کرده باشد می توانید ویزای 6 ماه و یا مولتی 1 ساله نیز دریافت کنید.

مراحل دریافت ویزای استرالیا

برای دریافت ویزای استرالیا باید در سایت مهاجرت این کشور  حساب کاربری ساخته و فرم های مربوطه را پر کرده و هزینه درخواست شده را نیز پرداخت نمایید.

برای انجام مراحل مربوط به انگشت نگاری و بیومتریک باید با دریافت وقت به کارگزاری VFS مراجعه نمایید.

پیش از اقدام برای دریافت ویزای توریستی استرالیا مدارک لازم را جمع آوری و ترجمه کنید.

ویزای استرالیا

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی استرالیا

برای دریافت ویزای توریستی استرالیا مدارک زیر الزامیست:

 • اصل و کپی گذرنامه جدید
 • فرم درخواست ویزای تکمیل‌شده
 • دوقطعه عکس پاسپورتی با پس‌زمینه سفید
 • کپی شناسنامه و کارت ملی ترجمه شده همراه با مهر وزارت امور خارجه و دادگستری
 • تمکن مالی
 • پرینت گردش حساب بانکی 4 ماهه اخیر
 • ترجمه رسمی فیش های حقوقی، سوابق کاری و
 • ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار یا تحصیل
 • دعوت‌نامه اقوام (در صورت وجود)
 • ارائه اطلاعات و آدرس فرد دعوت‌کننده (در صورت وجود)
 • برنامه سفر
 • پرینت پرداخت هزینه های ویزا
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه
 • رزرو هتل
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • سند ازدواج در صورت تاهل

ویزای توریستی استرالیا با دعوتنامه

 فردی که دارای اقامت دائم استرالیا است می تواند برای خانواده خود دعوتنامه ارسال کند. فرد دعوت کننده باید حداقل دارای 18 سال سن باشد.

فرد می تواند برای والدین، خواهر یا برادر، پدر بزرگ یا مادربزرگ، عمه یا خاله خود دعوتنامه ارسال کند. وجود دعوتنامه در پرونده فرد یک امتیاز است که ممکن است اعطای ویزا را به او آسان کند.

با دریافت ویزای استرالیا نمی توانید برای انجام خدمات پزشکی و درمانی و یا کاری استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که پیش از اتمام مدت ویزا باید این کشور را ترک کنید. تمدید ویزای استرالیا تنها خارج از این کشور امکان پذیر است، بنابراین با اتمام مدت ویزا باید از  استرالیا خارج شوید.

مدت زمان صدور ویزای توریستی استرالیا

مدت زمان بررسی شرایط متقاضی و صدور ویزای توریستی استرالیا به شرایط مختلفی مانند شهروندی متقاضی، تابعیت او ، سابقه سفر، تمکن مالی ، داشتن قوم و خویش در استرالیا بستگی دارد و از 6 روز تا 37 روز کاری می تواند متفاوت باشد.

حجم تقاضای متقاضیان و مشکلاتی مانند کرونا ویروس می تواند در روند صدور ویزای توریستی استرالیا اثر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *