هرساله هزاران نفر به خارج از کشور سفر می‌کنند و درحالی‌ که اکثر آنان از مزایای بیمه مسافرتی بهره‌مند هستند، عده کمی از آنان می‌توانند از خدمات بیمه‌ای مناسب در زمان نیاز و ضرورت استفاده نمایند. بسیاری از آن‌ها ناگزیرند هزینه‌های گزافی را به هنگام بروز حادثه یا بیماری در مراکز درمانی پرداخت نمایند.

یکی از انواع بیمه اشخاص بیمه مسافرتی است. در این بیمه‌نامه، فرد بیمه‌شده تحت پوشش هزینه‌های احتمالی ناشی از حوادث غیر منتظره در سفر قرار می‌گیرد. این بیمه، معمولا هزینه های درمانی، کنسلی پرواز، مفقود شدن پول و مدارک و… را پوشش می‌دهد. دارا بودن بیمه نامه مسافرتی به کشور مقصدتان بستگی دارد، مثلا اگر مقصدتان کشورهای حوزه شنگن است قبل از اقدام برای گرفتن ویزای شینگن، حتما باید بیمه مسافرتی خود را تهیه کنید. برای سفر به برخی از کشورها الزامی برای داشتن این بیمه ندارید، اما بهتر است قبل از سفر برای خرید این بیمه‌نامه اقدام کنید.

بیمه مسافرتی

بیمه نامه مسافرتی چیست؟

هرساله هزاران نفر به خارج از کشور مسافرت می‌کنند و درحالی‌ که اکثر آنان از مزایای بیمه مسافرتی بهره‌مند هستند، عده کمی از آنان می‌توانند از خدمات بیمه‌ای مناسب در زمان نیاز و ضرورت استفاده نمایند. بسیاری از آن‌ها ناگزیرند هزینه‌های گزافی را به هنگام بروز حادثه یا بیماری در مراکز درمانی پرداخت نمایند.

بیمه مسافرتی یکی از انواع بیمه اشخاص است. در این بیمه‌نامه، فرد بیمه‌شده تحت پوشش هزینه‌های احتمالی ناشی از حوادث غیر منتظره در سفر قرار می‌گیرد. این بیمه، معمولا هزینه های درمانی، کنسلی پرواز، مفقود شدن پول و مدارک و… را پوشش می‌دهد.
سفارت ها از متقاضیان دریافت ویزا می خواهند تا پیش از درخواست ویزای خود برای دریافت بیمه مسافرتی معتبر اقدام کنند و آن را همراه با دیگر مدارک به سفارت تحویل دهند.
برای دریافت بیمه مسافرتی باید پس از گرفتن وقت سفارت و قبل از مصاحبه اقدام شود.
دارا بودن بیمه نامه مسافرتی به کشور مقصدتان بستگی دارد، مثلا اگر مقصدتان کشورهای حوزه شنگن است قبل از اقدام برای گرفتن ویزای شینگن، حتما باید بیمه مسافرتی خود را تهیه کنید. برای سفر به برخی از کشورها الزامی برای داشتن این بیمه ندارید، اما بهتر است قبل از سفر برای خرید این بیمه‌نامه اقدام کنید.

بیمه مسافرتی خسارت ها و مخاطراتی را که در سفر ممکن است برای شما رخ دهد را پوشش می دهد. در واقع ساز و کار بیمه و شرکت های بیمه ای به این صورت است که تمام هزینه های اضافی و هزینه های احتمالی اعم از درمانی و پزشکی، انواع خسارات شامل لغو پرواز، ربوده شدن پول و سایر مدارک را با هزینه خویش پرداخت کند. با دارا بودن بیمه مسافرتی خیالتان راحت است که در صورت بروز هر نوع حادثه ای متحمل هزینه ای نخواهید شد.

بهترین بیمه مسافرتی را چطور بشناسم؟

برای انتخاب بهترین بیمه مسافرتی باید در نظر گرفت که بهترین بیمه، بیمه ای است که با بیشترین خطرات و تهدیدات آشناست و اکثر آن ها را پوشش می دهد.
به عنوان مثال بیمه ای که خسارت گم شدن وسایل، مدارک یا پول فرد بیمه شده در سفر را پوشش می دهد در بین بهترین بیمه های مسافرتی قرار می گیرد.

فاکتورهای شناسایی یک بیمه مسافرتی خوب چیست؟

پوشش خسارت دزدیده و یا گم شدن پول

از آنجایی که راهی ساده برای اثبات این اتفاق وجود ندارد و امکان سوء استفاده نیز هست، معمولا هیچ شرکت بیمه ای ریسک آن را قبول نمی کند مگر اینکه مدارکی برای آن داشته باشید.
به عنوان مثال بتوان از طریق پلیس شهری که در آن منطقه بوده برای بررسی دوربین ها اقدام کرد و سندی برای جبران خسارت ها یافت.

فوت اقوام و بیمه مسافرتی

اگر فرد در سفر باشد و به علت فوت یکی از اقوامش بخواهد زودتر از تاریخ بلیط برگشت، به کشور مبدا بازگردد؛ بیمه مسافرتی هزینه برگشت زودتر از موعد را پرداخت خواهد کرد.

حواله پول نقد

حواله پول نقد به این صورت است که شما یک مبلغ مشخصی را نزد بیمه به امانت می گذارید تا در صورت بروز هر اتفاقی برای پول نقد شما، بیمه وجه امانتی را به دست شما برساند.
به علاوه می توان با ضمانت پول نقد، مبلغی را به بیمه پرداخت کرد و در مقصد آن را تحویل گرفت.

خسارت تاخیر در پرواز با بهترین بیمه‌ مسافرتی

اگر پرواز شما به هر دلیلی تاخیری بیش از 6 ساعت داشته باشد، بیمه هزینه های اسکان، خوراک و … را می پردازد.

پوشش دارو و درمان بیمه مسافرتی

در صورت بروز مشکل جسمی در سفر بیمه تا سقف تعهدات درمانی خود را پوشش خواهد داد اما چیزی بین ۲۰ تا ۲۵ یورو از آن را برای فرانشیز کسر می کند.

سقف فرانشیز : بخشی از مبلغ را بیمه پرداخت می کند و بخش دیگر سهم خود بیمار است.

 • در صورت بروز بیماری حین سفر و بستری بیش از 10 روز، بیمه مسافرتی هزینه سفر یکی از بستگان درجه یک مسافر را پرداخت خواهد کرد.
 • اگر وضعیت بیماری مسافر حاد باشد و مجبور به برگرداندن فرد به کشور مبدا باشند، هزینه این برگرداندن را بیمه می پردازد.
 • در صورت فوت فرد بیمه شده در سفر، بیمه مسافرتی تنها هزینه حمل جسد به کشور مبدا را به عهده خواهد گرفت.
 • اگر دارو گم شود، بیمه مسافرتی هزینه های تامین و ارسال دارو را می پردازد.

البته اگر مسافر پیش از سفر بیمار بوده باشد، بیمه هزینه های درمانی او را به عهده نمی گیرد.

بیمه مسافرتی

پوشش مسائل حقوقی در بیمه مسافرتی

به عنوان مثال اگر در کشور مقصد ماشین اجاره کرده باشید و با آن تصادف کنید و مقصر شناخته شوید، بیمه مسافرتی وکالت این کار را به عهده گرفته و علاوه بر دفاع از حق و حقوق شما، خسارت را تا سقف تعهداتش می پردازد.

آیا بیمه مسافرتی محدودیت جغرافیایی دارد؟

پاسخ این سوال این است که شما به محض خروج از کشور تحت بیمه نامه مسافرتی قرار میگیرید؛ البته بهره مندی از مزایای بیمه نامه مسافرتی محدود به محدوده جغرافیایی است که در بیمه نامه تان ذکر شده است. مثلا قصد سفر به کشور سوئیس دارید. مقدمات سفر را فراهم کرده و موفق به اخذ ویزای شینگن هم شده اید. حال نوبت به دریافت بیمه نامه می شود. با دارا بودن بیمه نامه شینگن شما فقط در محدوده این حوزه و کشورهای عضو حوزه شینگن بیمه می شوید، اما اگر قبل از سفر به سوئیس سفری هم به ترکیه داشته باشید مزایای بیمه نامه مسافرتی شینگن شامل حال شما نمی شود. همچنین بیمه نامه مسافرتی، بیماری و حوادث ناشی از جنگ های داخل کشورها و مابین کشورها را پوشش نمی دهد.

مدت زمان پوشش بیمه مسافرتی

اعتبار بیمه های مسافرتی متفاوت بوده و از 1 تا 7 روز یا تا 1 سال می تواند صادر شود، اما به طور معمول بیمه نامه های مسافرتی 92 روز اعتبار دارند. اگر پس از پایان بیمه نامه خود به کشور برنگردید، بیمه دیگر مسئولیتی در قبال خسارات شما ندارد.

هزینه بیمه مسافرتی چقدر است؟

قیمت بیمه نامه به عوامل مختلفی بستگی دارد، که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

سن متقاضی

یکی از عواملی که بر قیمت بیمه نامه اثر دارد سن فرد متقاضی است و شرکت های بیمه گذار برای رده های سنی مختلف قیمت های متفاوتی را در نظر گرفته اند. برای مثال نرخ بیمه مسافرتی برای رده های سنی تا 12 سال بسیار پایینتر از افراد 76 تا 80 است.

مدت زمان سفر

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در قیمت بیمه نامه مسافرتی طول مدت سفر است. به طبع هر چه مدت سفر شما طولانی تر باشد مدت بیمه و به دنبال آن قیمت بیمه بیشتر می شود. به طور مثال مدت اعتبار ویزای شینگن 6 ماه است و بیمه مسافرتی شینگن نیز همین مدت را در بر میگیرد، اما ممکن است سفر شما به کشور ترکیه و دریافت تور ترکیه  2 هفته ای باشد که قطعا بیمه مسافرتی همین مدت را پوشش می دهد. بنابراین هزینه ای که برای اخذ بیمه ویزای شینگن می پردازید به دلیل طول مدت بیشتر، بالاتر خواهد بود.

تعهدات شرکت های بیمه

با توجه به تعهدات شرکت بیمه گذار و مواردی که بر عهده آن است و همچنین خدماتی که ارائه می دهد قیمت بیمه نامه می تواند متفاوت باشد.

اصطلاحات بیمه ای 

قبلاز خرید بیمه مسافرتی بهتر است با اصطلاحات بیمه ای آشنا شوید.

برخی از این اصطلاحات شامل:

بیمه گذار: بیمه گذار یا بیمه شده فردی است که بیمه می شود. هر فرد ساکن و یا مقیم کشور ایران که کمتر از ۷۰سال سن داشته باشد و تحت پوشش ‌‌بیمه‌ نامه معتبر مسافرتی قرار گیرد بیمه گذار نامیده می شود.

حق بیمه: حق بیمه مبلغی است که بیمه گذار به شرکت بیمه کننده پرداخت می کند تا تحت پوشش بیمه و خدمات آن قرار بگیرد. انجام تعهدات ‌‌بیمه ‌گر پس از پرداخت حق بیمه آغاز می شود.

موضوع بیمه: تعهداتی که بیمه گر موظف به انجام آن است موضوع بیمه است. این موارد شامل جبران هزینه ‌های پزشکی و غیر پزشکی و ارائه سایر خدمات طبق قرار داد می باشد.

نکاتی درباره بیمه نامه مسافرتی

 • بیمه نامه مسافرتی، از تاریخ خروج فرد متقاضی از کشور و فقط برای مسافرتهای کمتر از ۹۲ روز (سه ماه متوالی) معتبر می باشد. در ضمن بیمه شده می تواند در طول مدت اعتبار بیمه نامه، به تعداد از کشور خارج شود.
 • اعتبار بیمه نامه مسافرتی از لحظه خروج از کشور، آغاز می شود.
 • در صورت پایان اعتبار بیمه نامه در طول مدت سفر، تمدید آن امکان پذیر نمی باشد.
 • در صورتی که از بیمه نامه تا ۶ ماه پس از تاریخ صدوراستفاده ننمایید، می توانید با در دست داشتن اصل بیمه نامه و پاسپورت، به واحد صادر کننده آن مراجعه و نسبت به فسخ بیمه خود اقدام نمایید. ( بند فوق مشروط بر عدم دریافت ویزا از تاریخ صدور بیمه نامه است.)

 

 • بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی قصران گشت

آژانس مسافرتی قصران گشت برای تمامی کشورها بیمه مسافرتی دارد که هزینه حدودی آن‌ها بین 30 هزار تا 50 هزار دلار می باشد.
بیمه مسافرتی ارائه‌ شده توسط آژانس قصران گشت به‌گونه‌ای طراحی‌شده است تا به هنگام بروز حادثه در هر نقطه‌ای از جهان خدمات مندرج در جداول تعهدات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بیمه‌شده ارائه دهد. مهم‌ترین مزایای بیمه‌نامه مسافرتی شرکت عبارت‌اند از:

  •  پرداخت هزینه‌های پزشکی و بستری در بیمارستان در خارج از کشور.
  •  جابجایی یا بازگرداندن بیمه‌شده به کشور در طول مدت سفر در صورت بروز بیماری یا وقوع حادثه.
  •  پرداخت هزینه‌های فوریت‌های دندان‌پزشکی.
  •  بازگشت اعضای بلافصل خانواده همراه بیمه‌شده به کشور.
  •  بازگرداندن جسد متوفی.
  • مساعدت حقوقی.
  • سرقت و یا مفقود شدن گذرنامه، گواهینامه رانندگی و شناسنامه در خارج از کشور.
  • بازگرداندن کودکانی که بی‌سرپرست مانده‌اند.
  •  ارسال پیام‌ها و اطلاعات مراجع درمانی در مواقع اضطراری.
  • بازگشت اضطراری به کشور به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده.
  • خدمات مربوط به تأخیر در ورود چمدان‌ها.
  • خدمات مربوط به تأخیر در پرواز هواپیما.

 

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *