اگر اهل سفر و علاقه ‌مند به صنعت گردشگری باشید،حتما تابحال اصطلاح ‌هایی همچون : تور مسافرتی ، بسته سفر ، تور لیدر ، انواع تور ، آژانس مسافرتی ؛ تورهای آفری و لحظه آخری و عبارت ‌ها و اصطلاح ‌های مشابه دیگری را بارها شنیده ‌اید و هر یک از این اصطلاحات می ‌تواند به صورت تخصصی تعریف هایی عجیب داشته که ممکن است که برای ما نا آشنا باشد و در ادامه با تعریف تور و انواع پکیج مسافرتی شما عزیزان را آشنا خواهیم ساخت.

تور چیست ؟

تور در لغت به معنای ” گشت و سیاحت ” است و اما مهمتر و موضوع اصلی مقاله ما امروز ما در اصطلاح صنعت گردشگری تور به ‌عنوان مجموعه ‌ای از اجزای سفر شامل : اقامت ، حمل و نقل ، تغذیه ، گشت و گذار و … تعریف می ‌شود که از طرف آژانس های مسافرتی یا تور گردان ، برای شخص یا افرادی از گروه گردشگران در قالب یک بسته سفر قابل ارائه می شود که جالب است بدانید که در چهارچوب این مجموعه شما فعالیت‌ های روزانه گروه ، مسیر و برنامه سفر و … طراحی و برنامه ریزی می شود و تعریفی دیگر از از تور یا بسته سفر به طور متداول آن شامل موارد زیر بوده ؛

تور در اصطلاح مفهومی است که برای برگزاری یک سفر توسط یک گروه ارائه دهنده سرویس های گردشگری به کار برده میشود .

 پکیج چیست؟

پکیج شامل هتل + پرواز + تعداد روزهای اقامت + خدمات میباشد. یک پکیج شامل چند هتل میباشد که قیمت اتاق های یک تخته و اتاق های دو تخته میباشد و همچنین خدمات آن هتلی که مد نظر شماست.

پرواز

اگر سفر شما هوایی میباشد، ما چند کلاس پروازی مختلف داریم و هم چندین پرواز مانند: ماهان ، قشم ایر ، کاسپین ، کیش ایر ،… این ها ایر لاین های ایرانی میباشد که برای سفرهای داخلی میباشد و ایر لاین های خارجی نیز داریم ، که شامل پرواز ترک ، قطری ، امارات و …. میباشد.

ترانسفر فرودگاهی

منظور از ترانسفر فرودگاهی ، ماشینی میباشد که به محض ورود شما به مقصد مورد نظرتان، در انتظار شماست و شما را به هتل تان میبرد و در زمان به پایان رسیدن شب های اقامت ، از هتل شما را سوار کرده و به فرودگاه برمیگرداند.

سیم کارت و لیدر فارسی ربان

اگر شما خارج از ایران سفر کنید، سیم کارت آن کشور به شما داده میشود و همچنین اگر بخواهید یک لیدر فارسی زبان هرجا که شما مایل باشید با شما می آید تا شما راحت تر به مکان های دیدنی سفر کنید.

پکیج‎های خاص

مواردی که کم و بیش در آژانس‎های مسافرتی اتفاق می‎افتد، مسافرینی برای خرید خدمات تور مراجعه می‎کنند که بنا به دلایلی برنامه سفر آن‎ها یا مدت زمان درخواستی آن‎ها با پکیج تورهای گروهی هم‎خوانی ندارد و از طرفی مایل به دریافت خدمات تور از آژانس مربوطه می‎باشند و یا بعضا تقاضای سفر با ایرلاین مشخصی غیر از ایرلاین موجود در پکیج را دارند. در این حالت آژانس اقدام به تهیه پکیج خاص بر اساس درخواست مسافرین خود می‎نماید. در ذیل به بررسی این نوع پکیج‎های خاص می‎پردازیم.

(Free Independent Travelers ( FIT 

در این نوع پکیج خدمات درخواستی و تمامی اجزاء پیش بینی شده در پکیج تور مسافرتی به گروهی از مسافران که در قالب یک گروه کوچک خانوادگی یا دوستانه هستند ارائه می‎گردد.

(Group inclusive Travelers ( GIT

این پکیج نیز مانند FIT تهیه و تنظیم می‎گردد، با این تفاوت که تعداد نفرات در این پکیج از پکیج قبلی بیشتر بوده و اغلب شامل گروه هایی که به‎صورت دانشجویی،، سازمانی و نظایر آن تصمیم به سفر سیاحتی می‎گیرند، می‎باشد.

(Meeting . Incentive . Conference . Exhibition ( MICE 

همان‎طور که از عنوان این بخش پیداست، این پکیج برای گروه هایی تهیه می‎گردد که اهداف غیر سیاحتی داشته و بیشتر جهت شرکت در همایش‎های علمی، نمایشگاهی، آموزشی و یا ورزشی اقدام به سفر می‎کنند.