اقامت دائم کانادا یا همان PR

کارت اقامت دائم کانادا PR  (Canada PR Card) یک کارت رسمی و سند شناسایی است که اثبات کننده وضعیت شما  ، بعنوان یک مقیم دائم کانادا می باشد  و مدت زمان اقامت در کانادا برای 5 سال روی آن درج شده است، در صورت خارج شدن  از کانادا  ، برای  ورود مجدد به این کارت نیاز خواهید داشت .فردی با وضعیت .مهاجرتی موقت در کانادا، از جمله دانشجو و یا نیروی کار خارجی، مقیم دائم کانادا محسوب نمی‌شود

از ژوئن سال 2002 به بعد ، همه افرادیکه شرایط اقامت دائم در کانادا را کسب میکنند ، بطور اتوماتیک در طی پروسه مهاجرت ، اولین  کارت PR خود را دریافت میکنند .

این افراد تازه وارد “مهاجر تازه وارد” یا “Landed Immigrant” طی ماه اول ورود به کانادا این کارت را در آدرسی که به هنگام ورود به فرودگاه کانادا اعلام کرده اند، دریافت خواهند نمود مگر اینکه مشکلی در آدرس یا عکس خود یا یکی از افراد خانواده وجود داشته باشد.

بنابر آخرین اطلاعات بدست آمده، چنانچه قصد سفر از طریق هواپیما را داشته باشید، باید قوانین پرواز را رعایت کرده و پیش از سفرهوایی و برخورداری از اجازه پرواز، مراحل چکاپ سلامت را بگذرانید.

در صورتی که  علائم ویروس کووید -۱۹ داشته باشید، مجاز به سفر به کانادا نخواهید بود و زمانی که به خاک کانادا وارد می‌شوید، ماموران فرودگاه پیش از ترک بخش مرزی و ورودی کشور، سلامت شما را ارزیابی خواهند کرد. از این رو، شما باید از یک برنامه ۱۴ روزه قرنطینه به هنگام ورود به کانادا برخوردار باشید.

اجرای این قانون تا ریشه‌کن شدن کامل این ویروس کرونا برای تمامی مسافران کانادا حتی آنهایی که ویزای توریستی کانادا را دارند و حتی آنهایی که دارای هیچ‌گونه علائمی نیستند نیز اجباری خواهد بود. در صورتی که قصد و برنامه‌ای برای رعایت قرنطینه ۱۴ روزه ندارید، نباید به کانادا سفر کنید. تنها افرادی که خدمات ضروری ارائه می‌دهند، از جمله رانندگان کامیونی که به طور مکرر برای تحویل محصولات از مرز رد می‌شوند، از اجرای قرنطینه مستثنی هستند.

کارت اقامت دائم کانادا PR

شما به عنوان یک مقیم دائمی کانادا، از حقوق زیر برخوردار هستید:

 • دسترسی به اغلب مزایای اجتماعی که شهروندان کانادایی دریافت می‌کنند، از جمله پوشش بیمه خدمات درمانی.
 • امکان زندگی، کار و یا تحصیل در هر جایی از کانادا.
 • امکان اقدام برای حق شهروندی کانادا.
 • تحت پوشش و حمایت قانون کانادایی و منشور حق و آزادی کانادا قرار گرفتن.

مزایای کارت پی آر

کارت اقامت دائم کانادا PR چیست؟ – می توان گفت کارت پی آر مزایای بسیاری برای افراد دارد و علاوه بر سفرهای آسانی که افراد می توانند، به کشورهای نام برده داشته باشند، مزایایی چون تحصیل در مراکز آموزشی این کشور، حق کار کردن در این کشور، برخورداری از حقوق شهروندی در کانادا، اقدامی برای دریافت شهروند شدن در این کشور بعد از گذشت ۳ سال، استفاده از منابع بانکی در کانادا و بسیاری از امکانات دیگر که می توان آن ها را از مزایای کارت پی آر دانست نام برد. لذا افرادی که از کشور کانادا می توانند این کارت را دریافت نمایند، بسیار خوش شانس می باشند.

شناسایی واجدشرایط بودن برای دریافت اقامت دائم کانادا PR

برای فهمیدن این موضوع که دارای شرایط لازم برای درخواست و دریافت پی آر کانادا هستید، باید در سیستم اکسپرس اینتری CRS امتیازات خود را محاسبه کنید. تمام امتیازاتی که ممکن است از دسته‌های سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان، زبان دوم و تجربه کار در کانادا بدست بیاورید را به این سیستم اضافه کنید. البته امکان درخواست PR از طریق مهاجرت تجاری، مهاجرت خانوادگی، کلاس تجربه کانادایی و طرح نامزد استانی کانادا نیز وجود دارد.

چه کسانی می‌توانند برای اقامت دائم کانادا PR درخواست دهند؟

کارت اقامت دائم کانادا PR – هرکسی امکان درخواست اقامت دائم در کانادا را دارد، اما تنها درخواست متقاضیان واجدشرایط مورد پذیرش قرار می‌گیرد. از این رو برای اینکه بفهمید دارای شرایط لازم برای درخواست این موقعیت ارزشمند مهاجرتی هستید، باید در سیستم تعیین شده دولت کانادا یا همان اکسپرس اینتری، فاکتورهای سن، سطح تحصیلات، مهارت زبان، زبان دوم و تجربه کار در کانادای خود را مورد سنجش قرار دهید.

مدت زمان مورد نیاز زندگی در کانادا

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی Canada.ca ، برای اینکه بتوانید موقعیت اقامت دائم کانادای خود را حفظ کنید، باید طی ۵سال گذشته حداقل ۷۳۰ روز را در این کشور سپری کرده باشید. نیازی نیست که این تعداد روز به صورت پیوسته باشد. حتی ممکن است برخی از زمان‌های سپری شده در خارج از کشور نیز در ۷۳۰ روز مورد نیاز شما محاسبه شود. از این رو برای اطلاع از زمان دقیق خود در کانادا می‌توانید از صفحه travel journal استفاده کرده و یا اینکه یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

 • پرسش از افسر مرزی کانادا به هنگام ورود به این کشور.
 • درخواست برای تمدید کارت PR ، که در صورت واجدشرایط بودن به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.

کارت اقامت دائم کانادا PR

در صورتی که کارت اقامت دائم منقضی شده باشد چه باید کرد؟

 • در هنگام دریافت کارت پرواز در فرودگاه، به یاد داشته باشید که باید کارت پی آر معتبر یا برگ سفربرای ورود مقیم دائم ارائه دهید. اگر یکی از دو کارت PR یا گواهی PRTD را نداشته باشید، کارت پرواز برای شما صادر نخواهد شد.
 • مسئولیت چک کردن تاریخ انقضای کارت پی آر بر عهده خود فرد می باشد. تاریخ انقضا بر روی کارت نوشته شده است.
 • بهتر است قبل از سفر، وضعیت اعتبار کارت پی آر خود را بررسی کنید.
 • اگر فکر می کنید که شرایط لازم برای کارت اقامت دائم را دیگر ندارید، وضعیت اقامت دائم شما باید قبل از اینکه برای ویزای ویزیتوری یا گواهی اجازه سفر الکترونیکی (Electronic Travel Authorization or eTA) اقدام کنید، برطرف شود. برای مثال، اگر می خواهید از وضعیت اقامت دائم انصراف دهید، می توانید درخواست خود را برای دریافت ETA یا ویزا ارسال کنید.

 مواردی که موجب از بین رفتن وضعیت اقامت دائم کانادا (PR) متقاضی می‌شود؟

 با منقضی شدن کارت پی آر ، وضعیت اقامت دائم شما از بین نمی‌رود. شما تنها در صورت قرارگیری در یک روند رسمی وضعیت اقامت خود را از دست خواهید داد. در صورت بروز موارد زیر موقعیت اقامت دائم شما از بین خواهد رفت:

 • یک افسر و مجری تصمیم‌گیرنده، پس از استعلام وضعیت و یا تجدید نظر مدرک PRTD شما اینطور تشخیص دهد که دیگر واجدشرایط لازم برای دریافت اقامت دائم کانادا نیستید.
 • به صورت داوطلبانه از اقامت دائم خود صرف نظر کنید.
 • دستور حذف از سیستم اقامت دائم برای شما صادر و لازم الاجرا شود.
 • به یک شهروند کانادایی تبدیل شوید.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *