بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان – برای تصمیم در خصوص ادامه تحصیل در کشوری جز کشور خود باید فاکتورهای بسیاری مورد تحلیل و بررسی قرا بگیرد تا در انتها تصمیمی درست گرفته شود. در این بحث ممکن است سوالات بسیاری برای افراد به وجود بیاید. در این مقاله قصد داریم بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان را از جهات مختلف مانند هزینه ها، بورسیه، اجازه کار دانشجویی، امکان داشتن همراه و اقامت پس از تحصیل مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم:

بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان از نظر هزینه

زمانی که فردی تصمیم به ادامه تحصیل در یکی از کشورهای خارجی را می گیرد، باید پارامترهای بسیاری را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد. از جمله این پارامتر ها می توان به بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان از نظر هزینه، هزینه تحصیل، هزینه زندگی دانشجویی، ارزانترین دانشگاه های و شرایط بورسیه اشاره کرد. بسیاری از ایرانیان به دنبال تحصیل رایگان، کم هزینه ترین کشور اروپایی برای تحصیل، ارزان ترین دانشگاه برای تحصیل و همچنین راحت ترین کشور برای بورسیه شدن هستند.

هنگامی که فردی قصد دارد تا جهت تحصیل از ایران به کشوری دیگر مهاجرت کند، می بایست به بررسی پارامتر های متفاوت بپردازد و یکی از مهم ترین این پارامتر ها هزینه تحصیل می باشد. بسیاری از ایرانیان همواره به دنبال یافتن بهترین کشور برای تحصیل رایگان، کم هزینه ترین کشور اروپایی برای تحصیل و راحت ترین کشور برای بورسیه تحصیلی می باشند. اما اغلب اوقات تفکر این که ارزانترین داشگاه گزینه بهتری برای تحصیل، کار و زندگی  است اشتباه می باشد.
قابل ذکر است، امکان تحصیل به صورت رایگان در کشور هایی از جمله آلمان، اتریش، فرانسه، نروژ، مقطع دکترا در کانادا و بسیاری دیگر از کشور ها وجود دارد. باید به این موضوع نیز اشاره شود که در برخی از کشورها با تحصیل در دوره های کالج و یا تحصیل در دانشگاه های کم هزینه در کشورهای معتبر، فرد پس از فارق التحصیل شدن می تواند جهت اخذ اقامت کاری پس از تحصیل اقدام کند. از جمله این کشور ها می توان به کشور کانادا اشاره کرد. فرد پس از تحصیل در کانادا و گذراندن دوره های خود می تواند جهت  دریافت ویزای کاری کانادا اقدام کرده و در آن کشور اقامت داشته باشد. کشورهای دیگری همچون کانادا وجود دارند مانند هلند، دانمارک و مجارستان .
در برخی از کشور ها مانند سوئیس، فنلاند، کانادا و آمریکا فرد با دریافت بورسیه تحصیلی و اخذ کمک هزینه زندگی و همچنین دارا بودن اجازه جهت کار دانشجویی می تواند تا حد بسیار زیادی هزینه های خود را کاهش دهد.

بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان از نظر اخذ بورسیه و کار دانشجویی

یکی از مهم ترین فاکتور های دیگری که به هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد می توان توصیه کرد، انتخاب راحت ترین کشور جهت بورسیه تحصیلی و همچنین این که آیا امکان کار دانشجویی وجود دارد یا خیر، است. از آنجایی که دانشجو علاوه بر اینکه باید از پس هزینه های تحصیل خود برآید باید بتواند هزینه های زندگی خود را نیز بپردازد به همین دلیل کار دانشجویی مطرح می شود تا فرد بتواند از پس تمامی مخارج تحصیل و زندگی خود برآید. به عنوان مثال فردی که دارای ویزای کانادا جهت تحصیل است قبل از ورود به کشور باید از شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا، هزینه تحصیل در کانادا و هزینه زندگی دانشجویی در کانادا و اینکه آیا امکان کار دانشجویی در این کشور وجود دارد یا خیر، آگاهی کامل داشته باشد.

جهت مقایسه می توان گفت دانشجویان مقطع فوق لیسانس در کشور کانادا اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته، در فنلاند اجازه کار به مدت 30 ساعت در هفته و در مجارستان فرد اجازه کار به صورت تمام وقت را خواهد داشت. در نتیجه امکان کار دانشجویی تاثیر به سزایی در انتخاب کشور مقصد جهت تحصیل را دارد. بدون شک اخذ بورسیه تحصیلی و اجازه کار دانشجویی و به دنبال آن رفع هزینه ها ایده آل ترین شرایط برای زندگی دانشجویی در یک کشور خارجی است.

best-countries-iranians-to-study

بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان از نظر پیدا کردن کار پس از تحصیل

برخی  از افراد علاوه بر تحصیل اهداف دیگری را جز تحصیل در خارج از کشور دنبال می کنند. یکی از این اهداف این است که فرد پس از پایان دوره های تحصیلی خود بتواند در آن کشور مشغول به کار شود و اقامت آنجا را دریافت کند. در نتیجه برای برخی افراد بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان از نظر پیدا کردن کار پس از تحصیل نیز حائز اهمیت است.

از مواردی که در بررسی تعیین بهترین کشور برای تحصیل، کار و زندگی نقش به سزایی دارد، نرخ بیکاری کشور مقصد است. در جدول زیر نرخ بیکاری برخی کشورهای مطرح آورده شده است.

نام کشور نرخ بیکاری (درصد) نام کشور نرخ بیکاری (درصد)
کانادا ۵٫۶ آمریکا ۳٫۶
استرالیا ۵٫۲۹ نیوزلند ۴٫۴۸
انگلستان ۳٫۸ سوئیس ۲٫۷۹
اتریش ۴٫۶ آلمان ۵٫۳
هلند ۳٫۵ دانمارک ۳٫۷
نروژ ۳٫۵ فنلاند ۷٫۲
سوئد ۶٫۹۸ فرانسه ۸٫۱
مجارستان ۳٫۵ جمهوری چک ۳٫۱
ایتالیا ۹٫۸ اسپانیا ۱۳٫۸

بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان از نظر اخذ ویزای همراه

از دیگر مواردی گه می تواند در انتخاب بهترین کشورها برای تحصیل ایرانیان تاثیر گذار باشد، شرایط و امکان اخذ ویزا همراه و همچنین امکاناتی که در اختیار همراه قرار می گیرد است. از جمله مهمترین و حیاتی ترین امکاناتی که هر فرد به دنبال آن است که در اختیار همراهش قرار بگیرد اجازه کار برای همراه است. باید به این موضوع اشاره کرد که اکثر کشور ها مانند آلمان، دانمارک، سوئد و فرانسه در اروپا بدون ریسک ویزا، به فرد اجازه الحاق همراه را می دهند.

در برخی از کشور های به علت کاهش ریسک ویزا و بالا بردن شانس دریافت اخذ ویزای تحصیلی، توصیه می کنند ابتدا متقاضی اصلی پس از دریافت ویزا و پس از ورود به کشور مقصد درخواست الحاق همراهانش را بدهد.

جهت کسب اطلاعات جامع در خصوص شرایط ویزای همراه کانادا توصیه می شود مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

همانطور که اشاره شد امکاناتی که در اختیار همراه در کشور مقصد نیز ارائه می شود دارای اهمیت بسیاری است. امکان کار و همچنین امکان تحصیل برای همراه متقاضی نقش به سزایی در نتخاب کشور مقصد برای تحصیل می باشد. شایان ذکر است تمامی کشورهای پیشرفته تحصیل رایگان را به عنوان حقوق اولیه متقاضیان می دانند و امکان این موضوع را برای همراهان را نیز فراهم می کنند.  شایان ذکر است در برخی از کشور ها مانند کانادا، آلمان و کشور های حوزه اسکاندیناوی حتی امکان کار تمام وقت را نیز در اختیار همراه فرد متقاضی قرار می دهد.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *