شرایط بورسیه تحصیلی کانادا – هر سال متقاضیان زیادی برای اخذ انواع بورسیه تحصیلی کانادا اقدام می نمایند اما شرایط لازم کاملا به نوع بورسیه وابسته است. همانطور که می‌دانید اکثر دانشگاه‌های کانادا دارای بودجه دولتی می باشند، یعنی در عین ارائه خدمات آموزشی عالی و با کیفیت و کاهش هزینه‌های تحصیلی‌ به نسبت دیگر کشورها، تحت شرایط خاصی، امکان ارائه انواع بورسیه تحصیلی کانادا را به برخی از دانشجویان می دهند.

با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی از سراسر ایران برای تحصیل در کانادا اقدام می نمایند، به همین منظور قصد داریم تا در این مطلب به توضیح انواع بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط دریافت آن در مقاطع تحصیلی مختلف و مواردی از این قبیل بپردازیم.

متقاضیان بورسیه تحصیلی کانادا برای اخذ اطلاعات و مشاوره در زمینه شرایط بورسیه تحصیل در کانادا می توانید با مشاوران و متخصصان ویزا و شرایط تحصیل در این کشور با قصران گشت ارتباط برقرار نمائید.

types-canadian-scholarships-fund

بورسیه تحصیلی کانادا

همان طور که می دانید کشور کانادا دارای بهترین نظام آموزشی در همه مقاطع تحصیلی می باشد که هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان از نقاط مختلف جهان برای مهاجرت تحصیلی کانادا اقدام می کنند. با شنیدن نام بورسیه واژه هایی که به ذهن متقاضیان خطور می کند عبارتند از Scholarships ،fund ،grants که به بورسیه تحصیلی کانادا گفته می شوند. بورسیه یا همان کمک هزینه های تحصیلی انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای شرایط خاصی برای اخد هستند که عبارت اند از:

 • بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ (Scholarships)

این بورسیه به عنوان کمک هزینه تحصیل کانادا دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. درواقع نیاز به بازپرداخت ندارند و گاهی نیز بنا به صلاحدید دانشگاه و رزومه دانشجو کل هزینه‌های تحصیل و گاهی اوقات تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی فرد را پوشش می‌دهند.

Scholarships در واقع براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه، پیشرفت تحصیلی چشمگیر، مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و یا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد.

در اسکالرشیپ مدرک زبان، معدل دانشجو در مقاطع تحصیلی قبلی، تحقیقات و سوابق پژوهشی مانند مقاله اهمیت فراوانی دارد. چنانچه قصد کسب اطلاعات در خصوص حداقل مدرک زبان برای تحصیل در کانادا را دارید کلیک کنید.

متقاضیان باید برای اخذ این نوع از بورسیه تحصیل در کانادا، از توانایی های علمی متناسب همانند مقاله، معدل بالا و نمره زبان انگلیسی یا GRE مناسبی برخوردار باشند.

 • بورسیه تحصیلی فلوشیپ (Fellowship)

بورسیه فلوشیپ به دانشجویان دوره دکترا و در موارد خاصی به دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. این نوع بورسیه تحصیلی به گروه‌های پژوهشی‌ای داده می شود که بر روی موضوع خاصی برای تحقیق کار می کنند و عموما هر ساله تمدید می‌گردد.

انواع مختلفی از این نوع بورسیه های تحصیلی و پژوهشی در کشور کانادا وجود دارند که توسط منابع دولتی، شرکت های خصوصی و دانشگاه ها ارائه می‌گردد که به نوع از بورسیه اصطلاحاٌ fellowship گفته می شود.

 • بورسیه تحصیلی (Bursaries)

این نوع بورسیه به دانشجویانی با نیاز مالی ارائه می‌شود. به همین دلیل یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما برای شناسایی وضعیت مالی‌ مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت.

 • بورسیه تحصیلی (Entrance Scholarships)

اکثر اسکالرشیپ‌ها نیازمند ارائه درخواست رسمی، ارسال مدارک و پرونده می باشند. اما برخی از آنها همانند بورسیه تحصیلی کانادا Entrance Scholarships به صورت خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند. این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا منبع خوبی برای دانشجویانی است که دارای مدارج علمی بالا و قوی می باشند.

با توجه به اینکه تامین هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا، دغدغه اصلی متقاضیان است، جستجوی دانشگاه مورد علاقه و متناسب با شرایط شما کار ارزشمندی می باشد.

در برخی موارد برای این کمک‌های تحصیلی وقت خاصی از سال تعیین شده، به همین خاطر فرد متقاضی باید در اسرع وقت و البته در اوایل سال، برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و یا دریافت پذیرش از برنامه تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود اقدام نماید. این نوع از کمک‌ هزینه تحصیلی عموما براساس معیارهای واجد شرایط بودن، دانشجوی تمام وقت بودن، حداقل میانگین معدل GPA می باشد که به صورت خودکار به فرد تعلق می‌گیرد.

scholarships

انواع بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

با توجه به اینکه با مفاهیم اولیه فاند تحصیلی در کانادا آشنا شدید، حالا قصد داریم تا انواع آن ها را برای شما شرح دهیم. قبل از شروع باید یادآوری کنیم که امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی بسیار سخت بوده و در اکثر مواقع دانشجویان بین‌المللی که از مقطع کالج یا دبیرستان در کانادا مشغول به تحصیل هستند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی را خواهند داشت. همچنین قبل از اقدامی برای اخذ فاند کانادا از مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا اطلاع داشته باشید.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق دکترا (Banting)

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا (Banting Postdoctoral fellowships) به دانشجویان بین‌المللی و ممتاز در مقطع فوق دکترای برای رشته‌های تحصیلی از جمله علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت تعلق می گیرد. هدف از ارائه بورسیه فوق دکترا کانادا دستیابی به موارد زیر می باشد:

  • گسترش پتانسیل هدایت و رهبری متقاضی
  • جذب و حفظ استعدادهای برتر کانادایی و بین‌المللی در مقطع فوق دکترا
  • قرار دادن متقاضی در مسیر موفقیت به عنوان سردمداران تحقیقات آینده

هر سال تعداد ۷۰ بورسیه تحصیلی کانادا به متقاضیان واجد شرایط در سراسر دنیا ارائه می گردد که در مجموع ۱۴۰ بورسیه تحصیلی در این گروه به طور همزمان فعال می باشد. بورسیه تحصیلی Banting با ارزش سالیانه ۷۰٫۰۰۰ دلار که شامل مالیلت نیز هست، دارای برنامه زمان‌بندی می باشد و برای مدت زمان دو سال (بدون امکان تجدید) طراحی شده است.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس (CGS-M)

یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی دانشجویان کانادایی در مقطع فوق لیسانس و یا دکترا (Canada Graduate Scholarships-Master’s Program) در دانشگاه‌های کانادا است.

شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC)، موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR) و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) ارائه دهندگان فدرال این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا هستند.

سازمان دولتی NSERC تامین کننده مالی می باشد که ارائه دهنده بورسیه NSERC در قالب scholarships ،grants و awards برای دانشجویان ممتاز تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در رشته‌های تحصیلی علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است.

بورسیه CGS-M با ارزش ۱۷۵۰۰ دلار به مدت 1 سال معتبر و غیر قابل تمدید می باشد. لازم است بدانید یکی از شرایط اولیه درخواست بورسیه CGS-M داشتن شهروندی کانادا و یا اقامت دائم در این کشور می باشد. یعنی شما به طور مستقیم از کشور دیگری نمی توانید برای این بورسیه اقدام کنید.

 • بورسیه جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards)

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا به دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا شامل کشورهای عضو ASEAN، چین، هند و هنگ کنگ تعلق می گیرد.

بورسیه IDRC در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا و در حال تحصیل در یک دانشگاه کانادایی معتبر است و متاسفانه شامل دانشجویان ایرانی نمی‌شود.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس نسبت به سایر مقاطع تحصیلی دشوارتر است. برای اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس در ابتدا باید با همراه داشتن اخذ پذیرش تحصیلی وارد کشور کانادا شوید و پس از گذرندان یک یا دو ترم تحصیلی با ارائه نمرات و وضعیت تحصیلی مناسب، از دانشگاه محل مورد نظر برای تحصیل بورسیه را اخذ نمائید.

مبلغ این بورسیه بین 2 تا 5 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی و 2 تا 9 هزار دلار کانادا برای دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های کانادا می باشد.

 • بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان چندان کار ساده ای نیست و شانس گرفتن این موقعیتی به دلیل رقابت زیاد و کم بودن فرصت ها میان متقاضیان اندک است. فاکتورهای خاصی برای اخذ این بورسیه وجود دارد که غفلت از این عوامل، شانس متقاضی را به حداقل می رساند. بنابراین نوع بورسیه ای که متقاضی برای آن درخواست می کند بسیار مهم است.

اگر متقاضی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در دبیرستان های کانادا است، می تواند برای مناطق مشخص شده اخذ بورسیه در قدم بعدی اقدام نماید. توجه داشته باشید که هزینه هایی همچون هزینه امتحان ورودی را نمی توان از طریق بورسیه های تحصیلی پرداخت کرد. شرایط خاص اخذ بورسیه تحصیلی به شرح زیر می باشد:

  • ارائه انگیزه نامه برای اخذ بورس تحصیلی
  • همراه داشتن معرفی نامه از سوی معلم یا مدیر مدرسه پیشین متقاضی
  • اخذ ویزای تحصیلی کانادا
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
  • داشتن نمرات قابل قبول در مقاطع پیشین

متقاضی باید در زمان مهلت فراخوان اقدام نماید، زیرا پس از پایان مهلت، به هیچ یک از درخواست های ارسالی وی پاسخ داده نمی شود. پر کردن فرم ها و ارسال مدارک در اسرع وقت می تواند شانس دریافت بورسیه تحصیلی را برای متقاضی افزایش دهد. کیفیت آموزش تحصیلی در مدارس کانادا بسیار بالا می باشد، به طوری که دانش آموزان فارغ التحصیل با معدل بالای ۸۵ در هر دانشگاه و رشته ای پذیرفته خواهند شد.

دانش آموزان مقطع دبیرستان در کلاس های ۸ الی ۱۲ باید ۸۰ واحد درسی یعنی ۱۲ کورس را بگذرانند تا بتوانند مدرک دیپلم دریافت کنند. برخی از دروس ارائه شده برای این دانش آموزان عبارتند از: علوم اجتماعی، فیزیک، ریاضی، زبان انگلیسی، ارتباطات در انگلیسی، علوم و هنر.

یکی از مزایایی که در دبیرستان های کانادا در نظر گرفته شده است، این است که دولت کانادا این امکان را برای والدین فراهم نموده که پدر یا مادر بتوانند فرزند خود را همراهی نمایند. دانش آموزان تا قبل از رسیدن به سن قانونی، جهت اقامت بدون همراهی یکی از والدین، میتواند یا با اقوام ساکن کانادا زندگی کند و یا در پانسیون ها و مدارس شبانه روزی مورد تایید آموزش و پرورش کانادا اقامت داشته باشد.

 • بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS

این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا برای دانشجویان فارغ‌التحصیل است که عضو کشورهای OAS می باشند. این کشورها شامل آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌باشد.

types-canadian-scholarships-fund-grants

شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا و شرایط اخذ آن

برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند، سوالات زیادی در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی کانادا ممکن است وجود داشته باشد. در واقع، بررسی شرایط بورسیه تحصیل در کانادا یکی از ضروریات تحصیل در این کشور است.

مثلاً می توان به سوالات پرتکراری از جمله اینکه شرایط اخذ بورسیه تحصیل در کانادا چیست؟ شرایط بورسیه تحصیلی کانادا رایگان به چه صورت است؟ مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا چیست؟ اشاره نمود.

کشور کانادا یکی از پرتقاضاترین کشورهای دنیاست. روش های مهاجرت کانادا متفاوت است و زمینه های مختلف از جمله مهاجرت از طریق کار، تحصیل، کارآفرینی، سرمایه گذاری، حمایت خانواده و اکسپرس اینتری را شامل می باشد.

شما همراهان گرامی در صورت داشتن هر گونه سوال و یا ابهامی در زمینه شرایط بورسیه تحصیل در کانادا می توانید با متخصصان ویزای کانادا و شرایط تحصیل در این کشور تماس تلفنی حاصل نمایید تا شرایط شما را به رایگان ارزیابی نموده و پاسخ سوال شما را بدهند.

اکثر دانشگاه‌های کانادا جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند و دارای بودجه دولتی می باشند؛ این بدین معناست که در عین ارائه خدمات آموزشی عالی، با کیفیت و پایین بودن هزینه‌های تحصیل‌ نسبت به کشورهای دیگر، تحت شرایط خاصی، امکان ارائه بورسیه تحصیلی کانادا را به برخی از دانشجویان دارند.

در واقع دانشجویان برای جلب رضایت دانشگاه و مرکز آموزشی مورد نظر می بایست شرایط ویژه ای را دارا باشند تا به آن ها بورسیه اعطا شود. متقاضیان زیادی سالانه برای اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا اقدام می نمایند که به دلیل ظرفیت محدود اعطای بورسیه، همه آنها موفق به اخذ بورسیه نخواهند شد.

از طرفی بخش زیادی از بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان کانادایی اختصاص می‌یابد و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در این کشور در مقایسه با کشورهای انگلیس، آمریکا و استرالیا محدودتر می شود. از این رو دانشجویان بین‌المللی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا دارای محدودیت منابع هستند.

تعداد دانشجویان بین‌المللی ایرانی نیز در دانشگاه‌های کانادایی هر ساله افزایش می یابد، اما گاهی اوقات برخی از این دانشجویان با چالش‌هایی نظیر هزینه‌های تحصیلی و شهریه بالا روبرو خواهند شد.

بنابراین سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) از دانشجویان بین‌المللی توقع دارد که تمکن مالی لازم را داشته باشند و هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا و تحصیل خود را بدون استفاده از کمک‌های تحصیلی دانشگاه پوشش دهند.

 • شرایط بورسیه تحصیلی کانادا رایگان

یکی از بهترین راه های اخذ اقامت این کشور مهاجر پذیر از طریق تحصیل می باشد. زیرا دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی می توانند از طریق اقامت پس از تحصیل و همچنین از طریق کسب مجوز کار از سیستم امتیاز بندی اسکیل ورکر، اقامت دائم داشته باشند.

در باب تحصیل رایگان در کانادا، باید در نظر داشته باشید که تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی بدون پرداخت شهریه نمی باشد و تمامی متقاضیان بین المللی برای تحصیل در این کشور باید هزینه تحصیل کانادا  را پرداخت کنند. اما تمامی شهروندان کانادا و تمام افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند می توانند از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند گردند.

در نظام آموزشی کانادا شرایط تحصیل رایگان از مهد کودک تا آخرین دوره متوسطه برای شهروندان و مقیمان کانادا وجود دارد، اما این امکان برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی فراهم نمی باشد.

تنها راه تحصیل رایگان در کانادا برای متقاضیان و دانشجویان بین المللی، اخذ بورسیه تحصیلی کانادا است که عموماً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد.

scholarship-conditions-canada-2020-free-visa-canada

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا

در ابتدا درخواست اولیه پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا نیازمند مدارکی است که در ادامه به شرح می دهیم:

 • فرم درخواست پر شده بورسیه تحصیلی کانادا
 • کپی صفحات اصلی کارت ملی و پاسپورت (دارای حداقل 6 ماه اعتبار)
 • ارائه مدرک آیلتس، تافل با حداقل نمره ۵ (اثبات مهارت آکادمیک زبان انگلیسی)
 • گواهی پزشکی معتبر برای سنجش سلامت متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
 • ۱ یا ۲ توصیه نامه (LETTER OF RECOMMENDATION): دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کانادا باید توصیه نامه ارائه دهند. برگه‌ تاییدیه ای مهم از کارشناس و استاد مربوطه مبتنی بر اینکه چرا شما برای ادامه تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی کانادا فردی مناسب و موجه هستید. همچنین این کارشناس باید توضیح مختصری از مهارت‌های شاخص، ظرفیت فکری و دیگر موارد فرد از دید خود ارائه دهد.
 • نمرات بالای آزمون‌های بین‌المللی SAT،ACT،GRE ،GPA فاکتور تاثیرگذاری و مهمی برای انتخاب شما به عنوان فردی که مستحق دریافت بورسیه تحصیل در کانادا هستید، دارد.
 • نمونه کار (portfolio): این مورد مربوط به کارهای هنری و یا پروژه های تکمیل شده دانشجویان رشته‌های هنر، طراحی و رشته‌های می شود؛ اگر بورسیه تحصیلی مورد درخواست شما برای رشته‌ های هنر باشد، ارزش نمونه کار و پروژه حکم نمره معدل و یا همان GPA را برای شما دارد.
 • انگیزش نامه قوی، مختصر و مفید: این مورد باید در حدود ۴۰۰ یا ۶۰۰ کلمه باشد که شامل توضیح علت درخواست مقطع و بورسیه تحصیل در این کشور، انتخاب دانشگاه برای ادامه تحصیل، چگونگی ارتباط این رشته به مطالعات آینده و اهداف کاری شما و همچنین مهارت‌ها و توانایی‌های علمی، عملی و فنی و نوع ارتباط آن ها با گرایش تحصیلی‌ شما.
 • رزومه تحصیلی CV، کپی ترجمه شده و برابر اصل سوابق و مدارک تحصیلی: اگر تجربه عملی برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا ندارید، می‌توانید مهارت‌های کامپیوتری، تجارب علمی و تحصیلی، دستاوردها و مهارت‌های اجتماعی، علایق و سرگرمی، کارهای داوطلبانه و گذراندن هر رویداد کوتاهی را در رزومه بیان کنید.
 • ارائه و آماده سازی پروپوزال تحقیقاتی خصوصاً برای مقطع دکترا: پروپوزال و مقاله تحقیقاتی مرتبط با بورسیه تحصیلی مورد درخواست همانند انگیزش نامه شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیل در کانادا افزایش می دهد و باعث می‌شود تا بخش admission office دانشگاه کانادایی از موضوعات مورد نظر شما باخبر شوند و با دریافت نظر مساعدشان، اساتید مرتبط با رشته و موضوع شما را برایتان مشخص کند.
 • مدارک مالی و ریز حساب والدین متقاضی به عنوان پشتیبان مالی با اطلاعات مالیاتی

scholarship-conditions-canada-2020-documents

 

نکته: «تمامی مدارک و یا کپی آنها باید دارای مهر و تایید وزارت دادگستری و امور خارجه باشد و به زبان انگلیسی توسط دالترجمه رسمی ترجمه شده باشد، سپس با در نظر گرفتن ضرب‌العجل تعیین شده دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا به دانشگاه مورد نظر ارسال گردد».

در کنار تمامی موارد ذکر شده و جزئیات ریز و درشت شرایط اخذ بورسیه تحصیل در کانادا و همچنین آماده‌سازی مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا باید این موضوع را در نظر داشته باشید که متقاعد سازی آفیسر پرونده در سفارت کانادا و موفقیت در دریافت ویزای تحصیلی کانادا مهم ترین مرحله برای مهاجرت تحصیلی کانادا است.

از این رو برای راحتی متقاضیان و افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا، متخصصان و مشاوران ما در قصران گشت می توانند برای اخذ ویزای کانادا، وقت سفارت این کشور و تمامی موارد لازم به صورت رایگان شما راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

یکی از مهمترین اقدامات لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل، اخد ویزای تحصیلی کانادا می باشد. از این رو کارشناسان شرکت قصران گشت می توانند علاوه بر ارائه مشاوره های رایگان در این زمینه برای اخد ویزا برای شما متقاضیان عزیز اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *