چند وقت پیش که برای ویزای تحصیلی کانادا می خواستم اقدام کنم، دنبال ارزان ترین دانشگاه های کانادا گشتم تا بتونم ادامه تحصیل بدم و از پس هزینه های دانشگاه هم بربیام.

یکی از دغدغه هایی که همه دانشجویان کشورهای مختلف از جمله خودم با اون درگیر هستم، پرداخت هزینه های تحصیل در کشور کانادا و هزینه زندگی دانشجویی در کانادا و دیگر کشورهای خارجی است؛ با توجه به این که در حین تحصیل هم زمان کمتری برای درآمدزایی داریم.

کشور کانادا یکی از بهترین کشور ها برای مهاجرت ایرانیان و یکی از کشورهای پرطرفدار بین دانشجویان ایرانی است که این روزها مهاجران زیادی را می پذیرد. همچنین اقدام برای دریافت  ویزای کانادا برای تحصیل دانشجویان از سایر کشورها راحت تر می باشد.

شرایط تحصیل عالی، دانشگاه های علمی سطح بالا، هزینه ها و شهریه های پایین برای دانشجویان بین المللی و … از مزایای مهمی است که دانشجویان زیادی را ترغیب می کند تا برای تحصیل به کانادا مهاجرت کنند.

 این مقاله مروری بر ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای تحصیلات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است تا مسیر مهاجرت تحصیلی شما را آسانتر کند.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا 2023 در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکترا

امروزه تحصیل در کانادا گزینه بسیار مناسبی برای کسب مدرک بین المللی مقرون به صرفه دانش جویان است؛ زیرا نرخ شهریه در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان بین المللی و بومی از شهروندان کانادا پایین تر می‌باشد.

همچنین، دانشجویان می توانند در یک کشور بسیار توسعه یافته با محیط انگلیسی و فرانسوی زبان تحصیل کنند. سیستم آموزشی کشور کانادا از شهرت بالا و امکانات تحصیلی فوق العاده ای برخوردار است که با کشور‌هایی همچون انگلستان و ایالات متحده آمریکا برابری می کند.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا 2023 در مقطع کارشناسی 

لیست دانشگاه های کانادا که دارای شهریه بسیار پایینی برای دریافت مدرک کارشناسی هستند، عبارتند از:

ارزان ترین دانشگاه های کانادا 2023 در مقطع کارشناسی 

محل دانشگاه: شهر براندون، استان مانیتوبا

مدارک اعطایی: BA, BBA, BEd, BFA, BM, BN, BSc

دانشجویان بین المللی می توانند برای حضور در برنامه‌های بین المللی اپلای کنند. دانشگاه براندون ادعا می‌کند که ارتباط مستمری با دانشجویان بین المللی و تعاملات با اعضای هیات علمی، اساتید و فرصت‌های تحقیقاتی در این دانشگاه حتی در دانشگاه‌های بزرگتر نیز وجود ندارد.

 

 • دانشگاه (Université de Saint-Boniface)

محل دانشگاه: شهر وینیپگ، استان منیتبا

مدارک اعطایی: مدرک کارشناسی در رشته‌های هنر، خدمات اجتماعی، ترجمه، علوم، پرستاری، کسب و کار و آموزش. این دانشگاه امکان ادامه تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد را به دانشجویان می دهد.

دانشجویان بین المللی در Saint-Boniface باید به زبان فرانسه تسلط داشته باشند؛ زیرا این دانشگاه فرانسوی زبان است. برخی از رشته‌ها به سطوحی از مهارت‌های زبان انگلیسی نیز نیاز دارند.

 

 • دانشگاه گوئلف (University of Guelph)

محل دانشگاه: شهرگوئلف، استان انتاریو

مدارک اعطایی: مدرک کارشناسی از ۵ دانشکده شامل هنر، علوم زیستی، کسب و کار و اقتصاد، علوم فیزیک و مهندسی، علوم انسانی کاربردی و اجتماعی

دانشجویان بین المللی در این دانشگاه در زمینه خدمات ویزا، تحصیل در زبان انگلیسی، مسکن و دسترسی به مشاوره‌های تحصیلی، کمک‌های ویژه‌ای دریافت خواهند کرد.

 

 • دانشگاه مانونیت کانادا (Canadian Mennonite University) 

محل دانشگاه: شهر وینیپگ، استان مانیتوبا

مدارک اعطایی: BA, BSc, BBA در 3 و 4 سال و رشته‌های کارشناسی ارشد

دانشجویان بین المللی در CMU مورد استقبال قرار می‌گیرند و تشویق به اپلای می‌شوند. دانشجویان بین المللی این امکان را دارند تا از میان بیش از ۱۹ رشته برای دریافت مدرک کارشناسی اقدام به انتخاب کنند.

 

محل دانشگاه: شهر سنت جانز، استان نیوفاندلند

مدارک اعطایی: بیش از ۱۰۰ رشته در رابطه با اعطای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و گواهی نامه

دانشجویان بین المللی توسط دانشگاه MUN به گرمی مورد استقبال قرار می‌گیرند. این دانشگاه برخی خدمات تخصصی مانند مشاوره دانشجویی، دفتر امور بین الملل و گروه‌های دانشجویان بین المللی را نیز ارائه می‌دهد.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا 2023 در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

لیست دانشگاه های کانادا که دارای شهریه بسیار پایینی برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد هستند و در لیست ارزان ترین دانشگاه های کانادا 2023 قرار دارند عبارت است از:

ارزان ترین دانشگاه های کانادا

 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند (Memorial University of Newfoundland)

محل دانشگاه: شهر سنت جانز، استان نیوفاندلند

مدارک اعطایی: انواع مختلفی از دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین، در زمینه‌های علوم انسانی و اجتماعی، برنامه‌های حرفه ای، برنامه‌های بین رشته‌ای و علوم.

 

 • دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی (University of Northern British Columbia)

محل دانشگاه: شهر پرنس جورج، استان بریتیش کلمبیا

مدارک اعطایی: MBA, MSc, MEd, MEng, MScN, MSW  مدارک تحصیلات تکمیلی و برنامه‌های دکترا

یکی دیگر از ارزانترین دانشگاه های کانادا 2023 دانشگاه کلگری است.

 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)

محل دانشگاه: شهر کلگری، استان آلبرتا

مدارک اعطایی: ارائه مدارک کارشناسی ارشد و دکترا مبتنی بر دوره‌های آموزشی و تحقیقاتی در رشته‌های مختلف

 

 • دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University)

محل دانشگاه: شهر برنابی، استان بریتیش کلمبیا

مدارک اعطایی: انواع دوره‌های تحصیلات تکمیلی در علوم کاربردی، هنر و علوم اجتماعی، کسب و کار، ارتباطات، هنر و فناوری، آموزش، محیط زیست، علوم بهداشتی

 

 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)

محل دانشگاه: شهر ساسکاتون، استان ساسکاچوان

مدارک اعطایی: بیش از ۸۰ مدرک کارشناسی ارشد و دکترا با تخصص در زمینه تحقیقات و زمینه‌های پزشکی

دلایل تحصیل در دانشگاه های کانادا

بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، کشور کانادا را به دلیل آسایش و راحتی زندگی، هزینه پایین شهریه، شهرت عالی دانشگاه ها، امکانات عالی شهری و … برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

 • سهولت زندگی

تحصیل در یک کشور دیگر می‌تواند سخت باشد، اما تجربه و شرایط تحصیلی کانادا که کشور انگلیسی زبان و جهان اولی است، برای دانشجویان بین المللی آسانتر خواهد بود.

 • هزینه‌های مقرون به صرفه

ارزانترین دانشگاه های کانادا 2023 در مقایسه با دانشگاه‌های برتر آمریکا، انگلستان و دیگر کشور‌های انگلیسی زبان مدارک تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهد که قطعاً با توان مالی بسیاری از دانشجویان بین المللی سازگارتر است.

 • شهرت

امروزه کانادا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا را داراست که دانشگاه‌های آن نیز از این امر بی بهره نیستند.

شهریه دانشگاه‌ های کانادا در سال 2023 

شهریه دانشجویان بین المللی در کانادا، به نوع رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. میزان شهریه برای دریافت مدرک کارشناسی حدوداً از 7203 دلار تا 49800 دلار در سال متغیر می باشد؛ همچنین شهریه سالانه برای مدارک کارشناسی ارشد تقریباً بین 3222 تا 42850 دلار هزینه خواهد داشت.

 

دانشگاه های کانادا با شهریه متوسط

براساس آخرین آمار، وب سایت U.S. News لیستی از بهترین دانشگاه های کانادا که در سطح بین المللی به عنوان دانشگاه‌هایی عالی شناخته شده اند را ارائه داده است. این دانشگاه ها میزان شهریه پایین تری نسبت به همتایان بین المللی خود دارند و جزو لیست ارزان ترین دانشگاه های کانادا 2023 می باشد.

دانشگاه های کانادا با شهریه متوسط

 • دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

شهریه دوره کارشناسی: 42870 تا 49800 دلار

شهریه دوره کارشناسی ارشد: 6900 تا 22640 دلار

 

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

شهریه دوره کارشناسی: 25978 تا 36588 دلار

شهریه دوره کارشناسی ارشد: 8605 دلار

 

 • دانشگاه مک گیل (McGill University)

شهریه دوره کارشناسی: 16815 تا 45263 دلار

شهریه دوره کارشناسی ارشد: 16816 دلار

 

 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)

شهریه دوره کارشناسی: 20808 تا 27978 دلار

شهریه دوره کارشناسی ارشد: 16761 تا 17096 دلار

 

 • دانشگاه مونترال (University of Montreal)

شهریه دوره کارشناسی: 13048 تا 16990 دلار

شهریه دوره کارشناسی ارشد: 16372 دلار

 

اگر تمایل به اخذ ویزای تحصیلی کانادا  را دارید، می توانید از مشاوران قصران گشت به صورت رایگان درباره شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه های کانادا مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *