کشور کانادا که دومین کشور بزرگ جهان می باشد، دارای تاریخچه جالبی بوده و واقع در شمالی ترین قسمت قاره آمریکا بوده که از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب به کشور آمریکا، از شرق به اقیانوس اطلس و از غرب به اقیانوس آرام منتهی می شود.

مهاجرت به کانادا به دلایل متعددی از جمله پیشرفت و توسعه اقتصادی بسیار، همواره مورد توجه متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی، ویزای کاری و انواع ویزاهای کانادا بوده است.

درمورد تاریخچه کشور کانادا چه می دانید؟

تاریخچه کشور کانادا از زمان زندگی نخستین بومیان کانادا آغاز شد که به مدت طولانی در این کشور ساکن بوده‌اند. این بومیان که همان سرخپوستانی هستند که از راه کشاورزی و شکار زندگی خود را پیش می برده‌اند با جنگ قبیله‌ای موجب تقسیم بندی این کشور به ایالات و قسمت های مختلف شدند.

بعدها ورود تجار، مستعمره نشینان اروپایی و سربازان موجب تغییر سبک زندگی بومیان کانادایی شد.

نام گذاری کشور کانادا

در تاریخچه کشور کانادا آمده است که ژاک کارتیه پس از اولین سفر خود در سال های 1534 تا 1542 به اقیانوس اطلس سرزمین جدیدی را کشف کرده و این سرزمین را منصوب به پادشاه فرانسیس اول فرانسه دانست. وی از دو راهنمای بومی که دستگیر شده بودند شنید که این سرزمین به اسم «ایروکویی کاناتا» به معنی «دهکده» شناخته می شود  و به همین علت این کشور را «کانادا» نام گذاری کرد.

 تاریخچه کشور کانادا

فرانسه نو در کانادا

قدرت گرفتن و افزایش تعداد فرانسویان در خاک کانادا پس از ورود ژاک کارتیه که یک کاوشگر فرانسوی بود به این کشور آغاز شده و با ورود ساموئل دوشامپلین به این کشور شدت گرفت.

شامپلین چندین سکونتگاه دائمی از جمله محدوده استان کبک را برای کشاورزان، بازرگانان و ماهیگیران فرانسوی در نظر گرفت که این موضوع باعث پیشروی مرز فرانسویان در خاک کانادا و ادعای مالکیت آنان نسبت به رود می سی سی پی و دره اوهایو شد. فرانسوی ها این منظقه اشغال شده را لوئیزیا نام گذاری کرده و شهرک سازی خود در آن ناحیه را آغاز نمودند.

نیوانگلند در کانادا

انگلیسی ها نیز همزمان با فرانسوی ها آغاز به ساخت 13 مستعمره کوچک اما پر رونق خود در نواحی شهرک های جیمز تاون، بوستون و پلیموث کردند که قسمت گسترده‌ای از سواحل شرقی آمریکای شمالی را در برداشت و این بخشی از تاریخچه کشور کانادا است.

رقابت انگلیس و فرانسه برای به دست آوردن یک قاره

چارلز دوم که در سال 1670 پادشاه انگلستان بود حق امتیاز شرکت هادسونز بی کمپانی را انحصاری کرده و طی 100 سال بعد نیز توانست به همین علت پیشرفت چشمگیری از نظر اقتصادی برای این شرکت به ارمغان بیاورد.

مستعمرات انگلیسی واقع در امتداد سواحل اقیانوس اطلس در نهایت از فرانسه ثروتمندتر و پرجمعیت تر شده و به دنبال آن موجب ایجاد جنگ بین فرانسه و بریتانیا برای کنترل آمریکای شمالی و کانادای تازه کشف شده در دهه 1700 شد. در نهایت و در سال 1759 فرانسوی ها و امپراطوری‌شان در نبرد دشت آبراهام که در کبک اتفاق افتاد در مقابل بریتانیایی ها شکست خورده و بخش های فرانسوی نشین کانادا به رسمیت شناخته شدند.

استان کبک

در تاریخچه کشور کانادا جنگ هم وجود دارد، پس از جنگ سال 1759 انگلیس مستعمره جدید خود را استان کبک نام گذاری کرده و برای آسان کردن فرآیند اداره فرانسوی زبان های کاتولیک قانون کبک سال 1774 را در پارلمان تصویب کرد.

ای قانون که یکی از مهم ترین قوانین حاکم در کاناداست به این صورت می باشد که آزادی مذهبی برای کاتولیک ها مجاز دانسته می شود و امکان برگزاری مراسم های مربوط به خود به شکل عمومی را نیز خواهند داشت (این قانون شامل حال کاتولیک های ساکن انگلیس نمی شد.)

پایان دوران برده داری و تاریخچه کشور کانادا

جنبش اولیه لغو تجارت برده ها در اواخر دهه 1700 در پارلمان انگلیس مطرح و در سال 1793 در منطقه کانادای علیا (انتاریوی کنونی) که توسط یک افسر نظامی رهبری می شد عملی شد و سپس در سال 1807 پارلمان انگلیس خرید و فروش برده را ممنوع اعلام کرده و در سال 1833 سرتا سر امپراطوری خود را مشمول این قانون دانست. به همین علت تعداد بسیاری از برده های ساکن ایلات متحده آمریکا به کانادا مهاجرت کرده و شبکه ضد برده داری مسیحی مختص به خود را تشکیل دادند.

وفاداران امپراطوری متحد

13 مستعمره بریتانیا واقع در جنوب کبک، در سال 1776 اعلام استقلال کرده و ایالات متحده آمریکا را تشکیل دادند؛ آمریکای شمالی نیز با جنگ مجددا تقسیم شده و حدود 40 هزار نفر از افرادی که به تاج وفادار بودند تحت عنوان «وفاداران» بعد از سرکوب شدن از آمریکا به استان های کبک و نوا اسکوشیا در کانادا مهاجرت کردند.

این اتفاق کمی قبل از مهاجرت برده های مسیحی به دلیل تصویب قانون لغو برده داری در کانادا به این کشور بود.

دموکراسی در تاریخچه کانادا

پس از اینکه استان کبک به رسمیت شناخته شد، رفته رفته نهادهای دموکراتیک نیز گسترش یافتند که اولین آن ها در سال 1758 تحت عنوان مجمع نمایندگان در هالیفاکس و نوا اسکوشیا تشکیل شد سپس در سال 1773 جزیره پرنس ادوارد و در سال 1785 استان نیوبرانزویک به این مجمع پیوستند.

بعد تر و در سال 1791 استان کبک، به چند بخش از جمله کانادای علیا (انتاریو) تقسیم شد که اغلب ساکنین این استان متشکل از «وفاداران» بودند.

کنفدراسیون در تاریخچه کانادا

با حمایت بریتانیا مجمع نمایندگان نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و استان کانادا دولت جدیدی در دو سطح فدرال و استانی تشکیل دادند که باعث تقسیم کانادا به دو استان انتاریو و کبک شد تا در کنار نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا اعلام استقلال کرده و کشور خودمختار کانادا را تشکیل دهند.

همچنین هر استان در کشور کانادا پارلمان خود و قوانین مختص به خود را دارد.

 تاریخچه کشور کانادا

کانادا در جنگ جهانی اول

در  تاریخچه کشور کانادا ، برگ افرا از زمان جنگ جهانی اول به عنوان نماد رسمی کانادا شناخته شد.

دلیل اصلی ایجاد غرور ملی کانادایی ها پیروزی آن ها در نبردهای کوه اسب و لیلفونتین در سال 1900 بود.

در سال 1914 و با اعلام جنگ بریتانیا هنگام حمله آلمان به بلژیک و فرانسه، اتاوا نیروی اعزامی کانادا را تشکیل داده و سرانجام در اپریل سال 1917 موفق به تصرف ویمی ریج شد که این موضوع باعث شده تا امروزه 9 اپریل به عنوان «روز ویمی ریج» در کانادا نام گذاری شود.

در روز 8 اوت نیز به عنوان روز «سیاه ارتش آلمان» نام گذاری شده چراکه در سال 1918 سپاه کانادا پس از صد روز با همراهی سربازان فرانسوی و بریتانیایی موفق به پیشروی در خاک آلمان شد. که این موضوع به عنوان یکی از افتخارآمیز ترین قسمت های تاریخچه کشور کانادا دانسته می شود.

کانادا از جنگ جهانی اول تا جنگ جهانی دوم

پس از جنگ جهانی اول تا کنون کانادا در کنار سایر کشورها از جمله استرالیا، نیوزیلند، هند و … به عنوان کشورهای مشترک المنافع با انگلیس و عضو اتحادیه ملل انگلیس شناخته می شود.

سقوط بازار سهام و خشکسالی که موجب بیکاری و ورشکستگی کشاورزان در آن سال ها شده بود باعث شناخته شدن آن سال ها تحت عنوان «سی سال کثیف» شد.

جنگ جهانی دوم در سال 1939 و همزمان با حمله هیتلر به لهستان آغاز شده و فتح قسمت زیادی از اروپا را به دنبال داشت.

کانادایی ها یکی از بیشترین مشارکت ها را در این جنگ نیز داشتند.

کانادا از جنگ جهانی دوم تا امروز

پس از جنگ جهانی دوم تغییرات بسیاری در زمینه های متعدد در کانادا از جمله در راستای سبک زندگی، فرهنگ و نگرش آن ها رخ داده است.

از جمله پیشرفت هایی که در این سالیان می توان جزو پیشرفت های کانادا شمرد می توان به این اشاره کرد که در سال 1960 علاوه بر نداشتن پرچم رسمی و سرود ملی در این کشور، شهروندان فرانسوی شهروندان درجه دو شمرده می شدند و تبعیض زیادی بین آن ها و سایر شهروندان انگلیسی قائل می شدند.

طی فرآیند رشد فرهنگی کانادا در سال های بعد از جنگ جهانی دوم حق رای به بومیان این کشور نیز داده شد و سرانجام کانادا از استعمار انگلیس خارج شد و به دنبال همه این تغییرات کانادا تبدیل به یکی از بهترین مقاصد برای مهاجران و توریست ها شد.

درصورتی که شما نیز مایل برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و فرهنگ کانادا به این کشور سفر کنید، می توانید برای اخذ ویزای توریستی کانادا، تمدید ویزای توریستی کانادا، جاذبه های گردشگری ونکوور و یا جاذبه های توریستی تورنتو با مشاوران ما در قصران گشت در ارتباط باشید.

 تاریخچه کشور کانادا

سوالات متداول:

  • دلیل نام گذاری کانادا به این نام چه بود؟

ژاک کارتیه، کاوشکر فرانسوی، که طی یک سفر به اقیانوس اطلس این سرزمین را کشف کرده بود دید که بومیان این منطقه، آنجا را کاتانا به معنی دهکده خطاب میکنند و به این ترتیب این نقطه را روی نقشه کانادا نام گذاری کرد.

  • جمعیت و اقتصاد کشور کانادا در چه حال است؟

کانادا با 9985 کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ جهان شده و همکنون بیش از 38 میلیون نفر جمعیت دارد.

  • فرانسوی ها چه زمانی وارد خاک کانادا شدند؟

ورود فرانسویان به کانادا و قدرت گرفتن آن ها در این سرزمین به زمان ورود کاوشگر فرانسوی ژاک کارتیه به این سرزمین باز می گردد و برای سال های 1534 تا 1756 می باشد.

  • چه زمانی کانادا تبدیل به یک کشور مستقل شد؟

در اواخر قرن نوزدهم کلیه بخش هایی که مستعمره قسمت شمالی آمریکای شمالی بودندبا یکدیگر متحد شده و کشور مستقل «کانادا» را تشکیل دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *