خواندن تخصصی پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا از جمله رشته دندان پزشکی همواره نظر بسیاری از مردم را در سراسر جهان جلب کرده است و  به علت دارا بودن سطح وسیعی از رفاه اجتماعی و دیگر امتیازات مثبت بسیاری از ایرانیان، کانادا را بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان می دانند. سالانه داوطلبان بسیاری برای تحصیل در رشته های پزشکی، به کشور کانادا مهاجرت می کنند.

چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا در رشته های پزشکی و دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارید این مقاله و همچنین مقاله مدارک پذیرش تحصیلی کانادا کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا – یکی کشورهای پر طرفدار برای اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل کشور کانادا است، سطح علمی و کیفیت آموزشی بالای دانشگاه های کانادا باعث جذب تعداد زیادی دانشجو از سرتاسر دنیا شده است. در این میان تحصیل پزشکی در کانادا و مهاجرت به کانادا از محبوبیت بیشتری برخوردار است، مدرک پزشکی کانادا در سطح بین الملل بسیار معتبر است به طوری که با دارا بودن آن می توانید در بسیاری از کشورهای دیگر پذیرش تحصیلی بگیرید.

جهت تحصیل پزشکی در کانادا شرایطی مورد نیاز است که برای موفق شدن در اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید دارای آنها باشید. به همین منظور در این مطلب شرایط و ملزومات تحصیل در رشته پزشکی در کانادا و مهاجرت به کانادا را نام میبریم با قصران گشت همراه باشید.

تخصص پزشکی در کانادا

برای دریافت تخصص از دانشگاه های پزشکی باید مدرک پزشکی خود را معادل سازی کنید. به همین جهت باید در مقطع پزشکی عمومی دارای معدل بالایی باشید و به زبان انگلیسی یا فرانسوی تسلط داشته باشید. بعد از اینکه دوره های معادل سازی را به صورت عملی و تئوری پشت سر گذاشتید باید در آزمون های مربوطه شرکت کرده و بعد از پذیرش و دریافت امتیازات لازم تخصص خود را دریافت کنید. قوانین اعطای تخصص در استان های مختلف کانادا ممکن است متفاوت باشد به همین جهت باید شایستگی ها و امتیازات لازم رای جذب نیروی متخصص را داشته باشید.

تحصیل پزشکی در کانادا چند سال است

تحصیل پزشکی در کانادا در انواع رشته های پزشکی در بازه های زمانی مختلفی به طول می انجامد. تحصیلات پزشکی در کانادا مورد توجه بسیاری از مردم جهان، بخصوص ایرانیان است. تحصیل در رشته های پزشکی 3 الی 4 سال زمان می برد، همچنین در زمینه دستیار پزشکی، تحصیل به مدت 2 سال به طول می انجامد.

به طور کلی مدت زمانی که طول می کشد تا یک دانشجوی پزشکی مدرک خود را دریافت کند به صورت زیر است:

 •  رشته‌ های علوم پایه، مقطع کارشناسی :‌ چهار سال
 • در سایر رشته‌ها بایستی پیش نیاز دروس علوم پایه گذرانده شود
 • تحصیلات پزشکی (MD) : چهار سال
 • دوره رزیدنتی (متناسب با تخصص انتخابی) بین 3 الی 7 سال است

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا بر اساس شهر و دانشگاه دارای رنج متفاوتی است. پر واضح است هزینه تحصیل در کانادا نیز بر اساس رشته نیز می تواند متفاوت باشد. به صورت میانگین هزینه تحصیلات پزشکی در کانادا تقریبا بین 11.000 تا 13.000 دلار است. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا که به قصد تحصیلات پزشکی در کانادا به کشور کانادا مهاجرت کرده اند حدودا رقمی مابین 1.200 تا 2.500 دلار در ماه است.

البته شایان ذکر است که هزینه زندگی دانشجویی در کانادا یک فرد کاملا با فرد دیگر متفاوت است اما رقم گفته شده رقمی برای یک زندگی متوسط است. هزینه خوابگاه با توجه به امکانات و همچنین شهری که در آن واقع شده است متفاوت بوده و دارای هزینه ای مابین 300 تا 700 دلار در ماه است.

تحصیلات پزشکی در کانادا جز رشته های برتر در سطح جهان است. برای اثبات این موضوع می توان گفت که 11 دانشگاه از 17 دانشگاه پزشکی در کشور کانادا جز 200 دانشگاه برتر در دنیا است. در جدول زیر شهریه دانشگاه‌ های پزشکی کانادا لیست شده است:

 رتبه های موجود در جدول بر اساس رتبه رشته های پزشکی در سال 2020 می باشد.

نام دانشگاه رتبه در QS شهریه تحصیل پزشکی (به طور سالیانه)
دانشگاه تورنتو (University of Toronto) 11 27,850$ دلار
دانشگاه مک گیل (McGill University) 28 37,396.17$ دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) 31 17,755.38$ دلار
دانشگاه مک مستر (McMaster University) 50 27,531$ برای دانشجویان کانادایی
دانشگاه مونترال (University of Montreal) 77 14,310$ دلار
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) 97 12,044.16$ دلار
دانشگاه کلگری (University of Calgary) 117 15,986$ دلار
دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) 168 22,500$ دلار
دانشگاه وسترن آنتاریو (University of Western Ontario) 156 26,456.10‌$ دلار
دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University) 196 17,616 الی 18,300$ دلار
دانشگاه لاوال (Laval University) 168 16,559.19 الی 19,971.96$ دلار
دانشگاه کوئین (Queen’s University) 231 24,260$ دلار
دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan) 333 16,236$ دلار
دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba) 240 30,742$ دلار

بورسیه پزشکی کانادا

دانشگاه های پزشکی کانادا و سایر دانشگاه های این کشور امکان اعطای بورسیه را به دانشجویان داخلی و خارجی را فراهم کرده اند که در صورتی که فرد دارای شرایط دریافت بورسیه باشد می تواند از این امتیاز استفاده کند. بورسیه های مختلفی از سوی دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که بعضی از آنها فول فاند است و تمام هزینه های تحصیل دانشجو را در بر میگیرد. برخی دیگر از بورسیه ها فقط مخارج تحصیل دانشجو را در بر میگیرد و بعضی دیگر به صورت اعطای وام های دانشجویی است.

برای دریافت بورسیه پزشکی کانادا دانشجو باید دارای شرایطی مانند معدل بالا، رزومه خوب تحصیلی، مدرک زبان و توصیه نامه از سوی اساتید باشد.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

یکی دیگر از شاخه های پزشکی در کانادا دندانپزشکی است که برای تحصیل در این مقطع 5 تا 6 سال زمان باید بگذارید. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا باید در آزمون سراسری دندانپزشکی یعنی DAT شرکت کنید. متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا باید در دوره های DDS  و DMD  که برخی دانشکده های دندانپزشکی برگزارکننده آن هستند شرکت کنند. متقاضی تحصیل دندانپزشکی در کانادا باید پس از سپری کردن دوره لیسانس در علوم پایه و گذراندن دوره های ذکر شده در بالا وارد دوره دکتری دندانپزشکی شوند.

برخی از دانشکده های دندانپزشکی در کانادا قبولی در دو آزمون MCAT و CASPer را جز الزامات قرار می دهند.

تحصیل پزشکی در کانادا

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که اگرچه حجم زیادی متقاضی در رشته های پزشکی دارد، دانشجوی پزشکی با مدرک تحصیلی دیپلم را نیز پذیرا است. شایان ذکر است برای دانشجویان پزشکی که با مدرک دیپلم قصد ادامه تحصل را دارند باید شرایط سنی مناسبی برای ورود به دانشگاه را داشته باشد. به طور معمول افرادی که با مدرک تحصیلی دیپلم قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را دارند سن آن ها باید مابین 18 تا 20 سال باشد. در واقع سن متعارف جهت ادامه تحصیل با مدرک دیپلم بین 18 تا 20 سال است. در صورتی که شخصی دارای سنی بیش از 20 سال باشد امکان رد شدن ویزای تحصیلی کانادا او افزایش می یابد.

معمولا افرادی که با مدرک دیپلم قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را دارند در سنین بین 18 تا 20 سال قرار دارند. لذا سن متعارف برای مهاجرت تحصیلی افراد متقاضی با مدرک دیپلم به کانادا بین 18 تا 20 است. اگر شخصی با سنی بیش از این میانگین که عنوان شد برای تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم اقدام نماید شانس اینکه ویزای تحصیلی کانادا را بدست آورد بسیار پایین خواهد بود.

تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌ المللی

از بین 17 دانشگاه پزشکی داخل کشور کانادا تنها 7 دانشگاه امکان پذیرش دانشجویان خارجی و بین الملل را دارند، در نتیجه بین دانشجویان بین الملل رقابت بسیار تنگاتنگی وجود دارد. شایان ذکر است دانشجویان بین المللی که با ویزای تحصیلی کانادای خود در این کشور اقامت دارند، تنها در استان های خاصی از این کشور امکان گذراندن دوره ی رزیدنتی را دارند. در غیر این صورت این دانشجویان مجبور هستند تا به کشور مبدا باز گشته و دوره های (Post-MD) را در کشور خود بگذرانند.

این استان ها شامل استان های زیر است:

 • کبک – به دانشجویان خارجی اختصاص دارد که دوره های پزشکی (MD) را در کبک گذرانده اند.
 • لابرادور – مربوط به دانشجویان خارجی که دوره های پزشکی (MD) را در کانادا پشت سر گذاشته اند.
 • نیوفاندلاند – مختص دانشجویان بین المللی که دوره های پزشکی (MD) را در کانادا سپری نموده اند.

medical-education

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم

از اصلی ترین شرایطی و مدارک پذیرش تحصیلی کانادا که یک فرد دارای دیپلم که قصد تحصیل در کانادا در رشته های پزشکی را دارند، داشتن مدرک زبان است. در واقع این افراد باید در ابتدا، مدرک آیلتس آکادمیک با نمره 6 را داشته باشند. در این صورت فرد می تواند جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند.

جهت کسب اطلاعات جامع در خصوص حداقل مدرک زبان برای تحصیل در کانادا کلیک فرمایید.  البته همانطور که در تیتر ” شرایط سنی تحصیلات پزشکی در کانادا ” بیان شد، افرادی که با مدرک دیپلم قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی کانادا را دارند، دارای محدودیت سنی می باشند.

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک لیسانس

نحوه ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی در ایران و کانادا کاملا متفاوت است. در کشور ایران اگر فردی بخواهد وارد رشته های پزشکی شود بایستی در رقابت فشرده کنکور رشته تجربی شرکت کند اما در کانادا فرد ابتدا باید بسته به دانشگاه محل تحصیل بین 2 یا 3 و یا نهایتا 4 سال در یکی از رشته های مقطع کارشناسی در رشته های زیستی که به دروس علوم پایه مصطلح است درس بخواند.

بعد از گذراندن این دوره و اخذ مدرک لیسانس فرد متقاضی باید در ازمون سراسری پزشکی به نام MCAT شرکت کند و اگر در این آزمون قبول شد، می تواند وارد دانشگاه های پزشکی یا دندان پزشکی شود. بعد از آن دانشجو بعد از گذراندن 4 الی 5 سال در رشته مربوطه خود، به اخذ مدرک پزشکی نائل خواهد شد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای پزشکی کانادا

مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش رشته پزشکی در کانادا موارد زیر هستند:

 • پاسپورت معتبر
 • مدرک زبان مورد قبول دانشگاه
 • اثلات تمکن مالی
 • داشتن مدرک مقاطع قبل و ریز نمرات
 • نامه هدف از تحصیل
 • نامه پذیرش از دانشگاه

در صورتی که قصد دریافت ویزای کانادا، پیکاپ ویزای کانادا و تحصیل در کانادا را دارید با قصران گشت در تماس باشید.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *