تکس فری چیست؟ – اگر شما هم اهل خرید کردن آن هم در خارج از کشور باشید، واژه ی تکس فری به گوشتان خورده است. لغت فری به خودی خود هیجان انگیز است و انسان را یاد تخفیف و یا حتی خرید رایگان می اندازد در این مقاله قصد داریم درباره تکس فری و چگونگی اخذ آن صحبت کنیم.

وقتی به سفر می رویم بیشتر به فکر تهیه سوغاتی و خرید هستیم، تصور کنید سیستم مالیاتی کشور مقصد به گونه ای باشد که بر خریدهای مهاجران و مسافران مالیات در نظر نگیرد. چنین موقعیتی بسیار جذاب و شگفت انگیز خواهد بود!

تکس فری (Tax Free) به معنای معاف از مالیات است. در همه جای دنیا بر روی کالاهای مصرفی و خوراکی مبلغی به عنوان مالیات در نظر گرفته می شود. حال آنکه برخی کشورها پرداخت مالیات را برای گردشگران و مسافران حذف کرده اند، که این عمل در رونق گردشگری بسیار موثر است.

زمانی که مسافران و گردشگران به این مسئله واقف باشند که برای خریدهای خود نیازی به پرداخت مالیات نیستند قطعا با خیال آسوده تر و البته حجم بیشتری به تهیه اجناس می پردازند.

روال کاربه این صورت است که خریداران، مالیاتی را که برای خرید کالا پرداخت کرده اند در هنگام خروج از کشور پس می گیرند. تاثیری که حذف مالیات بر روی رونق اقتصادی کشورها دارد غیر قابل انکار است.

تکس فری چیست؟

مزایای تکس فری

پیش تر به دلایل مختلف مانند نرخ بالای مالیات یا بهای کالا، مسافران و گردشگران خارجی تمایلی برای خرید کردن در کشور مقصد نشان نمی دادند، به همین علت صنعت توریسم و گردشگری برای کشورها، ارز آوری و سوددهی چشمگیری  نداشت.

سیستم تکس فری یا معاف از پرداخت مالیات برای تشویق مسافران و گردشگران به خرید کردن و ارز آوری در نظر گرفته شد.

در سیستم اقتصادی تکس فری، پرداخت مالیات برای گردشگران به صفر رسیده است و به همین جهت گردشگران به خرید کردن ترغیب می شوند. کشورهایی که دارای قانون تکس فری هستند، تابلوها یا برچسب‌ هایی در کنار صندوق فروشگاه های خود نصب می‌ کنند و به این طریق اعلام می کنند که خریداران ملزم به پرداخت مالیات علاو بر قیمت کالا نیستند.

زمانی که قصد سفر به کشوری را دارید می بایست از قبل در رابطه با سیستم خرید و اینکه آیا نرخ مالیات بر کالا تعلق میگیرد یا خیر پرس و جو کنید. وب سایت رسمی کشور مورد نظر و یا سفارتخانه آن کشور منبع موثقی برای دریافت این اطلاعات هستند. همچنین قبل از ورود به فروشگاه به منظور خرید به علامت تکس فری روی درب یا بالای صندوق دقت فرمایید. حداقل مبلغی که کشورهای مختلف برای بهره مندی از خرید بدون مالیات در نظر گرفته اند متفاوت است به طور مثال برای دریافت 4 درصد تکس فری درترکیه باید حداقل 100 لیر خرید نمایید.

در هنگام خرید فرمی توسط صندوقدار در اختیارتان قرار میگیرد که شامل اطلاعاتی هویتی شما و شماره پاسپورتتان میباشد که این فرم در 3 نسخه تنظیم شده و دراختیار شما قرار میگیرد که در هنگام خروج از کشور برای بهره مندی از شرایط تکس فری، باید این مدارک یا همان فاکتور ۳ برگی را به بخش مخصوص Tax free که در واقع بخشی از گمرک آن کشور است تحویل دهید.

زمانی که ارزش کالاهای خریداری شده بسیار بالا باشد از شما خواسته می شود اقلام و اجناس خود را به مامور ارزیاب گمرک نشان دهید.

بعد از تایید خرید شما، مامور مهر مخصوصی را روی فرم خرید که در واقع همان 3 برگ است می ‌زند 2 برگ به شما تحویل داده و 1 برگ دیگر را نزد خود نگه می دارد.به خاطر داشته باشید که پیش از تحویل بار باید به بخش تکس فری مراجعه فرمایید.

بعد از اینکه از قسمت کنترل پاسپورت عبور کردید دوباره به بخش مربوط به Tax free مراجعه کنید.

این مرکز شبیه به باجه های بانک است. با ارائه رسید مربوطه یعنی همان 2 برگ باقی ‌مانده که توسط مامور اول مهر شده است، می توانید مبلغ خود را دریافت نمایید.

در پایان متصدی یا کارشناس گمرک مبلغ شما را یا به صورت دلار و یا به صورت ارز رایج همان کشور به شما پرداخت می کند.

قانون تکس فری در همه جا به صورت یکسان اعمال نمی شود. برای مثال مسافران ساکن در کشوری خارج از اتحادیه اروپا می توانند از مغازه‌ها و فرودگاه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون مالیات خرید کنند. به این ترتیب که مسافر مالیات بر ارزش افزوده را در مغازه می‌پردازد و می‌تواند پس از خروج از اتحادیه اروپا مبلغ اضافه پرداختی خود را پس بگیرد.

 

تکس فری چیست؟

 

همانطور که گفته شد اجرایی شدن این امر بستگی به این دارد که مسافر ساکن کشوری خارج از اتحادیه اروپا باشد و حداکثر بازدیدی 6 ماهه از اروپا داشته باشد و اجناس خریداری شده توسط مسافر برای مصارف شخصی باشند. مسافران باید رسید خرید را پیش خود نگه دارند تا آن را به مسئولین پرداخت در فرودگاه ارائه کرده و پس از دریافت مهر گمرک، مبلغ خود را دریافت نماید. به خاطر داشته باشید که برای دریافت مبلغ تکس فری نباید بیشتر از 3 ماه از تاریخ خرید شما گذشته باشد.

امارات هم یکی از کشورهایی است که بر روی اجناس خود تکس فری قرار داده و خدمات بسیار خوبی را در این راستا عرضه کرده است، علی الخصوص که دبی به مراکز خرید، خریدها و تخفیف‌های باورنکردنی و ویژه شهره است. گردشگرانی که حداقل 18 سال داشته باشند و ارزش کل خرید آنها 250 درهم باشد می توانند مالیات بر ارزش افزوده کالایشان را دریافت کند.

چند بار می توان از تکس فری استفاده کرد؟

هر کشوری برای تکس فری می تواند قوانین خود را داشته باشد. تعدادی از کشورها سقف استفاده از معافیت مالی را تعیین کرده‌اند و برخی از آن ها نیز در دفعات مختلف سفر، معافیت از مالیات متفاوتی را ارائه می‌ دهند بنابراین پیش از سفر بهتر است قوانین تکس فری کشور موردنظر را مطالعه کرده و از شرایط آن کاملا آگاه شوید.
فرودگاه‌ ها نیز می‌تواند مکان مناسبی برای جواب به این سوال باشد.

کشورهایی که قوانین تکس فری یا بدون مالیات در آنها اجرا می‌شود

کشورهای آرژانتین، ارمنستان، استرالیا، اتریش، آذربایجان، بلژیک، بلغارستان، کلمبیا، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، اندونزی، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، کره، لتونی، ترکیه و امارات برای گردشگران این امکان را فراهم کرده اند که از قوانین تکس فری استفاده کنند.

 

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *