معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا – کشور کانادا به علت دارا بودن سطح اجتماعی، رفاهی بهداشتی، آموزشی و … همواره مورد توجه بسیاری از افراد در سراسر جهان بوده است. بدون شک کانادا جز بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان و دیگر مردم جهان است. سالانه بسیاری از مردم با اهداف مختلفی اقدام به دریافت ویزای کانادا (گردشگری، تحصیلی و کاری) می کنند. پروسه دریافت ویزای کانادا شامل دریافت وقت سفارت کانادا، درخواست ویزا و انگشت‌نگاری بیومتریک می باشد و افراد متناسب با هدف سفر خود باید مدارکی را ارائه دهند. علاوه بر موارد ذکر شده پروسه دریافت ویزای کانادا شامل معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا یا Medical tests یا همان آزمایش مدیکال کانادا نیز میباشد.

سوال های بسیاری برای متقاضیان ویزای کانادا در خصوص آزمایش مدیکال کانادا پیش می آید. ازجمله این سوال ها عبارت اند از کارت مدیکال چیست ؟ درمان مدیکال چیست ؟ مدت زمان صدور ویزا بعد از مدیکال کانادا چقدر است؟ مراحل بعد از مدیکال کانادا چیست؟ 

این مقاله که توسط متخصصین مجرب آژانس مسافرتی قصران گشت به نگارش در آمده است و در آن سعی شده به تمامی سوالات و ابهامات ذهنی متقاضیان گرامی پاسخ دهد.

چه زمانی باید برای چکاپ پزشکی ویزای کانادا اقدام کرد؟

متقاضیان بسته به شرایط خود می توانند هم پیش از درخواست ویزا و هم بعد از درخواست ویزا جهت آزمایش مدیکال کانادا اقدام کنند. چنانچه فردی تمایل داشته باشد پیش از درخواست ویزا اقدام کند باید به یکی از پزشک های موردتایید سفارت کانادا مراجعه کند. اصطلاحا به این آزمایش مدیکال کانادا به قبل از درخواست ویزا upfront  medical exam می گویند. افرادی که جهت کار، تحصیل و بازدید (سوپر ویزای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ را نیز شامل می شود) به این کشور سفر می کنند باید اقدام به معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا کنند.

معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا

شایان ذکر است در سایت Canada.ca لیست کشورهایی آورده شده است که انجام این آزمایش برای آنها الزامی نیست. بنابراین متقاضیانی که تابعیت این کشور ها را دارند تنها برای درخواست سوپر ویزا و مشاغل خاص پزشکی در کانادا این آزمایش برایشان الزامی است.

*افرادی که قصد اقامت در کانادا را به مدت کمتر از 6 ماه داشته باشند نیاز به انجام چکاپ پزشکی کانادا ندارند مگر آینکه در این مدت کوتاه بخواهند در برخی از مشاغل که در ادامه مقاله به آن ها اشاره می کنیم مشغول به کار شوند.

*در صورتیکه متقاضی سوپر ویزای کانادا باشید و یا در یک سال اخیر در برخی از کشورهای خاص اقامت داشتید، ملزم به چکاپ پزشکی کانادا هستید.

چه مشاغلی نیاز به معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا دارند؟

به طور کلی مشاغلی که شرایط زیر را داشته باشند باید جهت معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا اقدام نمایند:

 • خدمتکاران
 • کارکنان در زمینه علوم بهداشتى
 • کارمندان آزمایشگاه هاى بالینى
 • پرستارى از بچه به صورت روز مزد
 • معلمین پایه دبستان و راهنمایی
 • مشاغلى که احتیاج به برخورد نزدیک با مردم دارند
 • دانشجویان پزشکى پذیرفته شده از دانشگاه های کانادا
 • کارگرانى که براى مراقبت از کودکان، سالمندان، یا معلولین در منازل خدمات رسانى مى کنند

همچنین اگر

 •  وارد کاری شده اید که سلامت عمومى در اولویت است
 •  دیدن والدین و یا پدربزگ و مادربزرگ خود برای ویزا درخواست داده اید

نیز میبایست آزمایش مدیکال کانادا را انجام دهید.

معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز آزمایش و معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا

 • گزارش ها و آزمایش های انجام شده اخیر
 • لیست داروهایی که مصرف می کنید
 • حداقل ارائه یک مدرک شناسایی معتبر مانند پاسپورت و یا کارت ملی
  *در صورت حضور در کانادا می توانید گواهینامه رانندگی این کشور را ارائه دهید.
 • در صورتیکه فرد از عینک طبی و یا لنز طبی استفاده می کند، در روز آزمایش باید آن ها را به همراه خود بیاورد.
 • در صورتیکه پزشک مورد نظر از ابزار eMedical استفاده نکند متقاضی باید ۴ عکس جدید و رنگی در سایز پاسپورتی را با خود به همراه داشته باشد.

*در صورتیکه از متقاضی بخواهند آزمایشاتی نظیر عکسبرداری با اشعه ایکس و یا در سایر موارد ارجاع داده شود ارائه مدارک شناسایی الزامی است.

هزینه آزمایش مدیکال کانادا 

متقاضی انجام معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا باید هزینه های موارد ذکر شده در لیست زیر را پرداخت کند. شایان ذکر است چنانچه فردی با ریجکت ویزای کانادا خود مواجه شود، این هزینه ها به هیچ وجه قابل برگشت نیست.همچنین پناهندگان و پناهجویان کانادا از پرداخت هزینه‌های چکاپ پزشکی مستثنی می باشند. هزینه ها عبارت اند از :

 • هزینه دکتر و رادیولوژیست
 • هزینه هرگونه آزمایش، تحقیق که پزشک درخواست کرده باشد
 • هزینه درمان پزشکی خاص
 • هزینه ویزیت متخصصان پزشکی

زمان بررسی و ارزیابی آزمایش مدیکال کانادا 

 1. جهت اقامت موقت
  افرادی که به عنوان گردشگر، دانشجو  و یا نیروی کار اقدام به انجام آزمایش کرده اند، فرآیند بررسی آزمایش مدیکال کانادا برای آن ها از سمت سفارت 4 هفته زمان می برد.
 2. جهت اقامت دائم
  افرادی که جهت اقامت دائم، اقدام به انجام آزمایش کرده اند، فرآیند بررسی آزمایش مدیکال کانادا برای آن ها از زمان دریافت از بخش panel physician در حدود ۳ ماه زمان خواهد برد.

معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا

*پس از انجام فرآیند بررسی در صورتیکه نیاز به ارائه مدارک از سمت متقاضی نباشد انجام مراحل بعدی به فرد اعلام می شود.

دلیل معاینات پزشکی برای اخذ ویزای کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *