اتریش

اتریش کشوری واقع در اروپای مرکزی، محصور در خشکی و در رشته کوه های آلپ شرقی واقع شده است. اتریش با کشورهای آلمان، جمهوری چک، مجارستان و سوئیس همسایه است. شهر وین پایتخت و بزرگترین شهر اتریش است. زبان رسمی مردم اتریش آلمانی اتریشی است.

اتریش برا ی سالهای متوالی از لحاظ تولید ناخالص داخلی در میان 20 کشور ثروتمند دنیا قرار گرفته است. استاندارد و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالاست. شهر وین پایتخت اتریش از لحاظ کیفیت زندگی در رتبه های برتر جهانی قرار دارد. در سال 1995 اتریش معاهده شینگن را امضا کرد و عضو این اتحادیه شد. همچنین واحد پولی یورو نیز از توافقات اتریش است.

جمعیت و مساحت اتریش

مساحت کشور اتریش حدود  83878 کیلومتر مربع است، چیزی شبیه به مساحت امارات! با وجود مساحت نه چندان وسیع اتریش آثار باستانی و تاریخی بسیار زیادی در آن به چشم می خورد. طبق آخرین سرشماری جمعیت اتریش حدودا 8 میلیون و 900 نفر است.

اتریش

زبان رسمی، آداب و رسوم و مذهب در اتریش

به طور تقریبی 99 درصد مردم اتریش به زبان آلمانی صحبت می کنند. زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در این کشور مطرح است. تعدادی از مردم نیز به زبان های مجاری، ایتالیایی، اسلولنیایی نیز صحبت می کنند که به دلیل هم جواری اتریش با این کشورها و پذیرش مهاجر از آنهاست. تقریبا 89 درصد مردم در اتریش مسیحی و پیرو مذهب کاتولیک هستند اما سایر اقلیت های مذهبی مانند بودائی و یهودی و اسلام نیز دیده میشود.

مردم اتریش به میزان قابل توجهی به ظاهر و پوشش اهمیت می دهند، بسیار کم پیش می آید که آنها را در مهمانی یا مجالس رسمی با لباس غیر رسمی ببینید. به طور کلی مردم اتریش مردمی رسمی هستند. برای مثال برای اینکه فردی را که آشنایی نزدیکی با او ندارید را صدا بزنید میبایست از قبل اجازه بگیرید که می توانید با نام کوچک او را خطاب کنید یا خیر. اشرافیت و زندگی سالم و صحیح  در میان اتریشیان زبانزد است.

خانواده در اتریش از اهمیت بالایی برخوردار است. آنها روزهای تعطیل خود را با خانواده و در طبیعت زیبای شهرشان می گذرانند.

اتریش

جغرافیا و اقلیم اتریش

 کشور اتریش از لحاظ مساحت از اسکاتلند بزرگتر و از پرتغال کوچکتر است. حدود 60 درصد و بیشتر مساحت این کشور را کوه های آلپ تشکیل داده اند. به همین علت مراتع سرسبز، کوه های بلند، دره ها و آبراه های فراوان به وفور در اتریش دیده می شود. رشته های کوه های آلپ و مراتع آن از مهمترین بخش توریستی اتریش است و گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است.

زیبایی های رشته کوه های آلپ محدود به زمستان یا تابستان نمی باشد در هر فصلی از سال که به این مناطق بروید از طبیعت جذاب آلپ حیرت زده می شوید. منبع آب رودخانه دانوب که یکی از مهمترین رودهای اتریش است از رشته کوه های آلپ تامین میشود.

به دلیل اختلاف در نواحی مختلف اتریش شاهد آب و هوای مختلفی در مناطق مختلف کشور هستیم. به طورکلی در نواحی با ارتفاع بیشتر شاهد بارندگی بیشتری هستید. مناطق غربی اتریش مرطوب تر از شرق آن هستند. مناطق مرتفع همیشه پوشیده از برف است و زمستان های طولانی تری دارد، زمستان در این نواحی از اوایل دسامبر آغاز شده و تا پایان مارچ ادامه دارد. مرطوبترین ماه های سال مربوط به آوریل و نوامبر است و بارش ها در این موقع از سال بیشتر از همیشه هست.

مناطق گردشگری ومهمترین شهرهای اتریش

 سالن اپرای استاتسوپر

بزرگترین و زیباترین سالن باله و اپرا در شهر وین واقع شده است که دارای معماری بی مانندی درسرتاسر جهان است. این ساختمان در دوره نئورنسانس ساخته شده و در آن مجسمه هایی از بزرگانی مانند بتهوون، شوبرت دیده میشود.

استاتسوپر یکی از برترین سالن های کنسرت در دنیا است که اخذ بلیط و تماشای کنسرت هایی که در آن برگزار می شود شانس بزرگی می خواهد اما اگر موفق به دریافت بلیط نشدید می توانید از توسط تورهای 40 دقیقه ای  که برای بازدید از داخل سالن تدارک دیده شده است استفاده کنید. راهنمای این تورها به زبان آلمانی یا انگلیسی صحبت می کنند.

اتریش

غارهای یخی

غارهای یخی ورفن یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اتریش است. برای رفتن به اعماق این کوه ها باید مسیر باریک و یخی را طی کنید؛ اما ارزش امتحان کردن دارد.

قلعه آمبراس

یکی از جاذبه های شهر اینسبروک که در دوره رنسانس ساخته شده است و بر روی تپه و در میان باغ ها قرار دارد قلعه آمبراس است. این قلعه زیبا و تاریخی 43 متر طول دارد و دارای سقفی منبت کاری شده است. انواع اجسام و وسایل قدیمی را در این قلعه می توانید مشاهده کنید.

شهر لینز

پایتخت موسیقی و تئاتر کشور اتریش شهر لینز است که با معماری سنتی و معاصر خود از شهرهای دیدنی و زیبای اتریش محسوب می شود. همچنین لینز نقش بسیار مهمی در شکل گیری حکومت حال حاضر اتریش داشته است.

شهر سالزبورگ

مذهبی ترین شهر اتریش سالزبورگ است و سالانه جشن های مذهبی و متعددی در آن برگزار می شود. انواع کلیساهای قدیمی با معماری چشم گیر در این شهر دیده می شود.از دیگر شهرهای مهم اتریش می تواند به گراتس، آیزنشتات، بروگنز اشاره کرد.

اتریش

اقتصاد اتریش

همانطور که اشاره شد اقتصاد اتریش در میان 20 جایگاه برتر دنیا است و بر پایه ی تولید انرژی، گردشگری و کشاورزی است. بیش از نیمی از انرژی مصرفی اتریش از طریق سوخت های تجدیدپذیر حاصل می شود. همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی اتریش صنعت گردشگری از رونق بالایی در این کشور برخوردار است.

هفتاد درصد از هشت میلیون هکتار زمین که در اتریش وجود دارد مربوط به بخش کشاورزی است و یکی از منابع درآمد اتریش کشاورزی است که سرمایه گذاری های کلانی بر این بخش صورت گرفته است. بیشتر صادرات کشور اتریش مربوط به موتور و تجهیزات خودرو، کالاهای آهنی، فلزی و شمیایی است که اکثرا به شریک تجاری و همسایه اش آلمان صادر می شود.

عادات و آداب اجتماعی در اتریش

مردم اتریش به شدت به خانواده اهمیت می دهند و اغلب تعطیلات و مراسم خود را با خانواده سپری می کنند.

ظاهر آراسته و رسمی از دیگر بایدهای مردم اتریش است.

در روزهای تعطیل و یکشنبه همراه با خانواده خود به طبیعت رفته و یا بزرگان رابه منزل خود دعوت می کنند.

هدیه دادن از رسوم مردم اتریش است به خصوص درایام کریسمس و سال نو. اما عدد 12 برای آنها خوش یمنی ندارد. گل های داوودی و نیلوفر نیز برای آنها خوشایند نیست و برای کسی به عنوان پیشکش نمی برند.

اتریش

همچنین برخورد قاطعانه پلیس با افرادی که بدون گواهینامه رانندگی می کنند، افرادی که در انظار عمومی مواد مخدر حمل می کنند، افرادی که حقوق کارگران را محترم نمی شمرند و همچنین اخیرا و در بحبوبه کرونا ویرووس پلیس با افرادی که در محل های عمومی از ماسک استفاده نمی کنند جریمه های سنگین درنظر گرفته است.

به خاطر داشته باشید که در کشور اتریش آداب اجتماعی و فردی را بسیار رعایت کنید.