کشورهای عضو اتحادیه اروپاقاره اروپا معروف به قاره سبز در نیمکره شمالی کره زمین قرار گرفته است و با آسیا مرز مشترک دارد. قاره اروپا دارای 50 کشور می باشد که 28 کشور آن عضو اتحادیه اروپا می باشند. همچنین اروپا دارای جزایر بسیار زیادی می باشد که بزرگترین و شناخته شده ترین آنها جزایر ایسلند و بریتانیا هستند.

قاره اروپا به دلیل داشتن مناطق سرسبز و دیدنی به قاره سبز معروف است و هر ساله گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند. همچنین ایرانیان بسیاری با تور اروپا یا با اخذ ویزای شینگن به کشورهای این قاره به منظور گردشگری یا اقامت سفر می کنند.

اتحادیه اروپا

در سال 1944 و پس از اتمام جنگ جهانی دوم ما بین کشورهای صنعتی دنیا قراردادی به نام برتن وودز منعقد شد و دلار به عنوان پول بین المللی و رسمی شناخته و معرفی شد. به این ترتیب نرخ تبدیل پول باقی کشورها به نسبتی ثابت با نرخ دلار تعیین گشت. پس از 20 سال از این قرارداد آمریکا با کسری بودجه مواجه شد و کشورهایی که ذخیره کننده دلار بودند اعتماد خود را به آمریکا و دلار از دست دادند. در  سال 1971 رئیس جمهور وقت آمریکا این قرارداد را لغو کرده و به این ترتیب ارزش دلار افت کرد.

اتحادیه اروپا

در 1958 کشورهای اروپایی به منظور ایجاد آشتی و همکاری اقتصادی جامعه اروپایی تشکیل دادند و تصمیم گرفتند سیستم پولی واحدی را ایجاد کنند و پس از آن به منظور نقل و انتقال آسانتر کالا و تجارت و رفت و آمد مردم میان کشورهای عضو، قرارداد اتحادیه اروپا تنظیم شد.

در ابتدا 28 کشور ، عضو اتحادیه اروپا شدند به مرور کشورهای دیگر ی وارد و یا از این اتحادیه خارج شدند. به این ترتیب اقتصاد این اتحادیه و منطقه روز به روز قوی تر شد به گونه ای که 30 درصد از تولید ناخالص داخلی به اتحادیه اروپا اختصاص داده شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

28 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند که عبارتند از: رومانی، فرانسه، اسلواکی، آلمان، بلغارستان، ایتالیا، اسپانیا مجارستان، هلند، بلژیک، دانمارک، سوئد، فنلاند، مالت، پرتغال، ایرلند، چک، لتونی، کرواسی، لهستان، یونان، اسلوونی، لوکزامبورگ، استونی، لیتوانی، اتریش و قبرس.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

کشورهایی که از اتحادیه اروپا خارج شدند

از زمان تشکیل اتحادیه اروپا تا به امروز کشورهای بسیاری به این اتحادیه پیوستند یا از آن خارج شدند که مهمترین آن خروج بریتانیا در سال 2020 بود که با نام برگزیت شناخته می شود.

مهمترین دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بحث مهاجرت میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. بحران هایی که در سال های اخیر برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با آن مواجه شدند باعث ورود تعداد زیادی مهاجر بدون نیاز به دریافت ویزای انگلیس شد که این مسئله مشکلات اقتصادی بسیاری برای دولت ایجاد کرد. پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قوانین سخت تری را برای پذیرش مهاجر تنظیم کرد که به نظر منطقی تر می رسد.

یکی از بندهای قرارداد بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا نبود تعرفه برای واردات و صادرات است که این مسئله برای کشوری مانند انگلیس که 56 درصد از صادراتش به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است اصلا به صرفه و معقول نبود. به این ترتیب انگلیس تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا گرفت.

واحد پولی

در سال 1898 و پس از اتحاد دو آلمان شرقی و غربی دولت فرانسه پیشنهاد پول مشترک اروپایی را مطرح کرد. به این ترتیب 12 کشور عضو اتحادیه قراردادی امضا کرده و پول مشترک اروپایی یعنی یورو را به تصویب رساندند. در سال 2002 یورو وارد بازارهای جهانی شد و به سرعت رشد کرد و جایگاه خود را در بازارهای بین المللی پیدا کرد.

اتحادیه اروپا

مهمترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا

در سال 2019 تولید ناخالص 27 کشور عضو اتحادیه اروپا حدودا 14 تریلیون یورو بوده که نسبت به سال 2018 بیست درصد رشد داشته است. 5 کشور آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و هلند جزو کشورهای مهم در اتحادیه اروپا هستند.

آلمان

حدودا 25 درصد از تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا متعلق به آلمان است. نیروی کار حرفه ای و اقتصاد تقریبا با ثبات از برترین ویژگی های آلمان است. میزان بزهکاری در این کشور پایین بوده و معروف ترین برندهای خودروسازی متعلق به این کشور است.

فرانسه

بعد از آلمان فرانسه تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته است. فرانسه دارای باغات و زمین های کشاورزی بی شماری است که از این طریق تولید محصولات کشاورزی و حتی لبنی اروپا را در دست دارد. شهرهای مهمی مانند پاریس، لیون، نیس هرکدام علاوه بر بخش گردشگری در بخش تولیدات داخلی نیز سرآمد هستند. در زمستان 1400 تور پاریس را از دست ندهید.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

ایتالیا و اسپانیا

نیز هر کدام سهم مهمی در تولیدات ناخالص داخلی اتحادیه اروپا دارند. ایتالیا از نظام سرمایه داری و پیشرفته تبعیت می کند. همچنین صنایع فلزی، وسایل نقلیه، هواپیماسازی و محصولات کشاورزی مانند گندم، برنج و سبزیجا نیز از تولیدات خام این کشور است. بعد از جایگزینی یور به جای پزو( پول ملی اسپانیا) اقتصاد این کشور جهشی نسبی کرد. تا قبل از آن اسپانیا اقتصادی ضعیف و تورم بالا را تجربه می کرد. اما در سال های اخیر صنعت گردشگری توانسته بخشی از کمبودهای اسپانیا را جبران کند. 9 درصد ازتولید ناخالص اتحادیه اروپا دست کشور اسپانیا است.

هلند

نیز پنجمین کشوری است که در تولید ناخالص اتحادیه اروپا نقش به سزایی دارد. علاوه بر گل و گیاه، کشاورزی و دامپروری نیز از تولیدات داخلی هلند است.

کشورهای عضو شینگن و اتحادیه اروپا

۲۶ کشور اروپایی (۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور غیر عضو شامل نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن اشتاین) عضو پیمان شینگن هستند و رفت و آمد میان این کشورها بدون اخذ ویزا مجاز و امکان پذیر است. علاوه بر رفت و آمد کشورهای عضو حوزه شینگن امتیازاتی را نیز برای شهروندان خود و افرادی که دارای ویزای شینگن هستند نیز در نظر گرفته اند. پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به اخذ ویزای شینگن را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *