دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا  – مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا ، پیگیری مراحل اخذ ویزای کانادا این روزها معضل متقاضیان این ویزا شده است. عدم توانایی به دسترسی اکانت متقاضیان، اقدام از طریق وکلای دادگستری به جای وکلای مهاجرت و آشنا نبودن با سیستم سفارت کانادا باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود. مدت جواب ویزای کانادا رابطه مستقیم با کامل بودن مدارک دارد.

معمولاً درصورتی که مدارک ارائه شده به سفارت کامل و دقیق باشد جواب ویزا نیز زودتر اعلام می‌شود.از این رو قصد داریم تا در این مطلب به متداول ترین سوالات مرتبط با اخذ ویزای کانادابپردازیم.ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با پیگیری جواب ویزای کانادا به همراه مدت زمان جوابدهی بپردازیم.

مدت زمان جواب دهی سفارت کانادا

به طور معمول پروسه بررسی مدارک ویزای کانادای شما پس از انگشت نگاری شروع می‌شود و شروع مدت زمان جوابدهی که به شما اعلام می‌شود، پس از انگشت نگاری می‌باشد. یکی از عوامل تاثیرگذار در زمان جواب دهی سفارت، نوع ویزای درخواستی شما است. به طور مثال در مواردی زمان رسیدگی به ویزای توریستی کانادا با سوپر ویزای کانادا متفاوت میباشد.

اما به طور معمول مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا بین 41 تا 121 روز کاری زمان می برد، البته  عواملی مانند شیوع ویروس کووید -19 ممکن است در پروسه رسیدگی به درخواست های ویزا تاخیر ایجا کند و مدت زمان پاسخ دهی سفارت بیشتر از زمان معمول طول بکشد.

مدت زمان پاسخ دهی به درخواست های ویزای موقت کانادا از جمله ویزای تحصیلی کانادا تقریبا با هم مشابه هستن و بیشتر زمان نمی برد. البته گاهی ممکن است به دلیل وجود نواقص در پرونده متقاضی، سفارت کانادا درخواست رفع نقص از فرد متقاضی بکند که در این موارد زمان پاسخ دهی سفارت بیشتر از حالت معمول ( 120 روز کاری) خواهد بود.

معمولا جواب ویزای کانادا و در صورت پذیرفته نشدن درخواست ویزا و برای اطلاع از دلایل ریجکت ویزای کانادا چند روز پس از انگشت نگاری اعلام می شود بنابراین در صورت طولانی شدن مدت زمان جواب ویزای کانادا  به احتمال زیاد درخواست ویزای شما پذیرفته شده است.

مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا

 

نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا

همانطور که می دانید کانادا در ایران دارای کنسولگری فعال نمی باشد،برای پیگیری جواب ویزای کانادا از طریق اینترنت و حساب کاربری ایجاد شده در وبسایت اداره مهاجرت کانادا اقدام کنید .هر تغییراتی که در پرونده شما از سوی سفارت اعمال شود، سفارت کانادا از طریق ایمیل و اکانت کاربری شما را مطلع می‌سازد. اگر در خواست ویزای شما پذیرفته نشود و ریجک شوید و یا برای شما ویزا  صادر شود، از طریق ایمیل و یا حساب کاربری به شما اطلاع رسانی می‌شود.

در صورتی که پس از گذشت مدت زمان لازم نامه قبولی درخواست ویزای کانادا و یا همان Pass Request برای شما ارسال شود، می توانید در مدت 30 روز به کارگزاری وی اف اس گلوبال در کشور خود یا کشوری که برای انگشت نه آن مراجعه کردید مراجعه نموده و با ارائه پاسپورت و پرینت نامه تائید موافقت با درخواست ویزا، از برچسب ویزای کانادا در پاسپورت خود بهره مند شوید.

چنانچه درخواست ویزای شما رد شده باشد، نامه ای با ذکر علت ریجکت شدن ویزای کانادا برای شما ارسال می شود. در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی، امکان اعتراض به تصمیم گیری سفارت کانادا وجود ندارد، بلکه تنها می توانید مدارک پرونده خود را مجددا چک کرده و با استفاده از مشاوره تخصصی کارشناسان امور مهاجرت، نواقص احتمالی مدارک خود را رفع کنید.

عوامل تاثیر گذار در کاهش مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا

باز هم واقعیت این است که هیچ عامل تاثیر‌گذاری در کوتاه شدن مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا و مدت زمان جواب ویزای کانادا جود ندارد. تنها موردی که شاید بتوان گفت می‌تواند اندکی آفیسر پرونده را به تسریع در صدور ویزای توریستی کانادا مجاب کند دعوتنامه‌ و متن آن است.

برای مثال فردی در کانادا بیمار است و می‌خواهد در زمان بیماری فرزند و یا یکی از اقوامش در کنارش باشند، دعوتنامه ای با این مضمون برای فرزند و یا فردی که قصد دارد در کنارش باشد نوشته و فرد متقاضی ویزای کانادا دعوتنامه را همراه با مدارک خود به آفیسر تحویل می دهد. البته باز هم نمی‌توان گفت این عامل بطور قطع افسر مهاجرت را به کاهش زمان جواب ویزای کانادا مجاب می‌کند.

عوامل تاثیرگذار در افزایش مدت زمان پاسخ دهی به درخواست ویزای کانادا 

ممکن است مدت پاسخ به درخواست ویزای شما کمی بیشتر از وقت معمول زمان ببرد. عوامل مختلفی در افزایش این زمان تاثیر دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

تقص مدارک

مدارک هویتی مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کانادا است. در صورتی که در مدارک شما نقص وجود داشته باشد روند بررسی پرونده شما با زمان بیشتری مواجه می شود و به شما اعلام می شود که باید مدارک خود را تکمیل کنید. این روند به خودی خود باعث گذشت زمان می شود. به خاطر داشته باشید که در تکمیل فرم ها قسمتی را خالی نگذارید و تمام موارد درخواست شده را تکمیل کنید.

دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا

اعتبار سنجی مدارک 

افسر ویزا برای بررسی پرونده و مدارک شما می بایست با دپارتمان های مختلف ارتباط گرفته تا تمام موارد را مورد بررسی قرار داده و از قانونی بودن همه موارد مطمئن شود. اداره های مستقر در خارج از کانادا مانند اداره تشخیص هویت، همچنین سازمان های تایید کننده اطلاعات مالی متقاضی ممکن است به زمان بیشتری برای بررسی وضعیت متقاضی نیاز داشته باشند.

سوابق متقاضی 

اداره پناهندگی و شهروندی کانادا ممکن است به دلایل مختلفی از ورود افراد به کشورشان جلوگیری کند. دلایلی مانند سوء پیشینه کیفری، عدم سلامت، سابقه ارتباط با گروه های تروریستی و مجرمانه همگی از مواردی هستند که از ورود فرد متقاضی به کانادا جلوگیری می کند. روند بررسی سابقه و پرونده متقاضی در صورت دارا بودن سابقه کیفری و سیاسی ممکن است کمی بیشتر از مدت معمول زمان ببرد.

مسائل مالی 

هزینه ی هر یک از انواع ویزای کانادا با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال هزینه دریافت ویزای تحصیلی با فردی که از طریق اسپانسرشیپ برای اخذ ویزا اقدام می کند بسیار متفاوت است. در روند اخذ ویزا هزینه های مختلفی وجود دارد، پرداخت نکردن یکی از آنها می تواند منجر به بروز مشکل و طولانی تر شدن پروسه بررسی پرونده درخواست ویزای شما شود.

سایر مسایل 

موارد و مشکلاتی مانند همه گیری کویید 19، مسائل سیاسی، عدم سازش میان کشورها و تحریم ها همگی از مواردی هستند که می تواند در روند صدور ویزا اختلال ایجاد کنند.

در صورت مثبت بودن جواب ویزای کانادا، چه مدت برای پیکاپ پاسپورت کانادا زمان داریم؟

پس از انگشت‌نگاری، سفارت کانادا مدارک را به‌طور دقیق بررسی کرده و جواب ویزای کانادا را طی زمان اعلام شده (بازه زمانی یک هفته الی دو ماه) اطلاع می‌دهد. همانطور که می‌دانید انگشت‌نگاری در کشور ثالث انجام می‌شود، حال سؤال اینجاست که بعد از صدور ویزای کانادا چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

بعد از اخذ ویزای کانادا متقاضی ۳۰ روز کاری فرصت دارد پاسپورت خود را جهت ثبت مهر ویزا به سفارت کانادا تحویل دهد. به این کار اصطلاحاً پیکاپ ویزا گفته می‌شود. در این مرحله قصران گشت پاسپورت شما را تحویل گرفته، با اولین پرواز به کشور ثالث (محل انگشت‌نگاری) فرستاده و تمامی مراحل مربوط به پیکاپ ویزا  را انجام داده و پاسپورت مهر شده را به شما تحویل خواهد داد.

دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا

 

رد شدن ویزای کانادا در پرونده ثبت شده و در اقدام مجدد تأثیر دارد؟

جواب این سؤال منفی است و رد شدن ویزای کانادا سو سابقه محسوب نمی‌شود. با هر بار فرستادن مدارک، افسر سفارت آن‌ها را بررسی کرده و نتیجه نهایی را اعلام می‌کند؛ بنابراین نگران نباشید شما بعد از هر ریجکتی ویزای کانادا می‌توانید نواقص را برطرف کرده و مجدداً برای درخواست ویزای کانادا اقدام کنید. در صورتی که یک‌بار انگشت‌نگاری انجام داده باشید و عکس بیومتریک گرفته باشید تا ۱۰ سال آینده نیازی به انجام انگشت‌نگاری نخواهید داشت.

 

در صورت دیر آماده شدن جواب ویزای کانادا چه اقداماتی باید انجام داد؟

متقاضی بایستی با ایمیل شخصی به سفارت ایمیل زده و دلیل تأخیر در جواب ویزا را سؤال کند. سفارت نیز موظف است پاسخ ایمیل را داده و وضعیت درخواست ویزا را مشخص کند.

1 دیدگاه برای ”دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا

  1. با درود بسیار. دختر من اول اسفند ماه در استانبول مراحل انگشت نگاری خود را برای دریافت ویزای تحصیلی از دانشگاه شهر لندن در کانادا انجام داده ولی پس از گذشت هفتاد و نه روز هنوز خبری نشده و صفحه مربوط به دخترم در سایت سفارت آپدیت نشده است. می خواستم بدانم آیا کارشناسان شما قادر به پیگیری برای دریافت اطلاعات جدید از روند پرونده هستند یا نه؟ خواهش می کنم پاسخ این پرسش را به من بدهید تا در زمان باقیمانده بتوانم تصمیم بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.