مهمترین سوالات روز مصاحبه ویزای شینگن ، سوالات ویزای شنگن و پاسخ‌هایی که متقاضی ویزا ارائه می‌دهد در کنار مدارکی که از پیش ارائه‌شده، آفیسر پرونده را به این جمع‌بندی خواهد رساند که آیا درخواست متقاضی باید ویزا شود یا خیر؟!

با این مقدمه قصد داریم برخی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه را باهم مرور کنیم و پاسخ‌هایی که بر اساس تجربه ما ثابت‌شده است می‌توانند افسر ویزا را مجاب به تأیید پرونده نمایند، در اختیار شما قرار دهیم. قبل از هر چیز توجه داشته باشید این سوالات نمونه ای از بیشترین سوالاتی هست که در روز مصاحبه در سفارت ها از شما پرسیده خواهد شد. البته این سوالات مختص درخواست ویزای شینکاگن نیست و برای درخواست ویزای کانادا و کشورهای دیگر هم ممکن هست شبیه این سوالات پرسیده شود.

این نکته را  هم داشته باشید که هرگونه تناقضی در پاسخ‌های ارائه‌شده می‌تواند به‌راحتی موجب ریجکت ویزای شینگن شما شود، پس خواندن دقیق این مطلب را به همه متقاضیان اخذ ویزا شینگن توصیه می‌کنیم.

schengen-visa-sample-question-for-interview

مهمترین سوالات روز مصاحبه ویزای شینگن عبارتند از: 

بسیاری از این پرسش‌ها حتی برای کشورهایی غیراروپایی همچون آمریکا و استرالیا هم به کار می‌آیند. توجه داشته باشید هدف آفیسر پرونده از طرح این سوالات تخمین توانایی شما در پاسخ به سؤالات، صداقت و همچنین دقیق بودن پاسخ‌ها است. پس در پاسخی که ارائه می‌دهید نهایت دقت را داشته باشید.

 • سوال 1 : آیا متأهل هستید؟ اگر جوابتان بله هست، شغل همسرتان چیست و از ازدواجتان چند سال می‌گذرد؟

تاریخ دقیق ازدواجتان را به خاطر داشته باشید، پاسخ با تردید یا مکث غیر معقول باعث تردید آفیسر سفارت در صداقت گفته های شما خواهد شد. اگر هم متأهل نیستید، تنها بگویید مجرد هستم و یا متارکه کرده‌ام.

 • سوال ۲: تنهایی سفر میکنید یا با کسی همراه هستید؟

تنها با بله یا خیر پاسخ دهید اما فراموش نکنید در صورت همراه داشتن باید نسبت وی با خود را بگویید.

 • سوال ۳: چرا به ویزای ۱ ماهه و یا ۳ ماهه شینگن نیاز دارید؟ آیا می‌توانید سفرتان را کوتاه‌تر کنید؟!

اگر از آژانس های مسافرتی اقدام نکرده باشید و برنامه سفرتان با تورهای لحظه آخری اروپا هماهنگ شده نیست، حتما خاطر نشان کنید که میخواهید از جاذبه های گردشگری در دیگر کشورهای تحت پوشش شینگن هم دیدن کنید وگرنه با ویزای ده روزه قادر به انجام هیچ کاری نیستید.

 • سوال ۴: آیا امکان مشاهده مدارک مالی شما را دارم؟

بدون کوچک‌ترین تعلل و یا امتناعی مدارک مالی خود را به افسر پرونده نشان دهید.

همان‌طور که می‌دانید بیمه ویزای شینگن یکی از الزامات اخذ ویزای شنگن است و حتماً بیمه مسافرتی خود را در روز مصاحبه به همراه داشته باشید و به افسر ویزا نشان دهید.

 • سوال ۶: آیا نامه مرخصی برای طول سفر دارید؟

مرخصی شما باید با زمان سفر شما هماهنگ باشد و کمتر از آن نباشد. گفتنی است در روز مصاحبه باید نامه مرخصی از شرکت، اداره و یا سازمان محل کار خود بر روی سربرگ شرکت، به همراه مهر و امضا رسمی به همراه داشته باشید و نمیتوانید به صورت شفاهی و بدون ارائه این مدارک افسر سفارت را راضی کنید. در صورت پرسش، سعی کنید خلاصه‌ای مفید از فعالیت‌ شرکت و یا اداره محل کار خود به صورت کوتاه ارائه دهید. درباره مالیات نیز با ارائه مدارک مالیاتی خود به او ثابت می‌کنید که شهروندی مسئولیت‌پذیر هستید.

 • سوال ۷: آیا فرزند دارید؟ اگر بله چند سالشان است و چه‌کار می‌کنند؟

گاهی به یادآوردن تاریخ دقیق تولد فرزندان و یا نام دانشگاه و حتی شغل و محل کار آن‌ها در روز مصاحبه دشوار می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً از قبل تاریخ تولد فرزندان و نام دانشگاه و رشته تحصیلی آن‌ها را مرور کنید تا در پاسخ به این سؤال ویزای شینگن دچار مشکل نشوید.

 • سوال ۸: حقوق بازنشستگی شما ماهیانه چقدر است؟

این مورد هم یکی از سوالات پر تکرار در روز وقت سفارت است که باید سریع و بدون شک به آن پاسخ دهید.

 • سوال ۹: آیا از دوستان و یا اعضا خانواده‌تان کسی در کشورهای عضو پیمان شینگن زندگی ‌می‌کنند؟

حتماً پیش از حضور در مصاحبه، فهرست دوستان، آشنایان و یا اقوامی که در اروپا دارید را آماده کنید و نام و موقعیت آن‌ها در اروپا را به ذهن بسپارید. اگر از اشاره به این افراد امتناع کنید و یا فراموش کنید، می‌تواند به این معنی باشد که از پاسخ طفره رفته‌اید.

 • سوال ۱۰: آیا با فرد و یا افرادی که سابقه اقدامات تروریستی داشته‌اند ارتباط دارید؟

در جواب این سوال گارد نگیرید و عصبی نشوید. با طمینان بگوئید که از اقدامات تروریستی نفرت دارید و هرگز با این اشخاص ارتباط برقرار نمیکنید.

توجه کنید که اکثر سفارت ها رزرو بلیط هواپیما  از شما درخواست میکنند و با نشان دادن این رزرو شما تاریخ سفر خود و همچنین مصمم بودن خودن از انجام این سفر را به سفارت نشان می دهید. توجه کنید که رزرو بلیط هواپیما باید ختما رفت و برگشت باشد.

 • سوال ۱۲ : آیا تابحال به کشور دیگری سفر کرده‌اید؟

  این سؤال ویزای شینگن در روز مصاحبه برای بررسی فاکتور سابقه سفر یا Travel History پرسیده می‌شود. اگر به کشوری دیگری سفر داشته‌اید طبعاً باید به این سؤال پاسخ مثبت دهید و حتی آن‌ها را نام ببرید.

 • سوال ۱۳ : چطور مطمئن باشیم که شما قبل از پایان اعتبار ویزا، به کشورتان بازخواهید گشت؟

این یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه خواهد بود و پاسخ شما به آن بسیار مهم است. با اشاره دقیق و محکم به پیوندهای خویشاوندی قوی خود در کشور مبدأ (همسر، فرزندان، پدر و مادر و …) تحصیلات نیمه‌کاره، موقعیت شغل، املاک و دارایی‌ها و موارد دیگر افسر ویزا را متقاعد کنید دلایل بسیار زیادی برای بازگشت به کشور خود دارید.

 • سوال ۱۴: مدت زمان اقامتتان در اروپا چقدر خواهد بود؟

پاسخ به این سؤال باید کاملاً منطبق بر برنامه سفر شما باشد. برنامه سفر خود را از بر باشید و تاریخ بلیط برگشت را به‌خوبی به خاطر بسپارید. فراموش نکنید مدت اعتبار ویزای شینگن شما به برنامه سفرتان بستگی دارد. از سوی دیگر اگر نتوانید برنامه سفرتان را به‌خوبی بیان کنید و یا تاریخ بازگشت خود را فراموش کنید، مطمئن باشید دچار مشکل خواهید شد.

 • سوال ۱۵: چه اطلاعاتی درباره کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، دارید؟

این سوالات انحرافی بوده که پرسیده می شود. هدف افسر ویزا از پرسیدن این سوال، پی بردن به دلیل شما از سفر است. پس در صورتی که برای ویزای توریستی شینگن اقدام کرده اید، کافیست از جاذبه های گردشگری کشور مقصدتان اطلاعات خوبی داشته باشید. همینطور میتوانید به فرهنگ، اب و هوا، غذا و جغرافیای آن کشور نیز اشاره کنید.

 • سوال ۱۶ : محل اقامت شما در طول سفر کجاست؟

یکی دیگر از مهم ترین سوالات موقعیت محل اقامتتان است. شما باید برای همه شب های اقامت خود در طول سفر هتل رزرو کرده باشید و اسم ان را بلد باشید. در صورتی که دعوت نامه دریافت کرده اید و شخصی از اروپا میزبان شما خواهد بود، باید اسم میزبان و ادرس محل سکونت او را کاملا دقیق اعلام کنید. هرگونه تناقض و یا تردید از جواب به این سوال ممکن است منجر به ریجکت شدن ویزای شما شود.

 • سوال ۱۷: در طول سفر از چه کشورهایی در حوزه شنگن دیدن خواهید کرد؟

همان‌طور که می‌دانید با دریافت ویزای شینگن می‌توانید به ۲۶ کشور اروپا سفر کنید اما این سؤال به این دلیل پرسیده می‌شود که آفیسر پرونده مطمئن شود شما از برنامه سفر خود به‌طور کامل اطلاع دارید. برای مثال اگر از طریق تور ترکیبی اروپا (ایتالیا-هلند-سوئیس) برای ویزای شنگن اقدام کرده‌اید باید بدانید چند شب در ایتالیا می‌مانید و چند شب در دو کشور دیگر و نام تمامی کشورهای موجود در تور ترکیبی را با دقت اعلام کنید.

 • سوال ۱۸: در صورت ریجکت ویزا، چه تصمیمی دارید؟

هدف از پرسیدن این سوال در روز مصاحبه این بوده که افسر بدانید برنامه آینده تان چطور است. اگر خیلی راحت و خونسرد به برنامه کاریتان در اینده مثل تحصیل و کارهای دیگر را اشاره کنید و افسر را قانع کنید که کارهای زیادی برای انجام دادن در کشور خود دارید، موفق شده اید.

 • سوال ۱۹:چه دارایی‌هایی در کشورتان دارید؟

در پاسخ به این سؤال می‌توانید بدون مشکل تمامی دارایی‌های خود را نام ببرید. خانه، ویلا، مطب، باغ، مغازه و حتی خودروی شما جز دارایی‌های شما هستند و می‌توانید از آن‌ها نام ببرید.

 • سوال ۲۰: حیطه فعالیت شرکت شما چیست؟

سعی کنید خلاصه‌ای مفید از فعالیت‌ شرکت و یا اداره محل کار خود ارائه دهید. خیلی وارد جزئیات نشوید و تنها به حیطه فعالیت و مسئولیت خود اشاره‌کنید. اگر صاحب شرکت هستید می‌توانید به برخی از مهم‌ترین دست‌آوردهای شرکت نیز اشاره‌کنید. اما از جواب‌های طولانی و خسته‌کننده پرهیز کنید.

schengen-visa-sample-question-for-interview-with-answers

نکات پایانی در رابطه با مصاحبه سفارت برای ویزای شینگن 

سوالات مربوط به مصاحب می تواند خیلی بیشتر از این ها باشد، پس شما برای هر سوالی آماده باشید.حتی ممکن است در روز مصاحبه ویزای شینگن از شما پرسیده شود من فکر می‌کنم شما پیش از پایان مدت اعتبار ویزا به کشورتان برنمی‌گردید، نظرتان چیست؟ باید برای تمامی این پرسش‌ها آماده‌باشید و به خاطر بسپارید دقت، صراحت و صداقت شما در ارائه پاسخ‌ها کلید موفقیت در مصاحبه و شاید مهم‌ترین عامل در ویزا شدن درخواستتان باشد. پس حتماً پیش از شرکت در مصاحبه ویزای شینگن مدارک و پرسش پاسخ‌های احتمالی را به‌دقت مرور کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *