گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟ – افراد به دلایل زیادی برای ادامه تحصیل به کشورهای مختلف مهاجرت می کنند، یکی از آنها بالاتر بودن سطح کیفی تحصیل در کشور مقصد است. اما برای سفر و مهاجرت به کشور دیگر می بایست از شرایط اقتصادی، میزان درآمد و نرخ شهریه دانشگاه مد نظرتان نیز اطلاعات کسب کنید.

برخی از کشورها از نظر هزینه های تحصیل بسیار گران هستند، ضمن اینکه هزینه های زندگی هم در آنجا بسیار بالاست. قبل از انتخاب دانشگاه و کشور مورد نظرتان بهتر است شرایط  زندگی در آنجا را بررسی کنید. در این مقاله گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل را به شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

گرانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

اچ اس بی سی” در جدیدترین گزارش خود استرالیا را به عنوان گرانترین کشور برای تحصیل معرفی کرده است. استرالیا ششمین کشور پهناور دنیاست و از لحاظ هزینه های زندگی و تحصیل از بسیاری از کشورهای دنیا جلوتر است. بحران های اقتصادی یکی از دلایلی است که هزینه های تحصیل در کشورها را بالا می برد.

کشورها برای فرار از این مسئله هزینه ی دانشگاه ها را بالا می برند تا کمبود بودجه کشور جبران شود؛ از طرفی افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند ترجیح می دهند کشوری ارزانتر برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

1. استرالیا

کشور استرالیا که علاوه بر هزینه ­ی تحصیل، هزینه­ های زندگی در این کشور نیز بسیار بالاست. حدودا و به طور میانگین هزینه تحصیل در این کشور سالانه 43 هزار دلار است؛ بنابراین علاوه بر هزینه های تحصیل میبایست به فکر مخارج زندگی در این کشور نیز باشید. مخارج زندگی در کشور استرالیا سالانه حدودا 18 هزار دلار می باشد. با این حساب علاوه بر تحصیل باید دارای شغلی باشید که بتوانید از عهده مخارج زندگی در این کشور بر بیایید.

2. سنگاپور

سنگاپور دومین کشوری است که هزینه های تحصیل در آن بالاست. گفته میشود هزینه یکسال تحصیل و زندگی در این کشور چیزی حدود 40 هزار دلار میباشد. به طور کلی سنگاپور جزو کشورهای گران و پر هزینه دنیا می باشد. بنابراین اگر قصد سفر و مهاجرت به این کشور را دارید همه جوانب را بررسی کنید.

3. آمریکا

قطعا همه افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند با برترین دانشگاه های دنیا که مهمترین آنها در امریکا قرار دارند آشنا هستند. دانشگاه هایی مانند هاروارد، MIT، دانشگاه پنسیلوانیا و … . به طبع هزینه تحصیل در این کشور نیز بالا است. علاوه بر هزینه تحصیل، زندگی در آمریکا پر هزینه است. حتی اگر از طرف دانشگاه هم بورسیه و فاند دریافت کنید اما برای مخارج زندگی باید فکری بکنید. این در حالی است که می توانید با هزینه های بسیار پایین تر در کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه تحصیل کرده و از دانشگاه های این کشورها مدارک معتبری بگیرید.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

4. انگلیس

انگلیس هم مانند کشور آمریکا برترین دانشگاه های دنیا را در خود جای داده است. هر ساله افراد بسیاری خواهان ادامه تحصیل در دانشگاه هایی مانند آکسفورد و کمبریج می باشند. اما کشور انگلیس هم جزو کشورهای گران معرفی شده است و هزینه و مخارج زندگی در اینجا بالا می باشد. طبق آمار مخارج زندگی در انگلیس برای یک دانشجو در سال حدود 14 هزار دلار است. پس به فکر منبع درآمد بالایی باشید تا علاوه بر تحصیل بتوانید زندگی نسبتا راحتی داشته باشید.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

5. هنگ کنک

تحصیل در هنگ کنگ نیز هزینه بردار است. این کشور آسیایی از سوی دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل انتخاب می شود. هزینه تحصیل در این کشور تقریبا 14 هزار دلار و مخارج زندگی 18 هزاردلار تخمین زده شده است.

6. کانادا

در سالهای اخیر میزان تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا بسیار بالا رفته است. با اینکه کانادا 6 امین کشور دنیا از لحاظ هزینه های تحصیل است اما همچنان درخواست برای اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور بالاست. هزینه یکسال تحصیل در دانشگاه های کانادا به طور میانگین 16 هزار دلار میباشد!!

 

ارزانترین کشورها برای تحصیل

به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا کمی پایینتر از کشورهای آمریکایی می باشد. کشورهای اروپایی که در حوزه شینگن قرار دارند هزینه نسبتا کمی از دانشجو درخواست می کنند و یا در شرایطی خاص تقریبا رایگان هستند. بیایید با چند کشور اروپایی که هزینه تحصیل در آنها نسبتا معقول است آشنا شویم.

1. ایتالیا

ایتالیا کشوری واقع در قاره اروپا و عضو حوزه شینگن است و مقصد بسیاری از دانشجویان برای تحصیل می باشد. قدیمی ترین دانشگاه در اروپا در ایتالیا قرار دارد و تنوع رشته در دانشگاه های این کشور در همه مقاطع دانشگاهی بالا است. از دیگر مزایای دانشگاه های کشور ایتالیا امکان صحبت به زبان انگلیسی است. میانگین هزینه سالانه دانشگاه در ایتالیا فراتر از2000 یورو نیست و هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند رم حدود 900 تا 1600 یورو در ماه میباشد. دانشگاه های ایتالیا به دانشجوهای واجد شرایط بورسیه می دهند که در این صورت هزینه های تحصیل نیز کمتر میشود.اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید باید ویزای شینگن دریافت کنید.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

2. اسپانیا

اسپانیا از دیگر کشورهای عضو شینگن از مزایایی نظیر کیفیت بالای سیستم آموزش، آب و هوای مطبوع و ثبات اقتصادی بهره میبرد. چندین دانشگاه برتر جهان در این کشور قرار دارند و شما میتوانید از میان گزینه های موجود و با توجه به رشته خود از میان آنها انتخاب کنید. همچنین کشور اسپانیا شرایط یادگیری زبان اسپانیولی را برای علاقه مندان و دانشجویان فراهم کرده است. میانگین سالانه شهریه دانشگاه در اسپانیا بین 300 تا 3500 یورو و هزینه های زندگی 600 تا 1000 یورو میباشد.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

3. آلمان

آلمان با دارا بودن بهترین امکانات تحصیلی یکی از محبوبترین کشورها برای تحصیل در نظر گرفته می شود. این کشور که یکی از اعضای حوزه شینگن است اقتصادی مدرن را تجربه می کند و فرصت هایی استثنایی برای پژوهش و تحصیل برای دانشجویان فراهم کرده است. از میان 300 دانشگاه موجود در آلمان 10دانشگاه دارای رنکینگ جهانی هستند و بیش از 900 رشته تحصیلی را به دانشجویان عرضه می کنند.

می توان آلمان را یکی از ارزانترین کشورهای اروپا در نظر گرفت، به طوری که امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های این کشور فراهم است و هزینه زندگی به طور تقریبی میان 800 تا 1100 یورو است. با توجه به شرایط فوق العاده آلمان از نظر تحصیلی، میزان درخواست برای دانشگاه های این کشور تقریبا بالا است و پروسه ی بررسی مدارک و اعلام نتیجه به داوطلب کمی زمانبر است، اما در عوض اغلب دوره های کارشناسی و ارشد در این کشور تحت شرایطی رایگان می باشند.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

4. فرانسه

یکی دیگر از کشورهای ارزان در اروپا و حوزه شینگن فرانسه است. فرانسه کشوری زیبا، دارای فرهنگی غنی و مردمانی دوست داشتنی بوده و مقصد بسیاری از افراد برای بازدید، کار و یا تحصیل است. میانگین شهریه دانشگاه های فرانسه بین 170 تا 650 یورو در سال و هزینه زندگی حدودا 700 تا 950 یورو در ماه می باشد. مخارج در فرانسه در مقایسه با کشوری مانند آمریکا به میزان بسیار زیادی پایین است که می تواند انتخاب خوب و جایگزینی برای علاقه مندان باشد.

5. پرتغال

پرتغال با وجود وسعت کم دارای 5 دانشگاه مهم که در رنکینگ جهانی دارای جایگاه ویژه ای هستند می باشد. پرتغال به دلیل داشتن دانشگاه های با کیفیت و سیستم آموزشی غنی شهرت بالایی در زمینه تحقیقات و پرژه های علمی دارد. پرتغال هم عضو حوزه شینگن است و هزینه های تحصیل در پرتغال بین 500 تا 1500 یورو در سال و میانگین هزینه های زندگی بین 500 تا 750 یورو در هر ماه می باشد.

گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟

6. ترکیه

کشور ترکیه، کشوری آسیایی – اروپایی و مقصد بسیاری افراد از سرتاسر دنیا و البته ایرانیان است. نسبت به سایر کشورهای اروپایی و امریکایی هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه پایین است. اعتبار دانشگاه های ترکیه بسیار بالا است و هزینه تحصیل در سال به طور میانگین بین 200 تا 800 دلار می باشد. دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی و انگلیسی صحبت می کنند، پس اگر به زبان انگلیس مسلط هستید مشکلی نخواهید داشت.

و در نهایت این شما هستید که با توجه به علاقه، شرایط زندگی و میزان بودجه خود دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب می کنید.

در این مقاله به معرفی گرانترین و ارزانترین کشورها برای تحصیل پرداختیم، امیدواریم که با خواندن این مطلب راهنمای شما بوده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *