مدت اعتبار ویزای شینگن 2023 ّ، همانطور که می‌دانید، ویزا شنگن یا ویزا شینگن مدرکی است که از طرف کشورهای عضو پیمان شنگن صادر می‌شود و اجازه سفر به این کشورها در طول مدت اعتبار ویزا را به شما اعطا می‌کند.

اما یکی از مفاهیم بسیار مهم در رابطه با این ویزا که در تعیین زمان سفر اهمیت زیادی دارد و همچنین بسیاری از اوقات باعث سردرگمی و ایجاد مشکل برای گردشگران می‌شود، مدت اعتبار ویزای شینگن است. اگر شما نیز قصد دریافت ویزای شنگن را دارید یا به تازگی ویزای شنگن خود را گرفته‌اید، بهتر است در این مقاله با ما همراه باشید.

ویزای شینگن یکی از مشهورترین و پرمتقاضی‌ترین و البته بهترین ویزاهای سراسر دنیا محسوب می‌شود که به دارنده آن امکان سفر به ۲۶ کشور عضو این حوزه از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا را تا اتمام اعتبار ویزا خواهد داد و علیرغم سختی و پیچیدگی نسبی پروسه دریافت، محبوبیت آن هرساله در حال افزایش است.

مدت اعتبار ویزای شینگن 2022

قوانین جدید اعتبار ویزای شنگن در سال 2023 

مدت اعتبار ویزای شینگن 2023 ، بنابر اطلاعات ارائه ‌شده در وب‌سایت schengenvisainfo، از تاریخ دوم فوریه تمامی سفارت‌ها و کنسولگری‌های حوزه شینگن ملزم به اجرای قوانین جدید ویزا شینگن 2023 هستند که موجب افزایش هزینه ۳۳ درصدی درخواست ویزای شینگن می‌شود. همچنین به دلیل پیاده‌سازی کد بروز رسانی‌شده ویزای شینگن، چندین قانون درخواست ویزای شینگن دست‌خوش تغییر قرار گرفته که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • امکان امضا و ارسال الکترونیکی فرم درخواست ویزا

اتحادیه اروپا به کشورهای عضو این حوزه دستور داده تا به متقاضیان اجازه تکمیل و ارسال فرم درخواست را در صورت امکان بدهد. این بدین معنی است که متقاضیان درخواست ویزا اجازه امضای فرم درخواست خود را به صورت الکترونیکی خواهند داشت.

 • درخواست ۶ماه قبل از سفر

در حال حاضر این امکان برای متقاضیان ویزای شینگن فراهم شده تا به جای ۳ ماه قبل از زمان سفر از ۶ ماه قبل برای درخواست ویزای شینگن اقدام کنند. این در حالی است که دریانوردان و ملوانان امکان ارسال درخواست خود را از ۹ ماه قبل خواهند داشت.

 •  بیمه مسافرتی شینگن

با وجود تلاش‌های بسیار برای اختیاری کردن بیمه‌ی مسافرتی برای متقاضیان ویزای شنگن، این مورد همچنان اجباری باقی مانده است که در واقع، دلیل بر اهمیت بالای بیمه مسافرتی شینگن می باشد. همچنین مسافرانی که درخواست ویزای چند بار ورود (multiple-entry visa) را دارند، باید ثابت کنند که بیمه مسافرتی شینگن معتبر و کافی متناسب با سفر پیش‌روی خود را دارند.

به طور کلی مهمترین قوانین جدید شینگن به شرح زیر است: 

 • افزایش هزینه درخواست صدور ویزای شینگن
 • افزایش فرصت زمانی برای درخواست ویزای شینگن
 • درخواست ویزای شینگن به صورت آنلاین برای کشورهای عضو این حوزه
 • افزایش اعتبار ویزای مسافرین با سابقه سفرمناسب به این حوزه
 • انجام کلیه امور مربوط به گرفتن ویزای یک کشور عضو شینگن، در کشورهای ثالث

مزایای بیشتر برای مسافران دارای سابقه سفر 

آن دسته از متقاضیانی که مکررا برای اهداف کوتاه‌مدت نظیر کسب و کار، تجارت و یا سایر موارد به حوزه شینگن سفر می‌کنند، قطعا با جمع آوری سابقه سفر خوب در دریافت ویزاهای بعدی خود موفق تر خواهند بود.

این نوع از مسافران بنابر شرایط زیر و سوابق سفر خود امکان دریافت ویزای مولتی شینگن با حداکثر اعتبار ۵ ساله را خواهند داشت:

 • به صورت قانونی از ویزاهای قبلی خود استفاده کرده باشند.
 • دارای شرایط اقتصادی خوبی در کشور مبدا باشند.
 • قصد واقعی ترک حوزه شنگن را پیش از اتمام اعتبار ویزا داشته باشند.

مدت اعتبار ویزای شینگن 2022

مدت اعتبار ویزای شینگن چقدراست؟

معمولا برای محاسبه مدت اعتبار ویزای شینگن 2023 اشتباهی که صورت میگیرد این است که متقاضی نمیداند مدت اعتبار ویزای شینگن 2023 از چه زمانی شروع می شود و مورد دیگر آن است که فرد نمیداند چه مدت زمانی می تواند در این منطقه اقامت داشته باشد. این مدت برای افراد بین 3 تا 6 ماه متغیر است.

بنابر این متقاضیان بهتر است بدانند که اگر یک فرد اولین روز سپتامبر ویزای خود را دریافت کند می تواند تا اواخر فوریه سال بعد به کشورهای اتحادیه شینگن سفر کند یعنی 180 روز، اما تنها 90 روز می تواند در این منطقه اقامت داشته باشد چرا که تاریخ اعتبار ویزای شنگین فرد 180 روز است و در طی این مدت فرد می تواند به مدت 90 روز در این منطقه اقامت کند.

البته توجه داشته باشید اگر فردی سابقه اقامت در منطقه شینگن را نداشته باشد و کد درج شده بر روی ویزای شخص 1 باشد مدت اعتبار ویزای شینگن 2023 برای او 15 روز است و تنها طی این مدت می تواند در این منطقه حاضر باشد.

اگر به هر دلیل حتی یک روز نیز بیشتر از مدت اعتبار ویزای شینگن 2023 خود در این حوزه اقامت داشته باشید، از قانون تخطی کرده و به احتمال بسیار زیاد با جریمه مواجه خواهید شد. همچنین نام شما در لیست سیاه تمامی سفارت‌های عضو شینگن نیز ثبت می‌شود و برای دفعات بعدی درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

درآخر در نظر داشته باشید که هر چند در این بخش در رابطه با مدت اعتبار ویزای اروپا صحبت کردیم، اما این موضوع برای ویزای کشورهای دیگر نیز تا حد زیادی صدق می‌کند. به عنوان مثال قوانین مدت  اعتبار ویزای کانادا نیز به همین ترتیب است و شما در همان بازه ذکر شده در ویزا می‌توانید در کانادا اقامت کنید. تنها تفاوت میان ویزاها، مدت اعتبار ویزا است. به عنوان مثال اعتبار ویزای مولتی کانادا ۵ سال است و اگر شما موفق به اخذ ویزای کانادا شوید، می‌توانید برای ۵ سال به این کشور رفت و آمد داشته باشید.

6 دیدگاه برای ”مدت اعتبار ویزای شینگن 2023

 1. سلام. من سابقه ۱ شینگن یک ماهه رو دارم و یک ریجکت شینگن به تازگی از المان. اگر از سفارت دیگه اقدام کنم آیا شانسی دارم یا عملا دبگه نمیتونم ویزا بگیرم؟

  1. مولتی ویزا هست و شما باید برای هر کدام از انواع ویزا جداگانه اقدام کنید و خب شاید تاثیرگذار باشه اما خب مراحل خودشو داره

 2. سلام. من 5 بار ویزای شینگن گرفتم.
  این آخرین بار به مدت 35 روز برای ویزای شینگن سویس من موافقت شد.
  اما مدت استفاده از این 35 روز در برهه زمانی 50 روزه قرار داشت.
  من از اولین روز اعتبار وارد اروپاشدم.
  تا سر 35 روز برای پرواز و خروج اقدام کردم که بخاطر کرونا نگذاشتن برگردم ایران.
  بعد 14 روز دوباره رفتم فرودگاه اما مسول مهر خروج چیزی نگفت و مهر خروج را زد.
  با این تفاصیل که گفتم آیا برای سفرهای بعدی مشکل خواهم داشت؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  ممنونم

  1. مشکلی نداره فقط باید براتون نوت و کاور لتر گذاشته بشه و توضیح داده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *