حمل وسایل منزل به خارج از کشور همواره یکی از دغدغه‌های افرادی است که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند. اسباب کشی دارای مراحلی است؛ از این رو قصد داریم تا انواع مختلف و همچنین روش‌هایی از آن را مورد بررسی قرار دهیم. زمانی که برای مهاجرت تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی قصد داشته باشید لوازم منزل (اعم از یخچال، تلویزیون، فرش و …) را همراه خود ببرید، امکان حمل و همراه داشتن این وسایل را با خود به هواپیمایی که قرار است با آن سفر کنید را ندارید.

حمل اثاثیه منزل به خارج از کشور به دلیل مسیری که طی می کند و آسیب هایی که  ممکن است به بار وارد شود  باید کاملا با بسته بندی مناسب و استاندارد حمل با هواپیما انجام شود. اگر به هر دلیلی در حمل وسایل منزل به خارج از کشور، بسته بندی و نحوه ی جاگذاری در ماشین مناسب انجام نشود هیچ تضمینی برای سالم به مقصد رسیدن اثاث وجود ندارد و به احتمال زیاد بعد از رسیدن به مقصد باید هزینه های گزافی برای خرید وسایل جدید پرداخت نمایید.

حمل وسایل منزل به خارج از کشور

خدمات ارسال بار به خارج از کشور و حمل وسایل منزل به خارج از کشور در حالت کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • کارگو (cargo): خدمات بسته بندی و ارسال بار (شامل کالاها و اجناس) به خارج از کشور برای بازرگانان و تجار است.
 • فریت بار (freight): خدمات بسته بندی و ارسال بار به خارج از کشور برای افرادی است که قصد ارسال وسایل و اثاثیه منزل خود به کشورهای دیگر را دارند.

فریت(freight)

یکی از معضلات سفرهای هوایی محدودیت وزنی چمدان های مسافرین می باشد، همچنین پرداخت اضافه بار در پای کانتر پرواز به علت گرانی آن به هیچ وجه به صرفه نیست. از آنجا که ارسال این مقدار بار بصورت اضافه بار مسافری، بسیار سنگین و هزینه بر است، مسافران و مهاجران باید راه دیگری را جایگزین نمایند و بهترین راه برای ارسال وسایل شخصی خود، ارسال بار بصورت فریت میباشد.

در بحث حمل وسایل منزل به خارج از کشور بهتر است خدمات فریت را از همان شرکت هواپیمایی  بخواهید که اقدام به رزرو بلیط هواپیما کرده اید. پس از تماس و هماهنگی های به عمل آمده با شرکت هواپیمایی جهت فریت بار، شرکت مربوطه کارگران و ماشین هایی جهت بردن وسایل و لوازم شما به ترمینال بار فرودگاه ارسال می کنند. بهتر است که از خدمات شرکت های هواپیمایی معتبر در این زمینه استفاده کنید، مثلا در کشورهای خارجی شرکت هایی مانند Lufthansa و یا KLM  در این زمینه بهترین خدمات را ارائه می دهند.

فریت

مراحل فریت بار از ایران و حمل وسایل منزل به خارج از کشور

۱-فرستادن لوازم منزل به خارج از کشور به چه روش هایی صورت میگیرد؟

هوایی:

مهمترین دلیل استفاده از حمل هوایی، سرعت آن است. زمان بندی ارسال کالا در این نوع حمل بسیار آسان تر از سایر روش هاست. مثلا در مورد حمل دریایی، رسیدن کالا به مقصد، با توجه به منطقه مورد نظر شما می تواند بین چند هفته تا چند ماه به طول انجامد. البته با هر راحتی، هزینه ای هم همراه است. حمل اثاثیه منزل به خارج از کشور به صورت هوایی اغلب برای بارها و اثاثیه سبک با حجم کمتر توصیه میشود.

حمل بار به صورت هوایی این مزیت را دارد که کالا با سرعت بالاتر اما هزینه بیشتر نسبت به زمینی و دریایی ارسال می شود.

اگر که قصد دارید وسائل را به صورت شخصی به خارج از کشور منتقل کنید مطلع باشید که این کار با استفاده از هواپیماهای مسافربری و به صورت معمولی حمل بار صورت می‌گیرد. حمل اثاث به صورت هوایی از محبوب‌ترین و به صرفه‌ترین روش‌ها برای انتقال بار به خارج از کشور می‌باشد.

دریایی:

در روش دریایی برای حمل وسایل منزل به خارج از کشور بیشتر مورد استفاده ی تجار و اعضای شرکت‌های بازرگانی می باشد. حمل اثاثیه منزل به خارج از کشور از راه دریایی و برای حمل اثاثیه از تمام بندرهای جنوب کشور مانند بندر عباس، بندر بوشهر، بندر خرمشهر، بندر امام خمینی، بندر چابهار و غیره صورت میپذیرد. با این شرایط با توجه به وجود امکانات و دسترسی های بیشتر در زمینه سرویس کانتینر و عملیات تخلیه آنها و بارگیری در بندر عباس و بندر بوشهر، بیشتر محموله های کانتینری از این دو بندر حمل اثاثیه منزل به خارج از کشور صورت میپذیرد. ترجیح و صلاح در این است که برای ارسال لوازم خانه به خارج از کشور از هریک از این بندرگاه ها از شرکت های حمل و باربری معتبر استفاده کنید.

زمینی:

حمل و نقل زمینی اثاثیه به کشورهای اروپایی و حمل وسایل منزل به خارج از کشور از مرزهای شمال غربی کشور مانند بازرگان صورت می گیرد. حمل اثاثیه منزل به خارج از کشور به صورت زمینی اغلب در ایران با دو نوع کانتینر با سایزهای ۲۰ فوت و ۴۰ فوت صورت می گیرد که حجم کانتینرهای ۲۰ فوت حدود ۳۰ متر مکعب و حجم کانتینرهای ۴۰ فوت حدود ۶۰ متر مکعب میباشد.

freight

۲-تهیه لیست بسته بندی پیش از ارسال بار

تمامی بارها پیش از ارسال از ایران بایستی شماره گذاری و لیست شده باشد. لیست بسته بندی وسایل از جمله مواردی می باشد که در صورت عدم دقت در این امر موجب خسارت و هزینه اضافه میگردد. تمامی لوازم بسته بندی شده باید دارای شماره گذاری دقیق بوده و در لیست ارائه شده به گمرک کاملا مشخص باشند.

پس از تهیه لیست لوازم و بسته بندی ، می بایست این لیست به زبان کشور مقصد ترجمه شده و به گمرک ارائه گردد. در تهیه لیست اقلام می بایست به این مورد توجه نمایید که لیست اقلام داخل یک کارتن باید شامل موارد دقیق داخل کارتن نیز باشد.

فریت بار از ایران

۳-انجام امور سمپاشی و صدور گواهینامه های معتبر بین المللی برای کارگو کانادا

بر اساس قانون های وضع شده تمامی کالاها به خصوص بسته بندی های ساخته شده ازانوع چوب های خام، پالت ها و سایر کالاهای چوبی بایستی در مبداء و با رعایت شرایط خاص توسط گاز و یا قرص های به خصوص و در درجه حرارت و مدت زمان معین سمپاشی شوند و گواهی سمپاشی آن (FUMIGATION CERTIFICATE) توسط شرکت های دفع آفات نباتی معتبر و مجاز برای کارگو کانادا صادر شود.
این سم پاشی هیچ گونه آسیب و یا حتی تغییری در بار ایجاد نکرده و صرفا جهت اخد مجوز فریت و همچنین رعایت قوانین بین المللی حمل بار است. عدم انجام امر سمپاشی و نداشتن گواهینامه های معتبر بین المللی در اروپا منجر به جریمه های سنگین می گردد.

4-تشریفات گمرکی

در صورت حمل بار با کشتی پس از انتقال آن به گمرک غربی تهران، محموله توسط سگ مواد یاب چک و کانتینر برای حمل بار با کشتی پلمپ خواهد شد. در صورت حمل با هواپیما بار در فرودگاه جهت اسکن و بازرسی با حضور فرستنده یا مالک صورت خواهد گرفت. کلیه اثاثیه منزل از طریق دستگاه های اسکن x-ray مورد بررسی قرار خواهند گرفت که از وجود هرگونه کالا و یا موارد ممنوعه در بار مطلع خواهد شد.

5-تحویل بار به هواپیمایی یا کشتیرانی

در حمل وسایل منزل به خارج از کشور و حمل بار با هواپیما پس از صدور بارنامه معتبر هوایی، بار به هواپیمای مربوطه تحویل داده می‌شود. در فریت بار با کشتی بعد از اینکه کانتینر به گمرک یکی از بندرهای جنوبی وارد شد، به سازمان کشتیرانی برای بارگیری با کشتی تحویل داده میشود. حتما هنگام تحویل کالا و لوازم در مقصد نسبت به موضوع کنترل بسته بندی کالا و یا حتی محتویات داخلی بسته ها پیش از ارسال بار هوایی خارجی دقت کنید.

حمل اثاثیه منزل

6-صدور بارنامه و بیمه نامه بین المللی

بیمه نامه معتبر با توجه به ارزش بار تعیین می‌گردد؛ یعنی از فرستنده پرسیده می شود که ارزش ریالی بار چقدر است. سپس با توجه به قیمتی که شما اعلام می کنید، به ازای هر یک میلیون تومان، هزار تومان هزینه بیمه در نظر گرفته شده و با توجه به لیست بسته بندی، بیمه نامه صادر و دقیقا ترجمه میشود. همچنین در فرودگاه، پس از انجام بازرسی های گمرک و تایید بار توسط گمرک بارنامه، با توجه به نوع بار و مشخصات آن صادر میگردد.

7-هزینه فریت بار 

باید توجه داشت که هزینه ها با توجه به نوع بار، نوع حمل (هوایی-دریایی) ، ارزش کالای شما و سایر متغیرها متفاوت میباشد. قیمت فریت بار یا قیمت حمل بار هوایی خارجی و برآورد هزینه ارسال هوایی بار یا همان قیمت فریت بار نیازمند اطلاعات کافی در خصوص بار شماست.

نوع بار، وزن بار و امکان ارسال با خطوط هوایی متفاوت باعث شده تا برآورد هزینه حمل بار با هواپیما نیازمند اطلاعاتی از این دست باشد. همانطور که ارسال کالا درون شهری به صورت پستی هم وزن می‌شود و سپس هزینه مورد نظر برای آن در نظر گرفته می‌شود، هزینه حمل وسایل منزل به خارج از کشور هم به صورت وزنی صورت می‌گیرد.

تنها وزن کالا معیار نمی‌باشد و وزن حجمی کالا نیز معیاری برای تعیین هزینه است. در اکثر موارد نرخهای هواپیمایی ها بر اساس وزنهای زیر ۴۵ کیلو گرم ، ۴۵ تا ۱۰۰ کیلو گرم ، ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلو گرم ، ۲۵۰ تا ۵۰۰ کیلو گرم و… متفاوت است و با افزایش وزن محموله نرخ ” واحد ” کرایه حمل در خدمات فریت بار کاهش پیدا میکند. نکته ی قابل ذکر این است که عموما در فریت بار ارسال بار زیر ۴۵ کیلوگرم به صرفه نیست.

8-زمان تقریبی رسیدن بار 

مدت زمان حمل وسایل منزل به خارج از کشور به صورت هوایی بستگی زیادی به ایرلاین و نوع ناوگان هوایی که داخلی یا خارجی باشد، دارد و معمولا بطور میانگین بین ۵ الی ۷ روز طول می کشد.

9-وسایل و موارد مجاز و غیر مجاز جهت ارسال

فرستادن وسایلی مثل وسایل منزل اگر دسته دوم باشد ، خشکبار (خشکباری که قابلیت سبز شدن نداشته باشند، بصورت بذر یا جوانه نباشند) صنایع دستی، ظرف، کتاب، مبلمان، فرش،لباس، سبزیهای خشک شده از موارد مجاز هستند.

طبق قوانین IATA که اکثر شرکت های هواپیمایی معتبر دنیا عضو این سازمان بین المللی می باشند بعضی از وسایل موجب ایجاد خسارت بالقوه و یا بالفعل به وسایل پروازی و یا فرودگاهی ، خدمه هواپیماها و فرودگاه ها و یا مسافرین می شود به علت این خطرات این گونه وسایل خارج از قوانین محلی و حکومتی در سرتاسر جهان جهت فریت بار و حمل هوایی ممنوع می باشد.

هرنوع باتری،اسپری، لوازم آرایشی و بهداشتی،مواد غذایی فاسد شدنی و بذرها و دانه ها و خشکباری که قابلیت سبز شدن دارند،مواد غذایی و محصولاتی که منشا دامی داشته باشند،هر نوعی ازمایعات اعم از الکلی یا غیر الکلی مثل سرکه، آبلیمو،… ،یخچال بخاطر گازی که در خود دارد و ممکن است در طول پرواز تکان و جابه جایی داشته باشد که بسیار خطرناک است و به همین علت از موارد ممنوعه میباشد،انواع دارو ها؛ شامل انواع قرصها، شربتها، پمادها، … یا دخانیات همه و همه از موارد غیرمجاز ارسال هستند.

 بیمه نامه بین المللی

-چند نکته در زمینه انجام امور کارگو

به محموله ها و کالاهایی که تاجران بین المللی از کشور های دیگر خریداری می کنند و به صورت هوایی آن را جابجا می کنند، کارگو گفته می شود.
بر اساس برخی از قوانین برای انجام خدمات کارگو  برخی موارد نظیر حمل مایعات، برخی داروها و یا حیوانات زنده محدودیت هایی وجود دارد. حتما در فرایند آماده سازی بار برای ارسال از بسته بندی مناسب شرکت خدمات کارگو اطمینان حاصل کنید

 • مشخصات کالاهای مورد نظر خود (مانند وزن و ابعاد) را به دقت بررسی و یا محاسبه کنید
 • دقت داشته باشید که هزینه مربوط به خدمات کارگو نیز مانند فریت بار، بر حسب کیلوگرم محاسبه می شود
 • درخواست ارسال بار و محموله مورد نظرتان را به شرکت ارائه دهنده خدمات کارگو بدهید
 • هزینه های کارگو را بپردازید و مراحل اداری لازم و در نهایت دریافت فاکتور را انجام دهید
 • پس از انجام مراحل اداری و پرداختی اجناس و کالاها را به شرکت مورد نظر نحویل دهید
 • پس از انجام مراحل بالا می توانید با رسیدن پرواز های کارگو به مقصد امور مربوط به تحویل بار را پیگیری نمایید.

ghasrangasht call banner

3 دیدگاه برای ”حمل وسایل منزل به خارج از کشور

 1. با درود خدمت شما

  سوأل من در مورد ذیل میباشد:
  آیا شما وسایل شخصی را هم از یونان به ایران حمل میکنید؟

  با سپاس
  زنده دل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *