Categories: وبلاگ

جشن کریسمس و سال نو میلادی

جشن کریسمس و سال نو میلادی

کریسمس روزی است که به جهت گرامی داشت زادروز عیسی مسیح جشن گرفته می شود. کلیسای کاتولیک روم و پیروان پروتستان 25 دسامبر را روز کریسمس می دانند و آن را جشن می گیرند. ایام کریسمس حدودا 10روز است و معمولا تا 6 ژانویه ادامه دارد. جشن کریسمس و سال نو از مهمترین مراسمی است که در کشورهای مسیحی و اروپایی برپا می شود و از ارزش بسیاری نزد مردم برخوردار است.

گاهی این اشتباه برای افراد پیش می آید و جشن کریسمس و آغاز سال نو میلادی را یکی می دانند که اشتباه است. همانطور که اشاره شد 25 دسامبر روز کریسمس است و تا 12 روز ادامه دارد. درکشورهایی که دین اغلب مردم مسیحیت است این روزبسیار با شکوه برگزار می شود و اکثرا در کلیساهای بزرگ شهر به طرز با شکوهی جشن گرفته می شود. عده ای هم در منزل و با خانواده خود این روز را جشن میگیرند.

قدمت جشن کریسمس به زمان های بسیار دور و امپراتوری رومیان باز می گردد. در گذشته برای جشن کریسمس عنوان­های متفاوتی درنظر می گرفتند مانند جشن میلاد طبیعت و پایان سردی و از این دست. شب روز کریسمس یعنی غروب 24 دسامبر مراسم آغاز می شود که از اصلی ترین آنها به صدا درآمدن ناقوس کلیساها به طور همزمان می باشد. در این شب خانواده ها در کنار هم جمع می شوند و شام شب عید را در کنار هم صرف می کنند.

نماد کریسمس و سال نو میلادی

از رسومات و وسایلی که پای ثابت مراسم کریسمس و جشن سال نو میلادی است درخت کاج است. تزئین و برپایی درخت کریسمس بخش جدانشدنی از مراسم کریسمس و سال نو می باشد که هر فرد و خانواده طبق سلیقه خود آن  را می آراید؛ اما معمولا اشیاء ثابتی برای تزئین درخت وجود دارد. مانند گوی های رنگی، چراغ های ریز چشمک زن، هدایای کوچک که بر درخت نصب می شوند، خرس های کوچک عروسکی و … . درخت کاج همیشه سبز است و نماد زندگی و جاودانگی می باشد. رنگ های قرمز، سفید و سبز رنگ هایی هستند که در تزئینات این ایام به کاربرده می شوند.

یکی دیگر و از مهمترین نمادهای کریسمس بابانوئل است، پدر مهربانی که برای بچه ها هدیه می آورد. در ابتدا اسقف های کلیساها با بر تن کردن لباس مخصوص بابانوئل این وظیفه را برعهده داشتند اما به مرور افراد مختلف و داوطلب علاقه خود را به بابانوئل نشان دادند.

سال نو میلادی

در آمریکا و بیشتر کشورهای اروپایی جشن سال نو میلادی در اول ژانویه برگزار می شود و این تاریخ آغاز سال جدید میلادی است. در برخی از کشورها که ادیان متعددی در آنها یافت می شود مراسم سال نو در زمان های مختلفی برگزار می شود.

اما در کشورهایی که جمعیت مسیحی آن غالب است سال نو در ایام کریسمس برگزار می شود. از زیبایی های آغاز سال نو، مراسم آتش بازی و تجمع افراد در میدان های بزرگ شهر است که فرصتی مناسب برای همبستگی میان مردم است. تعطیلات سال نو در کشورهای مختلف متفاوت است معمولا از 25 دسامبر تا روز بعد از آغاز سال نو تعیین می شود.

کریسمس در نقاط مختلف دنیا

در کشورهای مختلف برگزاری مراسم سال نو به گونه ای متفاوت انجام می شود. مثلا در ایتالیا به جای بابانوئل یک جادوگر مهربان وجود دارد که برای بچه ها به جای هدیه کارنامه ی اعمال یک ساله شان را می دهد! به این صورت که اگر هدیه یک جوراب رنگارنگ پر از شکلات باشد نشانه این است رفتار او در یکسال گذشته خوب بوده اما اگر جورابی پر از زغال باشد (زغال ها از شکر آب شده درست شده اند) نشان از این دارد که رفتار کودک در یک سال گذشته خوب و مناسب نبوده است.

در برخی کشورها فروشگاه ها به مناسبت پایان سال اجناس خود را با تخفیف بیشتری عرضه می کنند. در امریکا مرسوم است که مردم در شب کریسمس بوقلمون کباب شده می خورند.

در روسیه، هفتم ژانویه را روز کریسمس می دانند و به چراغانی منزل و درخت کریسمس و دادن هدیه می پردازند. شهرهایی مانند توکیو، پاریس، آمستردام و سیدنی از قدیمی ترین شهرهایی هستند که کریسمس را جشن می گرفتند و هر سال هم بر رونق این جشن در این شهرها اضافه می شود.

آلمانی ها کریسمس را در کنار خانواده و با خوردن غذاهای دریایی مانند غاز و اردک سپری می کنند. در هم بابانوئل به سراغ بچه ها رفته و در جوراب آویزان شده آنها هدیه می گذارد. تزئین درخت کریسمس، صرف غذا در کنار خانواده و خوردن شیرینی پای از سنت های مردم در کشور انگلیس است.

حال که درباره کریسمس و سال نو میلادی صحبت کردیم بد نیست با اخذ و تور اروپا، خود را به مراسم سال نو میلادی رسانده و این مراسم را از نزدیک ببینید.

This post was last modified on 2021/12/14 4:24 ب.ظ

shiva samadi

Recent Posts

همه چیز درباره پیکاپ ویزا انگلیس

شاید شما یکی از متقاضیان ویزای انگلیس هستید که با هدف کسب و کار و…

3 هفته ago

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025احتمالا در قرعه کشی بزرگ لاتاری…

2 ماه ago

قوانین طلاق در کانادا

آیا طلاق در کانادا مشکلی برای شهروندی فرد ایجاد می‌کند؟ کسانی که با مهاجرت کرده‌اند،…

2 ماه ago

مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا 2025

راهنمای بررسی برندگان گرین کارت آمریکا 2025 مراحل بعد از برنده شدن لاتاری آمریکا 2025…

2 ماه ago

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ - اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به…

3 ماه ago

ویزا کارت

نحوه دریافت ویزا کارتویزا کارت یک شرکت چند ملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی…

3 ماه ago