تاثیر ویروس کرونا بر دریافت ویزا – متاسفانه با گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان و تحت تاثیر قرار دادن تمامی شرایط، اخذ ویزای شینگن و ویزای کانادا در چنین وضعیتی در شرایط استثنا قرار نگرفته است.

در ادامه این مقاله به بررسی تاثیرات ویروس کرونا بر دریافت ویزا و لغو وقت سفارت خانه ها می پردازیم. پیشنهاد می شود در صورت تمایل مقاله کدام کشورها با شیوع کرونا اجازه ورود مسافران ایرانی را نمی‌دهند  را نیز مطالعه فرمایید.

ویروس کرونا و لغو وقت سفارت ها

تاثیر ویروس کرونا بر دریافت ویزا – زمانی که فردی تصمیم می گیرد به کشور دیگری سفر کند در پروسه دریافت ویزا، اولین قدم، دریافت وقت سفارت است. در حال حاضر با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا، اغلب سفارت خانه ها به صورت موقت تا اطلاع ثانوی بسته می باشند.

توصیه می شود قبل از مراجعه به سفارت خانه ها حتما از لغو نشدن وقت سفارت خود و یا باز بودن آن سفارت خانه اطمینان حاصل فرمایید.

*بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی که اعلام کرده است از اواسط اردیبهشت ماه وظعیت به طور کامل به حالت عادی در خواهد آمد بنابراین این خبر باعث حجم بالای درخواست ها و پر شدن وقت سفارت ها شده است. چنانچه جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارند هفته دوم بهار را به مسافرت بروند توصیه می شود که هر چه زودتر برای دریافت وقت سفارت اقدام نمایند.

تاثیر ویروس کرونا بر ویزای کانادا

همانطور که اطلاع دارید کشور کانادا در ایران هیچ سفارت خانه ایی ندارد و به همین دلیل جهت دریافت ویزای کانادا و باید به کشور واسط مراجعه کرد. اصطلاحا به این پروسه جهت دریافت ویزا، پیکاپ ویزا گفته می شود.

کشور کانادا در حال حاضر جهت صدور ویزا هیچ کارگزاری فعالی در ایران ندارد از طرفی هم با توجه به شیوع ویروس کرونا شرایط برای سفر به کشور همسایه، دریافت وقت سفارت کانادا و انجام انگشت نگاری ویزای کانادا وجود ندارد. بنابراین تنها راه حل صبر کردن تا زمان برگشت شرایط به حالت عادی است.

به افرادی که پیش از به وجود آمدن چنین شرایطی جهت اخذ ویزای کانادا ثبت نام کرده بودند، باید گفته شود که جای نگرانی نمی باشد چراکه مهلت انجام انگشتن گاری  از ۳۰ روز به ۹۰ روز افزایش یافته است.

تاثیر ویروس کرونا بر ویزای شینگن

تاثیر ویروس کرونا بر دریافت ویزا – همانطور که بیان شد شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی بسیاری از سفارت خانه ها شده است و بسیاری از سفارت ها در ایران از دادن ویزا به ایرانیان خود داری می نمایند، همچنین در حال حاضر  در کشور ایرن و بسیاری از کشور های جهان شرایط خاصی به وجود آمده که امکان سفر را مگر در موارد ضروری، بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن کرده است.

اکثر پرواز ها به اروپا و سایر کشور ها کنسل شده است و بسیاری از ویزا های داده شده به مسافران نیز لغو شده است.  در نتیجه اخذ ویزا شینگن با مشکلات متعددی رو به رو شده است. توصیه می شود اگر قصد سفر به کشور های اتحادیه اروپا را دارید تا اطلاع ثانویه سفر را عقب بیاندازید تا به مشکل بر نخورید مگر در شرایط خاص و ضروری.

با این حال هستند افراد و مسافرانی که ویزای خود را پیش از تمامی این اتفاقات دریافت کرده اند و حال با این وجود نمی توانند سفر کنند و سوالاتی از قبیل، آیا امکان تمدید ویزای شینگن وجود دارد؟ بهترین راه برای تمدید ویزای شینگن چیست؟ و در کل تمدید ویزای شینگن به دلیل ویروس کرونا برایشان پیش آمده است.

در پاسخ به تمامی این سوالات باید گفت که بله، امکان تمدید ویزای شینگن در چنین شرایطی و حتی تمدید ویزای شینگن در زمان اقامت در اروپا نیز  وجود خواهد داشت. در این شرایط باید درخواست ویزای شینگن خود را تا پیش از حداکثر یک هفته قبل از انقضای ویزای خود، مجدد به سفارت مربوطه ارائه داد و پروسه تمدید ویزای شینگن را طی کرد.

شایان ذکر است، در حال حاضر کنسولگری بسیاری از کشورها مانند ایتالیا و آلمان و هلند و … درخواست متقاضیان را نمی پذیرند و فقط شرکت های واسطه مانند VFS یا CKGS همچنان فعالیت دارند. بنابراین توصیه می شود جهت تمدید ویزای شینگن خود تا زمانی گه شرایط به حالت عادی بازگردد صبر کنید و از مراجعه به سفارت های محدوه شینگن و دریافت وقت سفارت خودداری فرمایید.

شایان ذکر است کشور ایتالیا، ویزای افرادی را که هم اکنون در ایتالیا هستند به مدت دو ماه تمدید کرده است. این بدان معنی است که در صورتی که فرد حتی 60 روز پس از انقضای ویزای خود در ایتالیا بماند به مشکلی برنخواهد خورد.

در این میان شاید خالی از لطف نباشد، که به خبر ویروس کرونا باعث تعلیق توافقنامه شینگن نشد نیز اشاره شود تا در صورت تمایل آن را مطالعه کنید و بیشتر در جریان تاثیر ویروس کرونا بر ویزای شینگن قرار بگیرید.

coronavirus 3

آیا شهروندان ایرانی می‌توانند ویزای شینگن بگیرند؟

ایران در حال حاضر به دلیل شرایط حاد کرونا در داخل کشورمان، جزو لیست مبدا امن اروپا قرار نداشته و در نتیجه شهروندان ایرانی قادر به دریافت ویزای شینگن برای سفرهای غیرضروری نیستند. این موضوع تا زمانی که ممنوعیت سفر اتحادیه اروپا برای ایرانیان پابرجا باشد، ادامه خواهد داشت. فقط در شرایط خاص است که درخواست اتباع کشورمان برای دریافت ویزای شینگن بررسی می‌شود. این شرایط برای کشورهای مختلف حوزه شینگن دارای تفاوت است.

پاسخ به سوالات متداول در خصوص سفارت ها و دریافت ویزا در زمان کرونا

 1.  آیا امکان سفر به کشوری که ویزای آن را قبلا دریافت کرده‌اید وجود دارد؟
  بسیاری از کشور ها در این دوران بحرانی تنها اجازه ورود به کسانی را می دهند که شهروند آن کشور باشند و یا اقامت دائم آن کشور را دارا باشند. بنابراین می بایست قبل از تهیه بلیط و تصمیم به سفر از مراجع معتبری از این موضوع آگاهی کامل را کسب فرمایید.
 2. اگر بدون رعایت قوانین منع سفر در شرایط کرونا، فردی سفر کند، چه پیامدی دارد؟
  اگر فردی به قوانین و مقرارت کشوری که میخواهد سفر کند، توجه ایی نداشته باشد، فرد مستلزم 14 روز قرنطینه اجباری با هزینه خود است. علاوه بر این برخی از کشورها جریمه سنگینی را نیز برای فرد قائل می شود. این جریمه ممکن است نقدی و یا ایجاد مشکل در دریافت ویزا برای دفعات بعد باشد. به این منظور که ممکن است تراول هیستوری او دچار مشکل شود که به مراتب این جریمه بسیار بدتر از جریمه نقدی است.
 3. محدودیت سفر به یک کشور در دوران کرونا به معنی ریجکت درخواست‌ویزا است؟
  در جواب این پاسخ باید گفته شود خیر. با توجه به شرایطی که پیش آمده است بسیاری از کشورها قوانین سرسختانه تری نسبت به قبل را وضع کرده اند به همین دلیل بسیاری از پرونده های درخواست ویزا به تعویق افتاده تا بتوان پس از مدیریت شرایط کرونا به آن ها رسیدگی کنند. در نتیجه اگر پرونده درخواست ویزای شما به تعویق افتاده و طولانی مدت شده است آن را پای ریجکت شدن ویزای خود نگذارید.
 4. آیا امکان کنسل وقت سفارت یا تغییر زمان وقت سفارت به دلیل شیوع کرونا وجود دارد؟
  اکثر سفارت های کشور های مختلف این امکان را برای متقاضیان فراهم می کنند که وقت سفارت خود را کنسل کنند. بدین منظور می بایست از طریق سایت سفارت اقدام کنند.
 5.  امکان تمدید ویزا در شرایط کرونا وجود دارد؟
  از طریق سایت سفارت یا سایت کارگزاری ویزا می توان مطلع شد. شایان ذکر است در حال حاضر امکان تمدید اعتبار ویزای اکثر کشورها همچون تمدید ویزای شینگن وجود ندارد.
 6. زمان بازگشایی مجدد سفارت‌ها و یا دفاتر VAC، چه تاریخی است؟
  از آنجایی که وضعیت گسترش ویروس کرونا نا مشخص است، هنوز تاریخ قطعی بازگشایی مجدد سفارت‌ها یا دفاتر ارائه دهنده خدمات ویزا مشخص نیست.

ghasrangasht call banner

6 دیدگاه برای ”تاثیر ویروس کرونا بر دریافت ویزا

 1. سلام خسته نباشید
  من ویزای اقامتی امریکا رو پارسال دریافت کردم ولی به دلیل کرونا همه پرواز ها کنسل شدو نتونستم برم
  الان نمیدونم شرایطم چی میشه واقعا؟؟
  چون ایمیل هم که میزنم جواب نمیدن

 2. سلام وقت بخیر من ویزای توریستی از سفارت ایتالیا داشتم که به خاطر کرونا باطل شد چی میشه سفارت ایتالیا اگر تا سال جاری میلادی باز نشه ما باید دوباره پروسه ویزارو انجام بدیم امکان تمدید نداره مثل شرایط ی که اسپانیا گذاشته بود واسه تمدید امکان داره ایتالیا هم بذاره شرایط وراخت گرفتن ویزاامیدی هست واسه ما

  1. سلام وقت بخیر

   هنوز اعلامیه در ایم خصوص صادر نشده که آیا دوباره باید پروسه ویزا رو انجام بدید یا خیر . ئر صورت خیر در سایت و شبکه های اجتماعی اعلام میکنیم.

 3. سلام،وقت بخیر
  ببخشید یه سوال
  من برای پیوست به همسر در انگلیس،همه ی مدارکم قبول شد و ایمیل دادن که همه چی اوکیه
  ولی به خاطر شرایط کرونا نشد پاسپورتمو ببرم مهر ویزا بزنن
  به نظرتون ممکنه ردمون کنن؟ یا اینکه وقتی اوکی کردن،دیگه رأیشون تغییر نمی کنه

  1. سلام وقت بخیر
   اگر براتون ایمیل آماده و تایید شده اید مشکلی نیست.
   پرونده شماه بررسی شده و رای دادد شده.
   موفق باسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *