باز شدن مرز کانادا برای برخی متقاضیان و دارندگان ویزا کاناداکشور کانادا مرزهای خود را پس از گسترش ویروس کرونا و همه گیری آن در سراسر جهان به روی اغلب مسافران خارجی بست و محدودیتهای شدیدی برای ورود مسافران به این کشور برقرار کرد.

پس از چندین بار تمدید محدودیتهای مسافرتی توسط دولت فدرال کانادا، اکنون که منحنی تعداد مبتلایان به ویروس کرونا روند نزولی پیدا کرده و اکثر بخشهای اقتصادی به تدریج در حال بازگشایی هستند، برای اغلب افرادی که به نحوی با مقوله مهاجرت در ارتباط هستند و یا قصد سفر به کانادا را دارند پرسشی پیش میآید که محدودیتهای مسافرتی کانادا چه زمانی برداشته خواهد شد.

دولت کانادا نیز طی اطلاعیه ای به صورت اولیه از باز شدن مرز های کانادا صحبت می کند.

اما این امر صرفا برای برخی از ویزا های کانادا می باشد. البته خبر دقیق و نهایی این موضوع تا هفته آینده توسط دولت کانادا اعلام می شود. گفته شده اطلاعات نهایی بر روی وب سایت دولت کانادا به طور مستقیم ارائه می شود.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هفته گذشته اعلام کرد که این کشور در نظر دارد حتی اگر دیدار از کانادا به دلایل غیر ضروری باشد، تسهیلاتی را برای به هم پیوستن خانوادهها ایجاد کند، اما وی تاکید کرد که هنوز هیچ تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

باز شدن مرز کانادا برای برخی متقاضیان و دارندگان ویزا کانادا

آقای ترودو همچنین این نکته را یادآور شد که برخی از نخست وزیران استانی و مردم کانادا نگران رفع محدودیتهای مسافرتی هستند، بخصوص این نگرانی درباره تعداد بسیار زیاد افراد مبتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا وجود دارد که با باز شدن مرز کانادا با آمریکا ممکن است موج گستردهای از این افراد وارد کانادا بشوند.همچنین تا پایان محدودیت‌های کرونا، هرکسی که از مرز کانادا عبور کند باید ۱۴ روز در قرنطینه اجباری به سر برند. 

اصلاحات در محدویت‌های سفر به کانادا

بر این اساس، اجازه ورود به کانادا، برای سه گروه دیگر صادر شد؛ مشروط به اینکه واجد شرایط لازم باشند.

 • بستگان یکی از شهروندان یا دارندگان اقامت دائمی کانادا، از جمله همسر، فرزند، نوه‌، خواهر، برادر، مادربزرگ و پدربزرگ فرد
 • سفر در شرایط اضطراری و دلایل بشر دوستانه همچون بیماری‌های کشنده، آسیب جدی و یا مرگ یکی از دوستان در کانادا با امکان آزادی محدود در قرنطینه
 • دانشجویان بین المللی پذیرفته شده در موسسات دارنده برنامه آمادگی کووید – ۱۹ کانادا

✔ روند درخواست و اطلاعات مربوط به واجدان شرایط سفر به کانادا و نیز پروتکل سفر و ورود به کانادا برای دو مورد اول (بستگان درجه ۲ و شرایط اضطراری)، متعاقبا در ۸ اکتبر ۲۰۲۰ در وب سایت آژانس بهداشت کانادا اعلام خواهد شد.

✔ تا زمانی که واجد شرایط نبوده و کلیه مجوزهای لازم برای ورود به کانادا را طبق قوانین جدید کسب نکرده‌ باشید، نباید برای سفر به کانادا برنامه‌ریزی کرده و اقدام به خرید بلیط اقدام نمایید.

بستگان شهروندان یا دارندگان اقامت دائمی کانادا

باز شدن مرز کانادا برای برخی متقاضیان و دارندگان ویزا کانادا – دولت کانادا اعلام کرده که اهمیت بودن در کنار عزیزان نزدیک را در مواقع بحرانی شدید درک می‌کند. به همین دلیل تغییراتی را در قوانین مهاجرتی به وجود آورده تا ضمن حفظ یکپارچگی اقدامات مرزی برای محافظت از سلامت شهروندان کانادایی، به شما کمک کند تا برای ملاقات با بستگان خود در کانادا اقدام نمایید. بر این اساس، شما می‌توانید به یکی از بستگان خود در کانادا ملحق شوید، اگر:

 • همسر یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید. (به شرطی که حداقل یک سال با یکدیگر زندگی کرده باشید.)
 • فرزند بالغ و یا نوه یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید.
 • خواهر و برادر یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید. (از جمله خواهر و برادر ناتنی)
 • پدربزرگ یا مادربزرگ یکی از شهروندان و یا دارندگان اقامت دائم کانادا باشید.

این افراد به شرطی واجد شرایط سفر به کانادا خواهند بود که:

 • ۱۵ روز یا بیشتر در کانادا اقامت داشته باشند.
 • مدارک لازم از جمله فرم تکمیل و امضا شده اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRCC) را برای اثبات نسبت خانوادگی خود با دعوت کننده ارائه دهند.
 • شرایط و مجوز ورود به کانادا (ویزای کانادا) را داشته باشند.
 • مجوز کتبی اداره مهاجرت کانادا، برای سفر به این کشور به عنوان بستگان شهروندان و یا دارندگان اقامت کانادا را دریافت نمایند.

اگرچه مجوز کتبی ورود به کانادا باید قبل از سفر و از طریق یکی از دفاتر خدمات ویزای کانادا دریافت شود، اما با این حال تصمیم نهایی در مورد اینکه چه کسی می‌تواند وارد خاک کانادا شود توسط افسر مرزی و در یکی از مبادی ورودی کشور کانادا اتخاذ خواهد شد.

باز شدن مرز کانادا برای برخی متقاضیان و دارندگان ویزا کانادا

شرایط سفر به کانادا برای دانشجویان بین المللی

موسسات آموزشی که برنامه آمادگی COVID-19 آن‌ها توسط یکی از فرمانداری‌های ایالتی کانادا تایید شده باشد، به زودی اجازه دعوت از دانش آموزان یا دانشجویان بین المللی خود را خواهند داشت. در برنامه آمادگی COVID-19، موسسات DLI (Designated Learning Institution) باید شرایط و اطلاعات کلی و برنامه سفر به کانادا را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار دهند.

همچنین این موسسات باید در تعیین مکان قرنطینه و نیز تهیه مایحتاج مورد نیاز فرد در زمان قرنطینه اجباری مثل غذا و دارو، همکاری لازم را با دارندگان ویزای تحصیلی کانادا داشته باشند. لیست موسسات آموزشی منتخبی که برنامه آمادگی COVID-19 آن‌ها مورد تایید و در حال اجرا می‌باشد، به زودی در وب سایت IRCC قرار می گیرد و به طور منظم به روز رسانی خواهد شد.

 • صرف نظر از اینکه مجوز تحصیل (study permit) شما تأیید شده باشد یا خیر، تا زمانی که کلیه شرایط سفر را نداشته و کلیه مجوزهای لازم را دریافت نکرده باشید، نباید برای سفر به کانادا برنامه ریزی کنید.
 • سفر به کانادا برای دانشجویانی که DLI آن‌ها در لیست موسسات دارای برنامه آمادگی COVID-19 قرار دارد، غیر اختیاری (ضروری) تلقی می‌شود، مگر اینکه شواهدی دال بر اختیاری یا غیر ضروری بودن سفر آن‌ها با اهدافی همچون سفر توریستی به کانادا وجود داشته باشد.

ویزای  کانادا برای خانواده متقاضیان و دارندگان ویزای تحصیلی کانادا

همچنین طبق قوانین اصلاح شده محدودیت سفر به کانادا، یکی از اعضای خانواده همچون همسر، فرزند، یکی از والدین و یا سرپرست دارنده ویزای تحصیلی کانادا، با اخذ ویزای همراه کانادا، می‌تواند دانشجو یا دانش آموز خود را در طول سفر به کانادا همراهی نماید.

برای این منظور باید ثابت کنید که هدف از سفر شما اختیاری نبوده و به دلایلی مانند، کمک به سکونت دانشجو یا دانش آموز و یا حمایت و مراقبت از او برای زندگی در کانادا، قصد سفر به این کشور را دارید.

 • همچون سایرین، دانشجویان بین المللی و اعضای خانواده آن‌ها نیز مشمول کلیه اقدامات بهداشت عمومی، از جمله دوره قرنطینه اجباری ۱۴ روزه پس از ورود به کانادا خواهند بود.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *