برخی از کشورها به دلیل وسعت بسیاری که دارند در دو قاره واقع شده اند، تصور کشوری همزمان در دو قاره بسیار شگفت انگیز خواهد بود. در کشورهایی که در دو قاره قرار دارند یا به اصطلاح فراقاره ای هستند، تفاوت بخش های مختلف کاملا مشهود است. برای مثال کشور ترکیه را در نظر بگیرید که در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد، قسمت شرقی استانبول در بخش آسیا قرار دارد و قسمت غربی آن در بخش اروپایی واقع شده است. درهر دو قسمت استانبول شاهد تفاوت هایی از لحاظ بافت تاریخی و آثار باستانی هستیم که به خوبی نمایانگر اختلاف فرهنگ در هر دو بخش آسیایی و اروپایی است.

علاوه بر ترکیه کشورهای وسیع دیگری هم وجود دارند که بخشی از آنها در قاره ای دیگر قرار دارد. دراین نوشته به توضیح و معرفی تعدادی از این کشورها می پردازیم.

کشورهایی که در دو قاره قرار دارند

مصر

یکی از باستانی ترین و قدیمی ترین کشورهای دنیا مصر است، مصر جزو کشورهایی که در دو قاره قرار دارند است. اهرام ثلاثه و بسیاری از آثار باستانی موجود در این کشور مربوط به 2000 سال قبل است. کشور مصر را متعلق به قاره آفریقا می دانیم چرا که بخش اعظم آن در این قاره قرار دارد، در واقع در شمال آفریقا!

اما بخش کوچکی از آن که شبه جزیره سینا است در منطقه غربی آسیا قرار گرفته است، کانال سوئز در غرب صحرای سینای و در شمال شرق مصر واقع شده است. به دلیل موقعیت فوق العاده این کانال آبراه سوئز مسیری مهم برای مبادلات تجاری و کشتی رانی میان اروپا و آسیا است.

مصر سرزمین باستانی

روسیه

بزرگترین کشور دنیا یعنی روسیه، نیز در لیست کشورهایی که در دو قاره قرار دارند میباشد و در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. سه چهارم از کشور روسیه در قاره آسیا و یک چهارم آن در اروپا واقع شده است، اما نکته جالب و عجیب این است که فقط یک چهارم از مردم روسیه در بخش آسیایی زندگی می کنند و بیشتر مردم روسیه در قسمت اروپایی آن ساکن هستند.

مهمترین شهر کشور روسیه که همزمان در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است شهر اورنبورگ است. این شهر، مرکز تجاری مهمی در کشور است و کارخانه های مهم صنعتی در این شهر قرار دارند.

اگر علاقه مند سفر به روسیه هستید پیشنهاد میکنیم تورهای روسیه قصران گشت را مشاهده کنید.

سرزمین سرما

قزاقستان

قزاقستان وسیع ترین کشور واقع در خشکی است! همسایگان این کشور ازبکستان، روسیه، ترکمنستان و قرقیزستان است. کشور قزاقستان در آسیای مرکزی و اروپا واقع شده است و یکی دیگر از کشورهای فراقاره ای به شمار می رود. قزاقستان با وجود وسعت بسیار زیاد آن اما در زمینه گردشگری و آثار باستانی تقریبا فقیر است. به طور کلی قزاقستان کشوری بسیار آرام و منزوی است.

قزاقستان

آذربایجان

کشور آذربایجان سابق بر این بخشی از شوروی بود و بعدها به عنوان کشوری مستقل اعلام حضور کرد. بخش شمالی جمهوری آذربایجان در اروپا قرار دارد. پایتخت این کشور یعنی شهر باکو در ساحل غربی دریای خزر واقع شده است و به لحاظ شهرسازی تفاوت های بسیاری با سایر شهرهای آذربایجان دارد. در بازدید از شهر باکو گویی به یکی از شهرهای مطرح اروپایی سفر کرده اید.

آذربایجان شهر رویاها

ترکیه

وقتی حرف از کشورهای فراقاره ای به میان می آید قطعا اولین کشوری که نامش به ذهنتان خطور میکند ترکیه است. این کشور که در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و از شهر استانبول و تنگه بسفر از آسیا جدا شده و وارد قاره اروپا می شود. موقعیت استرتژیک ترکیه و واقع شدن آن در دو قاره باعث شده این کشوردارای مهمی در منطقه داشته باشد و به مکانی مناسب برای انجام تبادلات تجاری و کشتی رانی بدل شود.پس ترکیه نیز جزو کشورهایی که در دو قاره قرار دارند میباشد.

تفاوت و سبک زندگی و حتی معماری در بخش آسیایی و اروپایی ترکیه بسیار مشهود است. بخش اروپایی استانبول دارای جمعیت بسیاری است و مراکز خرید و هیاهوی زندگی در آن بیشتر است. اگر با تور ترکیه به این کشور سفر کردید فراموش نکنید سری به شهرهای ساحلی این کشور به خصوص در فصل تابستان بزنید.

شما می توانید برای اطلاع از تورهای ترکیه از این لینک اقدام کنید.

ترکیه

فرانسه

قطعا فرانسه را کشوری اروپایی می دانید. کشوری مستقل که در اروپای غربی و منطقه شنگن واقع است و برای سفر به آن باید ویزای شینگن دریافت نمایید.

جالب است که بدانید قسمت هایی از کشور فرانسه در آمریکای جنوبی، اقیانوس هند و کارائیب واقع شده است. فرانسه وسیع ترین کشور در اروپای غربی است به طوری که این کشور به 22 ناحیه تقسیم شده است. فرانسه و پایتخت آن پاریس یکی از مناطق اروپایی است که هر ساله گردشگران بسیاری برای بازدید و سفر به آن اقدام به دریافت ویزای فرانسه می کنند.پس فرانسه را نیز می توان در لیست کشورهایی که در دو قاره قرار دارند آورد.

با خرید تور فرانسه می توانید از سفری آسوده و بی دغدغه به فرانسه لذت ببرید.

فرانسه

 

گرجستان

یکی دیگر از همسایگان ایران که مقصد گردشگران بسیاری نیز هست کشور گرجستان است. بعد از لغو روادید گرجستان، این کشور مقصد ایرانیان بسیاری به جهت مهاجرت و یا گردشگری شده است. این کشور که در دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است دارای مناظر باستانی و تاریخی بسیاری است. کلیساهای قدیمی، قلعه های تاریخی، طبیعت جذاب همگی جاذبه هایی است که در سفر به گرجستان منتظر شما هستند. پایتخت گرجستان یعنی شهر تفلیس ترکیبی از معماری مدرن و قدیمی است که در سفر به گرجستان نباید بازدید از آن را از دست دهید.

گرجستان

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *