تاخیر در پرواز یکی از موارد غیر قابل پیشگیری است و تقریبا در هر پرواز و مسیری به هر میزانی ممکن است اتفاق افتد.

. تاخیر در پرواز معمولا در زمان خرید بلیط هواپیما مشخص نمی شود. اغلب مسافران از این مسئله ناراحت و در زمان های طولانی کلافه می شوند. اما دلایل تاخیر در پرواز چیست؟

دلایل تاخیر در پرواز چیست؟

برخی از دلایل تاخیر در پرواز تحت کنترل مستقیم شرکت است، مانند مسائل فنی، عملکرد خدمه و …

اما برخی دیگر مواردی غیرقابل پیش بینی هستند. مانند وضعیت آب و هوا، کنترل ترافیک هوایی، امنیت، شرایط فرودگاه و …

آمارها نشان میدهد که اغلب پروازها حداقل تا 15 دقیقه تاخیر را دارند، اغلب مسافران عنوان می کنند که در زمان دریافت بلیط هواپیما از این مسئله اگاه نیستند.

flight delay

شایع ترین دلایل تاخیر در پرواز

 1. محدودیت های ترافیک هوایی (ATC).

از دهه 80، ترافیک مسافری هوایی از نیم میلیارد به بیش از سه میلیارد مسافر در سال افزایش یافته است.

این یعنی تعداد زیادی هواپیما در آسمان هستند که در حال حمل تعداد زیادی مسافر در هر نقطه از مسیرهای هوایی هستند، بیشترین ترافیک هوایی در نقاط مشخصی مانند لندن، پاریس و نیویورک متمرکز شده است.

پروازهای طولانی‌تر نیز با محدودیت‌ها و مقررات بیشتری همراه هستند، زیرا خطوط هوایی اغلب به دلیل شرایط آب و هوا مسیرهای خود را در آخرین لحظه تغییر می دهند.

مورد دوم به دلیل تلاش های خطوط هوایی برای مقرون به صرفه کردن و بهینه سازی بهره وری سوخت است که می تواند یکی از  دلایل تاخیر در پرواز  باشد.

زیرساخت هم موضوع دیگری است که ممکن است از دلایل تاخیر در پرواز باشد:

به عنوان مثال، برخی مناطق جهان مانند اروپا یا ایالات متحده از پوشش راداری مشابه برخوردار نیستند.

این امر باعث می شود قوانین ترافیک هوایی برای اطمینان از ایمنی پرواز، زمان بیشتری میان پرواز و فرود مطالبه کند.

 1. شرایط آب و هوایی نامطلوب

فرودگاه های مختلف استانداردهای متفاوتی در مورد تأخیرهای ناشی از شرایط آب و هوایی نامساعد دارند که معمولاً توسط نهادهای نظارتی ملی مانند سازمان هوانوردی در ایالات متحده تعیین می شود.

شرایط نامساعد آب و هوایی اغلب به عنوان یکی از دلایل تاخیر در پرواز ذکر می شود، با این حال آنطور که اکثر مردم فکر می کنند همیشه هم دلیل اصلی تاخیر نیست.

 حتی اگر آب و هوا مطلوب باشد ممکن است پرواز به موقع انجام نشود! وقتی از شرایط نامساعد جوی که بر عملکرد یک پرواز تأثیر می گذارد صحبت می کنیم، بیشتر در مورد شرایط آب و هوایی نامطلوب و شدید جوی می گوییم.مانند گردبادها، کولاک ها، طوفان ها و غیره  که از دلایل تاخیر در پرواز  و معمولاً تنها حدود 6٪ از تمام تاخیرهای پرواز را تشکیل می دهند.

 اما در عمل حتی اگر شرکت های هواپیمایی اغلب آب و هوای بد را دلیل تأخیر ذکر می کنند، اما اغلب این دلیل واقعی نیست و می تواند به دلایل دیگری باشد. اما تنها تصور اکثر مردم از دلیل تاخیر هواپیما نامساعد بودن شرایط جوی است.

 1. تصادف با پرنده!

گاهی اوقات، پرواز ممکن است در نتیجه برخورد یک هواپیما با یک حیوان معلق در هوا (معمولا یک پرنده) به تاخیر بیفتد! ممکن است عجیب به نظر برسد اما همینطور است.

در صنعت هوانوردی، به این رویداد “ضربه پرنده” – bird strikes می گویند.

برخلاف آنچه که انتظار دارید، این اتفاق نادری نیست: به طور متوسط ​​سالانه حدود 13000 برخورد پرنده با هواپیما تنها در ایالات متحده وجود دارد.

ممکن است در این حادثه اتفاق به شدت ناگواری نیفتد اما به هر حال باعث تاخیر در پرواز می شود.

4.اثر ضربه ای – Knock-on effect یا تاخیر در پرواز شما به دلیل تاخیر هواپیمایی دیگر

زمانیکه پرواز قبلی به دلایلی با تاخیر مواجه می شود روی پروازهای بعدی تاثیر می گذارد. از آنجایی که خطوط هوایی در حال بهینه سازی استفاده از ناوگان خود هستند، غیرمعمول نیست که پرواز شما به تاخیر بیفتد زیرا هواپیمایی که قرار است پرواز شما را انجام دهد در مسیر قبلی خود تاخیر داشته است.

دلایل تاخیر در پرواز

 1. اعتصاب کارکنان

درست مانند بسیاری از صنایع، کارکنان خطوط هوایی می توانند تصمیم به اعتصاب بگیرند و همین ممکن است از دلایل تاخیر در پرواز باشد. تأثیر این اعتصاب‌ها می‌تواند بسیار کم یا زیاد باشد، همانطور که می‌تواند به طور کامل یک کسب‌ وکار را فلج کند و هزینه‌های هنگفتی را برای شرکت هواپیمایی ایجاد کند.

به عنوان مثال، در سپتامبر 2019، خلبانان بریتیش ایرویز تصمیم به اعتصاب 48 ساعته گرفتند که سفر صدها هزار مسافر را تحت تأثیر قرار داد و باعث نارضایتی بسیاری از مسافران از این خط هوایی شد. در واقع میتوان گفت پویایی و رشد هر صنعت به نیروی کار آن وابسته است.

 1. مسافرگیری

در موارد خاص، شرکت هواپیمایی ممکن است از دلایل تاخیر در پرواز باشد و پرواز را به تعویق بیاندازد تا همگی مسافران را سوار کند اما معمولا این اتفاق نمی افتد مگردر مواردی بسیار خاص و نادر.

 1. بارگیری

خطوط هوایی تجاری تنها مسافران و چمدان های آنها را حمل نمی کنند بلکه کارگو  بین 5 تا 10 درصد از کل درآمد آنها را تشکیل می دهد.

یکی از رایج ترین نمونه ها، خدمات پستی ایالات متحده است که فضای بار – کارگو را را برای 15000 از 25000  مسافران تجاری اجاره می کند. از این رو، گاهی اوقات ممکن است یک پرواز به دلیل دیر رسیدن بار به تاخیر بیفتد.

 1. در انتظار خدمه

به طور معمول، اگر پروازی  تعداد خدمه لازم را نداشته باشد، نمی تواند پرواز کند. یک پرواز باید به ازای هر 50 صندلی یک خدمه داشته باشد. در واقع مسافران نمی توانند وارد هواپیما شوند و پرواز انجام نمیشود مگر تعداد خدمه لازم موجود باشد. در نتیجه یکی از عوامل تاخیر در  پرواز، تاخیر خدمه است.

 1. آماده سازی هواپیما

یکی از مهمترین عوامل در پرواز آماده سازی هواپیما است. مواردی مانند:

 • تمیز کردن سرویس های بهداشتی و هواپیما
 • سوخت گیری
 • پانسیون

می بایست پیش از پرواز انجام شود اما به ندرت اتفاق می افتد اما گاهی ممکن است یک پرواز به دلیل آماده نشدن تاخیر داشته باشد.

دلایل تاخیر در پرواز

 1. رفع یک مشکل مکانیکی

هواپیماها دائما در معرض تعمیر و نگهداری و چکاپ هستند. تاخیر در پرواز به دلیل یک مشکل فنی نیز میتواند دلایل تاخیر در پرواز باشد.

تعمیرات معمولا کم است و تاخیر چندانی را به دنبال ندارد.

برخی از رایج ترین مشکلاتی که قبل از برخاستن از زمین رخ می دهد به موارد زیر مربوط می شود:

 • مشکلات پارکینگ هواپیما
 • مشکل در سیستم تخلیه آب در فصل زمستان
 • آلودگی سیستم تهویه مطبوع
 • مشکلات پره های فن موتور
 • آلودگی سوخت

پیشنهاد ما به شما این است 1 ساعت پیش از پرواز درفرودگاه حضور داشته باشید تا در صورت هر گونه تاخیر در پرواز دچار مشکل نشوید.

 

ghasrangasht call banner

1 دیدگاه برای ”دلایل تاخیر در پرواز

 1. سلام
  برای پرواز خارجی به ویژه امارت به هیچ وجه از شرکت فلای دبی flydubai بلیط نگیرید
  تاخیر های فوق العاده زیاد دارن اصلا نماینده ای را برای اعلام تاخیر در فرودگاه امام ندارن و براشون هیچ اهمیتی نداره اتلاف وقت ۴ ساعته تاخیر چون خسارتی نمیدن
  پس اصلا از این شرکت بلیط نگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *