پاسپورت سلامت» یا «گذرنامه ایمنی» بدون این مدرک نمی توانید سفر کنید.

پاسپورت سلامت راهی مطمئن برای سفر بعد از کروناویروس کرونا بیش از آن که یک ویروس همه گیر باشد، دروازه ای به روی تمدنی جدید است. چه بخواهیم چه نخواهیم، وارد عرصه جدیدی از زندگی شده ایم و هر قدم که بر می داریم متفاوت از قدم های پیشا کرونایی مان است. یکی از همین قدم برداشتن ها و آغاز حرکت، برنامه های سفرمان با هواپیما است.برای راحت تر سفر کردن در زمان کرونا و کنار آمدن با حضور این ویروس، اخیرا، هواپیمایی ها اقدام به صدور پاسپورت سلامت برای مسافران کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک ، مشخص نیست که مرزها  هوایی چه زمانی باز می شوند اما به نظر می رسد که کشورهای یونان، ترکیه ، اسرائیل و برخی دیگر برای تعطیلات تابستانه آماده می شوند. محل های تفریحی اسپانیا و ایتالیا در جستجوی روش هایی هستند که سواحل خود را امن و قابل دسترس کنند، البته فعلا برای شهروندان خودشان .

کارشناس منبع اطلاعاتی مستقل اروپایی در زمینه مسائل ویزای شینگن اواسط ماه آوریل بیان داشت که اول باید به دکتر برودید و بعد برای ویزا اقدام کنید. بدون تست کرونا ویروس هیچ جا اجازه ورود نخواهید داشت.

کمیسیون اروپا در این خصوص نظری نداد اما سازمان های توریستی از آن حمایت کردند. به طور مثال یونان قصد دارد پاسپورت سلامت برای خارجی ها تهیه کند.

پاسپورت سلامت راهی مطمئن برای سفر بعد از کرونا

پاسپورت سلامت چیست؟

یکی از راه های اعتماد ملل و دولت ها برای ورود مسافران از کشورهای دیگر به مرزهای خودشان، گواهی سلامتی است که ثابت کند مسافر مبتلا به ویروس کوید ۱۹ نیست. پاسپورت سلامت، پاسپورتی دیجیتال است که بر اساس آزمایش های مشخص، معلوم می کند که مسافر مبتلا به ویروس کرونا هست یا خیر.

این که مسافران به غیر از پاسپورت های معمول خود از اضافه شدن پاسپورت سلامت هم استقبال کرده اند یک طرف، از طرف دیگر این کار باعث شده تا صنایع هواپیمایی و ایرلاین های جهان را یک قدم به بازگشایی مجدد خطوط بین المللی و روابط هوایی میان کشورها نزدیک می کند. هر روز که از آغاز طرح پاسپورت سلامت می گذرد، کشورهای بیش تری به صف کشورهای خواهان پاسپورت سلامت می پیوندند تا شاید روزنه امیدی برای آغاز فعالیت ها و سفرهای هوایی شود.

کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و انگلستان در حال برنامه ریزی های گسترده برای هر چه ممکن تر کردن صدور پاسپورت سلامت هستند و بسیاری از شهرها و کشورهای توریست پذیر مانند ساردینیا، ایسکیا، بالئاری و کاپری نیز از نقاطی هستند که پاسپورت دیجیتالی سلامت که جواب کوید ۱۹ مسافر را منفی نشان دهد را می پذیرند.

گردشگران بین المللی و تجاری که از ۷۵ روز پیش به دلیل ممنوعیت سفر و قرنطینه های پی در پی در یک سر در گمی بی پایان به سر می بردند، در حال حاضر کافی است تا با دادن تست و گرفتن پاسپورت دیجیتال سلامت، سفر خود را به مقصد موردنظرشان دوباره آغاز کنند.

برخی کارشناسان بر این عقیده اند که پاسپورت سلامت و قرنطینه قبل از سفر ممکن است برای آنکه توریست ممکن است در فرودگاه، تاکسی یا محل استراحت به کروناویروس مبتلا شود.برخی شرکت های هواپیمایی پروازهای داخلی را با حفظ نکات ایمنی به راه انداخته اند. اما تنها ۷۰ درصد هواپیما باید پر شود و مسافران باید ماسک بپوشند و هیچ گونه نوشیدنی و غذا در هواپیما سرو نمی شود.

در اسپانیا قصد دارند فاصله اجتماعی را در ساحل با کمک موانع مختلف ایجاد کنند. البته این شرایط را فعلا برای شهروندان خود مهیا می کنند. در مصر هتل ها تا ۲۵ درصد می توانند مسافر بگیرند. گواهی نداشتن کووید ۱۹ برای کارکنان لازم و ضروریست.

در ترکیه مهمانان دیگر نمی توانند انتظار داشته باشند که سرویس خدمات کامل هتل ها معروف به UALL به شکل قدیمی اش مهیا شود.

البته باز با این روند، می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور، پاسپورت سلامت بتواند، نقطه امنی برای سفرهای هوایی برای تمام سنین و اقشار فراهم کند.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *