Categories: وبلاگ

چرا کانادا مهاجر پذیر است و دلایل مهاجرت به کانادا

چرا کانادا مهاجر پذیر است

در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۴۰ هزار نفر به‌قصد مهاجرت به کانادا برای ویزای کانادا اقدام کرده و به این کشور سفرکرده‌اند. درحالی‌که شهروندان هندوستان بیشتر مهاجرین به کانادا در سال ۲۰۱۹ را به ثبت رساندند، آمار مهاجرت کانادا نشان‌دهنده رتبه دهم ایرانیان در این میان است. در میان تعداد ۳۴۰.۰۰۰ اقامت دائم جدید به ثبت رسیده برای کانادا در سال ۲۰۱۹ شهروندان هند اکثریت مطلق را در اختیار داشتند. اتباع هندوستان با گرفتن ۸۰۶۸۵ مورد اقامت دائم از کانادا در ۱۱ ماه منتهی به دسامبر ۲۰۱۹ یک‌چهارم کل اقامت‌های دائم صادر شده را از آن خود کرده‌اند.

دلایل مهاجرت به کانادا از هند شامل زندگی پاک ، همراه با بیابان های طبیعت بی نظیر و فرصت های ورزشی زمستانی است. برای برخی از مهاجران ماهر به کانادا که از هند به آنجا می آیند ، دیدار مجدد با خانواده دلیل مهمی است و برای برخی دیگر ،علت بازگشت به مکانی است که آنها در آن به عنوان دانش آموز یا یک توریست، خاطرات خوبی را ساخته اند. برخی دیگر برای شروع یک تجارت جدید یا سرمایه گذاری در بسیاری از فرصت های این کشور ، از هند به کانادا حرکت می کنند.

ابتدای سال جاری میلادی حدود 70000 مهاجر وارد کانادا شدند حال‌آنکه در سه ماه نخست 2019 تنها 66000 به کانادا مهاجرت کرده‌اند. مطالعه‌ای که اخیراً Statistics Canada انجام داده حکایت از افزایش 76000 نفری جمعیت کانادا در سه‌ماهه نخست 2020 دارد؛ 82 درصد این رشد ناشی از مهاجرت کانادا بوده است. جمعیت کانادا در حال حاضر اندکی نزدیک به 38 میلیون نفر است. از سال 2015 تاکنون، این اولین رشد جمعیت محدود طی یک‌فصل از سال است که کانادا به‌خاطر همه‌گیری کرونا پشت سر گذاشته است. دولت کانادا اعلام کرده در سه سال آینده بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مهاجر می‌پذیرد. این رقم سالانه ۵۰ هزار نفر بیش از برنامه قبلی است.

در ادامه به بررسی برترین عوامل و دلایل مهاجرت به کانادا می‌پردازیم.

Usnews به‌عنوان یکی از معتبرترین منابع جهت دسترسی به آمارهای مختلف، کانادا را بهترین کشور برای مهاجران معرفی کرده است. بنا بر ارزش‌گذاری‌های این منبع، کانادا دومین کشور برتر جهان است و همین عامل یکی از دلایل مهاجرت به کانادا است.

شاخص کیفیت زندگی

یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه ویژه داشت کیفیت زندگی در کانادا است. بدیهی است که تفاوت‌های عمده‌ای میان کیفیت زندگی در شهرهای مختلف کانادا دیده می‌شود اما کانادا با امتیاز کلی 160.6 از نظر کیفی در کیفیت “بسیار بالا” قرار دارد. کشور کانادا با شرایط خوب اقتصادی و نزدیکی به آمریکا همواره مقصد بسیاری از افراد برای مهاجرت بوده که خود یکی از دلایل مهاجرت به کانادا می باشد. همه‌ساله تعداد زیادی از اشخاص به دنبال مهاجرت و زندگی در کانادا هستند.

سطح اول سیستم آموزشی کانادا

بحث تحصیل نیز یکی از  مهمترین دلایل مهاجرت به کانادا است. مهاجرت تحصیلی به کانادا و کسب ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف امکان‌پذیر است، افراد از مقطع مدرسه تا مدارج بالای دانشگاهی می‌توانند در کشور کانادا تحصیل کنند. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در سطح جهانی شناخته شده هستند و رتبه‌های بالایی در رنکینگ جهانی دارند و به همین علت یکی از انگیزه های مهاجرت کانادا می باشد.  یکی از مهم‌ترین عواملی که تحصیل در کانادا را ارزشمند می‌سازد، کیفیت آموزش در کانادا در مقایسه با برترین دانشگاه‌های جهان است. در جدول زیر جایگاه علمی برترین دانشگاه‌های کانادا در سطح جهان نشان‌داده‌شده است. معمولاً تحصیل در رشته‌های هنر و علوم‌انسانی از رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی مقداری کم‌هزینه‌تر می‌باشد.

همچنین هزینه رشته‌های مدیریتی و کسب‌وکار کمی ارزان‌تر از میانگین شهریه‌های تحصیلی در کانادا می‌باشد و مبلغی حدود 26،395 دلار کانادا است. هزینه‌های تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس معمولاً ارزان‌تر از مقطع لیسانس می‌باشد و این مبلغ بستگی به مقطع و رشته تحصیلی که انتخاب می‌نمایید، متفاوت است. به طور میانگین، هزینه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در کانادا حدود 16،497 دلار کانادا می‌باشد.

زمانی که اقدام به مهاجرت کانادا می کنید و به‌عنوان یک مهاجر تازه‌وارد پا به کشور کانادا می‌گذارید، می‌توانید با استفاده از کمک و همراهی دولت این کشور فرزندان خود را در مدارس دولتی و رایگان محدوده زندگی خود ثبت‌نام کنید و ازآنجایی‌که آغوش کشور کانادا نسبت به مهاجران باز است، این خدمات تنها به این حوزه منتهی نشده و دولت کانادا برای مهاجران شرایطی را فراهم می‌کند تا یک حساب بانکی بازکرده و با دریافت یک شماره مالیاتی به آنها برای پیداکردن اقامتگاه و محل زندگی مناسب کمک می‌کند.

فرصت‌های کاری عالی

نرخ بیکاری کشور کانادا از سال ۱۹۷۰ تاکنون آن‌چنان کاهش پیدا کرده که از لحاظ آماری جزء برترین‌های دنیا است. این کشور دارای جمعیت سالمند درحال‌رشد است و در کنار آن بسیاری از شهروندان کانادایی در حال رسیدن به سن بازنشستگی هستند و به همین خاطر بازار کار را ترک می‌کنند. از همین رو بازار کار فوق‌العاده‌ای برای جوانان و مهاجران متخصص فراهم شده و این موضوع خود به‌تنهایی عامل بسیار تأثیرگذاری برای مهاجرت کانادا تلقی می‌شود.

طبق تحقیقات اداره کار کانادا، مشاغلی همانند مدیر توسعه کسب‌وکار، مهندس برق، مهندس کامپیوتر و توسعه‌دهنده، و مدیر پروژه‌های مهندسی در میان ۱۵ شغل اصلی موردنیاز بازار کانادا در سال ۲۰۲۰ به شمار می‌روند. دولت کانادا باتوجه‌به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قصد دارد تا با توسعه بخش‌های زیربنایی مانند صنعت نفت، ساختمان‌سازی، پزشکی و پرستاری، صنعت معدن و کشاورزی به تعداد مشاغل بیفزاید که ایرانیان بخش بزرگی از جامعه مهندسین و مشاغل مهندسی را در کانادا تشکیل می‌دهند.

یکی از سیاست‌های جذب نیروی کار در کانادا، انتخاب افراد توانمند بر اساس امتیازبندی یا PBS است که دو مرحله دارد؛ بنابراین افرادی که تمایل به مهاجرت کاری دارند باید امتیازات لازم را کسب کنند تا بتوانند اقدام نمایند. شرایط کاری در کانادا در هریک از ایالت‌های این کشور متفاوت است. بنابراین سهولت در تعداد کار و به دست آوردن شغلی با امکانات بالا و کسب ویزای کاری کانادا ، می تواند یکی از دلایل مهاجرت به کانادا باشد.

امنیت بسیار بالا در کانادا

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا به‌حساب می‌آید. بر اساس گزارش “شاخص صلح جهانی” سال ۲۰۱۸ که سطح خشونت و ایمنی را در ۱۶۳ کشور مورد بررسی قرار داده است، کانادا ششمین کشور امن دنیاست. کانادا در شاخص ذکر شده، در کنار دانمارک و جمهوری چک قرار دارد.

طبق آمار سازمان جهانی  GPI، کشور کانادا با کسب امتیاز ۱٫۳۸۱ و قرارگیری در رتبه ششم سازمان GPI یکی از امن‌ترین مکان‌ها برای زندگی در دنیا است. نرخ جرم بسیار پایین، دولت سیاستمدار، صلح‌جو بودن، و نبود نیاز به استفاده از عملیات نظامی و جنگی، همگی از جمله عواملی هستند که مهاجرت کانادا را برای مهاجران بسیار دلپذیر ساخته است و مهمترین دلیل از دلایل مهاجرت به کانادا همین امنیت بالاست.

همچنین از لحاظ سلامت و ایمنی کارگران تمامی کسب‌وکارها در کشور می‌بایست سلامت و ایمنی کارگران را در حین کار تضمین کنند. این تعهدات از طریق قانون کار کانادا اجرا می‌شوند که از حقوق کارگران و کارمندان محافظت می‌کند. کانادا به طور مداوم در نظرسنجی‌ها و شاخص‌های مختلف، در میان ۱۰ کشور برتر جهان قرار می‌گیرد. این کشور برای کنترل سلاح و رویکرد صلح‌آمیز خود نسبت به دیپلماسی خارجی شهرت دارد. به‌طورکلی، میزان جرائم در کانادا پایین است و نسبت به زمان اوج خود در دهه ۱۹۸۰ نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته است.

ثبات اقتصادی

کانادا، دهمین کشور برتر اقتصادی دنیا است و همین جایگاه اقتصادی از عوامل مهاجرت کانادا می باشد. طبق اعلام بانک جهانی، کانادا با داشتن تولید ناخالص داخلی معادل یک تریلیون و ۷۰۹.۳۲۷ میلیارد دلار، دهمین اقتصاد بزرگ جهان بوده است. در سال ۲۰۱۵ کشور کانادا با پیشی گرفتن از روسیه در لیست ۱۰ کشور برتر اقتصادی دنیا قرار گرفت؛ درحالی‌که این کشور از لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی و ثروتمند است و ارزش منابع طبیعی کانادا شامل نفت، گاز، مواد معدنی، اورانیوم و نمک حدود ۳۳.۲ تریلیون دلار برآورد می‌شود و این کشور سومین دارنده بزرگ ذخایر طبیعی جهان است. قریب به ۷۸٫۹ درصد از شهروندان کانادا در مشاغل مرتبط با خدمات مشغول به کار هستند و در واقع حجم زیادی از اقتصاد این کشور مبتنی بر خدمات و سرویس است. اگرچه بخش تولید کالا در مقایسه با بخش خدمات کوچک به نظر می‌رسد، زمینه تولید و صنایع نفتی کشور کانادا طی چند سال گذشته شاهد رشد تدریجی و مستمری بوده است. در مقایسه با شهروندان آمریکا، کانادایی‌ها به طور متوسط سالانه ۴۵۶۹ دلار در سال هزینه درمانی دارند که تقریباً نصف سرانه درمانی ۹۰۸۶ دلاری در آمریکا است.رشد اقتصادی کانادا و ثبات در قوانین اقتصادی نیز یکی از  دلایل مهاجرت به کانادا می باشد.

بانک‌های کشور کانادا طی سال‌های متمادی از بیشترین ثبات در دنیا برخوردار بوده است. این کشور از سال ۱۹۸۳ شاهد هیچ شکست و ورشکستگی بانکی نبوده و برخلاف بانکداری آمریکا که کماکان از کارت‌های بانکی نوار مغناطیسی استفاده می‌کند، کشور کانادا به تکنولوژی جدید و ایمن‌تر PIN و چیپ روی آورده است و قریب به ۶۸ درصد از شهروندان این کشور به‌صورت روزانه و آنلاین از طریق اپلیکیشن‌های بانکی به‌حساب‌های خود رسیدگی می‌کنند.

کانادا کشوری با تنوع فرهنگی فراوان

در حال حاضر افراد با فرهنگ‌های متفاوت با حفظ سنت‌های پیشین خود و البته مذاهب مختلف در کانادا در یک هارمونی قابل‌توجه در کنار هم زندگی می‌کنند. بیش از 30 خرده فرهنگ با جمعیت بالای 100000 نفر در کانادا حضور دارد و نکته قابل‌توجه آنکه 11 خرده فرهنگ در کانادا با جمعیت بالای یک میلیون نفر دیده می‌شود. شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور به‌صورت چشمگیری نمایانگر این تفاوت‌های فرهنگی هستند. قریب به ۲۳ درصد از جمعیت کشور کانادا از مهاجرین تشکیل شده است. در این میان نیمی از جمعیت شهرهای محبوبی نظیر تورنتو نیز به مهاجران تعلق دارد و همین آزادی در عقاید می تواند خود جزو دلایل مهاجرت به کانادا باشد.

تورنتو شهر محبوب مهاجران ایرانی است که به‌خاطر موارد بی‌شماری همچون غذا، زندگی شبانه، امکانات رفاهی و فناوری از شهرت فراوانی برخوردار است. البته سایر شهرهای معروف کانادا نظیر ونکوور نیز با برخورداری از جمعیت ۴۶٫۹ درصدی مهاجران و اقلیت‌های مختلف از سراسر دنیا، مکان مناسبی برای مهاجرت کانادا تلقی می‌شوند.

آرامش در کنار زیبایی‌های طبیعی

اغراق نیست اگر بگوییم کشور کانادا یکی از زیباترین کشورهای جهان است. از دریاچه‌های عریض گرفته تا کوه‌های بلند و سرزمین‌های یخ‌زده و پوشیده از برف در مناطق شمالی، کانادا یکی از جذاب‌ترین کشورها برای مهاجرت به خارج از کشور به‌حساب می‌آید.

هوای شهرهای کانادا در فصل تابستان بسیار مطبوع است و این بر جاذبه‌های گردشگری این کشور در فصل بهار و تابستان اضافه می‌کند.

دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی جهانی و بیمه درمانی

سیستم بهداشت جهانی کانادا در دهه ۱۹۶۰ آغاز به کار کرده است. به‌موجب این برنامه، هر استان یا منطقه در کانادا یک برنامه درمانی اتخاذ کرد تا تمام ساکنان بتوانند به خدمات پزشکی، بدون پرداخت هزینه برای خدمات درمانی دسترسی داشته باشند. بر اساس گزارش OECD، کانادا در سال ۲۰۱۷، ۶۳۲۳ دلار برای هر نفر در بخش مراقبت‌های بهداشتی هزینه کرده است. به لطف برنامه‌های قابل‌اعتماد مراقبت‌های بهداشتی که برای همه در کشور در دسترس است، کانادا در میان کشورهایی قرار گرفته است که بالاترین میزان امید به زندگی را دارند.

بیمه درمانی دولتی در کانادا رایگان است و پوشش بسیار خوبی در ایالت‌های مختلف کانادا دارد و این خود یکی از دلایل مهاجرت به کانادا است. با برخورداری از این بیمه، مردم برای بستری در بیمارستان و خدمات پزشکی و درمانی هزینه‌ای نمی‌پردازند و بیمه‌شدگان تنها برای خرید دارو و استفاده از خدمات دندانپزشکی و خرید عینک باید هزینه بپردازند. بیمه بیکاری در کانادا نیز اهمیت قابل‌ملاحظه‌ای دارد. به دلیل برخورداری از بیمه بیکاری، در صورت ازدست‌دادن شغل، بیمه‌شدگان تا به‌دست‌آوردن شغل جدید و در محدوده زمانی مشخص، متحمل فشار اقتصادی و روانی کمتری می‌شوند.

امکان سفر به کشورهای دیگر بدون نیاز به ویزا

مهمترین دلایل مهاجرت به کانادا دریافت پاسپورت معتبر این کشور است. دارندگان پاسپورت کانادایی امکان سفر به کشور ایالات متحده امریکا به مدت 180 روز درهر بار ورود را دارند. همچنین می‌توانند به‌تمامی 26 کشور عضو حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا سفر کنند. برای کشورهای عضو شینگن، کانادائی‌ها می‌توانند 90 روز از هر 180 روز را در این کشورها اقامت داشته باشند و بدون محدودیت بین کشورهای این حوزه مسافرت نمایند. با پاسپورت کانادا می‌توانید آزادانه بدون دریافت ویزا به 189 کشور در سراسر دنیا سفر کنید.

 

آژانس مسافرتی قصران گشت با ارائه خدماتی همچون برگزاری تور های مسافرتی مانند تور کانادا و ارائه خدمات اخذ ویزا از جمله ویزای کانادا، ویزای شینگن و پیکاپ ویزا در خدمت شما عزیزان است. چنانچه قصد تحصیل در کانادا دارید، جهت مشاوره رایگان با 88697080 تماس بگیرید.

وحید فاتحی

Recent Posts

همه چیز درباره پیکاپ ویزا انگلیس

شاید شما یکی از متقاضیان ویزای انگلیس هستید که با هدف کسب و کار و…

1 هفته ago

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025احتمالا در قرعه کشی بزرگ لاتاری…

2 ماه ago

قوانین طلاق در کانادا

آیا طلاق در کانادا مشکلی برای شهروندی فرد ایجاد می‌کند؟ کسانی که با ویزای ازدواج…

2 ماه ago

مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا 2025

راهنمای بررسی برندگان گرین کارت آمریکا 2025 مراحل بعد از برنده شدن لاتاری آمریکا 2025…

2 ماه ago

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ - اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به…

2 ماه ago

ویزا کارت

نحوه دریافت ویزا کارتویزا کارت یک شرکت چند ملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی…

2 ماه ago