کشور سوئد در شبه جزیره اسکاندیناوی چهارمین کشور بزرگ اروپا به ‌شمار می‌رود و به دلیل قرارگیری در در این جزیره جزء سردترین کشورهای جهان است.
دین اغلب مردم سوئد مسیحی پروتستان لوتری بوده و زبان رسمی آن‌ها سوئدی است.
واحد پول سوئد، کرون است و نظام دموکراتیک پارلمانی دارد به این معنی که تمام قدرت حکومت ناشی از مردم است و سه سطح منطقه‌ای، ملی و محلی را شامل می‌شود.
این کشور که در همسایگی فنلاند، نروژ، دانمارک، خلیج بوتنی و دریای بالتیک  قرار دارد جزء کشورهای شینگن بوده و با داشتن ویزای شینگن سوئد این امکان وجود دارد که بدون داشتن ویزای مجزا به دیگر کشورهای این حوزه سفر کرد.

کشور سوئد

کشور سوئد را می‌توان از جمله کشورهای منحصر به فرد در دنیا به ‌شمار آورد و همین موضوع یکی از دلایلی است که هر ساله افراد زیادی تمایل دارند به سوئد سفر کنند و یا حتی با دریافت ویزای سوئد در آن‌جا زندگی کنند.
شما می‌توانید با ۵ سال زندگی مداوم در کشور سوئد، اقامت دائم و سپس پاسپورت این کشور را به دست آورید.
برای زندگی و یا حتی سفر به این کشور بهتر است با سوئد بیشتر آشنا شوید.

سوئد

جغرافیا و آب و هوای کشور سوئد

سوئد ۲۵ استان دارد و به سه بخش اصلی استان‌های مرکزی، استان‌های شمالی و جنوبی تقسیم شده است.
به طور کلی سوئد کشور سردسیری است. تابستان‌های آن بسیار کوتاه بوده و زمستان‌های سرد و طولانی دارد به طوری که میزان بارش برف سالانه سوئد به ۲۰۰ سانتی‌متر در بخش‌های غربی و چیزی حدود ۵۰ سانتی‌متر در مناطق شرقی می‌رسد.
منطقه نولند در کشور سوئد کوه‌هایی پوشیده از جنگل دارد به طوری که بیش از نیمی از مساحت سوئد پوشیده از جنگل است.
با اینکه سوئد نزدیک قطب شمال است؛ بخش‌های جنوبی آن چهار فصل می‌باشد هرچند که نزدیکی به قطب باعث شده تا جمعیت نسبتا کمی در آن زندگی کنند به علاوه که در این ناحیه شش ماه از سال، روز و شب ماه شب است.
در سوئد منطقه حفاظت شده‌ای وجود دارد به نام “کالبرگ” که گیاهان و حیوانات عجیب و غریبی داشته و برای بازدید از اکوسیستم طبیعی بسیار خاص و ویژه است.

فرهنگ مردم کشور سوئد

مردم سوئد خونسرد و مهربان هستند و در مجموع مردمانی آرام‌ به حساب می‌آیند.
آ‌ن‌ها بسیار مهمان‌نواز هستند و این کار را خیلی رسمی انجام می‌دهند به طوری که معمولا دعوت در سوئد به صرف چای قهوه است و اگر برای صرف غذا به جایی دعوت شوند، باید در زمان دقیق و آن‌تایم در مهمانی حضور پیدا کنند.
حجاب در کشور سوئد آزاد است اما معمولا از لباس‌های رسمی استفاده می‌کنند.
از آن‌جایی که خانواده در کشور سوئد جایگاه ویژه‌ای دارد و به حقوق کودکان نیز اهمیت داده می‌شود؛ در تا ۱۸ ماهگی فرزند، این امکان برای والدین وجود دارد که سرکار نروند تا بتوانند زمان بیشتری را به فرزند خود اختصاص دهند.
یکی از ویژگی‌های جالب این مردم هنگام صحبت کردن این است که بیشتر شنونده هستند و برای حرف طرف مقابل ارزش زیادی قائلند.

 

سوئد 

قوانین کشور سوئد

قوانین سختی وجود ندارد و به نظر می‌رسد که مردم متعادلی در قانونگذاری باشند.
برخی از قوانین عمومی کشور سوئد عبارتند از:

 • رانندگی در حالت مستی عواقب سنگینی خواهد داشت، مثلا می‌تواند به قیمت از دست دادن ماشین‌ تمام شود!
  اگر فرد تا ۲۴ ساعت قبل، الکل مصرف کرده باشد مجرم شناخته خواهد شد و عواقبی چون محاکمه در دادگاه، ابطال گواهینامه، جریمه‌های ملی سنگین دارد و حتی باعث وارد شدن ‌نام‌ او در بلک لیست می‌شود.
  به علاوه پس از این اتفاقات دیگر امکان دریافت وام از دولت وجود نداشته و شغل فرد هم زیر سوال خواهد رفت.
 • سر باز زدن از مالیات در سوئد، جرائم نابخشودنی به دنبال خواهد داشت؛ جریمه پرداخت نکردن مالیات سه برابر مبلغ اولیه‌ای است که باید پرداخت می‌شد.
 • هرگونه تنبیه در مدارس سوئد و نیز اعمال خشونت علیه زنان با حساسیت‌های زیادی همراه است و جرم محسوب می‌شود.
 • مکالمه کردن با تعارف اصلا گزینه خوبی در سوئد نیست، باید به سادگی، صراحت و کمی رک صحبت کرد.

چگونگی ساختار سیاسی کشور سوئد

سوئد نیز مانند اکثر کشورهای اروپایی دارای بهترین ساختارهای سیاسی است و بسیاری از ایرانیان هم تمایل دارند اقامت دائم و سپس پاسپورت آن‌ها را دریافت کنند.
سال 1919 پارلمان برای اجرای دموکراسی و نیز شرکت همگانی در انتخابات، قوانینی وضع کرد و باعث شد تا آرای زنان و مردان یکسان محاسبه شود؛ در سال 1921 بود که 5 زن توانستند وارد پارلمان سوئد شوند که این به نوبه خود بسیار ارزشمند بوده و آغاز قطعی دموکراسی در سوئد را رقم زد.
نخست وزیر سوئد توسط رئیس پارلمان پیشنهاد می‌شود؛ نمایندگان پارلمان نیز به پیشنهاد داده شده رای خواهند داد؛ سپس نخست وزیر انتخاب شده کابینه دولت را تعیین می‌کند.
وظیفه رهبری و سازماندهی برنامه‌ها به عهده رئیس پارلمان است به علاوه اداره کردن مذاکرات نیز با او می‌باشد.
انتخابات پارلمان سوئد هر ۴ سال یکبار صورت می‌گیرد و برای انتخابات آن افرادی می‌توانند رای دهند که تبعه سوئدی باشند و حداقل ۱۸ سال نیز داشته باشند.
با اینکه پادشاه شخص اول کشور است نماینده کشور سوئد در جهان، اما بیشتر جنبه تشریفاتی دارد.

نواحی و استان‌های کشور سوئد

مساحت کشور سوئد ۴۵۰۲۹۵ کیلومتر است و ۲۵ استان دارد.
اسامی استان‌های سوئد به قرار زیر است:
استان‌های انگرمانلاند، اسملاند، اوپلاند، اسکونه، اوسترگوتلاند، اولند، بوهوسلن، بلکینگ، دالارنا، سودرمانلاند، دالسلاند، گوتلاند، گستریکلاند، لاپلاند، مدلپاد، نوربوتن، نرکه، ورملاند، وستربوتن، وستمانلاند، وستریوتلاند، هریدالن، هاللاند، هلیسنگلاند و یمتلاند .

شهرهای بزرگ سوئد

از بزرگترین شهرهای سوئد می‌توان به استکهلم که پایتخت سوئد است، اوپسالا، گوتنبرگ، مالمو، لوند، ویزبه، سیگتونا، ماشتراند، اسکلیستونا و ایستد اشاره کرد.
این شهرها خدمات آموزشی و درمانی را سطح بالایی در اختیار مردم قرار می‌دهند.
شهر استکهلم که از جاذبه‌های دیدنی سوئد است یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای آن بوده و هر ساله میزبان گردشگران بسیار زیادی است.

سوئد

گرانترین و ارزانترین شهرهای سوئد کدام اند؟

سوئد را می‌توان یک کشور مرفه در نظر گرفت که هزینه‌های زندگی در آن بالاست.
شهر گوتنبرگ و استکهلم از گرانترین شهرهای سوئد محسوب می‌شوند به طوری که هزینه زندگی در آن‌ها به طور قابل توجهی بالاتر از سایر شهرهای این کشور است.

ارزانترین شهرهای سوئد نیز اوپسالا، گالیواره، نوکوپینگ، هلسینگبورگ و اوسترسوند هستند. معمولا در این شهرها به راحتی می‌توان آپارتمان‌های مقرون به صرفه‌ای اجاره کرد.

بیشترین جمعیت ایرانیان ساکن سوئد در کدام شهرها هستند؟

بیشتر ایرانیانی که ساکن سوئد هستند در شهرهای استکهلم، مالمو ، اوپسالا و گوتنبرگ زندگی می‌کنند. حدود 36 درصد از ایرانیان سوئد در شهر استکهلم ساکن هستند.

واقعیت‌های جالب درباره کشور سوئد

 • جزیره جوگاردن که یک جزیره کوچک در نزدیکی استکهلم است در طول شب بسیار ترسناک می‌شود.
 • سیگتونا از شهرهای قدیمی و کوچک سوئد که فروشگاه‌های هنری زیادی دارد؛ معماری عجیبی داشته و در طول شب در سراسر شهر موسیقی پخش می‌شود.
 • سوئد زمین گلفی دارد که نیمی از آن در سوئد و نیم دیگر آن درفنلاند واقع شده است.
 • سوئدی‌ها از صلح طلب‌ترین مردمان دنیا به حساب می‌آیند، نرخ جرم و جنایت در آن به طور قابل توجهی و در قیاس با بسیاری از کشورها پایین‌تر است.
 • بیش از 89 درصد مردم سوئد به زبان انگلیسی مسلط هستند.

 

برای دریافت ویزای شینگن سوئد و نیز خدماتی مانند پیکاپ ویزا با کارشناسان قصران گشت در ارتباط باشید.

 

ghasrangasht call banner