Heraklion

کرت از بزرگ ترین جزایر یونان می باشد که دارای ۳ شهر جزیره ای است. یکی از این شهرها هراکلیون می باشد. این شهر دارای بندرگاهی است به نام Venetian که برای قایق های ماهیگیری و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. این بندرگاه در واقع به عنوان گذرگاهی برای عبور به چندین اسکله بزرگ تجاری می باشد.هراکلیون در امتداد ساحل شمالی جزیره قرار دارد و از غرب حدود 80 کیلومتر با شهر رتیمنون فاصله داشته و در 135 کیلومتری شهر هانیا می‌باشد. از شرق نزدیک به شهر آژیوس نیکلاوس (60 کیلومتری) و شهر سیتیا (130 کیلومتری) قرار گرفته‌اند.

موزه کرت در کنار این بندرگاه قرار دارد که نمادی از تاریخ تمدن های مختلف این جزیره به شمار می رود.موزه تاریخ طبیعی نیز یکی از جاذبه های گردشگری است که در آن شبیه سازی هایی از زلزله و دایناسورها صورت گرفته است که از ویژگی های جذاب برای سرگرمی کودکان است. موزه باستانی هراکلیون از قدیمی ترین و معروف ترین موزه های یونان و همچنین از بزرگ ترین موزه های باستان شناسی دنیا به شمار می رود.

هراکلیون

تاریخچه هراکلیون

هراکلیون اولین بار در آغاز قرن نهم میلادی توسعه یافت. در قرن‌های بعدی زیر سلطه‌ی اعراب، ونیزی‌ها و عثمانی‌ها رفت و فاتحان، این شهر را با اسامی خندق و هنداک نامگذاری کردند. این شهر سرانجام به همراه قسمت‌های دیگر استان کرت در سال ۱۹۱۳ به پادشاهی یونان پیوست و در سال ۱۹۷۱، به عنوان مرکز استان کرت انتخاب شد.

امروزه هراکلیون به عنوان یک شهر مدرن، دارای امکانات گسترده‌ای است که نیازهای بازدیدکنندگانش را برآورده می­‌سازد. هتل‌های زیادی وجود دارد؛ از هتل‌های لوکس گرفته تا اتاق‌های اجاره‌ای کوچک و مسافرخانه‌های شبانه‌روزی که در تمام سال دایر هستند و اکثریت آنها در شهر قدیمی قرار دارند.

فرهنگ شهر

تاریخچه طولانی شهر هراکلیون و ویژگی بین المللی آن، به وجود فرهنگ غنی کنونی کمک شایانی نموده است. رویدادهای فرهنگی از رسیتال‌های موسیقی و رقص گرفته تا اجراهای تئاتر، سخنرانی‌ها و نمایشگاه‌های هنری، فرهنگ این منطقه را غنی کرده‌اند.

رویداد فرهنگی بزرگ  شهر هراکلیون، جشنواره فرهنگی تابستان است که توسط شهرداری سازماندهی می‌شود. سه ماه اجرا توسط هنرمندان یونانی و خارجی در زمینه‌های موسیقی، تئاتر و رقص برگزار می‌شود. اکثر کنسرتها در فضای رو باز در چندین سالن تئاتر برگزار می‌شود که خارج از قلعه‌های دیوارهای ونیزی ساخته شده‌اند و این به زیبایی هر چه بیشتر هر کنسرت می‌افزاید.

سوغات شهر هراکلیون

از این شهر می توان یادگاری و یا سوغات بسیاری از جمله لباس محلی اهالی کرت، چاقوی‌های دست‌ساز، چکمه‌های چرمی، سوزن‌دوزی‌های سنتی و روغن معروف زیتون ر ا با خود به همراه برد.

دیدنی های شهر

قلعه کولس (Koules Fortress) یکی از دیدنی‌های هراکلیون و نماد شهر می باشد. فواره‌ی موروسینی (Morosini Fountain)، موزه باستان‌ شناسی هراکلیون، کلیسای آگیوس تیتوس (Church of Agios Titos)، موزه‌ی هنرهای مسیحی (Museum of Christian Art)، موزه تاریخی کرت (Historical Museum of Crete) و کلیسای جامع سنت میناس (Cathedral of St. Minas) از دیگر دیدنی‌های هراکلیون هستند. معروفترین شاعر این شهر nikos kazantzakis بوده که مقبره او بر بلندای شهر واقع شده است.

 

heraklion_city

 

[mappress mapid=”181″]